Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail: Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 52-32-31


Графік роботи:

Щоденно: з 10 - до 19 години
В неділю: з 10 - до 18 години
Субота - вихідний день
Останній четвер місяця - санітарний день.


Енциклопедія Сучасної України

День матері: історія свята, традиції святкування у різних країнахОфіційна історія Дня матері бере свій початок ще у далекому 1914 році у США. З того часу в Америці відзначають це свято на державному рівні. Більше дізнатися про історію та традиції святкування Дня матері можна, переглянувши Інтернет-ресурси, підібрані відділом інформаційних технологій та електронних ресурсів обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка.

    Вперше ідея виділити окремий день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир була оприлюднена відомою американською пацифісткою Джулією Ворд Гоув у 1872 році. Проте концепція Джулії Ворд не знайшла широкої підтримки ні в США, ні в інших країнах.
     У 1907 році американка Анна Джарвіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшанування матерів та їхньої ролі у житті кожної людини у пам'ять про свою матір, Анну Марію Рівз-Джарвіс, яка була відомою громадською діячкою, боролася за розвиток сфери охорони здоров'я у США. Анна написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам з пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія перший визнав День Матері офіційним святом. Через чотири роки Вудро Вільсон, президент США, запровадив офіційне святкування Дня матері у другу неділю травня по всій Америці.
     Якщо ж ми зануримося ще глибше в історію, то побачимо, що насправді матерів вшановують із сивої давнини. Наприклад, у Стародавній Греції святкували День вшанування матері усіх богів – Реї.
     У Стародавньому Римі вшановували богиню Кібелу, заступницю матерів, і це свято тривало 3 дні у березні.
     У Британії, починаючи з 17 століття, відзначали цілий тиждень матерів. Він тривав упродовж четвертої неділі весняного посту. Але подарунки дарували тільки в один якийсь день у цей період. До речі, відтоді традиційно мамам британці дарують тортик із 12-ма марципанами зверху.
     Японці намагалися ввести подібне свято ще у 1931 році. Тоді вони пов'язали День матері із Днем народження імператриці. Але довше одного року традиція не протрималась. Зараз вони, як більшість країн світу, дарують матерям квіти у другу неділю травня.
     У Мексиці на День матері у церквах на католицьких месах обов'язково співають особливу пісню: "Las mananitas". Після чого влаштовують святкові обіди.
    А от в Австралії на офіційному рівні не святкують День матері. Але люди все одно вшановують своїх матерів, дарують їм квіти і подарунки.
    В Австрії у другу неділю травня в усіх ресторанах з'являється особливе меню для мам.
    У Туреччині, можна сказати, День матері святкують кожну п'ятницю. Хоча, насправді, усе набагато прозаїчніше – коли жінка виходить заміж, то п'ятниця стає тим днем, коли вона може відвідати свою родину. На сьогоднішній день це чудове свято відзначають, хоча і в різні дні, у понад 50 країнах світу.
              Історія Дня матері в Україні
     Офіційно в Україні святкують День матері з 1999 року. Але, насправді, українці цей День святкували і раніше. Наприклад, українська діаспора у Канаді ще на початку 20-го століття (1928 р.) почала вітати матерів. А на наступний рік така ініціатива докотилась і до Західної України. У Львові у другу неділю травня організовували спеціальні зустрічі матерів і концерти для них. Тут цим займалася редакторка тижневика "Жіноча Доля" Олена Кисілевська. Пізніше, за сприяння "Союзу українок" з Канади це свято поширилося по всій території Західної України. Потім, за радянської влади, свято категорично заборонили і так тривало до 1999 року. До речі, варто також зазначити, що свято ще за часів Київської Русі та козацтва теж відзначалося, але як релігійне – місяць Пречистої Діви Марії.
    Безумовно, День матері – це одне з самих зворушливих свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ – образ своєї мами, яка все зрозуміє, порадить, завжди підтримає і буде самовіддано любити, незважаючи ні на що. З пошани до матері починається Людина. Пам’ятаймо це, як хочемо, щоб наш рід не перевівся, щоб діти виростали милосердними, чуйними людьми. Свічка палкого материного серця повсякчас освітлює їхню життєву дорогу, тож нехай і вдячність дітей матерям ніколи не буває запізнілою. І невипадково від того, наскільки шанована в державі жінка, яка виховує дітей, можна визначити ступінь культури й благополуччя суспільства. Щасливі діти ростуть в дружній родині й під опікою щасливої матері.
    В цей день ми від усієї душі вітаємо дорогих мам з їхнім святом. Хай Бог посилає здоров’я  та силу на многії літа. Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість. Миру і затишку вашому дому!
З святом, дорогі матусі!

Оновлено 18-01-2019
© 2017. ОУНБ iменi I. Франка