Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Волосовська Марія Павлівна



Заслужений раціоналізатор України (1993), Заслужений працівник легкої промисловості (1988), кавалер Ордена Княгині Ольги, володар почесної відзнаки «Автор», засновник іменної дизайн-студії.

Народилася Марія Павлівна Волосовська 5 грудня 1942 року в м. Тисмениця Івано-Франківської області. Трудову діяльність розпочала ученицею швеї-мотористки пошивного цеху хутрофірми «Тисмениця», одночасно навчалася у Київському технологічному інституті легкої промисловості.

Пройшла усі щаблі виробництва від швеї, інженера-хіміка, начальника управління якістю, начальника кушнірсько-пошивного виробництва, заступника головного інженера, головного інженера до генерального директора фірми.

З 1983 по 1998 роки працювала на посаді головного інженера, де й особливо розкрила творчі якості. Упродовж цього часу значну увагу приділяла оновленню асортименту хутрових виробів, розширенню підприємства, його технічному переоснащенню, щорічно впроваджуючи понад 60 новинок з техніки і технологій. Фахівцями підприємства освоювалась технологія переробки хутра з шкірок норки, мерлушки, каракуля, овчини, козлика, крота, габалів.

Інтелектуальна скарбниця хутрової галузі завдячує М. Волосовській ефективними способами обробки та фарбування хутра, методами розкладок і комбінованими методами розкрою. Революційним досягненням виявився спосіб рельєфної стрижки шкурок кролика, який відкрив новий напрямок моделювання та пошиття хутрових виробів з цієї сировини.

На фірмі розвивався сучасний дизайн, була створена власна школа конструкторів-модельєрів, налагоджувались зв'язки з зарубіжними країнами. Підприємство стало власником біля 200 патентів України на промислові зразки, багато з яких були відзначені Почесними грамотами, медалями в Монреалі, Софії, Белграді, Алма-Аті, Франкфурті-на-Майні та ін.

М. П. Волосовська втілювала творчі ідеї та впроваджувала інновації і як керівник хутрофірми «Тисмениця», яку очолила в 1998 р. Її раціоналізаторські розробки публікувалися в офіційних бюлетенях «Промислова власність», наповнювали патентні фонди більше 150 країн світу.

З її ініціативи у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника було відкрито спеціальні групи підготовки фахівців хутрового виробництва.

В особистому творчому доробку Марії Волосовської понад 205 раціоналізаторських пропозицій, 4 винаходи, 400 промислових зразків. Завдяки творчим пошукам Марії Волосовської, «Хутрофірма Тисмениця» своєчасно інтегрувалась у світову економіку, розвиваючи сучасний дизайн, створивши школу конструкторів - модельєрів з розробки та впровадження нових моделей хутрових виробів, щорічно беручи участь у міжнародних конгресах, ярмарках та виставках. За свій творчий шлях, майстриня здобула чимало нагород, серед яких:

  • відзнака - «Кращий майстер СРСР»;
  • звання кавалера Ордена княгині Ольги;
  • медаль «За трудову доблесть»;
  • медаль ветерана праці;
  • грамота Президії Верховної ради України.

 

За вагомий внесок у винахідництво і раціоналізацію у 1988 р. їй присвоєно почесне звання «Заслужений працівник легкої промисловості»; вона стала першою жінкою в області, якій в 1993 році присвоєно почесне звання «Заслужений раціоналізатор України», а в 1997 р. М. Волосовська була нагороджена Орденом Княгині Ольги.

Значною подією у житті майстрині став особистий творчий звіт під гаслом «Звітую тобі, моя доле!», що відбувся у 1997 році. Відтоді дизайнер володіє символічним титулом - «Княгиня хутра». Марія Волосовська відома своєю доброчинністю, вона сприяє відновленню і будівництву храмів, монастирів, хосписів у Тисмениці та в інших місцях Івано-Франківщини.

А на черговому засіданні Інтелектуального клубу творчих особистостей  «Галицькі кмітливці», яке відбулося напередодні 8 березня 2003 року присутні мали нагоду оцінити нову колекцію ексклюзивних моделей та пізнати усі грані її таланту, переконатись, що недаремно її величають «Княгинею хутра», адже сягнути таких вершин обраного фаху можна, маючи вроджене почуття прекрасного, безмежний політ фантазії, сміливо експериментуючи в технологіях обробки, стрижки, фарбування, розкрою хутра.

Багатий досвід роботи в хутровій галузі, знання і невпинний творчий пошук надихнули на створення іменної дизайн-студії Марії Волосовської, яка тривалий час функціонувала на базі експериментального цеху хутрофірми, а нині є приватною.


 


А ще у Марії Павлівни –  поетична натура, щедра душа, любляче серце. Розповідь Марії Павлівни про свій життєвий і творчий шлях, про створену нею школу конструкторів-модельєрів, свої ініціативи, виступи її колег, послідовників створили портрет справжнього лідера хутрової галузі.

Оновлено 25-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка