Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

З історії будівлі Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. ФранкаЗ приміщенням бібліотеці не щастило. Вона мандрувала по різних приміщеннях до 1996 р. і нарешті осіла в історичному будинку по вулиці Чорновола, 22, який займали обласний та міський суди.

Цей будинок пов'язаний з культурними подіями в краї, з іменами багатьох видатних людей України та Галичини, має багату драматичну історію. Вона починається 1911 р., коли у міщанки А. Боської була придбана земельна ділянка для побудови великої кам'яниці. Замовниками будови були москвофіли, які об'єднались в товариство під назвою „Русскій Народний Домь". Для цього товариства й зводився будинок.

За розробку планів узявся здібний архітектор Ф. Януш. Будинок здано в експлуатацію у травні 1913 року. Він є одним із перших зразків конструктивізму в архітектурі Станиславова із застосуванням залізобетонних конструкцій. Сюди вселились „Народний дім", банк „Самопоміч", перший поверх було відведено під крамниці - четвертий під квартири.

Після проголошення ЗУНР у листопаді 1918 р. будинок став штабом української громади міста. В ній працювали філія „Просвіти", „Українська бесіда", „Молода громада". Будинок бачив у своїх стінах відомих діячів Галичини Л. Бачинського, В. Яновича, Ю. Олесницького, І. Мирона. Навесні 1919 р. в залі „Молодої громади" на другому поверсі виступали М. Грушевський та С. Русова. Тут того часу проводила репетиції славна згодом на всю Європу й Америку Республіканська капела з Києва під диригентурою О. Кошиця. Віце-президент ЗУНР і голова Української радикальної партії адвокат Л. Бачинський мав адвокатську канцелярію і мешкав у цьому будинку від 1920 р. аж до смерті в 1930-му р. В. Стефаник, який був близьким приятелем Л. Бачинського, у нього гостював, на цю адресу надходили його листи з Русова.

Фасад будинку завершується рельєфом із зображенням лева, що спинається на скелю, - гербом Галичини. Встановлене це кам'яне зображення, очевидно, під час перебування будинку у власності українських товариств.

За польським переписом населення у 1939 р. в будинку є 14 квартир.

В 1941-1944 рр. тут розміщувалась філія Українського Центрального Комітету, яка намагалась захищати інтереси місцевого населення перед окупаційними властями; приїжджаючи з Кракова, бував голова УЦК професор В. Кубійович - відомий географ та історик. А очолював філію викладач місцевої гімназії М. Лепкий, молодший брат знаменитого письменника Б. Лепкого.

У цьому багатому на події будинку знаходиться Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка.

За дослідженнями М. Головатого

Оновлено 12-06-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка