Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Оксана Парипа, Петро Парипа – лауреати обласної літературної премії імені Василя Стефаника 2018 р.



Понад дві тисячі оповідок про життя майже трьох сотень великих українців, написані на документальній основі, розповідають про цікаві, часом неймовірні випадки з ними, їхні дивовижні здібності, інколи несподівані захоплення і дивацтва, благородні і суперечливі взаємини з іншими людьми. Книга енциклопедичного формату та наповнення, оскільки містить матеріали про великих людей української землі, що можуть стати своєрідним відкриттям, і, можливо, навіть перевернуть традиційні уявлення про місце українців у світі.

         Перед нами видання, що обіймає більше семисот сторінок дрібного комп'ютерного набору, а це - майже три сотні назв-персоналій. На сторінках наукової розвідки подано понад дві тисячі коротких оповідей про майже 300 видатних українців від княжих часів і до сьогодення. До такої тематики, як зазначив автор, його підштовхнув читач газети, який запропонував розповідати на сторінках часопису бувальщини з життя відомих людей. Так з'явилася рубрика «Із життя великих українців», яка згодом переросла у систематичне збирання цікавих фактів про діячів історії, літератури, культури, не тільки уродженців України, але й діаспори, а також тих чужоземців, які стали українцями за духом. Робота над майбутньою книжкою тривала 13 років.

      Автори енциклопедичного видання підійшли до написання текстів фахово: подано бібліографічні посилання на 1353 видання, серед яких біографічні книги, монографії, мемуарна література, діаспорні та рідкісні джерела, публікації в періодиці. Додано іменний покажчик на 950 імен.

         У структуруванні книги є дещо від принципу укладання антологій; є тут основна передумова книг такого плану - це документальність самого факту, незалежно від його соціально-політичного наповнення. До кожної персоналії подається документальна світлина, яка засвідчує достовірність особи, про яку йде мова.

         Як влучно зауважив В. Качкан «...треба неймовірно багато знати, бути готовим ще й ще відчиняти вікно у світ пізнання величі духу, слова і чину знаменитої горсті з світового снопа незнищенного українства, горіти безмежністю бажання й усвідомленої потреби братися за таку неймовірної складності працю. На це, звісно, пішли не місяці, а роки. Але цією книгою, що у певному сенсі є новаторською з'явою, відкриттям, Оксана та Петро Парипи умоцовують підмурівок одного з найважливіших і найпродуктивніших напрямів всеукраїнської науки - персоналієзнавства».   

 

// Качкан В. Стежини - до відкриттів / В. Качкан // Великі українці без масок: оповідки про життя, пригоди, вдачу славетних, видатних, знаменитих, визначних і просто відомих людей Землі України і поза нею / О. Парипа; П. Парипа. - Івано-Франківськ, 2017. - С. 7-8.

         // Лазоришин І. Про видатних - без «бронзи» : [Петро і Оксана Парипа представили кн. «Великі українці без масок» в ОУНБ ім. І.Франка] / І. Лазоришин // Галичина. - 2018. - 29 берез. (№ 27-28). - С. 11.

 

Оновлено 19-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка