Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Поезія воєнного лихоліття у новій програмі «Є що почитати!»



16 січня 2025 року в ефір вийшла 5-а програма «Є що почитати!», яка втілюється в рамках спільного проєкту Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка та обласного телебачення «Галичина».

В усі часи поезія була наймобільнішою формою реакції на злободенні події, вона демонструвала стійку громадянську позицію авторів та ставала втіленням найкращих людських почуттів та емоцій. На сучасному етапі, коли усі ми проживаємо гіркі реалії воєнних дій, поезія реагує на них так само гостро, їдко та безапеляційно. У літературі навіть виокремився окремий жанр ветеранської поезії, яку представляють учасники бойових дій - професійні поети та аматори. Не цураються писати про свої емоції й письменники в тилу, які також по-особливому проживають такі криваві моменти.

Власне, про це та про багато іншого міркували незмінні ведучі програми «Є що почитати!» - завідувачка відділу краєзнавчої літератури Ірина Фотуйма та журналістка ОТБ «Галичина» Ольга Бабенко.

Розпочали діалог зі знакової поетичної збірки «Вишийте, мамо, бронежилет» відомого українського письменника та освітянина Богдана Томенчука. Книжка складається з 300 віршів, більша частина яких написана упродовж 2022-2024 рр. Стиль Богдана Томенчука, упізнаваний для більшості його шанувальників, оскільки характеризується глибокою метафорикою, алегоричністю, динамікою та емоційністю викладу. Доречна кількість риторичних сполук надають ліриці поета особливої чуттєвості та винятковості, а громадянська поезія на військову тематику характеризується жорстокою реалістичністю та естетичною довершеністю.

Ведучі представили глядачам й поетичну збірку Артура Дроня «Тут були ми», яка репрезентує не просто поезію про війну, а лірику, що втілює індивідуальний воєнний досвід автора, оскільки він - активний учасник бойових дій. Закономірно, що про війну він знає не з новин чи переказів, а з власних вражень та суджень. Однак, незважаючи на травматичну обізнаність, лірика молодого поета сповнена оптимізму, віри у торжество добра та справедливості. Не цурається поет і теми любові, яка у моменти найжорстокіших воєнних баталій додає снаги та сміливості.

Діалог з приводу воєнної лірики завершився обговоренням поетичної збірки Сергія Жадана «Життя Марії». Ця книжка складається із віршів та перекладів. Вона містить 80 текстів: 60 віршів самого автора і 20 перекладів поезій Чеслава Мілоша. В усіх текстах відчувається присмак війни, образи покинутих міст, звідки жителі мусили тікати, залишаючи те, що їм дороге. Однак попри все, його ліричний герой вміє любити та помічати тонкощі, деталі, в яких набагато більше життя, аніж смерті.

Усі обговорювані книги можна знайти у фондах Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка і взяти собі для читання. Наполегливо рекомендуємо стежити за майбутніми ефірами, оскільки попереду ще дуже багато цікавих книжок з карколомними сюжетами.

Програма «Є що почитати»

Томенчук Б. Вишийте, мамо, бронежилет : поезія / Богдан Томенчук. - Брустури : Дискурсус, 2024. - 284 с.

Дронь А. Тут були ми : поезія / Артур Дронь. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. - 110 с.

Жадан С. Життя Марії : книга віршів і перекладів / Сергій Жадан. - Чернівці : Meridian Czernowitz, 2015. - 184 с.

 

Оновлено 20-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка