Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail: Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31


Графік роботи:

Щоденно: з 10 - до 19 години
В неділю: з 10 - до 18 години
Субота - вихідний день
Останній четвер місяця - санітарний день.


Енциклопедія Сучасної України

Чарівник – прополісПасічник М.

Чарівник - прополіс

   Бджолиний клей (інша назва - прополіс) - клейка речовина зеле­нуватого або коричневого кольору, іноді з червонуватим або жовтува­тим відтінками. Бджоли його збира­ють з рослин та переробляють у ву­лику. У збиранні прополісу беруть участь переважно молоді комахи (не старші 15-денного віку), здійснюю­чи на день три-чотири вильоти. Му­дрі бджілки застосовують прополіс для полірування воскових комірок, зашпаровування щілин у вулику, зменшення льотка та дезинфекції. Прополіс - чудовий антибіотик, тому всілякі віруси оминають бджіл. Якщо зважити на те, що у бджоли­ній сім'ї близько 60 тисяч особин, то заразні хвороби могли б винищити всіх, якби у вулику не було прополісу. Дослідження показали, що бджоли, на відміну від інших комах, не є пе­реносниками інфекцій.

   Людина взяла на озброєння лікування прополісом з давніх-давен. У стародавньому Єгипті, наприклад, за кілька тисячоліть до н. є. бджоли­ний клей був відомий жерцям, що володіли знаннями з медицини, хі­мії та муміфікації трупів. Стародавні греки також добре знали про його цілющі властивості. Прополіс згаду­ється поряд з іншими продуктами бджільництва у старезних грузин­ських книгах разом з рецептами йо­го застосування. Знання про те, як лікуватися прополісом, тримались у секреті та передавалися з поколін­ня до покоління. Ось деякі з найужи­ваніших способів загальнодоступно­го лікування прополісом.

Нежить

   Розтерти 20 г подрібненого про­полісу (у порцеляновій ступці) з ве­ликою кількістю вершкового масла, додати соняшникової олії до одер­жання загальної маси 100 г. Добре перемішати. Змочити цим засобом невеликі ватні тампони й закласти в ніс. Повторювати процедуру дві­чі - вранці й увечері.

Зубний біль

   Подрібнений прополіс (40 г) за­лити 70% спиртом (100 мл). Насто­ювати 7-10 днів, періодично збовту­ючи. Відділити настоянку від осаду і профільтрувати крізь марлю. До­вести настоянку до 4% концентрації, додавши спирт. Анестезуюча сила цього засобуу 5 разів перевищує дію новокаїну і в 3,5 разу - кокаїну.

Ангіна, запалення легенів, туберкульоз легенів, виразка шлунка і дванадцятипалої кишки

   Розігріти до 5-60 градусів 100 г вершкового масла, додати 10 г, по­дрібненого прополісу і нагрівати суміш протягом 8-10 хв., безперервно помішуючи. Вживати по чайній ложці 2-3 рази на день за годину-півтори до їжі разом з теплим молоком упродовж 2 місяців (з перервою на 2-3 тижні). Кількість прополісу з кожним курсом лікування щоразу збільшувати на 5 г і довести разову дозу до 30 г. Увага: не вживати при захворюванні печінки!

Повний текст статті  можна знайти у фондах ОУНБ ім. І. Франка.

 

Оновлено 26-05-2020
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка