Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Іван Монолатій. Від Донецька до Перемишля. Як сучасна література «пам’ятає» українські міста.



У новій книзі Івана Монолатія маємо насичені та яскраві історії (їх 13) про міста, які є ключовими репрезентантами памʼяти. Автор задається важливими та значеннєвими питаннями: як подолати памʼяттєве манкурство, зробити із пам'яти міцну зброю громадянського суспільства? Як не перетворитися на банкрутів власного минулого, не стати ізгоєм пам'яти, врешті, як актуалізувати те, що забули міста і люди? Ці та інші важливі та важкі питання, відповіді на які вже заздалегідь не передбачають простих тверджень, стояли і стоятимуть перед читачами, а вже потім - державцями, політиками і громадянами.

У згаданій книзі йде мова про тринадцять письменників та тринадцять книг. Вибір їх, як зазначає Іван Монолатій, більше особистий, тому «героями» його дослідження стають як і книги вже відомих авторів, так і романи-дебюти. Отже, у цій книзі присутні розповіді про Донецьк Олександри Іванюк, Одесу Йвана Козленка, Миколаїв Олеся Ульяненка, неназване місто Григорія Гусейнова, Київ Олафа Клеменса, Рівне Олександра Ірванця, Львів Юрія Винничука, Івано-Франківськ, а точніше Станиславів, Софії Андрухович, Коломию Романа Іваничука, Чортків Василя Махна, Чернівці Максима Дупешка, Перемишль Лукаша Сатурчака.

Персонажі цих творів зовсім не бояться міст, а навпаки намагаються стати їхньої гармонійною частиною. Інша справа, яким чином відбуватиметься цей процес: у когось добровільно, де у кого цілком випадково, а дехто взагалі перебуває у глибокому відчаї. Місто не поглинає своїх героїв, не нищить і не бентежить їхньої свідомости. Деякі люди просто живуть у своїх містах, роблячи свої звичні справи, а дехто творить памʼять свого міста, трансформує його під себе і змінює його для прийдешніх поколінь.

Автор книги «Від Донецька до Перемишля» зробив намагання дослідити біографічну канву міст через ретроспективу біографії своїх персонажів, через їхня сприйняття, через міську архітектуру та ландшафти, уламки спогадів місцевих жителів, через рефлексії та історичні свідчення тих, хто промовляє зі сторінок художнього твору.

Ця книга - вдале поєднання авторських розмислів про прочитане, знань історії та політики і віри в те, що художня література здатна зберегти пам'ять про міста і тих, хто в них є чи був або ще буде колись, в інших текстах.

Про книгу Івана Монолатія «Від Донецька до Перемишля. Як сучасна література «пам'ятає» українські міста»

Деркачова О. Мистецтво забувати і пам'ятати [Електронний ресурс] // Режим доступу : http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2019/07/12/115130.html

 

Оновлено 26-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка