Чарівник – прополіс
Пасічник М.
Чарівник - прополіс
Бджолиний клей (інша назва - прополіс) - клейка речовина зеленуватого або коричневого кольору, іноді з червонуватим або жовтуватим відтінками. Бджоли його збирають з рослин та переробляють у вулику. У збиранні прополісу беруть участь переважно молоді комахи (не старші 15-денного віку), здійснюючи на день три-чотири вильоти. Мудрі бджілки застосовують прополіс для полірування воскових комірок, зашпаровування щілин у вулику, зменшення льотка та дезинфекції. Прополіс - чудовий антибіотик, тому всілякі віруси оминають бджіл. Якщо зважити на те, що у бджолиній сім'ї близько 60 тисяч особин, то заразні хвороби могли б винищити всіх, якби у вулику не було прополісу. Дослідження показали, що бджоли, на відміну від інших комах, не є переносниками інфекцій.
Людина взяла на озброєння лікування прополісом з давніх-давен. У стародавньому Єгипті, наприклад, за кілька тисячоліть до н. є. бджолиний клей був відомий жерцям, що володіли знаннями з медицини, хімії та муміфікації трупів. Стародавні греки також добре знали про його цілющі властивості. Прополіс згадується поряд з іншими продуктами бджільництва у старезних грузинських книгах разом з рецептами його застосування. Знання про те, як лікуватися прополісом, тримались у секреті та передавалися з покоління до покоління. Ось деякі з найуживаніших способів загальнодоступного лікування прополісом.
Нежить
Розтерти 20 г подрібненого прополісу (у порцеляновій ступці) з великою кількістю вершкового масла, додати соняшникової олії до одержання загальної маси 100 г. Добре перемішати. Змочити цим засобом невеликі ватні тампони й закласти в ніс. Повторювати процедуру двічі - вранці й увечері.
Зубний біль
Подрібнений прополіс (40 г) залити 70% спиртом (100 мл). Настоювати 7-10 днів, періодично збовтуючи. Відділити настоянку від осаду і профільтрувати крізь марлю. Довести настоянку до 4% концентрації, додавши спирт. Анестезуюча сила цього засобуу 5 разів перевищує дію новокаїну і в 3,5 разу - кокаїну.
Ангіна, запалення легенів, туберкульоз легенів, виразка шлунка і дванадцятипалої кишки
Розігріти до 5-60 градусів 100 г вершкового масла, додати 10 г, подрібненого прополісу і нагрівати суміш протягом 8-10 хв., безперервно помішуючи. Вживати по чайній ложці 2-3 рази на день за годину-півтори до їжі разом з теплим молоком упродовж 2 місяців (з перервою на 2-3 тижні). Кількість прополісу з кожним курсом лікування щоразу збільшувати на 5 г і довести разову дозу до 30 г. Увага: не вживати при захворюванні печінки!
Повний текст статті можна знайти у фондах ОУНБ ім. І. Франка.