Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Чулак Марія Михайлівна



Марія Михайлівна Чулак - член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат обласної премії ім. Я. Лукавецького в галузі декоративно-прикладного мистецтва, голова мистецької громадської організації «Роса Карпат», організатор Всеукраїнського фестивалю молодих дизайнерів одягу з елементами народного мистецтва «Весняні акорди», керівник гуртків бісероплетіння Івано-Франківського обласного державного центру науково-технічної творчості учнівської молоді, автор ідеї та режисер-постановник науково-популярного фільму «Бісерна роса Прикарпаття».

Вона народилася у гірському с. Прокурава на Косівщині Івано-Франківської області. Її мати, Марія Дмитрівна, всю свою любов до Гуцульщини викладала барвистими узорами на полотні, виплітала веселковими орнаментами ґерданів і навіть філігранною різьбою по дереві. Мистецтво було Богом їхнього дому, тому саме тут маленька Марічка з раннього дитинства формувала своє уявлення про красу, гармонію і досконалість.

Закінчивши Коломийське медичне училище, а в 1991 році - біологічний факультет Чернівецького державного університету ім. Ю. Федьковича, молода майстриня посвячує себе мистецтву бісероплетіння.

Сьогодні мисткиня працює в Івано-Франківському державному Центрі естетичного виховання, відкриває перед учнями всесвіт народного мистецтва. Її вихованці з успіхом брали участь у всеукраїнському конкурсі-виставці в Києві «Знай і люби свій край» у травні 2016 р., де зайняли призове перше місце.

4 квітня 2017 року в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І.Франка відбулася творча зустріч з майстринею бісероплетіння Марією Михайлівною Чулак в рамках засідання Інтелектуального Клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці».

Зустріч з талановитою майстринею і дослідницею, яка зберігає та вивчає народні традиції бісероплетіння, розпочала директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка Людмила Василівна Бабій та представила присутнім гостю.

Емоційна розповідь п. Марії про красу рідної землі та популярне у краї творення виробів з бісеру, яким захоплюється сама і хоче залучити до тієї оберегової народної традиції молоде покоління, зацікавила учнів та студентів ВХПУ № 3 та ЦПТО № 1, які були присутні на заході.

Майстриня розповіла про різноманіття прикрас, місцеві особливості їх створення з погляду технології, конструкції, колористичного вирішення, способу кріплення й носіння та представила взірці виконаних нею виробів та підкреслила, що бісер із давніх-давен вважається оберегом, що додає витворам шарму та певної містики.

Голова обласної організації ТВР України Богдан Іванович Середюк зазначив, що Марія Михайлівна творить свій мудрий, глибокий і вічний світ краси - вишукані вироби з бісеру, які є символами доброї гуцульської магії. Відповідальний педагог, духовний наставник, вона виховує молодь засобами народної творчості, захоплюючи власним прикладом, неповторними ідеями, унаочнюючи процес від перших простих стібків (чи операцій) до мерехтливої поліхромії досконалої форми готової прикраси.

Своєрідним продовженням мистецтвознавчих пошуків є її етнографічне видання «Бісерні прикраси Карпатського краю», за яку авторка отримала Авторське свідоцтво України на твір, зареєстроване як етнографічне видання в Державному реєстрі Авторського права за № 63456 від 06.01.2016. У цьому виданні автор розкриває мистецькі традиції Карпатського регіону, аналізує композиційно-образні особливості прикрас із бісеру.

Богдан Іванович за традицією вручив Марії Михайлівні Чулак Диплом дійсного члена ІКТО «Галицькі кмітливці» та каталог «Інтелектуальний продукт вчених і винахідників Прикарпаття».

Голова обласної СНІО України Лідія Михайлівна Шляхтич у своєму виступі зазначила, що вишукані роботи майстрині вирізняються своєю неповторністю, вміло поєднують колорит минулого та сучасного.

Директор ІФОДЦНТТУМ Віталій Вікторович Кодря подякував мисткині за допомогу молодому поколінню в опануванні мистецтва бісероплетіння, адже вона належить до когорти відомих майстрів сучасності.

А на завершення Марія Чулак поділилася планами на майбутнє - нині вона працює над серією авторських робіт «Бісероплетіння ХХІ століття».

Увазі учасників заходу працівники відділу економіко-виробничої літератури запропонували виставку за сторінками періодичних видань «Таємниці бісерного мистецтва».

 

Оновлено 20-01-2025
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка