Журналу «Всесвіт» – 100 років
13 січня 2025 року відділ книгозберігання Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка організував книжкову виставку «Феномен «Всесвіту» в український культурі», приурочену до 100-річчя від часу заснування журналу «Всесвіт».
«Всесвіт» - єдиний український журнал, присвячений іноземній літературі, культурі, мистецтву та громадсько-політичним реаліям зарубіжних країн.
Журнал почав виходити з січня 1925 року у тодішній столиці України - Харкові, першим редактором був Василь Еллан-Блакитний. У 1934 році, після випуску 354-го номера, журнал був закритий.
Відродження «Всесвіту» відбулося тільки 1958 року. На сторінках журналу з'являються твори відомих зарубіжних поетів та прозаїків. До роботи у журналі долучаються відомі вчені, літературознавці, молоді критики.
З приходом у 1971 році на посаду головного редактора поета і перекладача Дмитра Павличка у роботі журналу відбуваються зміни. Змінився формат журналу та його структура. Журнал став органом Українського республіканського комітету захисту миру.
На початку 90-х років ХХ ст. редакція журналу зробила принципово новий крок, а саме - відмовилася друкувати лише ті твори, які досі не були опубліковані російською мовою.
Літературні твори, перекладені і представлені в журналі «Всесвіт», передають духовні цінності різних країн, кожна з яких має свою власну історію, культуру, що характеризується певною специфікою та неповторністю.
Читачі добре пам'ятають блискучі переклади романів: «Сто років самотності» Габріеля Гарсіа-Маркеса, «Хрещений батько» та «Останній дон» Маріо П'юзо, «Бунт розуму» Ірвінга Стоуна, «Звіроферма» Дж. Орвела, класику Кафки, Цвейга, бестселери Крісті, Кінга, Гейлі та безліч інших письменників, які вперше вийшли в перекладах українською мовою саме у «Всесвіті».
Постійними рубриками сучасних випусків журналу є «Поезія», «Проза», «Драма», «Письменник. Література. Життя».
На книжковій виставці в обласній книгозбірні представлені журнали «Всесвіт» з 1975 року. Серед найбільш помітних публікацій 2024 року: роман «Мольфар» Ольги Калуги, повість «Албанська діва» канадської письменниці Еліс Манро, оповідання іспанського письменника Бориса Фінкельштейна «Вершники апокаліпсису», «Місія виживання: казка про дощових ельфів» американської письменниці Ксенії Кирилової.
Запрошуємо користувачів завітати до бібліотеки та ознайомитися з творами іноземних письменників в українському перекладі.