Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Участь в урочистостях з нагоди відкриття нового приміщення Воєводської публічної бібліотеки в Ополе (Республіка Польща)



19 березня 2025 року директорка ІФОУНБ ім. І.Франка Людмила Бабій на запрошення міжнародного партнера – Воєводської публічної бібліотеки в польському місті Ополе відвідала урочисте відкриття нового будинку книгозбірні.

На урочистості в бібліотеку прибули представники влади, гості з Словаччині, Чехії, делегації з польських бібліотек, науковці, архітектори, дизайнери, будівельники.

У своєму виступі директорка Івано-Франківської ОУНБ ім.І.Франка Людмила Бабій щиро привітала від усіх бібліотекарів Івано-Франківщини та від себе особисто колег-партнерів, громаду Опольського Воєводства із знаковою подією - відкриттям нового корпусу Воєводської публічної бібліотеки імені Е. Смолки. Це ще одна неймовірна сторінка у літописі життєдіяльності бібліотеки.

Вона відзначила, що цей потужний громадський простір вражає своїм продуманим сучасним дизайном з комфортними умовами праці з книгою, місцем цікавих зустрічей, новітнім технічним оснащенням, створенням різноманітних зручностей для обслуговування людей з вадами зору і слуху.

Директорка високо оцінила плідну співпрацю між бібліотеками наших країн. Корисним і змістовним є довголітній міжнародний фаховий українсько-польський діалог між ІФОУНБ ім. І. Франка та Воєводською публічною бібліотекою ім. Е. Смолки в м. Ополе. Це збагачує взаємний обмін професійним досвідом, знайомить із специфікою роботи бібліотечних закладів обох регіонів, набуває багатокультурного виміру, служить кращому розумінню двох сусідніх країн. Цьому сприяє й подарована Опольською бібліотекою сучасна художня і галузева література польською мовою.

Будівництво нового приміщення розпочалося в грудні 2022 року і завершилося в липні 2024 року. Розширення площі бібліотеки було розділене на два етапи: перший включав будівельні роботи, а другий - облаштування та оснащення новоствореного бібліотечного простору. Новий об'єкт являє собою триповерхову будівлю, де на першому поверсі знаходиться абонемент бібліотеки з вільним доступом до фонду та багатоцільовий зал на 163 особи, який можна розділити на менші секції. Інвестором будівництва виступило Опольське воєводство.

Фойє бібліотеки - це сучасний, іміджевий простір, який можна використовувати для проведення зустрічей і виставок, а також як місце для відпочинку користувачів.

Другий і частково третій поверхи відведено під книгосховища, які з'єднані з абонементом двома вантажними ліфтами, що використовуються для обробки книжкових замовлень. На третьому поверсі нової секції розташовані сучасні офісні приміщення, зокрема відділ спеціальних та історичних колекцій і відділ промоції. Уся будівля спроєктована з урахуванням доступності для людей з інвалідністю: поверхи нової секції з'єднані ліфтом, а в читальному залі встановлені вказівники для людей з вадами зору - направляючі доріжки та інформаційні бокси. У відділі абонементу читачі з вадами зору зможуть користуватися збільшувачем тексту та комп'ютером зі спеціально розробленим для них програмним забезпеченням.

У рамках розширення бібліотеки в читальному залі обладнали так звані тихі робочі зони, які сприяють зосередженню на читанні або власній дослідницькій роботі. На даху будівлі було створено зелену зону, де висаджено велику кількість рослин.

Загальна вартість інвестицій становить більше 20 млн злотих, з яких 16 млн злотих надійшло з урядового Фонду польського порядку, а 4 млн злотих - з коштів Опольського воєводства.

ДОВІДКА

Воєводська публічна бібліотека ім. Емануеля Смольки в Ополе - центральна публічна бібліотека Опольського воєводства зі статусом наукової бібліотеки, що фінансується Опольським воєводським самоврядуванням. Місія бібліотеки полягає в ефективному задоволенні освітніх і культурних потреб читачів, захисті та документуванні регіональної та національної культурної спадщини, а також у координації та допомозі бібліотекам воєводства. Бібліотека розпочала свою діяльність у 1951 році. В даний час книжкові фонди доступні у відділах абонементу, читальному залі, бібліотеці іноземних мов, музичній бібліотеці, австрійській бібліотеці та Центрі документації та виставок для німців у Польщі. Історичні колекції Опольської регіональної публічної бібліотеки зберігаються і доступні для дослідницьких цілей у замку в Рогові Опольському.

Фонд бібліотеки налічує понад 400 000 одиниць зберігання, серед яких:

- колекція наукової та науково-популярної літератури, в якій переважає література з гуманітарних, суспільних та природничих наук;

- польська та зарубіжна класика у вигляді традиційних книг та цифрових книг, включаючи аудіокниги та електронні книги;

- надання доступу до баз даних електронних книг, таких як IbukLibra, Legimi

та EmpikGo, доступу до абонементу Academica, який дозволяє користуватися цифровими колекціями Національної бібліотеки;

Для відвідувачів з вадами зору бібліотека пропонує так звані книги, що розмовляють, традиційні книги у вигляді Великої літери.

Крім того, у бібліотеці зберігаються:

 - регіональна колекція з книг та періодичних видань польською та німецькою мовами, що стосуються Сілезії, з особливим акцентом на Опольську Сілезію. Найстаріші краєзнавчі видання датуються початком 19 століття;

- колекція книг, періодичних видань, нот і підручників ХІХ століття з францисканського колегіуму в Нисі. Ця колекція містить багато предметів, пов'язаних з Сілезією, в тому числі цікаві монографії про сілезькі міста.

- спеціальні колекції, які включають сучасну картографію, мікрофільми, гравюри, фотографії, листівки, екслібриси, документи суспільного життя та твори мистецтва;

- історичні колекції включають стародруки, графіку і старовинну картографію, рукописи.

Впродовж майже 75 років Опольська публічна бібліотека є провідною універсальною бібліотекою та центральною регіональною бібліотекою в Опольському регіоні. Основною метою закладу є задоволення освітніх, культурних та інформаційних потреб громади Опольського воєводства, поширення знань і культури, а також захист культурних цінностей у вигляді бібліотечних матеріалів. Щороку поріг бібліотеки переступає понад сто тисяч користувачів. У 2024 році це число склало 136 337 осіб, які бажали взяти книги або скористатися пропонованими освітніми чи культурними пропозиціями. Поєднуючи традиційну форму участі в житті бібліотеки з електронною, відвідування бібліотеки склало 212 тис. та 512 тисяч книговидач.

Культурну мозаїку Опольського регіону збагачують, зокрема, повоєнні мешканці колишніх східних прикордонних територій та велика група іноземців. Для них проводяться заходи, спрямовані на захист та популяризації культурної спадщини Опольської Сілезії, Тиждень французької мови та франкомовних країн, Австрійська весна та Фестиваль світових культур і мов.

Заходи, пов'язані з темою мультикультурності регіону, відповідають потребам конкретних громад і проводяться у співпраці з партнерами -Товариством любителів Львова та південно-східного прикордоння, Суспільно-культурним товариством німців Опольської Сілезії. У діяльності, пов'язаній з присутністю в регіоні мешканців зруйнованої війною України, спільно створюються культурні пропозиції  з Асоціацією «Польща-Схід».

Важливою частиною діяльності бібліотеки є промоція читання. Щорічно організовується понад сто зустрічей з авторами, як в Опольській публічній бібліотеці, так і по всьому регіону. Організації зустрічей сприяє проект «Zaczytane Opolskie» («Залучені до читання в Ополе»), який діє вже вісім років і фінансується Маршалківським управлінням Опольського воєводства.

Культурні заходи, що популяризують книги, бібліотеки та читання, часто проводяться за участі культурно-освітніх установ та об'єднань, таких як Літературний клуб вчителів, Літературне об'єднання та Літературне товариство, Державна музична школа І та ІІ ступенів, Вища школа мистецтв, Асоціація «Опольські генеалоги», факультети Опольського університету, Фотоклуб Ополе, Польське товариство глухих, Польське товариство сліпих, Опольський клуб фантастів «Фенікс», Асоціація польсько-східної співпраці.

Світлини

Оновлено 28-03-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка