Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Романюк Василь - лавреат міської премії ім. І. Франка 2019 року за книгу «Сіймо, а збирати будем…»



Знання своєї історії

необхідне для вирішення

насущних проблем,

для з'ясування місця України

 у європейському і світовому

культурному просторі.

В. Романюк

 

Василь Романюк - культурно-громадський діяч, краєзнавець, педагог, письменник-публіцист, член НСЖУ. Автор трилогії «Богові і Україні» та її другого, доповненого, видання про історію українського народу та його Церкви; трилогії «Місто між двома Бистрицями», приурочених до ювілеїв Івано-Франківська; історичного нарису «Підемо і приймемо хрещення» до 1025-ліття хрещення Руси-України; двох книг трилогії «Під покровом Богородиці» про історію містечка Богородчани і місцевої церкви; історичного нарису «Апостол єдності і віри» до 150-річчя від дня народження митрополита Андрея Шептицького; книги «Сіймо, а збирати будем...» до 180-річчя видання «Русалки Дністрової»; краєзнавчого збірника «Жити з книгою»; книги «Пластунам, що не зламали своїх присяг»; автор опублікованих у пресі багатьох статей духовно-релігійної та історико-краєзнавчої тематики.

Друкувався в газетах «Самостійна Україна», «Культура і життя», «Галичина», «Нова Зоря», «Анонс-контракт» (Захід-пост), «Західний кур'єр», «Вечірній Івано-Франківськ», «Рідна земля», «Галицька Просвіта», «Галицький кореспондент», «Слово народу», «Богородчанський вісник», «Богоcity», «Краєзнавець Прикарпаття» та збірнику «Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Русалка Дністровая» - перша книга українською мовою в Галичині: загальнонаціональний та європейський контекст».

Василь Романюк - лауреат обласної премії ім. І. Вагилевича (2006), лауреат міської премії ім. І. Франка (2019) в галузі літератури. Він також посів друге місце на першому фестивалі «Червона рута» (в номінації «авторська пісня»).

Життєлюб, невиправний романтик, пан Василь обожнює природу, пісню та книги. Його життєве кредо: пошук принципово нових ідей, шляхів розвитку та утвердження гуманістичних цінностей справжнього патріота своєї Батьківщини. Виховав з дружиною двох синів.

Зеленюк І. Життєве кредо Василя Романюка [педагога, письменника і краєзнавця] / І. Зеленюк // Рідна земля. - 2015. - 25 груд. (№ 50). - С. 10.

Міський голова Руслан Марцінків вручає диплом «Лауреата міської премії імені Івана Франка» в галузі літератури, почесну відзнаку і грошову нагороду письменникові Василеві Романюку

На світлині В. Романюк, І. Гаврилович і Б. Кучер у день вручення премії ім. І. Франка в галузі літератури та журналістики

 

Книжка письменника-публіциста, члена НСЖУ В. Романюка «Сіймо, а збирати будем...» вже отримала схвальні відгуки краєзнавців. Добрі рецензії були й за кордоном - від української діаспори, вихідців з Прикарпаття.

Василь Романюк зібрав невідомі досі факти про діяльність «Руської трійці» та її засновників - священиків Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича та Якова Головацького. Також дослідив життя та діяльність їхніх сподвижників, зокрема декана Богородчан о. Антіна Могильницького, автора поеми «Скит Манявський», яка свого часу викликала значний науковий і суспільний резонанс.

Розділ «Маловідомі сторінки життя членів «Руської трійці» передає історичні реалії життя галичан у ХVІІІ-XІX століттях. Загалом видання засвідчує, що не можна припиняти пошук нових фактів у нашому минулому.

У своїй книзі Василь Романюк використав чимало архівних документів, які стосуються відомих галичан, записів у метрикальних книгах, фрагменти яких збереглися в установах Національного архівного фонду України та наукових бібліотеках, спогади старожилів, багато давніх світлин. Автор знайшов читацькі реєстри, з яких довідуємося, що саме читали члени «Руської трійці», а також фотокопії їхніх автографів. Скажімо, листи Маркіяна Шашкевича до тестя Федора Крушинського, Осипа Крушинського до Івана Левицького, Маркіяна Шашкевича до дружини Юлії тощо.

Метрикальні книги села Підлисся, де народився майбутній священик, поет і просвітитель Галичини М. Шашкевич, довго вважалися втраченими. Їх Василь Романюк виявив у фонді 201 (опис 4а), що перейшов з Львівської консисторії до Центрального державного історичного архіву України у Львові (ЦДІАЛ України). Пан Василь уперше знайшов і помістив фрагменти записів метрикальної книги, яку вів дід Маркіяна по материній лінії - о. Роман Авдиковський. У них записано, що 13 травня 1784 р. в будинку ч. 32 народився Микола - син о. Романа Авдиковського та Маркіяни (Марії) Скрипчинської, котра походила «з посілості Радзивілів».

«Завдяки таким працям ми не втрачаємо своєї національної опори і вибудовуємо надійну гуманітарну сферу, яка нині надзвичайно потрібна нашій державі», - зауважив у своїй рецензії на книжку проректор з науково-педагогічної роботи Львівського національного університету ім. І.Франка, доктор філологічних наук, професор Ярослав Гарасим.

«Знання своєї історії необхідне для вирішення насущних проблем, для з'ясування місця України у європейському і світовому культурному просторі», - зауважив нинішній лауреат премії ім. І.Франка Василь Романюк на урочистостях.

Таємниці архівів - у виданні про «Руську трійцю» : [лауреати міськ. премії ім. І. Франка в галузі літ. та журналістики : В. Романюк, І. Гаврилович, Б. Кучер та характеристика кн. В. Романюка «Сіймо, а збирати будем...»] // Галицький кореспондент. - 2019. - 16 трав. (№ 20). - С. 11.

Романюк В. Сіймо, а збирати будем... : [про нову кн. В. Романюка «Сіймо, а збирати будем...»] / В. Романюк // Рідна земля. - 2017. - 4 серп. (№ 31). - С. 7

 

 

Оновлено 04-11-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка