Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Мистецькі альбоми (неоціненна творча спадщина) Ірини Свйонтек у фондах ОУНБ ім. І. Франка



СВЙОНТЕК І. Покутські вишивки Прикарпаття. Мистецтво геометричного орнаменту і колориту. / авт.-упоряд. Ірина СВЙОНТЕК. [Другий мистецький альбом: Узори вишивок Городенківського району. Навч. посіб. ] - Львів : Апріорі,  2018. - 92 с.: іл., табл., фото.

Навчальний посібник «Покутські вишивки Прикарпаття. Мистецтво геометричного орнаменту і колориту» є другим художнім альбомом із серії «Вишивки Прикарпаття», який присвячений покутським узорам вишивок у техніці хрестика кінця XIX ст. - першої половини XX ст. та їх побутуванню впродовж XX ст. і на початку XXI ст.

У ньому розглядаються різні взори покутських народних вишивок чоловічих, жіночих сорочок і «заборів» переміток та їх місцеві назви. Систематизовано взори на фітоморфні (рослинні), зооморфні (тваринні), за походженням, предметно- речові, космічні, цифрові.

Посібник уміщає таблиці із розводами хрестикових узорів автентичних вишивок сорочок Городенківського району, а  також авторських фотоілюстрацій автентичних вишивок і типажів у традиційному одязі Городенківського району Івано-Франківської області.

Розглядається мистецтво геометричного орнаменту - орнаментальні мотиви та композицій, варіанти побудови уставок жіночих сорочок чи пазух чоловічих сорочок.

Відтворені автором узори, у вигляді «розводів» (рисунків, контурів узорів), подано на таблицях, а також на таблицях подано відтворені узори, заповнені кольоровими нитками. Усі фотографії і таблиці пронумеровано та паспортизовано.

Подано багато узорів для того, щоб побачити, як творилися різні варіанти класичних узорів, як мінялися кольори ниток

при заповненні «розводів» у різний час і в різних селах. Процес творення узорів з простих орнаментальних мотивів може послужити майстер-класом для студентів на практичних заняттях. Узори вишивок можуть бути творчо використані для розробки етнодизайну сучасного одягу в національних традиціях.

Джерелами для пошуку автентичних вишивок послужили: фонди музеїв, поїздки в села, приватні колекції, виставки, фестивалі «Покутські Джерела», «Дністрові Зорі», ювілейні свята сіл і міст Покуття.

Введено рубрику «Географія орнаменту», тому що ми живемо в XXI ст. і локальні вишивки поширилися поза межі місцевостей, де вони були створені.

Альбом розрахований на мистецтвознавців, етнографів, українознавців, краєзнавців, науковців, художників, музейників, викладачів і студентів мистецьких навчальних закладів і учнів шкіл для проведення уроків з краєзнавства, образотворчого мистецтва та художньої праці; колекціонерів, вишивальниць; керівників фольклорно-етнографічних колективів, як зразок для відтворення традиційного народного одягу початку XX ст.; а також для туристів, як корисний сувенір.

Для кращої орієнтації про територію Покуття на початку кожного розділу альбому подано мапу відповідного району -

Городенківського, Тлумацького Івано-Франківської області.

Гуцульські вишивки Карпат. Мистецтво орнаменту ( Івано-франківщина) / Зібрала, вивчила. сист. та описала І. Свйонтек протягом 1970-2005рр., Т.2: Ч.1. - Івано-Франківськ: Нар. мистецтво, 2005. - 283 с.

Альбом „Гуцульські вишивки Карпат (Івано-Франківщина). Мистецтво орнаменту" є першою частиною другого тому з серії „Вишивки Карпат". В ньому зображено 116 узорів автентичних вишивок чоловічих та жіночих сорочок кінця XIX ст. - початку XX ст. Вони подані у вигляді розводів (контурів) на 220 таблицях в чорно-білому варіанті та з 32-ма кольоровими фотографіями типажів. Переважають низинкові узори, найбільш характерні для Косівщини, Яремчанщини, Надвірнянщини, Верховинщини.

Зроблено аналіз вишивок Гуцульщини, опис геометричного орнаменту і таблиць.

Альбом буде корисним для мистецтвознавців, етнографів, наукових працівників музеїв, колекціонерів, художників, орнаменталістів, вишивальниць, усіх любителів народного мистецтва.

Гуцульські вишивки Карпат. Мистецтво геометричного орнаменту та колориту [Образотворчий матеріал] : альбом 1 / зібрала, вивчила, відшила, систематизувала, описала та ілюструвала фотогр. вишивок і типажів гуцулів І. Свйонтек протягом 1970-2011 рр. - Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2011. - 321 с. : іл.

Альбом «Вишивки Гуцульщини. Мистецтво геометричного орнаменту та колориту» є першим альбомом із серії «Вишивки Карпат». В ньому подано вишивки кінця XIX - першої половини XX ст., частина з яких побутували до кінця XX ст. і побутують на початку XXI ст.

В альбомі розглядаються народні вишивки сорочок Галицької Гуцульщини в техніці низинки та хрестика, традиційні взори (орнаментальні композиції та мотиви) та їх місцеві назви, типовий колорит, виділені основні типи вишивок та їх ареали. Альбом складається з двох частин: загальної та спеціальної.

В загальній частині подано перелік 335 місцевих назв взорів вишивок сорочок Галицької Гуцульщини.

В спеціальній частині, вишивки систематизовано по розділах, що відповідають тому чи іншому району Гуцульщини. В даному альбомі - це вишивки Верховинського, Надвірнянського та Косівського районів Івано-Франківської області.

Кожен розділ складається з двох підрозділів: «мистецтво колориту» та «мистецтво геометричного орнаменту» де подано 81 таблиця вишивок з їх розводами, відтворених автором, і 195 авторських кольорових фотоілюстрацій автентичних вишивок і типажів гуцулів.

В описовій частині подано локальні особливості вишивок того чи іншого району, чорно-білі фотографії гуцулів у традиційному одязі першої половини XX століття та опис таблиць і фотоілюстрацій.

Вкінці альбому подано резюме, біографія автора та подяки.

Для кращої орієнтації читачів про територію Гуцульщини, на початку кожного розділу подано мапу відповідного району.

Альбом розрахований на мистецтвознавців, етнографів, українознавців і краєзнавців. Він стане корисним для:

  • наукових працівників музеїв, і колекціонерів, щоб уточнити неправильно паспортизовані чи безіменні вишивки;
  • вчителів, студентів та учнів для навчального процесу;
  • керівників фольклорно-етнографічних колективів, як зразок для відтворення традиційної ноші гуцулів початку XX ст.;
  • туристів, як гарний та цікавий сувенір;
  • вишивальниць;
  • широкого кола читачів, що цінують унікальне українське національне мистецтво вишивки.

Свйонтек Ірина. Вишивки Гуцульщини. Мистецтво геометричного орнаменту та колориту / І. Свйонтек . - Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2008. - 288 с. (в т. ч. 32 с. кольор. вкл.)

"Вишивки Гуцульщини. Мистецтво геометричного орнаменту та колориту" є третім альбомом з серії "Вишивки Карпат". В ньому зображено 100 узорів автентичних вишивок святкових жіночих та чоловічих сорочок кінця XIX ст., XX ст. та початку XXI ст. Вони подані у вигляді розводів (конту­рів) вишивок на 188 таблицях в чорно-білому варіанті та на 32 кольорових сторінках, де зображено 135 фотографій вишивок та типажів у вишитих сорочках, що є зразками до кожної таблиці. Подані низинкові узори (крім табл. 61), найбільш характерні для Верховинщини, Яремчанщини, Надвірнянщини та Косівщини.

В загальній частині подано передмову, зроблено загальний опис вишивок Галицької Гуцульщини, мистецтва геометричного орнаменту та колориту, принципи опису таблиць, підбору зразків вишивок до альбому та їх систематизація.

Спеціальна частина подана в 4-х розділах (по районах Івано-Франківщини). На початку кожного розділу подано фотографії усіх вишивок, що послужили зразками для розводів, щоб глядачі відчули "Мистецтво колориту" (опис пронумерованих фотоілюстрацій подається в описі кожної таблиці). На жаль, деякі вишивки були знищені або вигорілі. Можливо було б естетичніше подати заповнені розводи кольоровими нитками, але через брак коштів і часу автор-упорядник цього не змогла зро­бити. Багато науковців вважають даний варіант більш цінним, тому що фактичний матеріал подано на кольорових фотографіях, а не кольори, скопійовані з цих же фотографій. Далі подано загальний опис вишивок району чи села, опис таблиць та таблиці з розводами, на яких Ви зможете побачити всю красу мистецтва геометричного орнаменту. На прохання читачів попереднього альбому подано більше зразків вишивок чоловічих сорочок.

В додатках Ви знайдете опис методики та принципів опрацювання матеріалу, географічний та предметний покажчики, техніку низинкової вишивки, бібліографію, статті про народні вишивки, опубліковані автором, біографію, та відгуки про працю автора.

Альбом буде корисним для мистецтвознавців, українознавців, етнографів, етнодизайнерів, орнаменталістів, художників, наукових працівників музеїв, колекціонерів вишивок, вишивальниць, викладачів праці та краєзнавства (народознавства), керівників фольклорно-етнографічних колективів Гуцульщини, для всіх любителів народного мистецтва, а також може послужити сувеніром для туристів.

Свйонтек I. Покутські вишивки Прикарпаття. Мистецтво геометричного орнаменту і колориту. Перший мистецький альбом / І. Свйонтек. - Львів : Апріорі, 2013. - 260 с.: іл.

Альбом «Покутські вишивки Прикарпаття. Мистецтво геометричного орнаменту і колориту» є першим аль­бомом із серії «Вишивки галицького Прикарпаття», який присвячений покутській вишивці кінця XIX - першої по­ловини XX ст. У ньому розглядаються народні вишивки чоловічих і жіночих сорочок, «заборів» переміток Покуття в техніці хрестика, «мережок» і «морщінок», типові узори (орнаментальні мотиви і композиції), їх місцеві назви, виділені основні типи вишивок та їх ареали.

Альбом складається з трьох частини: загальної, спеціальної та додатків.

У загальній частині подано географічну довідку про Покуття і загальний опис вишивок Покуття.

Спеціальна частина містить два розділи, що відповідають районами Покуття, які увійшли до цього альбома, а саме: вишивки Снятинщини та Городенківщини.

У кожному розділі виділено два підрозділи.

До першого підрозділу входить загальний опис вишивок району, детальний опис вишивок сорочок, що подані в цьому розділі, а також чорно-білі фотографії покутян першої та другої половини XX ст.

До другого підрозділу, який має назву «Мистецтво геометричного орнаменту і колориту», відносяться вишив­ки, що їх відтворила автор у вигляді таблиць із «розводами» взорів вишивок і «розводами», заповненими кольо­ровими нитками ДМС, а також авторські кольорові фотоілюстрації автентичних вишивок і типажів покутян із відповідними до таблиць узорами на сорочках і перемітках. Усі таблиці та фотоілюстрації пронумеровані й описані.

Мистецький альбом містить 64 таблиці, і близько 300 кольорових і чорно-білих фотоілюстрацій.

У додатках подано перелік місцевих назв 336 узорів вишивок Покуття, покутських джерел, опублікованих авторських статей і фотоілюстрацій типажів у традиційному одязі, техніку «городенківських мережок» (розшив та «морщінок» («кафасор») тощо.

Альбом розрахований на мистецтвознавців, українознавців, етнографів, краєзнавців, художників, науковці працівників музеїв, учителів вишивок, їх студентів і учнів шкіл, колекціонерів вишивок і традиційного одяг, вишивальниць, керівників фольклорно-етнографічних колективів, туристів, як корисний і гарний сувенір, а також на велике коло любителів вишивки.

Для кращого ознайомлення читачів із теренами Покуття на початку кожного розділу подано мапу відповідного району Покуття.

Свйонтек I. Покутські вишивки Прикарпаття. Мистецтво геометричного орнаменту і колориту. Перший мистецький альбом / І. Свйонтек. - Львів : Апріорі, 2013. - 260 с.: іл.

Альбом «Покутські вишивки Прикарпаття. Мистецтво геометричного орнаменту і колориту» є першим аль­бомом із серії «Вишивки галицького Прикарпаття», який присвячений покутській вишивці кінця XIX - першої по­ловини XX ст. У ньому розглядаються народні вишивки чоловічих і жіночих сорочок, «заборів» переміток Покуття в техніці хрестика, «мережок» і «морщінок», типові узори (орнаментальні мотиви і композиції), їх місцеві назви, виділені основні типи вишивок та їх ареали.

Альбом складається з трьох частини: загальної, спеціальної та додатків.

У загальній частині подано географічну довідку про Покуття і загальний опис вишивок Покуття.

Спеціальна частина містить два розділи, що відповідають районами Покуття, які увійшли до цього альбома, а саме: вишивки Снятинщини та Городенківщини.

У кожному розділі виділено два підрозділи.

До першого підрозділу входить загальний опис вишивок району, детальний опис вишивок сорочок, що подані в цьому розділі, а також чорно-білі фотографії покутян першої та другої половини XX ст.

До другого підрозділу, який має назву «Мистецтво геометричного орнаменту і колориту», відносяться вишив­ки, що їх відтворила автор у вигляді таблиць із «розводами» взорів вишивок і «розводами», заповненими кольо­ровими нитками ДМС, а також авторські кольорові фотоілюстрації автентичних вишивок і типажів покутян із відповідними до таблиць узорами на сорочках і перемітках. Усі таблиці та фотоілюстрації пронумеровані й описані.

Мистецький альбом містить 64 таблиці, і близько 300 кольорових і чорно-білих фотоілюстрацій.

У додатках подано перелік місцевих назв 336 узорів вишивок Покуття, покутських джерел, опублікованих авторських статей і фотоілюстрацій типажів у традиційному одязі, техніку «городенківських мережок» (розшив та «морщінок» («кафасор») тощо.

Альбом розрахований на мистецтвознавців, українознавців, етнографів, краєзнавців, художників, науковці працівників музеїв, учителів вишивок, їх студентів і учнів шкіл, колекціонерів вишивок і традиційного одяг, вишивальниць, керівників фольклорно-етнографічних колективів, туристів, як корисний і гарний сувенір, а також на велике коло любителів вишивки.

Для кращого ознайомлення читачів із теренами Покуття на початку кожного розділу подано мапу відповідного району Покуття.

Свйонтек І. Гуцульські вишивки Карпат: Мистецтво геометричного орнаменту і колориту [Образотворчий матеріал] = Huculskie hafty Karpat: sztuka geometrycznego ornamentu i kolorytu : альбом 5 : [в 2 кн.]. Кн. 1 : Космацькі вишивки Косівщини / Свйонтек І.; Ірина Свйонтек. - Львів : Апріорі, 2014. -  232 с. : іл, табл., фото.

Альбом «Гуцульські вишивки Карпат: Мистецтво геометричного орнаменту і колориту» є п'ятим альбомом із серії «Вишивки галицьких Карпат», який присвячено вишивці сорочок села Космач Косівського району Івано- Франківської області кінця XIX - початку XXI ст. У ньому розглядаються народні вишивки жіночих і чоловічих сорочок села Космач у техніці хрестика, типові взори (орнаментальні мотиви й композиції) та їх місцеві назви. Альбом видано у 2-х книгах. Перша книга складається з трьох розділів: загального, спеціального та додатків. У загальному розділі подано географічну довідку про Гуцульщину та опис вишивок Косівщини. Спеціальний розділ містить інформацію про вишивки села Космач Косівського району.

Розділ складається з двох підрозділів: у першому подано загальний опис вишивок і типажів гуцулів села Космач; у другому - таблиці з відтвореними автором взорами вишивок жіночих сорочок, фотографії автентичних вишивок і типажі космачан, одягнених у сорочки з узорами, які подібні до космацьких. Де-не-де введено рубрику - «Географія орнаменту на Гуцульщині», де подано узори вишивок, які мають ті самі орнаментальні мотиви, але змінені композиційно чи за колоритом, залежно від районів Гуцульщини - Галицької, Буковинської чи Закар­патської. Крім того, приділено увагу оздобленню народними вишивками інтер'єру, особливо церковного, та аксе­суарам, оздобленим космацькими взорами.

Перша книга п'ятого мистецького альбому містить 84 таблиці, 388 фотоілюстрацій узорів вишивок і типа­жів гуцулів.

У додатках подано перелік фотоілюстрацій, резюме, подяку, автобіографію та зміст альбома.

Альбом розрахований на мистецтвознавців, українознавців, етнографів, краєзнавців, художників, науко­вих працівників музеїв, учителів шкіл, студентів та учнів шкіл, особливо Гуцульщини, колекціонерів вишивок і традиційного одягу, вишивальниць, керівників фольклорно-етнографічних колективів, туристів як корисний і гарний сувенір, а також на велике коло поціновувачів вишивки.


Свйонтек І. Гуцульські вишивки Карпат: Мистецтво геометричного орнаменту і колориту [Образотворчий матеріал] = Huculskie hafty Karpat: sztuka geometrycznego ornamentu i kolorytu : (навч. посіб.) : альбом 5 : [в 2 кн.]. Кн. 2 : Космацькі вишивки Косівщини "Довбушеві взори" / Свйонтек І.; Ірина Свйонтек ; [вид., викон. дир. Ю. Николишин ; відп. за вип. В. Хомів]. - Львів : Апріорі, 2015. -  264 с. : фото, табл.

«Гуцульські вишивки Карпат. Мистецтво геометричного орнаменту і колориту» є п'ятим альбомом із серії «Вишивки галицьких Карпат», який присвячений вишивці сорочок с. Космач Косівського району Івано- Франківської області кінця XIX - початку XXI ст.

У 2-й книзі продовжується розгляд вишивок жіночих і чоловічих сорочок села Космач у техніці хрестика, інші типові взори (орнаментальні мотиви й композиції) та їх місцеві назви.

Книга 2 альбому складається також з трьох частин - загальної, спеціальної та додатків.

У загальній частині подано опис про стан вишивок початку XX ст. і сучасний.

Спеціальна частина містить таблиці з відтвореними мною взорами вишивок жіночих сорочок, фотографії автентичних вишивок і типажів космачан, одягнених у сорочки з космацькими узорами. Де-не-де введено руб­рику - «Географія орнаменту на Гуцульщині», де подано узори вишивок, які мають ті самі орнаментальні мотиви, але змінені композиційно чи за колоритом, залежно від району Гуцульщини - Верховинського чи Надвірнянського, чи області - Чернівецька чи Закарпатська. Крім того, приділено увагу оздобленню народними вишивками інтер'єру, особливо церковного, та аксесуарам, оздобленим космацькими взорами.

1-   а книга п'ятого мистецького альбому містить 84 таблиці, 388 фотографій узорів вишивок і типажів гуцу­лів (космачан).

2-   а книга п'ятого мистецького альбому містить 157 (85-241) таблиць, 438 (389-826) фотографій узорів ви­шивок і типажів гуцулів (космачан). Всього у двох книгах альбома міститься 241 таблиця та 826 фотоілюстрацій.

У додатках подано резюме, додатки (карпатські джерела, виставки і публікації), відгук, автобіографію, подяко, методичні поради та зміст альбома.

Альбом розрахований на мистецтвознавців, українознавців, етнографів, краєзнавців, художників, науко­вих працівників музеїв, учителів шкіл, їх учнів та студентів, особливо Гуцульщини, колекціонерів вишивок і традиційного одягу, вишивальниць, керівників фольклорно-етнографічних колективів, туристів, як корисний і гарний сувенір, а також на велике коло любителів вишивки.

 

Оновлено 23-12-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка