Середюк Богдан Іванович
Голова Ради Івано-Франківських обласних громадських організацій ТВР України, Заслужений раціоналізатор України, представник Державного департаменту інтелектуальної власності в Івано-Франківській області, громадсько-просвітницький діяч, поет. Більше сорока років присвятив творчій праці на благо прогресу науки і техніки.
Народився Богдан Іванович Середюк в грудні 1946 р. в с. Саджава Богородчанського району Івано-Франківської області.
Навчався в гірничо-професійному училищі м. Торез на Донеччині, Івано-Франківському інституті нафти і газу, в Центральному інституті підвищення кваліфікації керівних працівників у галузі патентознавства у Москві.
Працював на Івано-Франківському шкіряному об'єднанні, вів активну раціоналізаторську діяльність, напрацював 37 раціоналізаторських пропозицій був обраний відповідальним секретарем, заступником голови, головою обласної ради ТВР.
В особі Б. Середюка обласна організація ТВР має авторитетного лідера, який продовжує кращі традиції винахідництва, захищає права та інтереси людей творчої праці, а обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка - надійного партнера.
Творчий доробок організатора винахідництва і раціоналізації нашого краю багатий теоретичними напрацюваннями й публікаціями; їх сьогодні є більше 500: методичні рекомендації, Практичний лекторій з основ патентознавства, низка інших напрацювань, які знайшли широке використання в трудових колективах; підготовлено більше сотні інформаційних листків з досвіду роботи і надбань творчих особистостей.
Громадськості краю відомий його проект - обласний рейтинговий огляд «Техтворчість Прикарпаття». Середюк Б. І. є ініціатором Книги досягнень новаторів Івано-Франківщини, обласного конкурсу на здобуття премії ім. Герасима Терсенова.
Унікальним задумом Б. І. Середюка, який заповнює суспільну прогалину у висвітленні інтелектуальної історії нашого краю, є літопис винахідництва і раціоналізації Прикарпаття. За десятилітній період (2005-2015) автором була видано три книги - «Етюди про галицьких кмітливців: Збірка портретних автобіографічних нарисів винахідників Прикарпаття», в яких представлено понад 200 імен вчених, новаторів, фахівців виробництва, відомих у своїй державі і за її межами. Поряд з відомими людьми - молодь, яка переймає безцінний досвід, виявляє творчі здібності, має певні напрацювання. За кожним етюдом - цікава, яскрава і неординарна особистість, її життєва стежка, професіоналізм, наукові і творчі здобутки. Книги були презентовані читачам та громадськості в Інтелектуальному клубі, а примірники цих видань поповнили фонди обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка
Богдан Середюк, мов невидима рука, щораз вище піднімає планку змагальності наукових, виробничих колективів, здібної молоді, підживлює грунт творчого пошуку, розширює простір виходу дослідника за межі відомого. І щораз виявляє оригінальні підходи в своїх починаннях. Тож немалою мірою саме завдяки відданості умілого керівника своїй справі, Івано-Франківщина займає гідне місце в інтелектуальній скарбниці України, а обласна організація ТВР - одна з кращих в країні.
Особистість Богдана Середюка вдало поєднала організаторські уміння з високим професіоналізмом і творчістю, раціональне і аналітичне мислення з глибокою духовністю, надзвичайну відданість обов'язку і високу відповідальність за його виконання з моральними чеснотами.
Кожному зібранню науково-винахідницької спільноти він додає неповторної аури, підтримує авторів-пошуковців добрим словом як фахівець і людина, відзначає навіть найменші прояви творчості, надихає до нових ідей.
З його ім'ям пов'язано також чимало яскравих і вагомих сторінок в діяльності обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка. Він був одним із засновників проєкту «Інтелектуальний клуб творчих особистостей «Галицькі кмітливці», який успішно діє з 2002.
В 2011 році у співавторстві з Б. Середюком вийшло друком перше довідкове видання: Інтелект-клуб: роки діяльності / Б. І. Середюк, Л. М. Шляхтич, Л. В. Бабій, Н. М. Пасяка. - Івано-Франківськ, 2011. - 56 с. В книзі розкрито форми роботи, основні заходи, які були організовані для читачів обласної книгозбірні та громадськості краю за 10 років праці.
В 2017 році побачило світ друге довідкове видання: Інтелект-клуб: роки діяльності. Вип. 2 / Б. І. Середюк, Л. М. Шляхтич, Л. В. Бабій, Г. В. Селянкіна. - Івано-Франківськ, 2017. - 74 с. В книзі описано заходи, організовані ОУНБ ім. І. Франка за період роботи (2011р.-перша половина 2017р.).
Лідер винахідницької спільноти наділений ще й хистом до віршування, яким дивував у колі колег, друзів і який втілив у поетичних збірках «Дзвони пам'яті», «Дорогою невмирущих знаків до обжинків у Саджаві», «Душі прекраснії пориви», «Наша пісня вічна», «Благословенне Богом будь, село», «Осанна, алілуя мові рідній», «Від Майдану до Майдану», «Вибір або Перлини мудрості».
В поезіях автора - філософське бачення історії людства, історії нашого народу, історії писемності як історії інтелекту, винахідливості, пошуків, пізнання і знахідок. В його осмисленні історія цивілізацій - це безперервна історія творчості, яка, можливо і є тим вічним двигуном, що дає невпинну енергію до життя. Немало віршів автор присвятив особистостям, які поруч з ним у праці і в житті. Є і твори, якими як громадянин і патріот відгукується на злободенні для України і світу проблеми, і лірика тонкої душі.
Тож 25 листопада 2014 р. на черговому засіданні Клубу наші краяни мали нагоду пізнати багатогранність творчості Богдана Середюка.
На творчий вечір зібралися дійсні члени клубу, партнери, однодумці, учнівська молодь, громадськість нашого краю, щоб почути художнє слово, засвідчити повагу до свого земляка, підтримати його в прагненні поетичного самовираження. В колі друзів звучали поетичні рядки, щирі привітання і теплі побажання, линули пісні у виконанні Народного аматорського обрядово-фольклорного колективу «Горлиця» села Саджава, зокрема, й на вірші Богдана Середюка.
А 22 грудня 2016 року в рамках засідання Інтелектуального клубу «Галицькі кмітливці» відбулася ще одна подія - творчий вечір на честь 70-літнього ювілею Богдана Середюка.
Увагу присутніх привернула виставка «Творчі й духовні обереги Богдана Середюка», яку розгорнули фахівці відділу економіко-виробничої літератури, та фотовиставка «Бібліотека - серце громади», де можна було побачити світлини різних років, які ілюстрували історію Клубу.
Директор департаменту економіки, Голова ліквідаційної комісії Івано-Франківської облдержадміністрації Попович В. В. завітав на зустріч із приємним дорученням - вручити Б. І. Середюку нагороду голови ОДА і обласної ради за значний вагомий внесок у розвиток науки і техніки краю та з нагоди ювілею - медаль «За заслуги перед Прикарпаттям».
Богдан Іванович подякував представника влади за увагу до його роботи, адже, як він зазначив, вона є непростою та важкою: щоб отримати патент, оформити заявку, треба мати високий рівень інтелектуальної культури. І ще одна приємна новина - вийшло сьоме видання «Інтелектуальний продукт вчених і винахідників Прикарпаття» - щорічний каталог найвагоміших винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій Галицьких кмітливців.
Всі знають, що захопленням ювіляра є поезія, а тому чергова збірка автора - «Цвіт калини» - була презентована на творчій зустрічі і присутні могли ще раз полинути у чарівний світ віршованого слова, сповненого авторських роздумів.
Підтримав спілкування Євген Баран - голова обласної організації Національної спілки письменників України, відомий літературознавець, критик, який охарактеризував Богдана Івановича як професійну, відповідальну, талановиту людину, що не замикається у своїй професії, а ділиться із оточуючими своїми думками. А на згадку він подарував імениннику книгу «Літературне Прикарпаття».
На завершення зустрічі директор Івано-Франківського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Кодря В. В. подарував Богдану Івановичу Середюку ангелів-охоронців, що зроблені руками талановитих дітей і символізують захист і підтримку винахідницького руху на Прикарпатті.
Презентація книги «Благословенна будь, Саджава» Богдана Середюка
27 грудня 2017 року
На засідання ІКТО «Галицьких кмітливців» зібралися дійсні члени клубу, партнери, однодумці, громадськість нашого краю.
За допомогою слайдів автор цікаво і змістовно розповів про створення книги, минуле і сьогодення своєї малої батьківщини, а також ознайомив присутніх з видатними особистостями рідного краю.
Про актуальність видання і його цінність для пізнання історії українського села Саджава (525 років з дня заснування), доступність викладу матеріалу, відзначили у виступах Президент обласної громадської організації СНІО України Лідія Шляхтич, професор ІФНМУ Нестор Середюк та професор ІФНТУНГ Орест Середюк. Щирі слова подяки за працю над книгою висловили Заслужений працівник культури, начальник відділу культури та туризму Богородчанської РДА Г. М. Канюк, односельчани, які приїхали на творчу зустріч.
Приємним сюрпризом для усіх присутніх було пісенне привітання народного ансамблю Саджавського будинку культури «Горлиця» та виконання музичних творів, покладених на слова Богдана Середюка.
Грудень, 2021р.
Біобібліографічний покажчик
«Подвижник українського винахідництва»
(з нагоди 75-річчя заслуженого раціоналізатора України Богдана Івановича Середюка)
У виданні, підготовленому працівниками відділу економіко-виробничої літератури ІФОУНБ ім. І. Франка, зібрані відомості про основні етапи життя, науково-винахідницьку та громадсько-просвітницьку діяльності заслуженого раціоналізатора України, голови обласної громадської організації ТВР України Богдана Середюка, а також висвітлений його вагомий писемний доробок.
Окремі розділи книжки розповідають читачам про 20-ти річну співпрацю ювіляра з Івано-Франківською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. І. Франка, зустрічі в Інтелектуальному клубі творчих особистостей «Галицькі кмітливці». Гортаючи сторінки покажчика, можна побачити добірку світлин, інтернет-лінки, які присвячені нашій спільній діяльності в рамках Клубу.
Фахівці відділу підготували також відеоекскурс сторінками біобібліографічного покажчика «Подвижник українського винахідництва», розміщений на сайті головної книгозбірні (https://www.youtube.com/watch?v=SH73zYKpGhs&t=1s ).
Подвижник українського винахідництва : біобібліогр. покаж. (до 75-річчя Богдана Івановича Середюка) / Івано-Франківська ОУНБ ім. І. Франка ; [уклад. Л. В. Бабій, Г. В. Селянкіна, О. І. Шерстій ; наук. ред. Г. В. Горбань]. - Івано-Франківськ, 2021. - 109 с. ; іл., фото.
(https://en.calameo.com/read/002820791c53421cedc6d )
24 листопада 2022 р.
Поетичний вернісаж Богдана Середюка в обласній бібліотеці
В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І.Франка відбулася творча зустріч із заслуженим раціоналізатором України, поетом Богданом Середюком, яка проходила в рамках святкування 20-річчя створення Інтелектуального клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці».
Зустріч відкрила директор головної книгозбірні області Людмила Бабій, яка відзначила, що сьогоднішнє засідання Клубу має дещо інший формат, адже присвячене поетичній творчості Богдана Середюка та 20-річчю спільного творчого проєкту ІФОУНБ ім. І.Франка, обласних організацій ТВР і СНІО України ІКТО «Галицькі кмітливці». Присутні мали нагоду ознайомитися із трьома довідковими виданнями «Інтелект-клуб: роки діяльності», підготовлених бібліотекою.
Під час заходу Богдан Іванович презентував XIII щорічний каталог найвагоміших винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій галицьких кмітливців «Інтелектуальний продукт вчених, винахідників і раціоналізаторів Прикарпаття». На переконання автора, досягнення науковців спрямовуються в першу чергу на прискорення перемоги України над ворогом. Також мова йшла й про нову поетичну збірку «А що там далі...», яка висвітлює сучасні реалії.
Про досягнення Б.Середюка говорили заступник директора-начальник управління Офісу децентралізації департаменту економічного розвитку промисловості і інфраструктури ОДА Володимир Попович, доктор хімічних наук Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Іван Миронюк, професор Івано-Франківського національного медичного університету Василь Попович, професор Івано-Франківського національного технічного університету Віктор Петренко, президент обласної громадської організації СНІО Лідія Шляхтич, письменник та краєзнавець Василь Бабій. З привітальними словами виступили патріархи Клубу, найповажніші його члени - Микола Кардащук та Василь Гречаник.
Особливий наголос на поетичній майстерності Б.Середюка зробив літературний критик Євген Баран, назвавши його «особистістю лагідно-українською та лагідно-доброю». Він зазначив, що перша збірка поезії вийшла понад 20 років тому, багато віршів присвячені рідному селу Саджава Богородчанського району, окремі з них покладені на музику.
На цю зустріч завітав народний аматорський вокальний ансамбль «Горлиця», який виконав декілька пісень авторства Б.Середюка. Його поезію декламувала студентка ПНУ ім. В.Стефаника Христина Цюпа.
Наприкінці зустрічі Богдан Іванович вручив посвідчення і значок «Галицький кмітливець» модератору заходу, голові Товариства письменників і журналістів, заслуженому працівнику культури Євгену Барану.
Директор ІФОУНБ ім. І.Франка Людмила Бабій подякувала усій науково-технічній еліті за багаторічну співпрацю, підтримку і побажала всім нам найскорішої перемоги.