Софія Русова
(18 лютого 1856, с. Олешня, тепер Ріпкинського району на Чернігівщині - 5 лютого 1940, Прага) - педагог, громадська діячка, одна з піонерок українського жіночого руху.
Походила з аристократичної родини, яка прибула в Україну з Сибіру. Батько, Федір Ліндфорс, - швед, мати, Ганна Жерве, - француженка. Безпосередні контакти з селянськими дітьми дали початок ще підсвідомому прагненню стати корисною українському народові. Коли Софії було 10 років, померла мати, і батько переїхав до Києва. Тут дівчина вступила до Гімназії. Познайомилася й заприязнилася з родинами Старицьких - Лисенків. Була також знайома з П. Чубинським, М. Драгомановим, Ф. Вовком, Косачами та іншими українськими патріотами, що сприяло прилученню її до українських визвольних змагань, зміцненню українського патріотизму. По смерті батька Софія, незважаючи на поради тітки, відмовилася вступати до Петербурзької консерваторії та присвятитися музиці й сповна віддалася педагогічній діяльності. Разом зі старшою сестрою організовують школу, а згодом і перший у Києві дитячий садок. Через родину Старицьких сестри Ліндфорс познайомилися з М. Лисенком, у якого збиралися національне свідома київська українська молодь, а також науковці, митці, артисти, письменники. Молодь іде в народ, збирає розсипані серед нього скарби: записує пісні, казки, перекази. Цей рух захопив і Софію. Вона їде в родовий свій маєток Олешню, щоб записати колядки та щедрівки. На цьому поприщі знайомиться з молодим патріотом, етнографом, фольклористом, громадським діячем Олександром Русовим і 1874 року виходить за нього заміж.
Подальша доля Софії Русової пов'язана з місцями праці чоловіка: Черніговом, Києвом, Одесою, Херсоном, Харковом та іншими містами. У 1902 році Русових адміністративне виселили з України, і вони оселилися в Петербурзі. Як експерт Софія входила до комісії Російської академії наук, що вивчала питання прав української мови, під орудою О. Шахматова. З 1908 року Русови знов у Києві. Разом із Г. Шерстюком і С. Черкасенком Софія організувала й редагувала педагогічний журнал „Світло" (1910-1914), була учасницею міжнародного з'їзду журналістів у Брюсселі, де виступила з доповіддю про становище української преси. Викладала педагогіку в фреблівському та французьку мову в Комерційному інститутах. 1917 року увійшла до складу Центральної Ради, де очолювала відділи позашкільної освіти й дошкільного виховання в Генеральному Секретаріаті. Була головою Вчительської спілки. У 1920-му викладала педагогіку в Кам'янець-Подільському університеті. У 1920-1938 роках була головою Української національної жіночої ради.
З 1922-го перебувала в еміграції: в Галичині, Австрії, Чехо-Словаччині. Працювала професором педагогіки Українського інституту ім. М. Драгоманова.
Створила власну систему виховання, яку згодом визнали університетські кафедри Варшави, Праги, Софії. У її педагогічному доробку такі праці, як „Націоналізація дошкільного виховання" (1912), „Дошкільне виховання" (1918), „Теорія і практика дошкільного виховання" (1924), „Методика початкової освіти" (1918), „Теорія педагогіки на основі психології" (1924), „Дидактика" (1925), „Сучасні течії в новій педагогіці" (1932), „Роля жінки в дошкільному вихованні" (1938); підручники „Український буквар. По підручнику О. Потебні уложила С. Русова" (1906), „Початкова географія" (1911) та багато інших.
Значна й історико-літературна та критична спадщина Софії Русової. З ранніх її праць сюди належать „Странник Григорий Саввич Сковорода. Биографический очерк" (1894), „Современная провансальская литература" (1902). Неабияке значення для тодішнього читача мали літературно-критичні студії про творчість М. Гоголя, Т. Шевченка, у яких вміло поєднувалося дослідницьке начало з публіцистичною формою викладу. У праці „Николай Васильевич Гоголь: Биографический очерк" (1909) письменник постає як людина дуже складна для розуміння, в душі якої співіснували добро і зло, дрібне, нице і величне. Дослідниця збагнула, що якраз через відірваність М. Гоголя від національного ґрунту, органічного середовища, яке живить митця не лише ідеями, соціальними апріоріями, а й генетичними соками національної свідомості, ментальності, письменник залишився любителем української народної поезії, але страшенно далеко відійшов від істинно українського життя.
Інтерес для читачів мали літературні огляди С. Русової, де авторка дала глибоку оцінку історичного соціального тла, на якому творилося літературно-мистецьке життя. В літературному процесі XIX століття вона обстоювала самостійність української літератури, викривала шовіністичні нападки на неї. Цю частину доробку літературознавця становлять такі праці, як „Украинская литература в XIX в. Первьш период с 1798 по 1862 гг." (1910), „Украинская литература 1862-1900 гг.", „Тарас Григорьевич Шевченко - украинский народний поэт. Его жизнь и произведения" (1911), „М. П. Драгоманов. Його життя й твори" (1918) та інші. Широкого розголосу набуло видання „Наші визначні жінки" (1935), присвячене життєвому і творчому шляху багатьох видатних постатей українського літературно-культурного життя - від Ганни Барвінок й Олени Пчілки до X. Алчевської, М. Загірньої, К. Гриневичевої. Софія Русова досліджувала також драматургічну творчість О. Олеся, С. Черкасенка, залишила низку праць про розвиток театральної справи в Україні.
Русова Софія // Геник С. 150 великих українок. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2003. - С. 172-174.