Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Історія Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Івана Франка (переклад англійською мовою)



Переклад виконали :

  • Млиниська Іванка (від початку до слів "здійснювалось інформаційне обслуговування")
  • Ігор Березовський (від "здійснювалось інформаційне обслуговування" до цитати)
  • Афтанас Сніжана (після фотографії до слів "бібліотека співпрацює")
  • Вовк Тетяна (від "бібліотека співпрацює" до кінця)

ІСТОРІЯ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ УНІВЕРСАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ ІМ. ІВАНА ФРАНКА

Оригінал

Переклад англійською

Перша публічна бібліотека у Станиславові була відкрита в 1873 році. Заснував її польський повстанець проти російського царату, політичний емігрант Віцентій Смагловський. Він подарував містові збірку з 3500 книг і став першим бібліотекарем. Розташувалась бібліотека у приміщенні реальної школи (тепер вул.Незалежності,17).

Є підстави вважати, що публічна бібліотека - це попередник Станіславської державної обласної бібліотеки, однак офіційний документ про цей факт відсутній.

Згідно Наказу Ради народних комісарів УРСР від 8 травня 1940 року відкрито Станіславську державну обласну бібліотеку з дитячим відділом. Розташувалась вона у трьох маленьких кімнатах.

Першим її директором став Василь Михайлович Пашницький (1903-1941). Для комплектування він використав приватні бібліотеки, зібрав рідкісні видання творів світової і вітчизняної літератури. Пізніше багато унікальних видань було вилучено. Це - понад 100 томів "Наукових записок" Товариства ім. Т. Г. Шевченка, 8 томів "Історії України-Руси" М. Грушевського, український переклад "Біблії" у виданні Британського біблійного товариства, 16-ти томне видання творів Т.Г.Шевченка та інші. Згодом, державній обласній бібліотеці було надано нове приміщення на вул. Пушкіна, 1. Книжковий фонд до тимчасової окупації міста німецько-фашистськими загарбниками нараховував понад 240 тис. примірників книг. Під час окупації бібліотека не діяла. В будинку мешкали німецькі та мадярські офіцери. Книги були скидані до сирого підвалу. Понад 200 тис. примірників книг було знищено.

Відновила свою діяльність бібліотека в 1944 році. Велика робота була проведена колективом бібліотеки по організації і збереженню бібліотечного фонду. Книги просушували, класифікували. Фонди поповнювались надходженнями з Києва, Держфонду Москви, Московського колектора, Харківської державної наукової бібліотеки ім. Короленка.

У 1946 році створено методичний кабінет, в 1947 відкрито міжбібліотечний абонемент. Бібліотекам області надавалась допомога в налагодженні їх культурно-просвітницької діяльності, роботі по ліквідації неписьменності, освіті населення.

У 1956 році з нагоди 100-річчя від дня народження Івана Франка бібліотеці було присвоєно ім'я Великого Каменяра.

Здійснювалось інформаційне обслуговування підприємств та організацій. Щорічно їм надавалось понад 1000 довідок, проводились дні інформації, дні бібліографії, дні спеціаліста. Книжковий фонд бібліотеки становив 175 тисяч примірників, кількість читачів - понад 10 тисяч. Бібліотеці було виділено додатково декілька залів в іншому приміщенні (вул. Пушкіна, 4), де розмістились відділи: літератури іноземними мовами, сектор патентів і стандартів.

У 1966 році державна обласна бібліотека ім. І. Франка набула статус наукової. Бібліотека стає установою універсального профілю і центральним обласним сховищем вітчизняних творів друку, рукописів, літератури на іноземних мовах, науково-методичним і координаційним центром з організації роботи для бібліотек всіх відомств та організацій, розташованих на території області

Розпочато наукове формування книжкового фонду, розвивається структура. У 1965 р. структура бібліотеки поповнилась відділом обслуговування працівників сільського господарства, в 1967 р. - сектором обмінно-резервного фонду при відділі комплектування. Методичний відділ реорганізовано в науково-методичний.

В 1975 -1980 рр. відбулася централізація масових бібліотек області системи Міністерства культури. Обласною бібліотекою проводились семінари, надавалась методична та практична допомога, готувались регламентуючі документи. Набуває нової функції координація науково-методичної та науково-дослідної роботи. В кооперації з бібліотеками інших відомств та організацій проводились соціологічні дослідження, вивчався і розповсюджувався серед бібліотек області кращий досвід.

З кожним роком зростає кількість користувачів бібліотеки, збільшується чисельність спеціалістів народного господарства, культури і мистецтва, науковців. У 1980 р. вони складали 65,7 % від загальної кількості читачів.

Фонд бібліотеки в 1981 р. налічував 433,68 тис. примірників творів друку. Тоді ж був створений відділ наукової інформації з питань культури і мистецтва.

Аварійний стан приміщення зумовив припинення обслуговування читачів. В повному обсязі бібліотека відновила свою діяльність в новому приміщенні (вул.Василіянок,17) у 1983 році.

Відродження української національної культури, духовності, історичної свідомості, традицій українського народу та національно-етнографічних особливостей регіону зумовило створення відділу краєзнавчої літератури. Він стає центром краєзнавчої роботи бібліотек області, обласним депозитарієм краєзнавчих творів друку.

В 1995 році приміщення, в якому знаходилась бібліотека, повертається власнику - монастирю сестер Василіянок. Бібліотека, крім відділу літератури іноземними мовами, який з 1995 року розташувався в іншому приміщенні (вул. Незалежності, 46), читачів не обслуговувала.

Відновила діяльність бібліотека у 1996 році в реконструйованому будинку на вул. Чорновола, 22.

Ця споруда, побудована в 1913 р., має свою багату історію. Розташовувався тут Народний дім, банк "Самопоміч", штаб української громади міста (1918 р.),філія "Просвіти". У 1920-1930 рр. в будинку проживав віце- президент ЗУНР і голова Української радикальної партії адвокат Левко Бачинський. Фронтон приміщення прикрашає кам'яне зображення лева, що спирається на скелю - герб Галичини. В 2006 р. на будинку встановлено пам'ятну дошку Станіславу Вінцензу та Іванові Франкові.

Обласна універсальна наукова бібліотека ім. І.Франка - одна з провідних інформаційних і культурно-просвітницьких установ Прикарпаття, депозитарій краєзнавчих видань, науково-методичний та координаційний центр для бібліотек області. У її структурі 19 відділів та секторів, 6 читальних залів. Довідково-бібліографічний апарат складається з 28 каталогів і картотек. Документно-інформаційні ресурси бібліотеки сьогодні складають півмільйона видань, щорічно її послугами користується понад 30 тисяч користувачів. З метою залучення краян до читання, виховання читацьких смаків тут відбуваються творчі зустрічі з письменниками, літературно-мистецькі вечори, читацькі конференції, презентації нових видань, літературні, історичні, правничі, економічні години, експозиції творів образотворчого, сакрального, декоративно-ужиткового мистецтва, різноманітні книжкові виставки. Бібліотека є активним учасником відзначення державних та народних свят, знаменних і пам'ятних подій, проведення фестивалів, акцій, конкурсів, святкування ювілеїв дослідників історії і культури, літераторів, митців, громадських діячів Прикарпаття. Колективу Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка присуджено обласну премію ім. В. Полєка у галузі краєзнавства (2018).

Діють клуби за інтересами, зокрема, Інтелектуальний клуб творчих особистостей "Галицькі кмітливці", літературно-мистецька вітальня, клуби  вивчення іноземних мов. До послуг користувачів на базі ОУНБ ім. І.Франка працюють центр правової інформації, пункт доступу громадян до офіційної інформації та громадська приймальня обласних організацій ТВР і СНІО України.

Орієнтуючись на потреби суспільства, бібліотека розширює спектр своїх послуг із залученням міжнародних донорів. 2001 р. за сприяння уряду США відкрито інтернет-центр. З 2004 р. у відділі літератури іноземними мовами за сприяння Посольства США в Україні відкрито інформаційно-ресурсний Центр "Вікно в Америку". З 2006 р. на базі ОУНБ ім. І. Франка діє центр європейської інформації. З травня 2010 р. при бібліотеці працює регіональний тренінговий центр для працівників бібліотечних закладів області та користувачів, де проходять курси комп'ютерної грамотності для людей похилого віку, викладачів та ін.  У співпраці з Goethe-Institut в Україні діє проєкт: «Мова. Культура. Німеччина». У межах програми «Мріємо та діємо», яка впроваджується за фінансової підтримки USAID Україна  та виконується IREX in Ukraine, 2022 року втілювався проєкт на підтримку дітей та молоді ВПО «ВільноХаб в бібліотеці», а з квітня 2023 року в Івано-Франківській ОУНБ ім. І. Франка діє новий проєкт «ВільноХаб: працевлаштування»,  адже наша бібліотека увійшла у вісімку відібраних установ для втілення даного напрямку проєкту, метою якого є допомога молоді нашої громади орієнтуватись у просторах кар'єрних можливостей та з пошуком роботи.

Друкована продукція бібліотеки відзначається різноманіттям видів і форм видань, а саме: щорічні випуски бібліографічних покажчиків «Науково-технологічний розвиток України», «Соціальна політика і соціальний захист», «Туризм в Україні та світі: теорія і практика», «Інклюзивна освіта: особливості навчання» (2017), «Розвиток і формування особистості» (2018), «ЗУНР: історія, постаті, чин» (2018),  «Друковане слово Прикарпаття: каталог книжкових видань, підготовлених авторами Івано-Франківщини [у 1990-2018 рр.]», «Широкий світ малої батьківщини: каталог видань з історії населених пунктів Івано-Франківської області», видання «Інтелект-клуб: роки діяльності. Вип.3» (2022) бібліографічні покажчики змісту серій «Вісників Прикарпатського університету» та багато ін. Від 1965 р. щорічно готується „Календар знаменних і пам'ятних дат Івано-Франківської області".

 Як науково-методичний центр для бібліотечних закладів області ОУНБ ім. І. Франка здійснює різнопланову діяльність з підтримки та впровадження інновацій в роботу публічних бібліотек територіальних громад Івано-Франківщини, готує методичні видання, здійснює регіональні та локальні соціологічні дослідження. Для підвищення фахової майстерності працівників галузі організовуються обласні семінари, тренінги, практикуми, ініціюються обласні конкурси та акції, зокрема, «Краща бібліотека року», «Мандруємо Івано-Франківщиною. Туризм реальний та віртуальний», «Бібліотеки пропонують відвідати», «Героїв Україна пам'ятає» та ін.

Бібліотека співпрацює з владними та комерційними структурами, обласними організаціями Національної Спілки письменників України, Національної Спілки краєзнавців України, Радою обласних організацій Товариства винахідників і раціоналізаторів і Спілки наукових та інженерних об'єднань України, музеями, театрами, вищими навчальними закладами, громадськими організаціями, закладами професійно-технічної, шкільної та позашкільної освіти, військовослужбовцями та багатьма іншими установами. Впродовж декількох років обласна бібліотека активно співпрацює із зарубіжним партнером - Воєводською публічною бібліотекою ім. Е. Смолки м. Ополе (Республіка Польща).

Працівники обласної книгозбірні є постійними учасниками Всеукраїнських та Міжнародних  науково-практичних конференцій, форумів, семінарів, тренінгів.

 Діяльність Бібліотеки широко висвітлюється у засобах масової інформації.

Високий рейтинг обласна бібліотека має, завдячуючи злагодженій, творчій праці працівників бібліотеки під керівництвом її директора - Людмили Василівни Бабій, яка після закінчення у 1981 році Рівненського державного інституту культури прийшла на роботу в Івано-Франківську обласну наукову бібліотеку і  пропрацювала тут понад 30 років. За цей час пройшла трудовий шлях від бібліотекаря до директора. Людмила Василівна - високопрофесійний фахівець, віддана своїй справі, творча, енергійна, має визнання серед науковців, творчої еліти, громадськості краю. У 2011 році директору обласної бібліотеки Людмилі Бабій було присвоєно почесне звання "Заслужений працівник культури України".

 

The first public library in Stanislav (now Ivano-Frankivsk) was opened in 1873. It was founded by a Polish insurgent against the Russian Empire, political emigrant Vincenty Smagłowski. He donated a collection of 3500 books to the city and became its first librarian. The library was located in the building of the real school (now 17 Independence Street).

There are grounds to believe that the public library is a predecessor to the Ivano-Frankivsk Regional State Library, although an official document confirming this fact is absent.

According to the Decree of the People's Commissars of the Ukrainian SSR dated May 8, 1940, the Ivano-Frankivsk Regional State Library with a children's department was opened. It was initially located in three small rooms.

Its first director was Vasyl Mykhailovych Pashnytsky (1903-1941). To build the collection, he used private libraries, gathered rare editions of works of world and domestic literature. Later, many unique editions were confiscated, including over 100 volumes of "Scientific Notes" of the Shevchenko Society, 8 volumes of "History of Ukraine-Rus" by M. Hrushevsky, the Ukrainian translation of the Bible by the British Bible Society, a 16-volume edition of the works of T.H. Shevchenko, and others. Later, a new building was provided for the regional library at 1 Pushkin Street. The book fund, before the temporary occupation of the city by the German fascist invaders, totaled over 240,000 copies of books. During the occupation, the library was not operational, and German and Hungarian officers lived in the building. Books were thrown into a damp basement, and over 200,000 copies were destroyed.

The library resumed its activities in 1944. The library's team worked extensively on organizing and preserving the library's collection. Books were dried and classified. The collections were replenished with materials from Kyiv, the State Fund of Moscow, the Moscow Collector, and the Kharkiv State Scientific Library named after Korolenko.

In 1946, a methodical department was established, and in 1947, an interlibrary subscription department was opened. The library assisted libraries in the region in organizing their cultural and educational activities, working to eliminate illiteracy, and educating the population.

In 1956, on the occasion of the 100th anniversary of the birth of Ivan Franko, the library was named after the Great Kamenyar.

Information services were provided to businesses and organizations. Annually, they were provided with over 1000 references, and events such as information days, bibliography days, and worker days were organized. The library's collection comprised 175,000 copies of documents, and the number of readers exceeded 10,000. Additional rooms in a different location (4 Pushkina Street) were allocated to the library, where departments for foreign language literature and the patents and standards sector were situated.

In 1966, the State Regional Library was granted the status of a scientific institution. It became a universal-profile institution and the central regional repository for domestic printed works, manuscripts, literature in foreign languages, and a scientific-methodical and coordination center for organizing the work of libraries in all departments and organizations located in the region. 

Scientific formation of the book collection began, and the structure continued to develop. In 1965, the library's structure expanded to include a department for servicing agricultural workers, and in 1967, a sector for the exchange-reserve fund was established within the acquisition department. The methodological department was reorganized into a scientific-methodical department.

From 1975 to 1980, there was centralization of the mass libraries in the region under the Ministry of Culture. The Regional Library conducted seminars, provided methodological and practical assistance, and prepared regulatory documents. The library took on a new role in coordinating scientific-methodical and research work. In cooperation with libraries from other departments and organizations, sociological research was conducted, and the best practices were studied and disseminated among the region's libraries.

The number of library users increased each year, along with the number of specialists in agriculture, culture, arts, and scientists. In 1980, they constituted 65.7% of the total number of readers.

In 1981, the library's collection numbered 433,680 copies of printed works. In the same year, the department of scientific information on culture and the arts was created.

Due to the deteriorating condition of the building, library services to readers were temporarily suspended. The library fully resumed its activities in a new location (17 Vasilyanok Street) in 1983.

The restoration of Ukrainian national culture, spirituality, historical consciousness, traditions of the Ukrainian people, and the national-ethnographic features of the region led to the creation of the Department of Local Literature. It became the center for regional studies in the libraries of the region and the regional depository of printed local lore works.

In 1995, the building housing the library was returned to its owner, the Vasilianok Sisters Monastery. Except for the department of foreign language literature, which relocated to a different building in 1995 (46 Independence Street), the library ceased serving readers.

The library resumed its activities in a reconstructed building at 22 Chornovola Street in 1996.

This structure, built in 1913, has a rich history. It housed the People's House, the "Samopomich" bank, the headquarters of the Ukrainian community in the city (1918), and a branch of "Prosvita." In the 1920s and 1930s, the building was the residence of Vice President of the Ukrainian People's Republic and head of the Ukrainian Radical Party, lawyer Levko Bachynskyi. The facade of the building is decorated with a stone image of a lion leaning on a rock - the coat of arms of Galicia. In 2006, a memorial plaque to Stanislav Vincenz and Ivan Franko was installed on the building.

The Ivan Franko Regional Universal Scientific Library is one of the leading information, cultural and educational institutions of Prykarpattya, a depository of local history publications, a scientific, methodological and coordination center for libraries in the region. It has 19 departments and sectors and 6 reading rooms. The reference and bibliographic apparatus consists of 28 catalogs and card indexes. The library's documentary and information resources currently comprise half a million publications, and over 30,000 users use its services annually. In order to encourage the residents of the region to read and develop their reading tastes, the library hosts creative meetings with writers, literary and artistic evenings, readers' conferences, presentations of new publications, literary, historical, legal, economic hours, exhibitions of fine, sacred, decorative and applied arts, and various book exhibitions. The library is an active participant in the celebration of state and national holidays, significant and memorable events, festivals, events, competitions, and anniversaries of researchers of history and culture, writers, artists, and public figures of the Carpathian region. The staff of the Ivano-Frankivsk Regional Universal Scientific Library was awarded the V. Polek Regional Prize in Local History (2018).

There are special interest clubs, including the intellectual club of creative personalities "Galician Clever People", a literary and artistic living room, and foreign language clubs. The Ivan Franko Regional Universal Scientific Library offers a legal information center, a public access point to official information and a public reception of regional organizations of the TTR and SINO of Ukraine.

Focusing on the needs of the society, the library expands the range of its services with the involvement of international donors. In 2001, an Internet centre was opened with the assistance of the US government. In 2004, the Window on America Information and Resource Centre was opened in the Foreign Language Department with the support of the US Embassy in Ukraine. Since 2006, the European Information Centre has been operating at the Ivan Franko National University Library. Since May 2010, the library has been hosting a regional training centre for library staff and users, where computer literacy courses for the elderly, teachers, etc. are held.  In cooperation with the Goethe-Institut, the project: "Language. Culture. Germany" project. Within the framework of the "Dreaming and Acting" programme, implemented with the financial support of USAID Ukraine and implemented by IREX in Ukraine, in 2022, a project to support IDP children and youth "FreeHub in the Library" was implemented, and since April 2023, a new project has been running at the Ivano-Frankivsk Regional Universal Scientific Library named after Ivan Franko. A new project "VilnoHab: Employment" is being implemented at the Ivan Franko National Library of Ivano-Frankivsk, as our library is among the eight selected institutions to implement this project, which aims to help young people in our community navigate the space of career opportunities and job search.

The library's printed products are distinguished by a variety of types and forms of publications, namely: annual issues of bibliographic indexes "Scientific and Technological Development of Ukraine", "Social Policy and Social Protection", "Tourism in Ukraine and the World: Theory and Practice", "Inclusive Education: Peculiarities of Learning" (2017), "Development and Formation of Personality" (2018), "ZUNR: History, Figures, Rank" (2018), "Printed Word of Prykarpattia: Catalogue of Books Prepared by the Authors of Ivano-Frankivsk Region [in 1990-2018]", "Wide World of Little" (2018). ]", "The Wide World of a Small Homeland: Catalogue of Publications on the History of Settlements of Ivano-Frankivsk Region", publication "Intellect Club: Years of Activity. Issue 3" (2022), bibliographic indexes of the content of the series "Bulletins of Precarpathian University" and many others. Since 1965, the "Calendar of Significant and Memorable Dates of Ivano-Frankivsk Region" has been prepared annually.

As a scientific and methodological centre for library institutions of the region, the Ivan Franko Regional University Library carries out various activities to support and introduce innovations in the work of public libraries of Ivano-Frankivsk territorial communities, prepares methodological publications, and conducts regional and local sociological research. In order to improve the professional skills of the sector's employees, regional seminars, trainings, and workshops are organised, and regional competitions and events are initiated, including "Best Library of the Year", "Travelling through Ivano-Frankivsk Region. Real and virtual tourism", "Libraries are invited to visit", "Ukraine remembers heroes", etc.

The library cooperates with governmental and commercial structures, regional organisations of the National Union of Writers of Ukraine, the National Union of Local Lore of Ukraine, the Council of Regional Organisations of the Society of Inventors and Innovators and the Union of Scientific and Engineering Associations of Ukraine, museums, theatres, higher education institutions, public organisations, vocational, school and extracurricular education institutions, military personnel and many other institutions. For several years, the regional library has been actively cooperating with a foreign partner - the E. Smolka Voivodeship Public Library in Opole (Poland).

The staff of the regional library is a regular participant in national and international scientific and practical conferences, forums, seminars, and training.

 The Library's activities are widely covered in the media.

The high rating of the regional library is due to the coordinated, creative work of the library staff under the leadership of its director, Liudmyla Babii, who, after graduating from the Rivne State Institute of Culture in 1981, joined the Ivano-Frankivsk Regional Scientific Library and worked there for over 30 years. During this time, she worked her way up from librarian to director. Liudmyla Vasylivna is a highly professional specialist, dedicated to her work, creative, energetic, and is recognised by scholars, the creative elite, and the public of the region. In 2011, the director of the regional library, Lyudmyla Babiy, was awarded the honorary title of Honored Worker of Culture of Ukraine.

 

 

Оновлено 20-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка