Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Борис Антоненко-Давидович: творчість ціною втраченого життя



З 02 серпня 2024 року у відділі абонементу Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І Франка відкрита виставка-вшанування з циклу «Постаті перехідні і вічні» «Борис Антоненко-Давидович: творчість ціною втраченого життя», приурочена до 125-ої річниці від дня народження письменника.

Народився Борис Дмитрович Антоненко-Давидович - письменник, публіцист, мовознавець, політв'язень радянського режиму 5 серпня 1899 року в селі Засулля (нині у складі міста Ромни) на Сумщині. Дитячі роки провів у Брянську, куди отримав призначення батько-залізничник. Згодом сім'я оселилася в Охтирці. Закінчив місцеву гімназію. Навчався в Харківському (фізико-математичний факультет) і Київському (історико-філологічний факультет) університетах, однак через матеріальні нестатки навчання не завершив. В 1918-1919 роках служив у лавах Запорізького корпусу полковника Петра Болбочана, був комендантом Мелітополя. Перехворівши на тиф, у 1920 р. повернувся в Охтирку, став членом Української комуністичної партії (1920-1924), навіть деякий час перебував у КП(б)У - за рік полишив, розчарований національною політикою більшовиків. Працював у редакціях газети «Пролетарська правда», журналу «Глобус», писав оповідання, нариси, рецензії, замітки. Став членом об'єднання «Ланка».

В 1933-му, в умовах масових арештів творчої інтелігенції та цькування всього українського, виїхав до Казахстану, де був заарештований на початку 1935-го року. Причиною стали повість «Смерть» (1927, про неможливість поєднати вірне служіння народу і партії) і збірник репортажів «Землею українською» (1930). За фальшиву «участь в антирадянській організації «УВО» та «контрреволюційну діяльність» засуджений до вищої міри покарання, яку згодом замінили на 10 років таборів.

«Мені довелося побувати тоді землекопом і шахтарем, слюсарем і бухгалтером, фельдшером і секретарем суворого начальника... Цей начальник над усе любив накази й протоколи, в яких він бачив дзеркало своєї роботи. Він дуже пильнував їх і вимагав, щоб у протоколах неодмінно фіксувалося, хто саме промовляв і що. Я вразив свого принципала тим, що незабаром став подавати йому на підпис чисто набраний протокол одразу ж після засідання. Такої оперативності він ще не бачив і учепився за мене як за рідкісну знахідку», - згадував Борис Антоненко-Давидович.

У 1948-му повернувся в Україну, однак знову потрапив під арешт і за рішенням «трійки» отримав довічне заслання в Красноярський край (як «повторник»). Після смерті Сталіна був реабілітований (1956), поновлений у Спілці письменників, приїхав у Київ.

Багато друкувався, видав роман «За ширмою» (1961), мовознавчу працю «Як ми говоримо» (1970) та низку інших творів. Його творчість мала великий вплив на дисидентський рух того часу. Борис Дмитрович знову став неблагонадійним, а після відмови свідчити на суді над дисидентом Валентином Морозом його статті і твори перестали друкувати, а його ім'я замовчувалося в пресі. При тому, що за кордоном його твори видавалися окремими книжками і відзначалися ювілеї. Помер 8 травня 1984-го року в Києві, похований на Лісовому кладовищі.

Лауреат Державної премії імені Т.Г. Шевченка (1992, посмертно).

Запрошуємо відвідати обласну універсальну наукову бібліотеку ім. І. Франка відділ абонементу для ознайомлення з творчістю українського прозаїка Бориса Антоненка-Давидовича.

 

Оновлено 12-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка