Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Династія Середюків – вчених і винахідників м. Івано-Франківська



  У науково-винахідницьких колах Івано-Франківщини помітне місце належить династіям галицьких кмітливців, які з покоління в покоління передають вміння шукати і знаходити нове, пропонують і втілюють свої ідеї і новаторські задуми.  
  Одна з таких родин - вчені-винахідники Середюки, зустріч з представниками якої відбулася 12 грудня 2013 р. в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка в рамках Інтелектуального клубу творчих особистостей
   Естафету винахідництва родини Середюків започаткував Євген Іванович - енергетик за фахом, ветеран компанії „Прикарпаттяобленерго".
  Є. І. Середюк народився 1924 року в м. Івано-Франківську (колишньому Станіславі). У 1939 р., п'ятнадцятирічним юнаком, розпочав свою трудову біографію на Станіславській міській електростанції. Тут пройшов шлях від електрослюсаря до начальника зміни, навчався у вечірній школі, щоб здобути середню освіту, а пізніше - в Миколаївському суднобудівному технікумі, де отримав спеціальність техніка-електрика.
  Був активним учасником винахідницького і раціоналізаторського руху в області, подав десятки раціоналізаторських пропозицій.
  Кмітливий розум і риси творчої особистості перейняв від батька Орест Євгенович (1953 р.н.) - нині доктор технічних наук, професор, фахівець з проблем методів та приладів обліку природного газу, творець еталонів для визначення точності вимірювальних приладів, академік Української нафтогазової академії, дійсний член Академії метрології України.
  Своє життя, творчість і наукову дорогу він пов'язав з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу.

  Тут здобував вищу освіту, навчався в аспірантурі, пройшов щаблі інженера і старшого інженера, молодшого і старшого наукового співробітника, завідувача галузевою науково-дослідною лабораторією, асистента і доцента кафедри автоматизації виробничих процесів, доцента кафедри методів та приладів контролю якості і сертифікації продукції, професора, академіка.
  Коло наукових інтересів вченого стосується проблем енергетичної безпеки України, зокрема, підвищення точності вимірювань у сфері витратометрії природного газу.
   В науковому доробку професора Ореста Середюка - більше двохсот наукових праць, понад сорок винаходів і корисних моделей. Як педагог підготував десятки навчальних методичних розробок для студентів.
   Сімейні винахідницькі традиції продовжує і Денис Орестович (1981 р. н.) - фахівець з наукового забезпечення вимірювань, кандидат технічних наук.
  Після закінчення Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу розпочав трудову діяльність у Державному підприємстві „Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації". Працював на посадах інженера, молодшого наукового співробітника, наукового співробітника, а у 2007 р. був призначений вченим зберігачем державного первинного еталону одиниці об'єму та об'ємної витрати газу.
  В доробку наймолодшого представника династії також є і наукові публікації і винаходи.
  Отже, мешканці міста мали велику приємність ближче познайомитися з цією родиною галицьких кмітливців на засіданні Клубу.
  Директор ОУНБ ім. І. Франка Людмила Бабій відкрила засідання Клубу і представила три покоління династії присутнім.
  З розповідей гостей запрошені на захід дізналися багато цікавого про творчі традиції членів сім'ї, їхні професійні захоплення, людські якості.  
  Орест Євгенович за допомогою мультимедійних слайдів відтворив особливі моменти з життя родини, розповів про свій шлях в науку і винахідництво, демонстрував практичні результати  дослідницьких пошуків.
  Зі своїми науковими і винахідницькими інтересами та конкретними напрацюваннями знайомив аудиторію Денис Орестович Середюк.
  А Євген Іванович поділився спогадами про далекі довоєнні часи, роки окупації, відбудови господарства, які особливо вимагали працелюбства, хисту і знань, а ще, безперечно, гідності і хоробрості. Коли німці відступали і вивозили майно підприємства, він з такими ж відважними однодумцями скидав деталі в канали підвалу, а згодом долучився до відновлення роботи електростанції, очоливши їх розшук і виймання. За це отримав урядову нагороду.
  На адресу представників династії Середюків прозвучало багато теплих слів подяки та щирих побажань подальших успіхів від  науковців - Ігоря Кісіля, Лідії Витвицької, Віктора Петренка, Нестора Середюка, колег по роботі - Галини Буймер, Петра Джочка, активного члена Клубу Мирослава Когуча, директора фірми „Слот" Вадима Цьомика, члені родини, друзів.
   Внесок династії в інтелектуальну скарбницю краю відзначив голова обласної організації ТВР Богдан Середюк. З нагоди цієї події в Клубі він підготував і видав книгу „Династія Середюків в портреті нації ", яку презентував на зустрічі.
  Президент обласної організації СНІО України Лідія Шляхтич звернула увагу на унікальні матеріали з домашнього архіву документів тридцятих-п'ятдесятих років минулого століття, наданих для перегляду на виставці „Науковий і творчий доробок династії Середюків".
  Незвичайної атмосфери цьому заходу додали також музичні номери у виконанні ансамблю „Воля" обласного товариства „Бойківщина".
  На засіданні Клубу було вкотре засвідчено потужний інтелектуальний потенціал Івано-Франківщини, який гідно представляє область в науково-винахідницькій сфері України та за її межами.

Оновлено 30-11-2023
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка