Візуальний світ Франца Кафки: між текстом і плакатом
08 жовтня 2024 року в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка в рамках співпраці з Goethe-Institut в Україні, багатолітнім партнером в проєкті «Мова. Культура. Німеччина», відбулося відкриття виставки плакатів «Весь Кафка» відомого німецького художника Ніколаса Малера.
На відкритті виставки директорка ІФОУНБ ім. І.Франка Людмила Бабій розповіла про довготривалу різноаспектну співпрацю з Goethe-Institut в Україні з метою популяризації письменства, культури, мистецтва Німеччини для мешканців краю. Завдяки таким взаєминам поповнюються фонди бібліотеки німецькомовною художньою та методичною літературою, цікавими розвиваючими виданнями для дітей, які широко використовуються при проведенні заходів для викладачів закладів вищої, професійної і шкільної освіти області, студентів, школярів, усіх зацікавлених.
Модераторка заходу бібліотекарка відділу соціокультурної проєктної діяльності Марія Ілюк запросила гостей заходу до перегляду виставки, приурочену 100-річчю від дня смерті Франца Кафки - одного з найвизначніших німецькомовних письменників XX століття. Вона зауважила, що в основі виставки - комікс-біографія Ніколаса Малера «Весь Кафка» та виставкова концепція Літературного дому в Штутгарті. Книга-комікс є сумішшю біографії письменника та коротких вступів до його найважливіших творів, а на плакатах художник у неповторно дотепний і влучний спосіб представляє життя і творчість Кафки, не уникаючи складних питань.
На відкритті учасники події мали можливість послухати цікаву лекцію Надії Бабій, кандидата мистецтвознавства Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, членкині Національної спілки художників України, яка ознайомила присутніх зі сторінками творчості художника та професійно провела екскурс виставковими плакатами, які відображають ключові теми й образи творчості Франца Кафки: абсурд, самотність, пошук сенсу в умовах відчуженого світу. Темою презентації мисткині була «Щоденники Кафки - життя у стилі комікс».
На виставці були присутні студенти 1 і 2 курсів кафедри дизайну і теорії мистецтва освітньої програми «Графічний дизайн» (викладачі Надія Бабій, Олеся Семчук та Ірина Чмелик).
Своїми думками щодо виставки та творчості Франца Кафки поділилися члени Національної спілки художників України - Микола Якимечко, доцент Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника і Михайло Дейнега, майстер художнього ткацтва, живописець і реставратор, а також літературознавець, професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Козлик.
Виставкова концепція Літературного дому в Штутгарті надала для перегляду 23 видання як німецьких, так і українських видавництв, зокрема, «Фоліо, «А-ба-ба-га-ла-ма-га», «Андронум». Тут ви знайдете твори Франца Кафки мовою оригіналу, німецькою - романи «Замок» і «Процес», оповідання автора для дітей та дорослих. У списку видань - цікаві німецькомовні дослідження творчості автора.
Завдяки співпраці з Goethe-Institut в Україні виставка в ІФОУНБ ім. І.Франка стала вшануванням пам'яті письменника Франца Кафки.
У Франківську відкрили виставку плакатів до 100-річчя від дня смерті Франца Кафки (Канал 402)