Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Народна медицина



 

Барді А. Поради народних цілителів / А. Барді. – К. : Знання, 1993. – 64 с. – (Сер. 12. "Здоров’я". Вип. І. Сер. 9 "Город, сад, дача". Вип. 1.).
   Хобі автора – колекціонувати не марки, не гарні пляшки зі спиртним, а рецепти народної медицини. Частину цих рецептів – понад 200 із трьох тисяч, зібраних ним, пропонує цілитель увазі читачів. Розповість також про свій винахід – лікувальну хустинку, за допомогою якої кожна людина може самостійно знеболювати своє тіло і навіть лікувати сама себе.
Болтарович З.Е. Народна медицина українців / З.Є. Болтарович. – К. : Наук. думка, 1990.
   На основі літературних джерел, архівних даних, матеріалів польових досліджень автора зроблено спробу реконструкції народної медицини українців XIX — початку XX ст., узагальнення багатовікового досвіду, накопиченого в цій галузі традиційних знань. Розкриваються місце і роль народної медицини в житті народу, соціально-економічні та історико-культурні фактори її побутування. Характеризуються засоби лікування, народні погляди на хвороби їх походження тощо.
   Для   етнографів,   істориків,   медичних   працівників,   усіх хто, цікавиться історією культури українського народу.
Болтарович З.Є. Народне лікування українців Карпат – кінця ХІХ-початку ХХ ст. / З.Є. Болтарович ; [відп. ред. Ю.Г. Гошко] ; АН Української РСР, Музей етнографії та художнього промислу. – К. : Наук. думка, 1980. – 119 с.
   У монографії розглядаються народні методи профілактики захворювань, лікувальні засоби рослинного, тваринного, мінерального походження і т. п. Народна медицина розглядається в тісному зв’язку з соціально-економічним положенням населення Українських Карпат, акцентується увага на негативній стороні знахарів, магії і разом з тим підкреслюється все раціональне, яке назбирала народна медицина протягом століть.
   Для етнографів, істориків, всіх, хто цікавиться матеріальною культурою народу.
Болтарович З. Українська народна медицина: Історія і практика / З. Болтарович. – К. : Абрис, 1994. – 320 с.
   У новій книзі відомої дослідниці української народної медицини популярно розповідається про те, чим і як упродовж віків лікувався український народ, які піки рослинного, тваринного та мінерального походження вживав від різних хвороб, до яких магічних та психотерапевтичних дій вдавався при різних захворюваннях. Подано численні народні рецепти лікарських засобів. Призначена для широ¬ких читацьких кіл.
Вибрані методи немедикаментозного лікування / Л.В. Андрію, О.В. Грабоус, А.Й. Лабінський, Н.В. Мацько. – Снятин : Прут Принт, 2009. – 116 с.
   В навчальному посібнику представлено теоретичні основи і практичні рекомендації по використанню су-джок, ароматерапії, апітерапії в лікувальних і профілактичних цілях. Посібник містить широкі дані із історії розвитку цих методів, покази та протипокази до їх застосування, механізм дії, переваги застосування цих методів серед інших натуропатичних засобів.
  Керівництво призначено для лікарів різних спеціальностей, інтернів, а також медичних працівників широкого профілю.
Земна Н. Поради для вашого здоров’я : зб. рецептів на всі пори року / Н. Земна, Р. Желясков ; Зелена планета. – К. : ФОП Гудименко С.В., 2011. – 279 с.
   У збірці подано рецепти традиційної народної медицини. Докладно розказано, як відновити здоров'я за допомогою лікарських рослин, звичайних, але правильно підібраних продуктів харчування, представлені рецепти народної косметики, засобів першої допомоги тощо.
Зубицька Н. Усе знадобиться, що в землі коріниться. Секрети зеленої планети / Н. Зубицька – Т. : Навч. кн.- Богдан, 2006. – 175 с.
  Відома народна цілителька Наталя Зубицька розповідає про найпоширеніші в Україні лікарські рослини (їх подано в абетковому порядку), ділиться секретами зеленої аптеки, які не завадить знати кожному.
  В книзі описано цілющі властивості рослин та способи приготування лікарських препаратів, подано рецепти та покажчик застосування рослин при певних захворюваннях.
  Книга розрахована на широке коло читачів.
Кархут В.В. Ліки навколо нас / В.В. Кархут. – К. : Здоров’я, 2001. – 232 с.
   У книжці автор розповідає про найпоширеніші у медичній практиці лікарські рослини, дає ботанічний опис кожного виду, вказує райони та місця, де вони ростуть, рекомендує способи обробки, зберігання та застосування їх. Окремий розділ присвячено ролі рослинних речовин у лікувальному харчуванні. Наприкінці книги подано календар збирання лікарських рослин. Для практичних лікарів, збирачів лікарських рослин.
Мамчур Ф.І. Цілюще зело / Ф.І. Мамчур. – К. : Здоров’я, 1993. – 208 с.
   У книжці подано характеристику лікарських рослин, що зустрічаються по всій території України і найчастіше використовуються у науковій і народній медицині. Наведено рекомендації щодо застосування рослинних сумішей з протидіабетичними, сечогінними, заспокійливими та іншими лікувальними властивостями, рецепти дієтичних страв з різних рослин, а також напоїв здоров'я — вітамінних, лікувальних, профілактичних, тонізуючих чаїв, овочевих соків тощо.
Видання ілюстроване.
   Автор використав результати власних досліджень, які проводив протягом десятиліть, та матеріали багатьох вітчизняних і зарубіжних дослідників.
   Для широкого кола читачів.
Мороз В.І. Цариця здоров’я – любов: нариси про нетрадиційні методи само зцілення / В.І. Мороз. – Івано-Франківськ : Сіверсія, 1998. – 105 с.
   У книзі йдеться про природні методи самозцілення від легкого слабування чи затяжної хвороби, про те, як підтримувати в собі завше бадьорий тонус. У цьому ключі автор пропонує по-новому глянути на такі звичні явища в нашому житті, як пісня, музика, танець, дерево, сонячне проміння, інтер'єр кімнати, те чи інше людське почуття, й оцінити їхнє значення для власного здоров'я.
Книга розрахована на широке коло читачів.
Носаль М.А. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі / М.А. Носаль, І.М. Носаль; під ред. В.Г. Дроботька. – К. : Держ. мед. вид-во, 1959. – 258 с.
   В книзі описуються лікарські рослини, які застосовуються в народній медицині при різних захворюваннях, наведено методи їх збирання, сушіння та зберігання. По кожній рослині зазначено, при яких хворобах вона вживається і які способи її застосування. Книга розрахована на широке коло читачів-лікарів і біологів та інших осіб, які цікавляться народною медициною.
Рецепти народної медицини / упоряд. А.І. Білан. – Т. : Авеста, 1995. – 35 с.
   У цій книжці подані прадавні і сучасні рецепти і поради народної медицини, якими ви можете скористатись, вибравши той, який є найбільш доступним для вас в даних умовах.
Савчин Я.Д. Мольфар: Розповідь про прикарпат. народ. лікаря Михайла Ничая, незвичні методи його зцілення, дивні явища нашого буття і таємниці людської природи / Я.Д. Савчин. – Долина : ІНТЕГРАЛ, 1995. – 46 с.
   Вийшовши кілька років тому з підпілля на широку дорогу зцілительської практики, феномен Михайла Ничая широко зацікавив професійних медиків, науковців. А десятки, сотні хворих звідусюди стали діставатися його помешкання з надією потрапити на лікувальні сеанси.
   Надзвичайно простий і міфічно загадковий, цей старий гуцул став героєм газетних та журнальних публікацій, радіопередач, телефільмів.
   Одним з перших відкрив широкому читацькому загалу мольфара з Верхнього Ясенова журналіст Ярослав Савчин. Кілька його публікацій про дивовижного верховинця було надруковано в місцевій, регіональній пресі, всеукраїнській газеті "Голос України". Ці матеріали лягли в основу даної книги.
Скачко Б.Г. Якби мати знала: Народні методи лікування дітей / Б.Г. Скачко, Г.О. Орещук. – К. : Здоров’я, 2000. – 480 с.
   У книзі популярно описано причини захворювань, які найчастіше виникають у дитячому віці. Наведено нозологічні форми у алфавітному порядку.
   Подано найефективніші методи та засоби народної медицини у комплексному лікуванні різних дитячих хвороб.
   Наведені такі природні методи лікування, як фітотерапія, медолікування, різноманітні водні процедури, дієтотерапія, фізичні методи лікування, масаж тощо.
   Детально описані техніка та методика проведення процедур, визначено показання та протипоказання з урахуванням віку дитини, характеру та стадії захворювання.
  Запропоновані сучасні засоби профілактики за умов екологічно забрудненого навколишнього середовища.
   Для практичних лікарів-педіатрів, фітотерапевтів, а також для батьків і широких кіл читачів.

Стояновський Д.М. Енциклопедія народної медицини: В 2 т. – К.: Здоров’я, 1997. – Т.1. – 464 с.
   У 1-му томі книги розглянуто теоретичні основи традиційної китайської медицини, детально описано методику і техніку голковколювання. Наведено відомості про лікування дієтою, лікарськими рослинами, масажем, медом, природними факторами, навіюванням і самонавіюванням та ін.
   Для лікарів усіх спеціальностей, а також для всіх, хто цікавиться народною медициною.
Товстуха Є. Лікувальна магія українців / Є.Товстуха. – К. : Газ. "Вечірній Київ", 1996. – 269 с.
   У книзі відомого лікаря-фітотерапевта, письменника і народознавця, академіка Української академії оригінальних ідей Євгена Степановича Товстухи розкрито і узагальнено багатющий досвід української народної медицини в сув’язі із предковічним звичаєвим правом, подано тексти авторських замовлянь, рецепти реставрованих цілющих напоїв давніх українців, народних лікувальних напоїв, купелів, драглів, сучасних фітопрепаратів.
   Розрахована на широке коло читачів, студентів медичних вузів і училищ, фахівців народної медицини, всіх, хто прилучається до українського народознавства.
Товстуха Е.С. Українська народна медицина: 1000 унікальних авторських рецептів / Е.С. Товстуха. – К. : Рось, 1994. – 349 с.
   Книга відомого лікаря-фітотерапевта Євгена Степановича Товстухи розповідає про тисячоліття розвитку української народної медицини і водночас є настільною книгою — лікувальним порадником і для городянина, і для селянина. Вона містить конкретні поради щодо лікування словом, рослинами, тваринними продуктами, з допомогою мінералів, медичної астрології і дієтетики, екстрасенсорики, а також подає понад тисячу рецептів настоїв, відварів і спиртових композицій з цілющих трав для лікування конкретних хвороб. Більшість рецептів є реконструйованими аналогами старовинних народних ліків або унікальними авторськими. Видання такого типу виходить в Україні уперше.
Товстуха Є.С. Фітотерапія / Є.С. Товстуха. – К. : Оріяни, 2000. – 432 с.
   У третьому виданні пропонованої праці освітлено особистий сорокарічний досвід лікарської діяльності фітотерапевта Є. С. Товстухи.
  Приведено детальний опис 269 цілющих лікарських рослин, які споконвіків застосовує український народ для лікування та профілактики як окремих, так і багатьох груп численних недуг.
   Вагомим науковим потенціалом та щоденною діяльністю практичного лікаря автор неспростовно доводить, що фітотерапія належить до універсальних лікувальних засобів живої природи. Фітотерапію автохтонів нашої землі -праукраїнців і українців - вчений розглядає як етнічний та традиційний наріжний камінь лікувальних засобів, що торкаються джерел сивочолих тисячоліть.
Цинкіна Н.П. 525 рецептів народної медицини: Народні притчі та легенди про лікарські рослини. Корисні поради бабусі Марії і Матінки Єлизавети : Народні рецепти / Н.П. Цинкіна. – Івано-Франківськ : Галичина, 1991. – 154 с.
   Книга «525 рецептів народної медицини» — це праця багатьох поколінь нашого роду. Всі легенди, притчі, замовляння, вірші передавались із вуст в уста. У нашій родині дозволялося благословляти на лікування або лікувати самому після досягнення 50 років: щоб були коса, чоловік, троє дітей, аби не гуляла; а основна умова — щоб сама здорова була, адже по моїй родині судитимуть, чи зможу я людей лікувати.
Ось і тепер моїй мамі 80 років, мені — 52. Виконані всі інші умови, і я дістала благословіння батьківське лікувати людей (маю посвідчення народного цілителя, яке видав мені фонд народної медицини міста Москви). Ця книга допоможе читачам позбутися багатьох хвороб. Усі трави прості й доступні кожному. Це перша частина книги, буде і друга частина.
Розрахована на широке коло читачів.

 

Мед - чудодійний дарунок природи : (про профілакт. та лікув. Властивості меду при різних захворюваннях ) // Будьмо здорові. - 2011. - № 4. - С. 4-50.

Приймак г. Бджоли лікують / Г. Приймак // Будьмо здорові . - 2010. - № 5. - С. 2-72.

Метка Л. Виходь золотнику...Я тебе підтягаю й викликаю ...(народна медицина) / Л. Метка // Берегиня. - 2009. - № 4. - С. 27-38.

Пасічник М. Чарівник - прополіс / М. Пасічник // Українське слово. - 2009. - 2-8 груд. (№ 48). - С. 4

Марченко М. Лікування без пігулок : п'явки - «жива фабрика» з виробництва здоров'я та довголіття / М. Марченко // Будьмо здорові. - 2009. - № 2. - С. 10

Збір Потопальського для запобігання і лікування пухлин // Порадниця. - 2006. - 16 берез. (№ 11). - С.2

Цілюща глина - універсальний лікувальний засіб // Все для вчителя. - 2006. -черв. (№ 11-12). - С. 94-95.

Щуліпенко і. Енотерапія і енофітотерапія (лікування вином) у лікарській практиці // Ваше здоров'я. - 2005. - 1 верес. (№ 32). - С. 4

 

Оновлено 23-12-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка