Урочиста академія з нагоди 100-річчя Володимира Полєка
26 вересня 2024 року в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася урочиста академія з нагоди сотої річниці від дня народження ученого-філолога, бібліографа, історика літератури, краєзнавця Володимира Полєка.
Постать Володимира Полєка на сучасному етапі сприймається як багатогранна та різностороння. Знаного ученого називали людиною енциклопедичних знань, всесторонньо обізнаною та обдарованою особистістю. Біобібліографія Володимира Полєка надзвичайно широка і досі ще не осмислена. Його велика праця, над якою він працював до останніх днів життя, - «Біобібліографічний словник Прикарпаття» - залишилася незавершеною й існує лише у газетному варіанті. Саме це слугує поштовхом для актуалізації чину цієї визначної людини в контексті сучасної доби.
На пошану Володимира Полєка було створено обласну премію його імені в галузі краєзнавства, яка присуджується щорічно окремим краєзнавцям, колективам краєзнавців або краєзнавчим організаціям і установам за вагомий внесок у справу вивчення, збереження і популяризації історико-культурної спадщини рідного краю Прикарпаття, особливий внесок у розвиток різних напрямків краєзнавчих досліджень.
Голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України Михайло Косило, продемонструвавши перед тим невеличкий аудіовізуальний екскурс, присвячений життєвому і творчому шляхові Володимира Полєка, вручив ювілейні медалі з нагоди 100-ліття визначного краєзнавця і дослідника української літератури: доктору філологічних наук, професору, театрознавцю Степану Хоробу, кандидату історичних наук, заслуженому працівникові культури України, директору Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Володимиру Федораку, доктору історичних наук, професору Олегу Малярчуку та кандидату філологічних наук, письменнику Миколі Васильчуку.
На ювілейний захід завітали лауреати обласної краєзнавчої премії імені Володимира Полєка різних років і кожен мав непересічну можливість поділитися власними спогадами, пов'язаними із зустрічами з Володимиром Теодоровичем. Таких спогадових епізодів, приємних вражень від давноминулих подій і захопливих відгуків від спілкування із вченим було багато, оскільки серед виступаючих були: представники історико-краєзнавчого об'єднання «Моє місто» Іван Монолатій, Зеновій Жеребецький, Василь Романець (лавреати 2011 р.); Юрій Угорчак (лавреат 2011 р.); Володимир Великочий (лавреат 2012 р.), авторський колектив науково-краєзнавчого видання «Покуття» у складі Василя Марчука та Андрія Королька (лавреати 2012 р.); Валерій Ковтун (лавреат 2014 р.); Василь Бабій (лавреат 2015 р.); Ганна Карась (лавреатка 2016 р.); Євген Баран, Володимир Никифорук (лавреати 2017 р.); Володимир Качкан, Василь Глаголюк (лавреати 2018 р.); Ігор Райківський, Василь Тимків (лавреати 2019 р.); Василь Лесів (лавреат 2021 р.); Оксана Тебешевська, Олег Жерноклеєв, Любов Соловка (лавреати 2022 р.).
Особливо приємно, що у 2018 році Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка у складі директорки головної книгозбірні краю, заслуженої працівниці культури України Людмили Бабій та бібліотечних фахівчинь Галини Горбань, Оксани Шаран і Валентини Дволітки отримали обласну премію імені Володимира Полєка, цим самим засвідчили важливу та значиму роль ІФОУНБ ім. І. Франка у галузі краєзнавчої думки на Прикарпатті.
Людмила Бабій звернула увагу на тематичну книжкову виставку «Невгасиме світло постаті Володимира Полєка», підготовлену працівницями відділу краєзнавчої літератури, а також розповіла про біобібліографічний покажчик «Навперейми з часом: лавреати премії імені Володимира Полєка в галузі краєзнавства», який також підготував до друку відділ краєзнавчої літератури.
У виданні подано коротку біографічну інформацію краєзнавців, які стали лавреатами премії імені Володимира Полєка впродовж 2010-2022 рр. У зворотній хронології наявний бібліографічний список джерел, де представлено публікації щодо визначення та нагородження лавреатів.
Спогадами про відомого бібліографа та ученого Володимира Полєка та його роль у розвитку краєзнавства поділилися заступник голови Національної спілки письменників України, український письменник Ярослав Ткачівський, доктор технічних наук, професор, письменник, голова обласного осередку НТШ Василь Мойсишин та інші.
Пам'ять про світлу, добру і талановиту людину житиме стільки, скільки про неї пам'ятатимуть небайдужі та вдячні люди.
Велика шана ретельному краєзнавцеві та бібліографові Володимиру Полєку!