Кардащук Микола Дмитрович
Лікар-стоматолог, педагог, кандидат медичних наук, доцент, вчений-винахідник Івано-Франківського національного медичного університету, громадсько-політичний діяч, письменник.
Народився М. Д. Кардащук 1929 р. в с. Старі Кути Косівського району Івано-Франківської області. Навчався у Львівському медичному училищі, Львівському медичному інституті.
Викладав хірургічну стоматологію у Чернівецькому медичному училищі, працював хірургом-стоматологом нейрохірургічного відділення Чернівецької обласної клінічної лікарні.
У 1980 р. на кафедрі органічної хімії Чернівецького університету синтезував хімічний препарат «Дісанол» з високоефективними протизапальними, антимікробними, гемостатичними, знеболюючими і стимулюючими регенерацію властивостями.
З 1980 р. по 1986 р. М. Д. Кардащук працював у Івано-Франківському медичному інституті на посаді асистента кафедри ортопедичної стоматології. У 1986 р. за політичні погляди був заарештований, втратив роботу. Повернувся у медичний університет лише у 1997 р.
Автор 32 наукових праць, 22 раціоналізаторських пропозицій; отримав 7 патентів України: три з них у 2004 р. - на речовину, розчин і Дісанолову мазь.
У 2004 році визнаний Кращим вченим-винахідником Прикарпаття за підсумками обласного рейтингового конкурсу «Техтворчість Прикарпаття». Багатогранною є суспільно-політична і громадська діяльність М. Д. Кардащука, яка відзначена Дипломом почесного члена ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка і медаллю «Будівничий України», Дипломом та медаллю «10 років СОУ» і Грамотами Збройних Сил України, Відзнакою «Офіцерський Хрест з мечами» та Грамотою і медаллю «За заслуги в захисті і розбудові Незалежної Української Держави», Грамотами і медаллю УПА «50 років С. Бандери» за співпрацю з братством ОУН-УПА Карпатського краю, Грамотою та Хрестом «50-ти ліття Союзу колишніх українських вояків у Канаді» за заслуги в обороні Української Держави (1999р.), Почесним знаком голови ОДА і ОР «Хрест звитяги і примирення» (2005р.), медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям» (2012р.), грамотами ІФНМУ, Грамотами і медаллю ВОВ. За видатні заслуги перед Українським козацтвом і виховання молоді в національно-патріотичному козацькому дусі йому було присвоєно звання Генерал-хорунжого і нагороджено орденами. Усього нагород: орденів і медалей - 25, грамот - 54.
Творча зустріч з вченим-винахідником Кардащуком М. Д.
16 лютого 2006р.
Під час зустрічі відбулося знайомство з вченим-винахідником. В головній книгозбірні області була розгорнута виставка «Науковий і творчий доробок М. Д. Кардащука».
Презентація книги Миколи Кардащука «Карпатська симфонія»
27 листопада 2012р.
В цей день наші краяни завітали до бібліотеки на презентацію збірки п'єс Миколи Кардащука «Карпатська симфонія», яка відбулася у рамках Інтелектуального клубу творчих особистостей.
Засідання Клубу відкрила директор ОУНБ ім. І. Франка Людмила Бабій, яка проінформувала про багатолітню успішну співпрацю з обласними організаціями ТВО і СНІО та представила учасникам зустрічі науковця та громадського діяча Миколи Кардащука.
Завідувач відділу економіко-виробничої літератури Надія Пасяка ознайомила присутніх зі змістом книги «Карпатська симфонія», до якої увійшли твори «Мати», «Ми живі», «Карпатська симфонія», «Кроваві Різдвяні свята», «Ковалі своєї долі», «Сила волі - досягнення мети», «Трагічна любов», «Цвіт папороті», «Зачарована сопілочка», в яких змальовано події 40-50-х років ХХ століття на Західній Україні, зокрема, Косівщині та Буковині, злободенні проблеми сучасності, відтворено звичаї і вірування українського народу. Микола Дмитрович Кардащук поділився з аудиторією цікавими фактами своєї біографії та життя родини, зачитав окремі сторінки творів.
Гості бібліотеки, запрошені на зустріч з книгою, мали нагоду переглянути відеофільм вистави «Карпатська симфонія», а також ознайомитися з матеріалами виставки «Микола Кардащук - винахідник, літератор, патріот», на якій були представлені твори автора, книги про його життєвий і творчий шлях, альбом світлин «Моє життя - мої дороги», чисельні відзнаки, нагороди, які свідчать про багатогранну діяльність творчої особистості та відданість справі утвердження незалежності держави.
Презентація книги Миколи Кардащука «Хто ми? Хто наші пращури? Звідки пішла-постала Україна?»
24 вересня 2014 року
Цього дня, вчений-винахідник, лікар, драматург, громадський діяч Микола Кардащук виніс на суд наукової спільноти і широкої читацької аудиторії фундаментальну працю з дослідження етнічної історії українського народу «Хто наші пращури? Звідки пішла-постала Україна?".
Ґрунтуючись на багатому археологічному матеріалі, вітчизняних і зарубіжних писемних джерелах, пошуковець розкрив нам в просторі і часі тисячоліть могутній і складний процес формування та розвитку України.
Дослідник висвітлив національний етногенез через первісні часи, формування племен, праісторичну цивілізацію Оріану-Скіфію, розкрив особливу роль Карпатського регіону в етнічній історії Київської Русі, Галицького князівства та Галицько-Волинської держави, описав добу Козаччини, гетьманський період Богдана Хмельницького, національне відродження ХIХ та визвольні змагання ХХ століття.
За допомогою мультимедійних слайдів Микола Кардащук коротко виклав присутнім на презентації основні моменти цієї історико-етнографічної розвідки.
Актуальність книги і її цінність для пізнання історії українського етносу та формування держави Україна, доступність викладу матеріалу відзначили на заході професори ІФНМУ Степан Геник і Андрій Грицик, професор ПНУ ім. В. Стефаника Іван Миронюк, голова обласного об'єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Степан Волковецький, заступник голови цієї організації Євген Романишин, голова управи Братства ОУН-УПА Карпатського краю Стефан Гах, керівники обласних організацій ТВР і СНІО України Богдан Середюк і Лідія Шляхтич.
Запрошені на знайомство з книгою Миколи Кардащук «Хто ми? Хто наші пращури? Звідки пішла-постала Україна?» одностайно підтримали ідею Степана Геника про те, щоб висунути цю працю на здобуття міської премії ім. І. Франка.
Презентація книги Миколи Кардащука «Від Скіфії до АТО (медицина і армія в просторі і часі)»
20 грудня 2018 року
І ось, нове наукове видання - «Від Скіфії до АТО (медицина і армія в просторі і часі)», яке вийшло за сприяння Інституту Східної Європи (м. Львів) у 2018 році.
Дослідження воєнної історії дають можливість дізнатися про озброєння у військах різних народів, які йшли війною на українські землі, починаючи від Скіфських часів і до ХХІ століття нашої ери та методи надання медичної допомоги воїнам.
Через призму проаналізованих та висвітлених 28 джерел, автор книги показав цілісну історичну концепцію розвитку української медицини і армії в просторі та часі від Скіфів до АТО.
Про актуальність книги і її цінність для пізнання історії українського етносу та формування держави, доступність викладу матеріалу відзначили Президент ОГО СНІО України Лідія Михайлівна Шляхтич, професори: Василь Гречаник, Мирослав Волощук, журналіст Іван Гаврилович, дійсні члени клубу, колеги та студенти ІФНМУ, активісти міського об'єднання ВУТ «Просвіта», працівники головної книгозбірні області. Вони висловили свою вдячність Миколі Кардащуку за його служіння Україні.
Відрадно, що 17 листопада 2018 року автору презентованої книги Кардащуку Миколі Дмитровичу присвоєно вчене звання професор Інституту Східної Європи (м. Львів) кафедри українознавства.
На завершення засідання Голова ОГО ТВР України Богдан Середюк вручив громадсько-політичному діячеві Миколі Дмитровичу щорічний каталог «Інтелектуальний продукт вчених, винахідників і раціоналізаторів Прикарпаття» де розміщений матеріал про написану книгу.
Миколі Кардащуку - 90!
Колектив ІФОУНБ ім. І. Франка привітав ювіляра та нагородив Подякою за плідну, багатолітню співпрацю. З нагоди свята в відділі економіко-виробничої літератури була розгорнута книжково-ілюстративна виставка «Миколі Кардащуку - науковцю, педагогу, громадянину присвячується» про його діяльність як винахідника і літератора, на обласному радіо у рубриці «Скарбниця» звучав матеріал про нашого видатного земляка.
Своїм життям Микола Дмитрович довів, що 90 років - це зовсім не похилий вік. Низький уклін Вам за ту складну життєву дорогу, якою продовжуєте йти гідно, будучи учасником історичних подій і працюючи на благо майбутнього покоління.
25 травня 2019 року працівники Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка взяли участь у святкуванні з нагоди 90-річного ювілею Миколи Дмитровича Кардащука, яке відбулося в обласному об'єднанні всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.