Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

КУРТА СЕРГІЙ АНДРІЙОВИЧВчений-винахідник, доктор технічних наук, професор кафедри хімії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, академік АТН України

Народився 11 серпня 1955 року в місті Калуш, Івано-Франківської області.

В 1962-1972 роках Курта С.А. навчався в середній школі №5 м. Калуша, яку закінчив на відмінно. Активно займався спортом, чемпіон області та республіканський призер, захистив звання кандидата в майстри спорту з вільної боротьби.

В 1977 році закінчив факультет технології органічних речовин Львівського політехнічного інституту та одержав диплом інженера хіміка-технолога.

В 1978-1982 роки навчався в аспірантурі інститутів фізичної хімії та хімії поверхні АН України в м. Києві. Працював інженером, старшим інженером технологічної науково-дослідної лабораторії високодисперсних окислів Калуського дослідного виробництва.

1986 року добровольцем брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за що нагороджений пам'ятною медаллю.

В 1990 році йому присвоєно звання заслуженого раціоналізатора і винахідника СРСР з врученням медалі.

В 1988-2003 роках - провідний інженер, начальник сектору ВХ і ПВХ центральної лабораторії ВАТ «Оріана», м. Калуш.

З 1996 по 2002 рік працював за сумісництвом на посаді доцента кафедри хімії Прикарпатського університету, а 2003-2008 рр. - доцентом кафедри органічної та аналітичної хімії. Працюючи на посаді завідувача кафедри, проявив себе як талановитий керівник, швидко організував та наладив навчально-освітній та науковий процес, з введенням в роботу 3-х нових хімічних лабораторій університету, забезпечених відповідним обладнанням, хімічними реактивами та персоналом.

В 2008 році за особистий вклад в розвиток наукового напрямку високих технологій йому присвоєно почесне звання Академіка академії технологічних наук України.

Курта С.А. опублікував більше 200 наукових та навчально-методичних праць і публікацій. За останні 20 років за час роботи в університеті опублікував 79 статей у фахових наукових виданнях, має 12 патентів України та 15 патентів СРСР на винахід, 83 тез доповідей на науково-технічних міжнародних конференціях, а також 6 навчально-методичних посібників та підручників і 2 монографії, які захищені 5 свідоцтвами авторського права на твір в Україні.

В період 2011-2012 року виграв конкурс на виконання міжнародного гранту з КНР, через МОН України, на тему «Стимулюючі полімерні плівкоутворюючі композиції для агрохімічної технології передпосівної обробки насіння» із загальною сумою фінансування 100 тис. гривен, який було успішно виконано на кафедрі органічної та аналітичної хімії Інституту природничих наук Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

В 2015 році захистив докторську дисертацію.

В 2018 році отримав вчене звання професора кафедри хімії.

В 2018 р. - Курта С.А став переможцем обласного конкурсу стартапів в м. Івано-Франківську за темою «Жуйка на основі меду, воску та прополісу» для профілактики і лікування гінгівіту, пародонтиту і пародонтозу з фінансуванням 100 тис. грн.

23 червня 2021 року в рамках засідання Інтелектуального клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці» в ІФОУНБ ім. І. Франка відбулася зустріч з вченим-винахідником, яку розпочала директорка головної книгозбірні Людмила Бабій. Приємною подією на засіданні Клубу стало відкриття авторського книжкового фонду заслуженого раціоналізатора України Богдана Середюка, в якому зібрані усі його винахідницькі видання, численні поетичні збірки та історико-краєзнавчі книжки, а також колекція буклетів «ІКТО «Галицькі кмітливці» в іменах», упорядковані очільником винахідницького осередку Івано-Франківщини.

За допомогою мультимедійної презентації гість зустрічі Сергій Курта розповів про свій шлях у науку, винахідницький доробок і досягнення, представив понад 200 наукових і навчально-методичних праць та публікацій, поділився інформацією про грантову співпрацю з Китайською Народною Республікою.

 Вчений-винахідник є переможцем обласного конкурсу стартапів в м. Івано-Франківську на тему «Жуйка на основі меду, воску та прополісу» для профілактики і лікування гінгівіту, пародонтиту і пародонтозу.  

Актуальність його розробок викликала інтерес присутніх, про що свідчили їхні численні запитання.

Виставка «Науковий доробок Сергія Курти» представила низку друкованих праць вченого та зразки його винаходів.

На завершення творчої зустрічі з Сергієм Андрійовичем Куртою Богдан Середюк вручив йому нагрудний значок «Галицький кмітливець», Диплом дійсного члена ІКТО та останній випуск щорічного каталогу найвагоміших винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських     пропозицій.

 

 

Оновлено 19-05-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка