Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Видання творів науковця у фондах ІФОУНБ ім. І. Франка



Монолатій І. Українські легіонери: Формування та бойовий шлях Українських Січових Стрільців 1914-1918 [Текст] / Монолатій І. ; [наук. ред.: К. Галушко, Д. Адаменко]. - К. : Темпора, 2008. -  88 с. : іл.

Книга присвячена першому українському національному військовому формуванню новітньої доби - Українським Січовим Стрільцям. «Український легіон» австро-угорської армії не лише брав активну участь у боях, але й став потужним осередком українського національного руху. Вперше у сучасній науковій літературі історія усусів подається на тлі багатого ілюстративного матеріалу, з описом одностроїв, спорядження та озброєння. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією України та Першої світової війни.

Станиславів у часи Західно-Української Народної Республіки [Текст] : докум. свідчення, спогади, оголош., накази революційної доби / упоряд. І. Монолатій. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2008. - 175 с. - (Серія "Моє місто" ; № 16).

Пропонована увазі читачів збірка документів, споминів і статей - про українське місто Станиславів у революційну добу 1918-1919 рр., час творення держави західних українців. Її підготовлено до 90-річчя проголошення й утворення Західно-Української Народної Республіки, яке відзначатимемо в жовтні - листопаді 2008 р.

Цей випуск із серії «Моє місто» - найцікавіші документальні свідчення тогочасної періодики, спогади безпосередніх учасників Листопадового Зриву 1 листопада 1918 р. - щирі, відверті, безпосередні і по-різному цікаві. Це оповідь про людей і події, які на історичних скрижалях української нації навічно вирізьбили чесноти Волі, Правди, Свободи, хай навіть в окремо взятому місті.

Це - зайвий раз похід вуличками і майданами Станиславова, де відбувалися значні і менш значні події в житті спочатку повітового, а відтак і столичного міста Західно-Української Народної Республіки.

Видання вперше проілюстроване унікальними за своїм інформаційним насиченням кількамовними афішами, відозвами, оголошеннями революційної доби, які свого часу були приховані у спецховах від широкого загалу дослідників.

Свято стрілецької дивізії "Галичина" у Станиславові 11 липня 1943 р. [Текст] : докум. свідчення, спогади, іст. світлини / упоряд. І. Монолатій. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2008. - 72 с. - (Серія "Моє місто" ; № 15).

Пропонований увазі читачів випуск із серії «Моє місто» - збірка документальних свідчень і відозв про створення стрілецької дивізії «Галичина» й вербунок до неї 1943 р., газетна інформація і спогад про цю подію у нашому місті, а також публікація досі не опублікованих історичних світлин зі свята дивізійників 1943 р. у Станиславові, 65-річчя якого відзначаємо 11 липня 2008 р.

Для розуміння того, як поводилася більшість станиславівців під час останньої світової війни, слід відмовитися від орієнтації на усталені міфи. А для того, щоб зрозуміти причини поведінки тогочасного обивателя, варто зазирнути до історії трохи глибше.

Для цього й публікуємо нині історичні факти про маніфестацію майбутніх українських дивізійників в окремо взятому місті - своєрідний бунт, а не мовчазну згоду на подальшу окупацію нашої землі новими господарями, режим яких уже корчився в конвульсіях історії. Адже майбутні дивізійники щиро вірили у кращу долю власного народу, хоча більшість з них знала, що йде на криваву борню і вірну смерть.

Видання проілюстроване унікальними за своїм інформаційним насиченням світлинами періоду німецько-нацистської окупації.

Станиславів і голодомор [Текст] : докум. свідчення про реакцію станиславівців на геноцид укр. народу 1932-1933 рр.  / упоряд. : І. Монолатій, Л. Соловка. - Івано-франківськ : Лілея-НВ, 2009. - 64 с. - (Серія "Моє місто" ; № 19).

У 2007-2008 роках Україна відзначила сумну дату - 75-ті роковини Голодомору. Відчуваючи потребу активними діями сприяти вшануванню пам'яті мільйонів наших співвітчизників, знищених більшовицькою владою шляхом терору та штучного голоду, івано-франківське історико-краєзнавче об'єднання «Моє місто», висловлюючи свою громадську позицію і загальнаціональну солідарність, підготувало збірник документальних свідчень про реакцію станиславівців-українців на трагедію Наддніпрянщини 1932-1933 рр., історичні студії українських учених про Голодомор і його відлуння у світі. Відкривають збірник Закон України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні» та Указ Президента України «Про заходи у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні».

У виданні опубліковані повідомлення польських органів безпеки, документальні свідчення українських громадянсько-політичних діячів, матеріали періодики, які розповідають про реакцію українського населення Станиславова на Голодомор 1932-1933 рр.

Вічна і нетлінна пам'ять усім невинно убитим і замордованим більшовицько-комуністичним терором і штучним голодом в Україні 1932-1933 років!

Монолатій І. Цісарська Коломия, 1772-1918 [Текст] : драма на 3 дії з життя другого міста Галичини габсбурзької доби / Монолатій І. - [Івано-Франківськ] : Лілея-НВ, 2010. - 311 с.

У новій книжці Івана Монолатія представлено коломиєзнавчі нариси з історії
та культури другого після Львова міста в Галичині, Коломиї, в один з найцікавіших періодів його минулого, за доби австрійської займанщини (1772-1918 рр.). Саме цей істричний період столиці Покуття став епохою національного і духовного злету коломийських українців, добою короткочасної незалежности в освіті, культурі, видавничій справі, аматорському театрі.

Особливою в історії австрійської Коломиї була доба Великої війни 1914-1918 рр., яка стала своєрідним фіналом «цісарсько-королівського» урядування містом і початком формування образу нового міста і містян в умовах національно-визвольної боротьби.

Для коломийців, усіх небайдужих, хто цікавиться історією рідного краю.

Моє місто [Текст]  : хрестоматія з історії Івано-Франківська : [350-річчю надання місту магдебурського права присвяч.]  / [редкол.: І. Бондарев, М. Головатий, З. Жеребецький (голова) [та ін.] ; упоряд. І. Монолатій. - Івано-Франківськ : Лілея НВ, 2012. -  672 с. : іл. ; в супер обкл.

Мета хрестаматії «Moє місто» - це історична спрямованість, a також ознайомлення українських допитливців з авторами краєзнавчих текстів, несправедливо забутими в Івано-Франківську зa десятки років‚ які безпосередньо передували відновленню незалежності нашої держави. Кожний текст, поміщений у цій книжці, цікавий сам по собі. Вже завдяки цьому хрестоматія знайде cвoїx читачів. Адже її головне призначення - це видання літературно-художніх, історичних, наукових чи інших творів або їх частин.

Запропонована у виданні логіка мандрівки всіма історичними епохами сучасного Івано-Франківська (з найдавніших часів і до перших років незалежності України) має на меті послужити своєрідним вступом до грунтовної й більш-менш неупередженої історії нашого міста.

Івано-Франківська станиця Галицького братства колишніх вояків 1-ї Української дивізії Української національної армії [Текст] : [альбом]. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2012. - 224с.. - 978-966-668-263-8.

Цей альбом присвячено діяльності стрілецької дивізії "Галичина", причинам її виникнення, як це відбувалося в Івано-Франківську, як виникла Івано-Франківська станиця галицького братства колишніх вояків 1-ї Української дивізії Української Національної Армії, ідеям та праці теперішніх ветеранів, чиї світлини дають повну уяву мети їхньої боротьби. В альбомі також поміщено дані про членів Івано-Франківської станиці галицького братства колишніх вояків 1-ї Української дивізії УНА.

Монолатій І. Місто без властивостей [Текст] : Коломийська фуга Великої війни / Монолатій І.; Іван Монолатій ; Галиц.-Укр. Накладня ім. Я. Оренштайна. - [Івано-Франківськ : Лілея-НВ], 2014. - 223 с.

Книжка, яку ви тримаєте в руках, не претендує на всеосяжність і вичерпність усіх можливих сюжетів. Чимало документів з історії російських окупацій Коломиї знищили самі їхні автори - писаки армійських і поліційних підрозділів, коломийські колаборанти і шукачі щастя за чужий рахунок, дещицю - захопили як військові трофеї австрійці та угорці, решта - канула в Лету.

Зрозумівши історичні натяки, аналогії та інтертексти коломийських контекстів Великої війни в умовах новітньої російської аґресії в Україні, ми наближатимемося до більш-менш вірогідних оцінок минулого завдовжки в ціле сторіччя і, що найголовніше, його уроків.

Монолатій І. Станиславів і Український легіон [Текст] / Монолатій І.; Іван Монолатій, Микола Лазарович. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2015. - 104 с. : іл.

У виданні, яке містить історичні відомості про Станиславів напередодні вибуху Великої війни, у вогні якої зродилася стрілецька легенда, а також короткий огляд формування та бойового шляху Леґіону УСС в Галичині та на Наддніпрянщині 1914-1918 років, допитливий читач знайде достовірні відомості про уродженців нашого міста - воїнів легендарного леґіону, а також про учасників визвольних змагань УСС-УГА, чия доля пов'язана із Станиславовом.

 Це видання, присвячене 100-річчю створення Леґіону УСС (1914 р.) та 100-річчю перемоги Українських січових стрільців над російським військом на горі Маківці (1915 р.), завершує мартиролог наших героїв, які знайшли вічний спочинок на станиславівському цвинтарі.
Для усіх небайдужих патріотів України та рідного міста.

Монолатій І. Вічний Жид з Коломиї. "Українець" Мойсеєвого визнання Яків Саулович Оренштайн [Текст] : [монографія] / Монолатій І.; Іван Монолатій ; [за ред. Я. Довгана]. - [Івано-Франківськ] : [Лілея-НВ] : Галиц.-Укр. Накладня ім. Я. Оренштайна, 2015. - 463 с.

Головний герой цієї біографії - Яків Оренштайн - син Народу Книги, дитина книгаря-комівояжера та єврейки-горянки. Його життя і праця пройшли в кількох державах - Австро-Угорській та Російській імперіях, Українській і Західноукраїнській Народних Республіках, Веймарській республіці, Другій Речі Посполитій і Третьому Рейху.

 За свою видавничу діяльність він став заручником російського окупаційного режиму, його оголосили шпигуном, звинуватили в політичній неблагонадійності та зраді державі. З ним боролися російська армія, австрійська розвідка, польська поліція і ґестапо. Оренштайновий видавничий чин не залишив байдужими Симона Петлюру, Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Євгена Коновальця, Андрея Шептицького. Він співпрацював з інститутами української еміґрації, купував літаки для УНР, був дипломатичним радником і посередником між УВО та єврейськими міжнародними організаціями, підтримав ідею створення українського університету.

Однак найбільше він спричинився до промоції української книжки в тогочасному світі як засновник і власник коломийської "Галицької накладні" та берлінської "Української накладні". Вже за свого життя Яків Оренштайн став живою леґендою. Його життєпис, про який розповідає ця книжка, точно заслуговує на великий роман та кінофільм.

Монолатій І. Перша республіка [Текст] : Коломия в часи ЗУНР / Монолатій І.; Іван Монолатій ; [за ред. Я. Довгана]. - [Івано-Франківськ] : Галиц.-Укр. Накладня ім. Я. Оренштайна : [Лілея-НВ], 2017. - 95 с. : іл.

У презентованих коломиєзнавчих текстах уважний читач знайде відповіді на завше актуальні питання взаємовідносин містян і влади, їхнє повсякдення в добу ЗУНР, формування ідентичностей і живучість стереотипів, форми щоденної поведінки в умовах українсько-польської війни, розвитку міської культури тощо. Виклад подій і їхня інтерпретація закінчуються січнем 1919 р., коли в Києві проголосили злуку ЗУНР і УНР.

Для небайдужих нового прочитання недавньої історії, сюжети якої мають відгомін і нині.

Монолатій І. Діри пам'яті [Текст] : Як пам'ятаючи, місто забуває / Монолатій І.; Іван Монолатій. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2017. -  160 с.

Найкращий спосіб зрозуміти місто, в якому живеш і працюєш, - дослідити больові точки його минувшини, а діагностувавши її невідрадний і малопривабливий стан, віднайти варіанти виходу з лабіринтів моноетнічної історії.

Центральною темою збірки розвідок, есеїв та замальовок історика і краєзнавця Івана Монолатія постає пам'ять і забуття у міському просторі Івано-Франківська, підтримка і гальмування групової  пам'яті містян, культури співіснування «своїх» з «чужими» і навпаки. Дослідник пропонує подивитися на інтер'єризування «міської» пам'яті через численні спроби її «затирання» і монополізування на догоду кільком обраним і уявним спільнотам. Авторський наголос на потребі пізнавати минувшину своєї малої батьківщини є своєрідним маніфестом конструювання національних практик пам'яті «інших», неукраїнських містян.

Монолатій І. Місто двох республік і диктатури. Коломийські сцени Української революції [Текст] / Монолатій І.; Іван Монолатій ; [за ред. Я. Довгана]. - [Івано-Франківськ] : Галиц.-Укр. Накладня ім. Я. Оренштайна, 2018. - 655 с. : іл.

В новій коломиєзнавчій праці Івана Монолатія уважний читач знайде чимало важливих фактів з історії Коломиї в часи Західноукраїнської Народної Республіки. Кожна історична сцена містить роздуми і спогади безпосередніх учасників українських національно-визвольних змагань 1917-1921 років, тексти офіційних документів революційної доби. У цьому історико-документальному виданні читач знайде інформацію про знаних і маловідомих творців Української революції, історичні будівлі та місця, де відбувалися важливі події міського життя у 1918-1919 роках.

Зі сторінок книжки читачі дізнаються про особливості повсякденного життя містян, міську культуру, проблеми гендеру, участь коломийців у формуванні Збройних сил ЗУНР, їхні бойові дії на фронті українсько-польської війни. Книжку проілюстровано матеріалами з українських і зарубіжних архівів, бібліотек і музеїв.

Для істориків, краєзнавців, широкого читацького загалу.

Монолатій І. Документи тожсамости [Текст] / Монолатій І.; Іван Монолатій. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2019. - 127 с. : іл.

Якщо ви любите, коли у книзі все чітко, ясно і зрозуміло ще до її прочитання, тоді краще відкладіть цю книгу. Бо вона лишає більше питань, аніж відповідей. Питань про те, що і як ми пам'ятаємо, коли востаннє згадували чи коли востаннє пригублювали пам'ять свого роду.

Історії-образки (не)звичайних людей та їхнього мовчання у величезному та галасливому світі від Івана Монолатія не залишать байдужими тих, хто вміє у натовпі знайти потрібні очі, у шумі вулиць виловити знайомий голос, у танцях нічних тіней відшукати свою.

Монолатій І. Від Донецька до Перемишля. Як сучасна література "пам'ятає" українські міста [Текст] / Монолатій І.; Іван Монолатій ; [за ред. Я. Довгана]. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2019. - 256 с.

 Іван Монолатій - український історик і етнополітолог. Доктор політичних наук, професор прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, дійсний член Наукового товариства імені Шевченка.

Монолатій І. Переможене горе. Мнемонічні фігури (без)державної літератури [Текст] / Монолатій І.; Іван Монолатій. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2020. - 255 с.

Нова книга Івана Монолатія є своєрідним продовженням його попередньої праці «Від Донецька до Перемишля. Як сучасна література «пам'ятає» українські міста». І якщо у ній автор запропонував перевірку міст на пам'ять, то тепер він пропонує перевірити нас, читачів, на пам'ять творів (без)державної літератури. Час дії - ХХ століття, місце дії - Україна і довкола неї (не обов'язково ХХ століття). Герої - мнемонічні фігури. Для своїх студій автор обирає твори, які, на його думку, можна вважати мнемонічними парами: «Сліпці» - «Вершники», «Людина покірна» - «Тигролови», «Залізний куркуль» - «Жовтий князь» тощо. Твори кожної пари з'явилися приблизно в одному і тому ж часовому проміжку. Не всі вони відомі на широкий загал, отже, завдяки автору відбувається своєрідне повернення їх до нашої літературної пам'яти. Починається дослідження роздумами над творами Миколи Бажана «Сліпці» та Юрія Яновського «Вершники», а завершується творами «Збирачі каміння» В'ячеслава Медведя та «Листя землі» Володимира Дрозда. Між ними ще вісім пар родом із ХХ століття. Ключовими у книзі є мнемофігури, мнемоінструменти та топоси, які автор називає атрибутами пам'яти. Серед топосів він виділяє топос поразки, перемоги, революції, геноциду, війни, біженства, екоциду та посттравми. Саме вони є визначальними для аналізованих художніх текстів. Вони пов'язані з відповідними мнемофігурами: Сліпці, Вершники, Тигролови тощо. Фактично мнемофігури автор виводить із заголовків («Роман про добру людину», «Україна в огні», «Людина і зброя». Кожна пара становить собою характеристику певного періоду нашої історії, що для Івана Монолатія важить іноді більше, аніж сам твір, і в цьому перевага його книги, адже маємо не класичний літературознавчий аналіз, а цікаву інтерпретацію прочитаного з ґрунтовними та фаховими поясненнями як історика та політолога. Мнемоінструменти поділені на живі та неживі. Серед живих, наприклад, Прадід та Дід («Листя землі»), Баба, Козак Мамай («Роман про добру людину»); серед неживих - фотографія, поїзд («Еней і життя інших»), криниця, річка, степ («Україна в огні»). Саме пошуком фігур пам'яти зумовлений не лише вибір творів, але й інтерпретація їх, тому й розмова про ці книги дещо специфічна. Щоправда, не можемо погодитися з автором, що «мнемонічні фігури (без)державної літератури можна було б умістити на одній невеликій полиці в якійсь книгарні». Їх значно більше, особливо, якщо зазирнути і в кожний окремо взятий період, з якого автор намагався виокремити не більше двох творів. Зрештою, 10 пар, тобто 20 текстів, говорять про певні закономірності, але не є абсолютом. Про що ці твори? «Мабуть, найперше ми б знайшли в цих текстах біль поразки нашої національно-визвольної боротьби, горе од Голодомору, трагізм Другої світової війни і біженства з рідної землі, замилування княжим і козацьким минулим, життєствердність долі українських родин, втрату рідної хати». А що ж таке мнемофігури у розумінні автора? Це твори нашої літератури, окреслені та впорядковані певним чином. А твір як пам'ять іноді важить більше, аніж твір як естетичне явище, особливо для тих, для кого література може стати чи не єдиною пам'яттю.

Монолатій І. П'ять зшитків Євгенових. Молоде життя Євгена Побігущого-Рена [Текст] / Монолатій І.; Іван Монолатій. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2021. - 127 с. : іл.

Ця книжка у формі щоденника описує перші 25 років життя і боротьби уродженця Постолівки на Тернопільщині, українського пластуна, добровольця Української Галицької Армії, випускника Коломийської гімназії, студента Українського таємного університету у Львові, члена УВО, українського військовика, полковника Євгена Побігущого-Рена (1901-1995).
Для небайдужих історією української людини ХХ сторіччя.

Євген Побігущий-Рен. Слово офіцера-громадянина. Вибрані публікації, рукописи, виступи, листування / Упор., наук. ред. Івана Монолатія. Дрогобич: Посвіт, 2021. - 496 +48 с. : іл.

У книжці опубліковані військознавчі статті, репортажі, дописи на суспільно-політичні та культурні теми, а також окремі рукописи й виступи, вибране листування українського військового, політичного й громадсько-культурного діяча ХХ ст., полковника Євгена Побігущого-Рена (1901-1995).

У додатках до видання вміщені неопубліковані архівні документи, матеріали пресових видань і книжок, які розкривають біографію Є. Побігущого-Рена, відгуки на його публікації та діяльність, а також посмертні згадки.

Для істориків, військових, журналістів, усіх, хто цікавиться історією національно-визвольної боротьби українців у ХХ ст.

Monolatij I. Sasiady nieznani: Wspolnoty etniczne Galicji Wschodniej w polityce Habsburgow [Текст] = Невідомі сусіди: етнічні спільноти Східної Галичини в політиці Габсбургів / Monolatij I.; Iwan Monolatij, Mykola Witenko. - Iwano-Frankiwsk : [б. в.], 2007. -  148 с. : іл.

Оновлено 23-12-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка