Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Геник Степан Миколайович



Степан Миколайович Геник - відомий лікар, вчений-винахідник, конструктор оригінальних хірургічних інструментів, завідувач кафедри загальної хірургії Івано-Франківського національного медичного університету, професор, заслужений діяч науки і техніки України.

Він народився 01.01.1936 року у с. Нижній Березів Косівського району Івано-Франківської області. Після завершення шкільної освіти, в 1953 році, поступив на лікувальний факультет Станіславського медичного інституту. З третього курсу навчання захопився науковою роботою при кафедрі фармакології. Провів якісне і кількісне визначення біофлавоноїдів у 93 лікарських рослин Прикарпаття. А на 6-му курсі своєю доповіддю «Характер і динаміка тимчасової непрацездатності працівників паровозоремонтного заводу» на науковій конференції захоплює завідувача кафедри організації охорони здоров'я професора А. А. Гарагаш'яна, який переконує його зайнятися науковою роботою.

У 1959 р. закінчив Станіславський державний медичний інститут з відзнакою. Працюючи на посаді завідувача хірургічного відділу і головного лікаря Войнилівської районної лікарні, продовжив розпочаті ще в студентські роки наукові дослідження, а в 1967 році перейшов на науково-педагогічну роботу в інституті.

У 1964 р. захистив кандидатську дисертацію «Розвиток охорони здоров'я в Галичині і радянському Прикарпатті», а в 1974 році - докторську на тему: «Деякі функціональні, морфологічні і біохімічні зміни в організмі при поширеній резекції тонкої кишки». З 1983 року - завідувач кафедри загальної хірургії ІФДМІ.

Наукові дослідження професора С. М. Геника присвячені вивченню хірургічних захворювань тонкої кишки, сорбційної детоксикації, конструкції зшивальних апаратів м'яких тканин, а також ефективності лікування облітеруючих захворювань судин нижніх кінцівок та критичної ішемії.

Сфера інтересів Степана Миколайовича багатогранна. Він автор 288 наукових праць, 55 медико-публіцистичних та науково-популярних статей, є власником 33 авторських свідоцтв на винаходи, 23 патентів, зареєстрованих як в Україні, так і у США, Франції, Японії, Німеччині, Іспанії, Італії, Бельгії та 43 посвідчень на раціоналізаторські пропозиції.

Упродовж роботи в університеті написав 6 монографій та посібників з хірургії, 5 методичних рекомендацій, 7 інформаційних листів.

Часто публікує статті на медичну та патріотичну тематику в газетах і в журналах «L'est Eurepeen», за що 23 лютого 1996 року Французьке товариство нагородило С. М. Геника «Відзнакою Наливайка 5-го класу».

Особливою турботою професора С. Геника є підбір та підтримка талантів, виховання своїх учнів та послідовників. Під його керівництвом захищено 3 докторські, 4 кандидатські та 4 магістерські дисертації. Він щедро ділиться своїм педагогічним досвідом та результатами наукових досліджень на вузівських, міжвузівських та міжнародних конференціях.

С. М. Геник - непересічна, яскрава, багатогранна особливість, професіонал найвищого класу, гранично вимогливий, але уважний і чуйний, завжди відкритий для спілкування. З тривогою сприймає нинішню ситуацію, яка склалася в Україні у мовно-освітній і культурній сфері. Тому поряд із працею за основною спеціальністю включився у вивчення історичних, соціально-гігієнічних та культурологічних проблем. Ним написано 9 книг на морально-етичні, історико-патріотичні, науково-популярні теми. Серед них, зокрема, «Тернистий шлях до волі» (1996), «Усе починається з родини» (1998), «Людина. Сім'я. Україна» (2000), «150 великих українців» (2001), «Скарби здоров'я навколо нас» (2002), «150 великих українок» (2003), «Обдарована дитина» (2007), «Червоний колір гріха» (2010), «Мистецтво жити» (2015), «Благоговіння перед життям» (2016).

За вагомий внесок у галузеву науку і винахідницькі надбання в 1995 році Указом Президента України удостоєний почесного звання заслуженого діяча науки і техніки України.

Був визнаний Кембриджським університетом «Людиною року - 2002» в складі 500 визначних учених світу.

Нагороджений почесним знаком «2000 років Різдва Христового» і медаллю «Будівничий України» Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка в 2004 році. В 2006 році нагороджений урядовою нагородою орденом «За заслуги» Ш ступеня.

Попри наукову і педагогічну роботу, Степан Миколайович продовж багатьох років веде активну громадську діяльність.

В 1994-1995 рр. був членом виконкому обласної ради народних депутатів.

У 1995-1999 роках - член спеціалізованої вченої ради Львівського медичного інституту із захисту кандидатських та докторських дисертацій з хірургічних спеціальностей. З 1999 року - член президії обласного НТШ, завідує сектором медицини. Член вченої ради ІФДМУ.

Вчений-винахідник Степан Миколайович Геник поповнює галузеву науку все новими надбаннями, розширює можливості практичної медицини, не покладаючи рук, служить людям, працює для них.

25 квітня 2017 року в рамках засідання Інтелектуального Клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці» відбулася творча зустріч з цим відомим лікарем, вченим-винахідником.

Засідання розпочала заступник директора обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка Галина Василівна Горбань, яка представила присутнім гостя - Степана Миколайовича Геника. Він запропонував присутнім за допомогою мультимедійних слайдів своє дослідження на тему «Тілесні хвороби Лесі Українки».

Голова обласної організації ТВР України Богдан Іванович Середюк за традицією вручив Степану Миколайовичу Генику Диплом та посвідчення дійсного члена ІКТО «Галицькі кмітливці», медаль та каталог «Інтелектуальний продукт вчених і винахідників Прикарпаття».

Свої теплі слова подяки вченому висловили голова обласного осередку НТШ, доктор технічних наук, професор Мойсишин В. М., доцент ІФНТУНГ Петренко В. П., доцент Прикарпатського національного університету Геник Л. Я., лікар-стоматолог Кардащук М. Д., а також група студентів медичного коледжу ІФНМУ під керівництвом заступника директора з виховної роботи В. М. Левандовського та викладачі Вищого професійного училища № 13.

Для присутніх на зустрічі, фахівці відділу економіко-виробничої літератури представили книжкову виставку «Степан Геник: лікар, вчений-винахідник, публіцист» із фондів обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка.

16 листопада 2017 року в ОУНБ ім. І. Франка в рамках засідання Інтелектуального Клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці» відбулася презентація наукового дослідження вченого - «Трагічно-героїчне життя Маркіяна Шашкевича».

Степан Миколайович ознайомив присутніх з коротким трагічним та багатогранним життям Маркіяна Семеновича Шашкевича - західноукраїнського пиcьменника, поета, духовного просвітителя, натхненника національного пробудження Галичини, священика УГКЦ, релігійного та культурно-громадського діяча.

 

Оновлено 20-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка