Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Григорій Косинка – символ українського Відродження



27 листопада 2024 року у відділі абонементу Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка відбулася інформаційна бесіда-вшанування з користувачами біля експонованої книжкової виставки «Григорій Косинка – символ українського Відродження», присвяченої 125-річчю від дня народження українського прозаїка і перекладача.

Бібліотекарка відділу абонементу Писаренко Тетяна розповіла читачам, що Григорій Михайлович Стрілець (справжнє прізвище письменника) народився 29 листопада 1899 року в с. Щербанівка на Київщині в бідній селянській родині. В 1913 році закінчив початкову школу в с. Красному й працював писарем. У газеті «Боротьба» він дебютував 11 лютого 1919 року із невеличкою заміткою «З робітничого життя», вперше використавши псевдонім «Косинка». Цей псевдонім Григорій Стрілець взяв за назвою скромних польових квітів - червоних косинців.

У своїй творчості Г. Косинка розвивав найкращі традиції української новелістики початку XX століття, зокрема М. Коцюбинського, С. Васильченка й передусім В. Стефаника. Проза Григорія Косинки відзначається правдивістю і гостротою відтворюваних життєвих конфліктів. У його творах змальовуються трагічні події української революції 1917-1921 років. За життя автора було опубліковано близько двадцяти збірок новел і оповідань. Серед них: «В житах», «Політика», «Вибрані оповідання», «Серце» та інші. На жаль, деякі новели втрачено назавжди, в тому числі й останню «Перевесло», що була закінчена саме напередодні арешту.

4 листопада 1934 року він був заарештований органами НКВС СРСР. Письменника засудили за звинуваченням у приналежності до організації, яка готувала терористичні акти проти зверхників російських комуністів, та вбили 15 грудня 1934 року. Реабілітовано Григорія Косинку посмертно 19 жовтня 1957 року.

У 2001 році Київською обласною державною адміністрацією було засновано обласну літературну премію імені Григорія Косинки для відзначення найкращих здобутків поетів, прозаїків, драматургів і літературних критиків, які постійно проживають в Київській області.

Твори Григорія Косинки перекладено білоруською, німецькою, італійською, польською, болгарською, угорською та іншими мовами. 

Відвідувачі переглянули представлені на книжковій виставці такі видання письменника: «Заквітчаний сон», «Вибрані твори», «Гармонія» та інші. Життя і творчість письменника висвітлюють літературознавці Михайло Наєнко, Микита Шумило, Василь Фащенко, Юрій Лавриненко.

Запрошуємо усіх зацікавлених до перегляду книжкової виставки «Григорій Косинка - символ українського Відродження».

Світлини

Оновлено 09-12-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка