Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Франкіана Ігоря Деркача



Життя і творчість Івана Франка стали темою зацікавлень багатьох художників. Маємо цілу галерею зображень Каменяра в різній техніці виконання як портретів, так й окремих епізодів з його життя і діяльності роботи відомих художників та майстрів народної творчості. Але ніхто не брався ще відтворити в образотворчому мистецтві місця перебування Івана Франка у певній місцевості повністю. За цю роботу взявся відомий прикарпатський художник, краєзнавець, заслужений працівник культури України, лауреат обласних премій імені І. Вагилевича та І. Крип'якевича Ігор Деркач, присвятивши цьому все своє життя. Крім численних портретів Каменяра, виконаних у різній техніці, він автор багатьох плакатів, календарів, запрошень на святкування ювілеїв письменника, картин, де Франко зображений в різних місцях Прикарпаття як сам, так і з діячами української культури, з якими він тут зустрічався.

Та особлива заслуга художника в тому, що він графічно відтворив майже всі пам'ятні місця, пов'язані з перебуванням у нашій області Великого Каменяра. В каталозі "Образотворча франкіана Прикарпаття Ігоря Деркача", виданому в 1990 році обласною організацією Українського товариства охорони пам'яток історії та культури окремий розділ так і називається: „Місця перебування Івана Франка на Прикарпатті. Графіка", де вміщено 13 графічних робіт художника. Тут і „Гуцульські Афіни" - Криворівня, куди, майже щоліта у 1901-1914 рр. приїжджав Франко, і Лолин, де жила його перша любов - Ольга Рошкевич, і Нижній Березів, пов'язаний з арештом Каменяра, і обласний центр, де неодноразово бував Іван Франко і який носить його ім'я та інші пам'ятні місця нашої області, пов'язані з перебуванням тут Івана Франка.

Ігор Деркач народився 15 березня 1939 року в Станиславові (нині Івано-Франківську). Після закінчення Московського університету мистецтв працював головним художником Івано-Франківського краєзнавчого музею. Його можна назвати художником-літописцем рідного краю. Мистецька спадщина І. Деркача охоплює найважливіші події в історії нашого краю з найдавніших часів до сьогодення. В ньому вдало поєдналися талант художника і пошук краєзнавця. Стародавній Галич і селянське повстання під керівництвом Мухи, скит Манявський, Хмельниччина, Семен Височан і Олекса Довбуш, середньовічний Станиславів та ціла галерея портретів відомих культурних та політичних діячів краю, починаючи з наших князів і закінчуючи сучасниками - все було темою його творчого зацікавлення. Художник залишив нам десятки пам'яток історії та культури Прикарпаття у своїх картинах. Його твори зберігаються в багатьох музеях і приватних колекціях України й зарубіжжя. Він співавтор та ілюстратор численних наукових і краєзнавчих видань, оформлювач багатьох музеїв на Прикарпатті, організатор краєзнавчих виставок, у тому числі більше десяти персональних, автор низки плакатів, буклетів, каталогів виставок і запрошень на святкові заходи краєзнавчої тематики. Та найбільшу вагу в його творчості займає прикарпатська франкіана. Близько сотні творів художника присвячено Великому Каменяреві.

Помер митець 1 липня 2005 року та його твори будуть довго ще служити нам, вчити історії рідного краю та любити його так, як любив його художник-краєзнавець Ігор Деркач.

 

Угорчак Ю. Франкіана Ігоря Деркача / Ю. Угорчак // Краєзнавець Прикарпаття. - 2006. - № 8. - С. 24-25.

 

Оновлено 26-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка