Завітайте на книжкову виставку «Панорама декоративно-прикладного мистецтва України»

20 листопада 2023 р. для читачів, мешканців та гостей міста працівники відділу літератури з питань мистецтва Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка розгорнули книжкову виставку-альманах «Панорама декоративно-прикладного мистецтва України».
Прикладне мистецтво - один із видів художньої діяльності, твори якого поєднують естетичні та практичні якості. Межа між ремеслом і мистецтвом (а отже, і між митцем і майстром) є розмитою, про що свідчать терміни «художнє ремесло» або «ужиткове мистецтво» (тобто, прикладне мистецтво). Декоративне означає «прикрашати», а ужиткове - означає, що речі мають практичний вжиток, а не лише є предметом естетичної насолоди. Митцем може бути кожен, незалежно від ступеня професіоналізму в тому чи іншому мистецтві.
Головне завдання прикладного мистецтва - зробити гарним речове середовище людини, її побут. Краса творів прикладного мистецтва досягається завдяки декоративності. Декоративність є єдиним можливим засобом вираження змісту та художньої образності. Поділ прикладного мистецтва на жанри здійснюється за призначенням предмета - меблі, одяг, посуд тощо, за технікою виконання - різьблення, ткацтво, розпис, за матеріалом - дерево, кераміка, текстиль, камінь, лоза, тобто використання природних матеріалів; метали та їх сплави, пластмаси, скло, порцеляна, папір, тобто використання штучних, винайдених людиною матеріалів.
Декоративно-прикладне мистецтво - це мистецтво, що відповідає за створення художніх виробів, які мають практичне застосування, а також художня обробка (оздоблення) побутових предметів (меблів, тканин, знарядь праці, одягу, посуду та іншого).
Спільними рисами прадавнього декоративно-прикладного мистецтва у різних культурних регіонах світу були стилізація та магічне спрямування. Твори декоративно-прикладного мистецтва є частиною предметного середовища, що оточує людину.
З давніх-давен людина у створених виробах задовольняє не тільки свої щоденні утилітарні потреби, але одночасно й свої естетичні потреби, намагаючись прикрасити предмет, яким вона користується. Поява орнаментованих предметів у первісному мистецтві була пов'язана з трудовою діяльністю та обрядом. Як вид художньої творчості декоративно-прикладне мистецтво остаточно складається під час виділення ремесла у самостійну галузь виробництва. До промислового перевороту всі вироби виготовлялися вручну майстром та його підмайстрами.
Художньо-побутові вироби, які виготовляються вручну, в наш час набули значного розвитку в усіх областях України. Кожен вид декоративно-прикладного мистецтва тісно пов'язаний з історією, національними традиціями регіонів і свідчить про мистецьку обдарованість народних майстрів. Видами декоративно-прикладного мистецтва є: вишивка, розпис , ткацтво, різьблення по дереву, гончарство, ковальство, витинанка, а також лозоплетіння, флористика.
Народне декоративно-прикладне мистецтво живе на основі спадковості традицій і розвивалось в історичній послідовності як колективна художня діяльність. Воно має глибинні зв'язки з історичним минулим. Ніколи не розриває ланцюжка локальних і загальних законів, які передаються із покоління в покоління, збагачуються новими елементами.
Сьогодні декоративно-прикладне мистецтво розглядається як важлива художня цінність, що виконує численні функції - пізнавальну, комунікаційну, естетичну та ін.
Життя підтверджує, що декоративно-прикладне мистецтво збагачується новими аспектами філософсько-естетичного звучання, його змістовна краса потрібна людині, в наш час зростає його художньо-культурна цінність.
Отож, щиро запрошуємо всіх зацікавлених завітати до нашої книгозбірні, де через альбоми, каталоги, листівки та довідкові документи, представлені на виставці «Панорама декоративно-прикладного мистецтва України», ви дізнаєтеся багато цікавого про розвиток декоративно-прикладного мистецтва України і його види, які є свідками життя народу та розвитку його національної культури.