Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Маєток святого МиколаяУ мальовничому куточку Покутсько-буковинських гір, який є чи не найдивовижнішим регіоном України, з ласки Божої на окраїні села Пістинь Косівського району на території Національного природного парку «Гуцульщина» з 2004 року активно діє «Маєток Святого Миколая».

Цей проект втілюється в життя на ентузіазмі працівників Парку, які активно залучають до цієї великої і благородної справи Косівську райдержадміністрацію, Косівський районний центр дитячої творчості, Косівський інститут прикладного і декоративного мистецтва Львівської академії мистецтв, районний осередок Національної Спілки майстрів народної творчості України та духовенство району.

Посильною працею допомагає також багато бізнесменів і окремих громадян, які хочуть робити для дітей свято, дарувати їм радість, а найголовніше - навчити їх бути щирими, чесними, працьовитими, слухняними, виявляти повагу до старших.

Національний природний парк „Гуцульщина" в 2002 році розробив та реалізує проект „Туристичний комплекс „Маєток Святого Миколая". За наказом директора НПП «Гуцульщина» №95 від 17 грудня 2003 року в структурі Парку створено виробничий рекреаційний підрозділ «Туристичний комплекс «Маєток Святого Миколая», затверджено Положення і склад Ради.

Проект підтриманий Івано-Франківською ОДА, Державною туристичною адміністрацією України, а в 2006 році - Президентом України (Указ №481 від 06.06.06р.). Кабінет Міністрів України (Постанова №768 від 23 травня 2007 року) затвердив Державну програму збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року, в якій п. 17 передбачив створення Туристично-мистецького комплексу «Маєток Святого Миколая» на території Національного природного парку «Гуцульщина».

18-19 грудня 2004 року в НПП «Гуцульщина» за участю науковців, майстрів народних художніх промислів, спеціалістів з туризму, освіти, духовенства, а також зарубіжних гостей проведена міжнародна конференція „Національні традиції та сучасність". В рамках конференції на території Парку урочисто закладено перший камінь „Туристичного комплексу „Маєток Святого Миколая".

За п'ять років впровадження проекту «Маєток Святого Миколая» отримав не тільки всеукраїнське, а й міжнародне визнання. На святі в 2006 році у гостях у Миколая побував його колега, улюбленець Словацької дітвори - Микулаш, впродовж 2006-2007 років Маєток відвідали делегації Польщі, Молдови, Естонії. В листопаді 2007 року директор НПП «Гуцульщина» В. Пророчук разом з директором Косівського ЦДТ М. Соколюком представляли цей проект на Міжнародному форумі Новорічно-Різдвяних персонажів у м. Великий Устюг Вологодської області в Росії.

19 грудня 2006 року на території НПП «Гуцульщина» гостинно відкрито перший будиночок комплексу «Маєток Святого Миколая», зроблений з дерева в оригінальному гуцульському стилі. У ньому облаштовано робочий кабінет та світлицю Святого Миколая, де він разом із своїми помічниками працює без вихідних цілий рік, а 19 грудня запрягає коней і на санях виїжджає з Маєтку, щоб розвезти дітям подарунки. Якщо йому по дорозі трапляються хлопчики й дівчатка, він обов'язково зупиняється, розпитує їх про добрі вчинки, що вони зробили, а тільки потім дає подарунок. А за нікчемні вчинки соромить.

У Маєтку Святого Миколая відкрито також майстер-клас дитячої іграшки, кімнату-музей новорічно-різдвяної іграшки. Святкові листівки, різнобарвні ліхтарики та багато ялинкових іграшок прикрашають кімнату.

Тут можна побачити, як люди з давніх часів вітали одне одного з Різдвом Христовим та Днем Святого Миколая. Іграшкові Діди Морози та Санта Клауси зайняли цілу полицю. Вони були виготовлені в різних країнах світу і надіслані до Маєтку в подарунок.

Під стелею яскраво світиться люстра, прикрашена сріблястими скляними фігурками ангелів-охоронців. Тут є також кімната-музей природи, яка розповідає про тварин та рослини мальовничих Карпат. А у кімнаті відпочинку можна зручно розміститися на різьблених дерев'яних лавах, визирнути у віконце і ще раз полюбуватись незабутньою природою цього прекрасного місця.

В майстер-класі всі бажаючі можуть власними руками зробити для себе іграшку із спеціальних заготовок, оволодіти найрізноманітнішими видами народних ремесел: різьбою та інкрустацією, писанкарством, вишивкою, килимарством, гончарством, мосяжництвом, бондарством та іншими.

В рамках співпраці між Національним природним парком «Гуцульщина» та Івано-Франківським Національним технічним університетом нафти і газу директор Парку В.В. Пророчук та ректор університету професор Є.І. Крижанівський уклали договір про співпрацю, розробили концепцію рекреаційно-етнографічного комплексу "Маєток Святого Миколая".

За створення проекту взялися на архітектурному факультеті ІФНТУНГу, який став дипломною роботою студентів Ю. Ковальчука, М. Ігнатюка, М. Анрусяка та Д. Чудака. Саме вони були серед першого випуску факультету туристичних комплексів, який відбувся у січні 2009 року.

Керувала розробкою член-кореспондент Української академії архітектури, кандидат архітектури, доцент Галини Юрчишин.

Дипломанти ґрунтовно провели передроектні дослідження території, вивчили вітчизняний та світовий досвід проектування етнографічних парків. При формуванні рекреаційної стратегії розбудови Маєтку врахували, що майбутня інфраструктура має бути малоформатною, де треба компактно і в звичних природних умовах розмістити майстерні митців народної творчості, громадські музеї, котеджні комплекси і т.д.

Тому проект дав реальну змогу побачити весь комплекс побуту, культури, звичаїв та традицій гуцулів й відтворив усе це на фоні прекрасного карпатського пейзажу у формі гуцульського етнографічного селища під відкритим небом.

Проект передбачає, що до етнографічно-мистецького комплексу «Маєток Святого Миколая» входитимуть будинок Святого Миколая, дзвін Єднання, дитячий театр, музей Різдвяної та Новорічної іграшки, дитяча залізна дорога, творчі майстерні з обробки дерева, ткацька майстерня та кузня, де народні майстри матимуть можливість проводити майстер-класи та виконувати творчі роботи.

http://mykolaj.if.ua/

http://mykolaj.if.ua/about/

https://www.youtube.com/watch?v=IKqQdi5Zh5w

http://www.karpaty.info/ua/uk/if/ks/pistyn/museums/nickolas/

https://we.org.ua/malovnychi-kutochky-ukrayiny/ivano-frankivska-oblast/sadyba-svyatogo-mykolaya/

 

Оновлено 18-07-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка