Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Середюк Богдан Іванович



Середюк Богдан Іванович – голова обласної організації Товариства винахідників і раціоналізаторів України, представник у справах інтелектуальної власності, Заслужений раціоналізатор України (1998), громадсько-просвітницький діяч, поет.

Середюк Б. І. народився 18 грудня 1946 року в селі Саджава Богородчанського району Івано-Франківської області.

Упродовж 1963-1965 років навчався спеціальності слюсаря в гірничо-професійному училищі м. Торез (Донеччина), одночасно закінчив 11 клас вечірньої школи робітничої молоді. Працював підземним електрослюсарем в шахтобудівельному управлінні № 2 тресту „Макіївшахтобуд”.

З 1966 по 1968 рр. проходив військову службу в Закавказькому військовому окрузі.

Після демобілізації повернувся на Івано-Франківщину і влаштувався на Івано-Франківському шкіряному об’єднанні. З цим підприємством пов’язано дев’ять років трудового сходження Б. Середюка: від чергового електрика, бригадира електриків, інженера з обладнання до старшого інженера з раціоналізації і винахідництва.

Без відриву від виробництва навчався в Івано-Франківському інституті нафти і газу на вечірньому факультеті, який закінчив у 1975 році, набувши спеціальність гірничого інженера-електрика. Також активно займався раціоналізаторською діяльністю, напрацював 37 раціоналізаторських пропозицій з вдосконалення шкіряного виробництва, економії усіх видів ресурсів.

У своєму становленні як керівника винахідницької громадськості завдячує першому голові облради Г. І. Терсенову та його заступнику В. М. Медвєдєву, в яких переймав досвід громадських форм роботи. В 1977 р. був обраний відповідальним секретарем, заступником голови ради, і з того часу нерозривно пов’язав життя з цією організацією.

В 1980 р. заочно завершив дворічне навчання в Центральному інституті підвищення кваліфікації керівних працівників в галузі патентознавства в Москві і набув спеціальність патентознавця.

Збагачував особистий творчий доробок теоретичними напрацюваннями та публікаціями у вигляді доповідей на науково-практичних та проблемних конференціях, пленарних засіданнях ради та президії, громадських слуханнях; методичних і практичних рекомендацій, ухвал, аналітичних записок та звернень, яких більше 500. Підготував більше сотні інформаційних листків з досвіду роботи та кращих надбань новаторів області.

Очоливши організацію в січні 1989 р., Б. Середюк один з перших ініціював створення Товариства винахідників і раціоналізаторів України, яке було засноване вже в грудні 1990 р. А в січні 1991 р. обласну раду ВТВР реорганізував в обласну організацію ТВР України.

В активі організатора винахідницького руху Івано-Франківської області – низка яскравих і успішних авторських проектів: обласний рейтинговий огляд „Техтворчість Прикарпаття” в різноманітних номінаціях, Книга досягнень новаторів Івано-Франківщини, обласний конкурс на здобуття премії Г. І. Терсенова,

виставки інтелектуального продукту вчених, винахідників і раціоналізаторів Прикарпаття і видання друкованих каталогів за їх результатами.

А ще свого часу мав дуже вдалу ідею – зібрати матеріал про досягнення творчих особистостей і через біографічні нариси про кмітливих і винахідливих представити інтелектуальну історію нашого краю. Так Богдан Середюк започаткував та успішно втілює ще один проект „Етюди про галицьких кмітливців”, і в трьох виданих біографічних збірках постає Літопис розвитку науки, техніки і технологій на Івано-Франківщині з часів зародження ремісництва.

З його ім’ям пов’язано також чимало яскравих і вагомих сторінок в діяльності ОУНБ ім. І. Франка. Він був одним із засновників проекту „Інтелектуальний клуб творчих особистостей „Галицькі кмітливці”, який уже впродовж тринадцяти років успішно діє на базі головної книгозбірні області.

На засіданнях Клубу партнерська тріада бібліотеки і обласних організацій ТВР і СНІО України представляє громадськості Івано-Франківщини здобутки вчених, винахідників і раціоналізаторів, знайомить з відкриттями, винаходами, іншими інноваційними розробками, науковими школами, творчими династіями, монографіями, поширює ідеї служіння поступу й залучає до цього підростаюче покоління. І особлива роль у цій справі належить Б. І. Середюку, адже його особистість вдало поєднала організаторські уміння з високим професіоналізмом і творчістю, раціональне і аналітичне мислення з глибокою духовністю, надзвичайну відданість обов’язку і високу відповідальність за його виконання з моральними чеснотами.

Тож кожному зібранню науково-винахідницької спільноти він додає неповторної аури, зачитуючи поетичні рядки, присвячені гостеві, підтримує добрим словом як фахівець і людина, відзначає прояви творчості, оцінює різнобічні грані творчої особистості і надихає на здобуття нових висот.

Він, мов невидима рука, щораз вище піднімає планку змагальності наукових, виробничих колективів, здібної молоді, підживлює ґрунт творчого пошуку, розширює простір виходу пошуковця за межі відомого. І щораз виявляє оригінальні підходи у своїх починаннях.

За багаторічну плідну винахідницьку і раціоналізаторську діяльність Указом Президента України 16 вересня 1998 року йому присвоєно почесне звання „Заслужений раціоналізатор України”.

Богдан Середюк наділений ще й хистом до віршування, який  втілив у поетичних збірках „Дзвони пам’яті”, „Дорогою невмирущих знаків до обжинків у Саджаві”, „Душі прекраснії пориви”, „Наша пісня вічна”, „Благословенне Богом будь, село”, „Осанна, алілуя мові рідній”, „Від Майдану до Майдану”, „Вибір або Перлини мудрості”.

 

Джерело інформації:

Етюди про галицьких кмітливців : збірка портретних автобіографічних нарисів винахідників Прикарпаття : довід. вид. / Б. І. Середюк. – Івано-Франківськ : ПП Супрун, 2005. – С. 304-309.

Оновлено 20-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка