Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ПРО СЛАВЕТНОГО СИНА УКРАЇНСЬКОЇ ЗЕМЛІ РОЗПОВІДАЮТЬ ЗНАЧКИВ. Гладюк
   Дуже багата Франкова фалеристика, тобто збирання колекції значків, які випускались у різний час до ювілейних дат. Це значки переважно із зображенням портретів І. Франка, будівель, що носять його ім'я, і пам'ятників у Києві, Львові, Дрогобичі, Бориславі та інших місцях, які виконані у різних формах - як овальних, так і прямокутних. Франко щиро бажав, „в новім великім храмі хтось добрим словом і його згадав".
   Але повернемося до сюжетів, зображених на значках. Київський державний академічний український театр імені І. Франка був заснований 1920 року у Вінниці, а з 1926 року „франківці" переїжджають до Києва. Поруч з драмтеатром у 1956 році споруджено пам'ятник Великому Каменяреві.
   В 1933 році з ініціативи львів'ян було створено пам'ятник-надгробник (скульптор С. Литвиненко) в популярному образі каменяра з молотом, що лупає скелю: „І всі ми вірили, що своїми руками розіб'ємо скалу, роздробимо граніт, що кров'ю власною і власними кістками твердий змуруємо гостинець і за нами прийде нове життя, добро нове у світ".
   1940 рік. Постановою уряду України ім'я І. Франка присвоєно Львівському державному університету. В цьому ж році було відкрито меморіальний музей І. Франка, а першим директором музею був син І. Франка - Тарас.
   В 1956 році широко відзначалося 100-ліття з дня народження письменника. Цей рік у всьому світі був роком Каменяра. В час ювілею іменем Івана Франка у Львові названо театр опери та балету, парк, що біля університе¬ту, кінотеатр, новозбудовану школу на вулиці Скісній. А республіканське видавництво носить назву „Каменяр" і на його емблемі фігура Івана Франка. У вересні 1964 року біля парку Івана Франка було відкрито величний пам'ятник Каменяреві,
   З 1867 по 1875 роки І. Франко навчався у Дрогобицькій гімназії. Нині цей будинок один з корпусів держав¬ного педагогічного університету, що носить його ім'я. Поряд - величний пам'ятник Івану Франку на весь ріст, встановлений до 100-річчя від дня його народження у 1956 році.
   Світові моря і океани бороздить теплохід „Іван Франко", а до 130 роковин письменника випущено серію значків з портретним зображенням письменника із розгорнутою книгою та неодмінно з гілкою лаврового дерева.
   1988 року у Львові відбувся Міжнародний симпозіум на тему „Іван Франко і світова культура", до якої була випущена поштова мініатюра із портретним зображенням письменника.
   У 1989 році своє 50-ліття відзначив Івано-Франківський музично-драматичний театр імені Франка. Цій даті було присвячено декілька значків, а у 2002 році відкрито пам'ятник Івану Франку у Відні до 10-ї річниці відновлення дипломатичних відносин між Україною і Австрією. З цієї нагоди випушєно також поштову мініатюру із зображенням цього пам'ятника.
   До 150-літнього ювілею Каменяра Кабінет Міністрів України у ц. р. створив організаційний комітет і затвердив організаційні заходи, бюджет яких становить близько 35 мільйонів гривень. Це - повне 80-томне видання його творів, упорядкування пам'ятних місць на Львівщині та Івано-Франківщині, видання поштових мініатюр (марки, спеціальні конверти) та пам'ятної монети із серії „Видатні особистості України".

Гладюк В. Про славетного сина української землі розповідають значки : [Франкова фалеристика]  / В. Гладюк // Голос Покуття. - 2006. - 4-11 серп.

Оновлено 15-07-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка