Улас Самчук: зболене слово письменника
19 лютого 2025 р. на вшанування 120-ї річниці від дня народження прозаїка українського зарубіжжя Уласа Самчука відділ абонементу ОУНБ ім. І. Франка підготував книжкову виставку- портрет із циклу «Постаті перехідні і вічні» під назвою «Улас Самчук: зболене слово письменника».
Улас Самчук - один із видатних майстрів української прози народився 20 лютого 1905 р. в с. Дермань (нині Рівненської області).
Нелегким був його життєвий і творчий шлях, який завершився на еміграції, в Канаді. На батьківщині творчий доробок У. Самчука був під забороною, й лише тепер його творча спадщина повернулася до читача.
Перше оповідання письменника „На старих стежках" було надруковане у варшавському часописі 1926 р., а з кінця 20-х років він вже активно співпрацює з українськими літературно-художніми часописами. Усе свідоме життя письменник ставив перед собою завдання бути літописцем свого народу, того часу, який сам бачив і переживав.
По-справжньому розкуто і повносило його талант проявився у повісті „Марія" - про трагедію голодомору 1932-1933 рр. в Україні.
Після переїзду до Канади більша частина творчих зусиль У. Самчука була спрямована на написання спогадів: „На білому коні", „Чого не гоїть огонь", „На коні вороному", романів „Слідами піонерів (епос Української Америки)", „Втеча від себе". Цей великий творчий набуток письменника представляє книжкова виставка-портрет „Улас Самчук. Душа, закохана в рідну землю". А ще до вашої уваги - роман-епопея „Волинь", трилогія „OST", книга вибраних творів „Кулак. Месники. Віднайдений рай" та інші.
Із цими та іншими творами письменника, а також виданнями про його життя та літературну творчість можна ознайомитись з наукових досліджень, авторами яких є зокрема і наші краяни: Мафтин Н., Плетенчук Н.