Арсенич Петро Іванович
Арсенич Петро Іванович (24.01.1934, с. Нижній Березів, тепер Косівського ройону - 20.03.2017, м. Івано-Франківськ).
Історик, етнограф, музеєзнавець, культурно-освітній діяч, колекціонер.
Народився у селянській сім'ї 24 січня 1934 року у Нижньому Березові тепер Косівського району Івано-Франківської області. У 1958 р. закінчив Київський державний університет ім. Т.Г.Шевченка за спеціальністю історик-музеєзнавець і був направлений на роботу в Івано-Франківський краєзнавчий музей, де працював старшим науковим працівником у відділі історії. З вересня 1963 по серпень 1966 року викладав археологію та етнографію в Івано-Франківському педінституті, звільнений у 1966 р. за так званий націоналізм у зв'язку із справою дисидента В.Мороза. Пізніше знову у музеї. У 1965-1986 рр. переслідувався органами КДБ. Його звільнено з посади завідувача відділу краєзнавчого музею (1973), конфісковано старі видання книг (1981). Він виступав проти русифікації, нищення пам'яток історії та культури, брав участь у національному відродженні краю.
П. Арсенич - один із засновників в області товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка "Просвіта", "Меморіал", Народного руху. 15 квітня 1990 р. підняв синьо-жовтий прапор над Івано-Франківською міською ратушею.
Завідував науково-редакційним відділом при обласному управлінні культури. Науково-редакційним відділом, очолюваним П.Арсеничем, здано до друку книгу "Про Гуцулів і Гуцульщину", "Діяльність "Просвіти" на Прикарпатті", "Славні галицькі родини", "Відомі люди м. Івано-Франківська", "Культурно-громадська діяльність греко-католицьких священиків Прикарпаття за 100 років 1846-1946 рр.".
Він є одним із засновників обласних Товариств української мови ім. Т. Шевченка ,,Просвіта” . Працює доцентом у Прикарпатському університеті ім. В.Стефаника та Івано-Франківському теологічно-катехитичному духовному інституті. Досліджує маловідомі сторінки історії та культури краю. Ще у 1963-1970 рр. брав актину участь у написанні, редагуванні та організації видання "Історії міст і сіл УРСР. Івано-Франківська область".
П. Арсенич був одним з організаторів та активним учасником Міжнародної наукової конференції "Українці в Канаді" (1991), Першого Світового Конгресу Гуцулів та міжнародної наукової конференції в рамках роботи Конгресу (16-22 серпня 1993 року).
П. Арсенич - член Наукового товариства ім. Т. ІІІевченка у Львові, Республіканської асоціації українознавців, лауреат премій ім. П. Чубинського, І.Вагилевича та Марійки Підгірянки, заслужений працівник культури України, Почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців, член ради і колегії Товариства охорони пам'яток історії та культури..
Він опублікував декілька книг і понад тисячу статей з історії та культури краю в енциклопедіях, журналах "Архіви України", "Дзвін", "Народна творчість та етнографія", "Український історичний журнал", тезах, збірниках тощо. Ряд його статей присвячено проблемам етнографічного вивчення Гуцульщини, зокрема автору п'ятитомної монографії "Гуцульщина" Володимиру Шухевичу. Він співавтор путівників "Галич" (Львів, 1964), і "Маршрутами слави Прикарпаття" (Ужгород, 1987), монографії "Гуцульщина" (К., 1987), покажчика "Памятники истории и культури Ивано-Франковской области" (Івано-Франківськ, 1988) і довідника "Українські лікарі Прикарпаття" (Івано-Франківськ, 1991), автор брошур "Січові стрільці" (Івано-Франківськ, 1990) і "Ста-ниславів - столиця ЗУНР" (Івано-Франківськ, 1993), "Гуцульський театр Гната Хоткевича" (Коломия, 1993), "Березуни" (Івано-Франківськ, 1994), "Родина Заклинський" (Галич, 1995) та багатьох інших.
П. Арсенич - один з перших в області почав досліджувати національно-визвольні змагання на Прикарпатті, зокрема про УСС, діяльність ОУН-УПА, сталінські репресії, зараз працює над підготовкою енциклопедичних довідників "Івано-Франківщина" та "Звід пам'яток історії та культури Івано-Франківської області".
Арсенич П. про І. Франка:
Арсенич П. Титан праці і слова : [І. Франко і Болехівщина] / П. Арсенич // Ратуша. - 2006. - 28 лип.
Арсенич П. Титан праці, думки й слова / П. Арсенич // Ратуша. - 1999.- 27 серп.