Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Пасіонарні жінки Марії Вайно



11 грудня 2024 року в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася творча зустріч з відомою прикарпатською письменницею, сценаристкою, кінодраматургинею, перекладачкою Марією Вайно, яка презентувала книжку «Пасіонарія».

Мистецька подія розпочалася піснею «Тече річка» у виконанні хору «Берегиня» Івано-Франківського міського осередку «Союзу українок», художній керівник - Орест Турок.

Модерував зустріч літературний критик, літературознавець, голова Івано-Франківської організації НСПУ Євген Баран. Він представив гостям Марію Вайно та коротко розповів про книгу «Пасіонарія», видану 2012 року. Зазначив, що презентоване видання «Пасіонарія» 2024 року видання є доповненою. Це - триптих романів у новелах. Книга побачила світ у видавництві «Місто НВ» є 13 випуском серії «Бібліотека Спілки», що друкується за сприяння міського голови Руслана Марцінківа та підтримки Івано-Франківської міської ради.  

Євген Баран зазначив, що пасіонарна епоха українців творила національну еліту. У цю зоряну плеяду ввійшла у першій половині ХХ ст. українка Олена Степанів, яка організувала першу в історії слов'янства жіночу роту в лавах Українського січового стрілецтва, аби стати на захист рідної землі від поневолювачів. Поряд з нею діяли дочки і сини молодої інтелігенції Галичини, інтелектуали, сформовані європейськими, загальноукраїнськими та галицькими традиціями.

На зустріч з Марією Вайно завітали відомі митці й громадські діячі краю, письменники, науковці, а також друзі та поціновувачі творчості п. Марії.

Літературознавиця, літературний критик, кандидатка філологічних наук Марта Хороб привітала авторку з такою потужною і потрібною працею. Відмітила, що книга, написана талановитою Марією Вайно, знайомить читача з унікальною біографічною оповіддю про першу укра­їнську жінку-вояка, січову стрілицю Олену Степанів (псевдо - «Степанівна»); про француженку Франсуазу, яка їде за коханим-українцем в час «залізної завіси» і залишається на випробуван­ня долі в добу сталінських репресій на його батьківщині; про редакторку телебачення Ольвію та долю її родини перед початком та під час Майдану...

Цей триптих романів у новелах про правду історичну, біографіч­ну, художню... У разючому зрізі подій в долях окремих людей та суспільства зойком янчить епоха, а в ній рве потугою нерв, полонить сила в пристрасті кохання, боротьби та величі вродливої душі Жінки.

«Авторка зуміла опрацювати багато документів, матеріалів, спогадів та діалогів самої Степанівни. Героїні книги «Пасіонарія» є прикладом для наслідування», - зазначила Марта Хороб.

Слово тримали академік, письменник, вчений, педагог, теоретик української літератури та етнокультури, академік АН ВШ України Володимир Качкан; членкиня Івано-Франківського міського осередку «Союзу українок» Уляна Шведюк; член НСПУ, заслужений журналіст України, поет Іван Гаврилович; письменниця та громадська діячка Ганна Данилюк; директорка освітньо-мистецького центру Івано-Франківської міської ради Ганна Власійчук; майстриня художньої кераміки, живописець Тетяна Мурафа; педагогиня, поетеса Марія Кінаш; директорка Івано-Франківської міської централізованої бібліотечної системи департаменту культури Івано-Франківської міської ради Оксана Вовк.

У своєму виступі директорка ІФОУНБ ім. І. Франка, заслужена працівниця культури Людмила Бабій подякувала Марії Вайно за багаторічну плідну співпрацю, наголосила, що «талановита людина є талановита у всьому» і підтвердженням цьому стала мистецька подія, яка відбулась у березні цього року у стінах обласної  бібліотеки -  відкриття експозиції живописних картин «...невідома й відома Марія Вайно...», де Марія Едуардівна відкрила нам ще одну свою грань - талант художника. І на згадку про цю подію п. Людмила вручила буклет - роботи Марії Вайно, відтворені у листівках, що був сформований фахівчинями відділу літератури з питань мистецтва. Також звернула увагу присутніх на розгорнуту книжково-ілюстративну виставку з фондів обласної книгозбірні, на якій представлено творчий доробок відомої письменниці Прикарпаття.

В свою чергу Марія Вайно ділилася з присутніми особистими враженнями та відчуттями від процесу написання своєї книги. Гості заходу мали чудову нагоду послухати уривки з презентованої книги, прочитані самою літераторкою.

На завершення зустрічі прозвучала пісня «Живи, Україно» у виконанні хору «Берегиня».

Слід відмітити, що присутні мали можливість придбати книги авторки, а виручені кошти Марія Вайно перерахує на потреби ЗСУ.

Бажаємо Марії Едуардівні міцного здоров'я та наснаги на творчість. Вдячні за багаторічну співпрацю з обласною бібліотекою.

Світлини

 

Оновлено 16-12-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка