Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Соборність України: шлях до волі



У відділі краєзнавчої літератури обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка функціонує книжково-ілюстративна виставка „Соборність України: історичний урок єднання” приурочена Дню соборності України, який ми відзначаємо 22 січня.

Відзначення Дня Соборності, вшанування творців Акту Злуки - це наш моральний обов'язок берегти світлу пам'ять незліченних жертв, принесених українським народом на олтар незалежності, соборності, державності.

Соборність для України - це об'єднання навколо єдиної держави, це свято української державності, української ідентичності. Так вже розпорядилась історія, що упродовж століть наш народ та землі України були

розрізнені, належали до інших держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини. Тож споконвічною мрією українців було об'єднання розрізнених частин України в межах однієї держави. Західноукраїнські землі входили до складу Австро-Угорщини, але, на відміну від східних земель, тут українці мали ряд політичних свобод і всебічно розвивали культурне та громадсько-політичне життя. 9 жовтня 1918 р. на засіданні австрійського парламенту майбутній глава уряду ЗУНР К. Левицький висловив загальне прагнення галицького народу до Києва. 20 жовтня 1918 р. на багатотисячній маніфестації у Львові відомий західноукраїнський політичний і громадський діяч С. Вітик закликав до негайної злуки з Великою Україною.

День Соборності - це нагадування про те, що сила нашої держави - в єдності українських земель.

...22 січня 1919 року, в першу річницю проголошення ІV Універсалу, на Софійській площі Києва відбулася знаменна подія - об'єднання двох суверенних українських держав - Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в одну самостійну соборну державу. І вже в наші часи, 21 січня 1990 року, з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки Народний Рух України організував «живий ланцюг», що уособлював Соборність нашої держави. Мільйони тоді ще радянських українців узялися за руки від Києва до Львова, відзначаючи цей День.

Видання, які представлені на виставці (С. Адамович „Соборність та регіональний розвиток у суспільно-політичному житті незалежної України" , В. Сергійчук „Українська соборність", „Західно-Українська Народна Республіка. 1918-1923. Історія", М. Кугутяк „Українська націонал-демократія. 1918-1939",  В. Великочий „Українська історіографія суспільно-політичних процесів у Галичині 1914-1919 рр." та ін.) розповідають про значимість існування у  вітчизняній історії  УНР  та ЗУНР, їхню різнопланову діяльність,  про об'єднавчу місію Акту злуки, його вплив на національне самоусвідомлення українців у минулому та сьогодні.

Книги написані на великому джерельному матеріалі з вітчизняних і зарубіжних архівів, преси та спогадів.

На виставці експонується також чимало статей із періодичних видань, що глибше ознайомлять читачів із доленосними січневими подіями 1919 року.

Тож запрошуємо до бібліотеки всіх, кому не байдужа наша історія, переглянути книжкову виставку  „Соборність України: історичний урок єднання".

 

Оновлено 26-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка