Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Історія Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Івана Франка.Перша публічна бібліотека у Станиславові була відкрита в 1873 році. Заснував її польський повстанець проти російського царату, політичний емігрант Віцентій Смагловський. Він подарував містові збірку з 3500 книг і став першим бібліотекарем. Розташувалась бібліотека у приміщенні реальної школи (тепер вул.Незалежності,17).

Є підстави вважати, що публічна бібліотека - це попередник Станіславської державної обласної бібліотеки, однак офіційний документ про цей факт відсутній.

Згідно Наказу Ради народних комісарів УРСР від 8 травня 1940 року відкрито Станіславську державну обласну бібліотеку з дитячим відділом. Розташувалась вона у трьох маленьких кімнатах.

Першим її директором став Василь Михайлович Пашницький (1903-1941). Для комплектування він використав приватні бібліотеки, зібрав рідкісні видання творів світової і вітчизняної літератури. Пізніше багато унікальних видань було вилучено. Це - понад 100 томів "Наукових записок" Товариства ім. Т. Г. Шевченка, 8 томів "Історії України-Руси" М. Грушевського, український переклад "Біблії" у виданні Британського біблійного товариства, 16-ти томне видання творів Т.Г.Шевченка та інші. Згодом, державній обласній бібліотеці було надано нове приміщення на вул. Пушкіна, 1. Книжковий фонд до тимчасової окупації міста німецько-фашистськими загарбниками нараховував понад 240 тис. примірників книг. Під час окупації бібліотека не діяла. В будинку мешкали німецькі та мадярські офіцери. Книги були скидані до сирого підвалу. Понад 200 тис. примірників книг було знищено.

Відновила свою діяльність бібліотека в 1944 році. Велика робота була проведена колективом бібліотеки по організації і збереженню бібліотечного фонду. Книги просушували, класифікували. Фонди поповнювались надходженнями з Києва, Держфонду Москви, Московського колектора, Харківської державної наукової бібліотеки ім. Короленка.

У 1946 році створено методичний кабінет, в 1947 відкрито міжбібліотечний абонемент. Бібліотекам області надавалась допомога в налагодженні їх культурно-просвітницької діяльності, роботі по ліквідації неписьменності, освіті населення.

У 1956 році з нагоди 100-річчя від дня народження Івана Франка бібліотеці було присвоєно ім'я Великого Каменяра.

Здійснювалось інформаційне обслуговування підприємств та організацій. Щорічно їм надавалось понад 1000 довідок, проводились дні інформації, дні бібліографії, дні спеціаліста. Книжковий фонд бібліотеки становив 175 тисяч примірників, кількість читачів - понад 10 тисяч. Бібліотеці було виділено додатково декілька залів в іншому приміщенні (вул. Пушкіна, 4), де розмістились відділи: літератури іноземними мовами, сектор патентів і стандартів.

У 1966 році державна обласна бібліотека ім. І. Франка набула статус наукової. Бібліотека стає установою універсального профілю і центральним обласним сховищем вітчизняних творів друку, рукописів, літератури на іноземних мовах, науково-методичним і координаційним центром з організації роботи для бібліотек всіх відомств та організацій, розташованих на території області

Розпочато наукове формування книжкового фонду, розвивається структура. У 1965 р. структура бібліотеки поповнилась відділом обслуговування працівників сільського господарства, в 1967 р. - сектором обмінно-резервного фонду при відділі комплектування. Методичний відділ реорганізовано в науково-методичний.

В 1975 -1980 рр. відбулася централізація масових бібліотек області системи Міністерства культури. Обласною бібліотекою проводились семінари, надавалась методична та практична допомога, готувались регламентуючі документи. Набуває нової функції координація науково-методичної та науково-дослідної роботи. В кооперації з бібліотеками інших відомств та організацій проводились соціологічні дослідження, вивчався і розповсюджувався серед бібліотек області кращий досвід.

З кожним роком зростає кількість користувачів бібліотеки, збільшується чисельність спеціалістів народного господарства, культури і мистецтва, науковців. У 1980 р. вони складали 65,7 % від загальної кількості читачів.

Фонд бібліотеки в 1981 р. налічував 433,68 тис. примірників творів друку. Тоді ж був створений відділ наукової інформації з питань культури і мистецтва.

Аварійний стан приміщення зумовив припинення обслуговування читачів. В повному обсязі бібліотека відновила свою діяльність в новому приміщенні (вул.Василіянок,17) у 1983 році.

Відродження української національної культури, духовності, історичної свідомості, традицій українського народу та національно-етнографічних особливостей регіону зумовило створення відділу краєзнавчої літератури. Він стає центром краєзнавчої роботи бібліотек області, обласним депозитарієм краєзнавчих творів друку.

В 1995 році приміщення, в якому знаходилась бібліотека, повертається власнику - монастирю сестер Василіянок. Бібліотека, крім відділу літератури іноземними мовами, який з 1995 року розташувався в іншому приміщенні (вул. Незалежності, 46), читачів не обслуговувала.

Відновила діяльність бібліотека у 1996 році в реконструйованому будинку на вул. Чорновола, 22.

 


Ця споруда, побудована в 1913 р., має свою багату історію. Розташовувався тут Народний дім, банк "Самопоміч", штаб української громади міста (1918 р.),філія "Просвіти". У 1920-1930 рр. в будинку проживав віце- президент ЗУНР і голова Української радикальної партії адвокат Левко Бачинський. Фронтон приміщення прикрашає кам'яне зображення лева, що спирається на скелю - герб Галичини. В 2006 р. на будинку встановлено пам'ятну дошку Станіславу Вінцензу та Іванові Франкові.

Обласна універсальна наукова бібліотека ім. І.Франка - одна з провідних інформаційних і культурно-просвітницьких установ Прикарпаття, депозитарій краєзнавчих видань, науково-методичний та координаційний центр для бібліотек області. У її структурі 18 відділів та секторів, 5 читальних залів. Довідково-бібліографічний апарат складається з 28 каталогів і картотек. Документно-інформаційні ресурси бібліотеки сьогодні складають півмільйона видань, щорічно її послугами користується понад 30 тисяч користувачів. З метою залучення краян до читання, виховання читацьких смаків тут відбуваються творчі зустрічі з письменниками, літературно-мистецькі вечори, читацькі конференції, презентації нових видань, літературні, історичні, правничі, економічні години, експозиції творів образотворчого, сакрального, декоративно-ужиткового мистецтва, різноманітні книжкові виставки.

Діють клуби за інтересами, зокрема, Інтелектуальний клуб творчих особистостей "Галицькі кмітливці", клуб любителів прекрасного, літературно-мистецька вітальня, клуби  вивчення іноземних мов. До послуг користувачів на базі ОУНБ ім. І.Франка працюють Центр правової інформації і Пункт доступу громадян до офіційної інформації та Громадська приймальня обласних організацій ТВР і СНІО України.

Орієнтуючись на потреби суспільства, бібліотека розширює спектр своїх послуг. У 2001 р. за сприяння уряду США відкрито Інтернет-центр. З 2004 р. у відділі літератури іноземними мовами за сприяння Посольства США в Україні відкрито інформаційно-ресурсний Центр "Вікно в Америку". З 2006 р. на базі ОУНБ ім. І. Франка в рамках спільного проекту з Громадським центром "Ділові ініціативи" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" діє Центр європейської інформації. З травня 2010 року при бібліотеці працює Регіональний тренінговий центр для працівників бібліотечних закладів області та користувачів в рамках міжнародної програми "Бібліоміст".   Діють проекти: «Мова. Культура. Німеччина» у співпраці з Goethe-Institut в Україні, «Вікно до успіху: Клуб жіночої кар'єри»/»Window To Success: Women's Career Club», «Трансформація українського суспільства: цінність академічної доброчесності»  спільно з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) та ГО «Центр дослідження комунікації», «Назустріч улюбленому письменнику» спільно з ГО «Поступовий гурт франківців».  

Друкована продукція бібліотеки відзначається різноманіттям видів і форм видань, а саме:   бібліографічні покажчики "Театр на Івано-Франківщині: історія, сьогодення, постаті"(2016),   "Євген Баран: в епіцентрі книжкових подій: фрагменти статей, рецензій, інтерв"ю (2016), «Перевал» (1991-2016): систематичний покажчик змісту (2016), "Інклюзивна освіта: особливості навчання»(2017), «Прикарпатський вісник НТШ» (2018), "Науково-технологічний розвиток України",  "Соціальна політика і соціальний захист", "Туризм в Україні та світі: теорія і практика"(2018), "Розвиток і формування особистості"(2018),   "ЗУНР: історія, постаті, чин" (2018),  «Друковане слово Прикарпаття: каталог книжкових видань, підготовлених авторами Івано-Франківщини [у 1990-2018 рр.]",та багато ін. В рамках видавничого проекту «Літературне ін-фоліо «Час читати» видано два випуски інформаційних путівники «Україна. 2013-2018. Роки, що змінили нас», «Події книжкового року 2018». Від 1965 р. щорічно готується „Календар знаменних і пам'ятних дат Івано-Франківської області".

 Як науково-методичний центр для бібліотечних закладів області ОУНБ ім. І. Франка здійснює різнопланову діяльність з підтримки та впровадження інновацій в роботу ЦБС Івано-Франківщини, видає чимало методичних видань, здійснює регіональні та локальні соціологічні дослідження. Бібліотека проводить обласні огляди-конкурси, акції зокрема, "Краща бібліотека року", "Мандруємо Івано-Франківщиною. Туризм реальний та віртуальний"(2017), "Бібліотеки пропонують відвідати" (2018), літературний фестиваль "Національно-патріотичні передзвони" присвячений Року Української революції 1917-1921 років (2017) та ін.

 Бібліотека має власну рубрику на обласному радіо "Скарбниця", в обласній газеті "Галичина" друкується інформація про бібліотечні новинки у рубриці "Галицький книжник". Її діяльність широко висвітлюється у засобах масової інформації.

Бібліотека співпрацює з владними та комерційними структурами, обласними організаціями Національної Спілки художників України, Спілки письменників України, краєзнавців України, Радою обласних організацій Товариства винахідників і раціоналізаторів і Спілки інженерних об'єднань України, музеями, театрами, вищими навчальними закладами, громадськими організаціями та багатьма іншими установами. Впродовж декількох років обласна бібліотека активно співпрацює із зарубіжним партнером - Воєводською публічною бібліотекою ім. Е. Смолки м. Ополє (Республіка Польща).

Вона є постійним учасником науково-практичних конференцій, міжнародних конгресів та фестивалів, що проходять в регіоні. У вересні 2011 р. на базі ОУНБ ім. І.Франка відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція директорів державних, обласних універсальних наукових бібліотек "Публічні бібліотеки України в контексті реформ".

 
Високий рейтинг обласна бібліотека має, завдячуючи злагодженій, творчій праці працівників бібліотеки під керівництвом її директора - Людмили Василівни Бабій, яка після закінчення у 1981 році Рівненського державного інституту культури прийшла на роботу в Івано-Франківську обласну наукову бібліотеку і  пропрацювала тут понад 30 років. За цей час пройшла трудовий шлях від бібліотекаря до директора. Людмила Василівна - високопрофесійний фахівець, віддана своїй справі, творча, енергійна, має визнання серед науковців, творчої еліти, громадськості краю. У 2011 році директору обласної бібліотеки Людмилі Бабій було присвоєно почесне звання "Заслужений працівник культури України".

 

 

Оновлено 22-03-2023
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка