Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Презентація книги «Література та інклюзія»18 лютого 2020 року в рамках проекту «Вчені Прикарпаття» в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулась презентація підручника «Література та інклюзія» науковців Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ольги Деркачової та Соломії Ушневич.

Відкрила презентацію Людмила Бабій, директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка, яка привітала всіх присутніх та відзначила важливість появи підручника «Література та інклюзія».

Модератор зустрічі Олеся Дибовська, вчитель початкових класів Івано-Франківської загальноосвітньої школи № 18 та аспірант Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника представила присутнім авторів підручника  науковців Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ольгу Деркачову, доктора філологічних наук, професора кафедри педагогіки початкової освіти, та доцента кафедри фахових методик і технологій початкової освіти Соломію Ушневич.

«Література та інклюзія» - так називається книжка, яка відкриває безмежний і цікавий світ творів інклюзивної літератури. У ній розповідається про дітей і дорослих, завдяки яким наш світ є різноманітним, і від того ще прекраснішим. Це історії про важливість цінування того, що маєш, про справжню дружбу та любов. Звісно, в підручнику зібрано не всі твори про людей з інвалідністю, тож викладачки брали до уваги найцікавіші, які не залишили їх байдужими, а також перекладені на українську мову.

За оригінальною рожевою обкладинкою підручника «Інклюзія та література» міститься цілий світ літератури про дорослих та дітей з інвалідністю. Ольга Деркачова наголошує, що це історії про людей, завдяки яким світ стає добрішим. «Сьогодні всі говорять про інклюзію, але в Україні ще недостатньо досвіду роботи в школі, в інклюзивних класах, - коментує письменниця. - А де бракує досвіду, допомагає література. Ми вирішили подивитися на проблему інклюзії з точки зору художніх творів, їхніх авторів, персонажів. Література допомагає не боятися говорити про те, що болить».

Доцент кафедри фахових методик Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Соломія Ушневич відмітила, що «Література та інклюзія» - більше, ніж книжка. «Це проєкт, який сьогодні перебуває на початковому етапі, бо ми як філологи, котрі тривалий час працюють у сфері педагогічної освіти, ознайомлені з найновішими тенденціями та потребами сучасних освітніх методик і технологій. На часі інтеграція галузей з метою поглиблення досліджуваної проблематики. Підручник - це не лише можливість ознайомитися з найновішими здобутками зарубіжної та української інклюзивної літератури. У перспективі - це плідна співпраця зі студентами на рівні написання бакалаврських, магістерських робіт, робота з вивчення функціональних методик та формування індивідуальних підходів у роботі з дітьми з інвалідністю. Студенти під час написання кваліфікаційних робіт проходять практику в школах, подекуди робота з дітьми з особливими освітніми потребами спонукає їх до того, щоб додавати щось особистісне, нове, звісно, в контексті методичних рекомендацій, які пропонують фахівці з інклюзивної освіти».

Відповідаючи на численні запитання модератора, авторки зазначили, що в підручнику вони чітко розмежували зарубіжну та українську інклюзивну літературу, насамперед, щоб показати, що у вітчизняних творах також порушують проблематику людей з особливими потребами. Втім, варто зазначити, що наразі українські письменники рідше звертаються до цієї теми, ніж їхні зарубіжні колеги.

«В Україні тривалий час не було заведено писати про дітей з інвалідністю, - поділилася О. Деркачова. - Тепер, дякувати Богові, недобрі традиції змінилися. Література нині часто порушує болючі теми, тому таких творів, сподіваємося, буде набагато більше. Повість Андрія Бачинського «140 децибелів тиші», наприклад, стала «Книгою року ВВС» у 2015-му. Це одне зі свідчень того, що українська книжка може конкурувати із зарубіжною. Зрозуміло, це інша література, бо в нас інший інклюзивний досвід, умови, інший соціум. Сподіваємося, що український літературний досвід буде таким же цікавим, як зарубіжний».

«Інклюзія та література» - це сучасний підручник, автори якого щедро використали в його підготовці інформаційні технології. До кожної теми є QR-коди, які кожному читачеві відкривають ще більше інформації про письменників та їхні твори, містять посилання на сторінки авторів у соцмережах, інтерв'ю з ними, фільми, музику, театральні постановки за їхніми роботами. Також тут є методичний навігатор, який пропонує різні стратегії аналізу художнього твору.

«Я б назвала цей підручник «живим», тому що фактично до кожного письменницького життєпису є QR-код, за яким - сайт автора, відео з його інтерв'ю, уривками читань, - додала О. Деркачова. - Ті, хто читатиме наш підручник, зможуть почути не лише свій голос, а й голос автора...».

За словами авторок, видання розраховане на універсального читача, хоч писали його безпосередньо для студентів педагогічних спеціальностей.

З вітальним словом до присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи Прикарпатського національного університету, доктор фізико-математичних наук Сергій Шарин, відзначивши важливість та необхідність таких видань. «Тема інклюзії стала модною вже давно. Моя похресниця потребує особливих освітніх потреб, тому ця тема є для мене близькою. Це абсолютно сучасна робота з QR-кодами і промоціями».

З нагоди презентації підручника підтримати та привітати Ольгу Деркачову та Соломію Ушневич прийшли радник міського голови Петро Парипа, колеги з Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, зокрема, завідувач кафедри української літератури, професор Степан Іванович Хороб, заступник декана, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри фахових методик і технологій початкової освіти Руслана Ярославівна Романишин, завідувач кафедри педагогіки початкової освіти, доктор педагогічних наук, доцент Марія Петрівна Оліяр, а також рецензентка підручника, вчителька початкових класів загальноосвітньої школи №7 Леся Павлюк. У своїх виступах вони наголосили, що тема інклюзивної освіти є на часі, а художня література є одним із ключів до розуміння інклюзивного простору та інклюзивного середовища, розповіли присутнім про особливості впровадження інклюзивної освіти, відзначивши позитиви появи таких підручників.

Учасники презентації мали змогу придбати видання з автографом співавторок та переглянути бібліотечну книжкову виставку «Науковий доробок Ольги Деркачової та Соломії Ушневич».

Світлини

В Івано-Франківську презентували книгу «Література та інклюзія» (Канал 402)

Презентація книги «ЛІТЕРАТУРА ТА ІНКЛЮЗІЯ (Ольга Деркачова, Соломія Ушневич)

Вийшла з друку книга Ольги Деркачової та Соломії Ушневич "Література та інклюзія" (Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина»)

В Івано-Франківську презентували новий підручник “Література та інклюзія” (ВІДЕО)(ВЕЖА)

У Франківську презентували книгу про літературу та інклюзію

 

Оновлено 19-05-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка