Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 19:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ТУТ ПРОЖИВАЛА ПЕРША ФРАНКОВА ЛЮБОВУ книзі Романа Ґорака «Тричі мені яв­лялась любов» згадується, що Ольга Рошкевич змушена була припинити зус­трічі з Франком після того, як письменни­ка арештували і посадили в тюрму.

У батьків Ольги Рошкевич поліція зробила обшук, намагаючись знайти листи Франка та його твори. Для родини священика це була велика ганьба. Тож о. Рошкевичу церковна влада зробила попередження, а він заборонив дочці зустрічатися з Франком. У селі Іваниківці (Богородчанський р-н) жила сестра о. Рошкевича, що була дружиною священика Івана Руденського. Ольга покидає батьків і переїжджає в с. Іваниківку до вуйка. Тут вона проживала протягом 1877 - 1879 років. Франко не пори­вав зв'язків з Ольгою, тому був частим гостем у Руденських. Священик Руденський не заборо­няв Франкові зустрічатися з Ольгою. В той час зі Станиславова до Іваниківки можна було доб­ратися пішки за дві години. Теперішня вулиця Чорновола вела просто до Іваниківки (летовища ще не було), через село Радчу. Старі люди розповідали, що коли вони були школярами, то бачили панича, який ішов дорогою до резиден­ції священика. Бачили, як Франко прогулював­ся з Ольгою садом або сільською дорогою.

Батьки Ольги, довідавшись, що Франко про­довжує зустрічатися з нею, вирішили віддати її заміж за Володимира Озаркевича. Після одруження Ольга покинула Іваниківку і пере­їхала до чоловіка.

Так закінчилася перша Франкова любов. В Іваниківці біля колгоспної контори був вста­новлений пам'ятник Франкові, але за рішенням богородчанського райкому партії його перенес­ли на подвір'я школи, де він стоїть і донині. Ім'ям Франка названа селянська спілка Іва­никівки, раніше це був колгосп імені Івана Франка.

Отець Руденський помер молодим і похова­ний на цвинтарі в Іваниківці. Поруч могила його сина Костянтина. Щороку тут відправляється панахида, за могилою доглядають селяни.

 

Федір РОМАНИШИН.

Учитель-пенсіонер.

с. Іваниківка Богородчанського району.

 

 

Оновлено 04-10-2022
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка