Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Хома Параска



Ґеник Степан

Хома Параска (10 листопада 1933, с. Чернятин, тепер Городенківського району Івано-Франківської області)

Майстер народної творчості

По закінченню сільської восьмирічки працювала в міс­цевому колгоспі. Змалку захоплювалася народними строями - мережаними срібними й золотими нитками кептарями та вишиваними сорочками. Співала коломийки, журливі латканки, слухала цікаві, часом трагедійні, сповнені поетичної романтики оповіді та перекази. На толоках і вечор­ницях придивлялася до орнаментів та узорів вишивок, гаптуван­ня і ткання, запам'ятовувала їх. Любила малювати, вишивати, ліпити з глини різні іграшки. Найдужче подобалося Парасці малю­вати розмаїті квіти.

У 1968 році експонувала понад 60 робіт на своїй персо­нальній виставці у Львівській картинній галереї. Рисунок квітів майстрині довершений, плавний, упевнений і живий, колір вражає багатством і гармонією відтінків.

Параска Хома не закінчувала спеціальних художніх шкіл чи студій. Свої перші кроки художньо-образного пізнання ступила в колі сім'ї й односельців. Від малюнка до малюнка щораз дужче виявлявся її талант декоративного відображення природи, вміння наповнити свої твори пісенною інтонацією, мажорним настроєм. Особливо вражають серії «Квіти», «Маки» (100 малюнків), «Пісні квітів», «Моя квітуча земля», «Сонячний май», панно-вінки, присвячені Тарасові Шевченку, Лесі Українці, Василеві Стефаникові, космонавтам.

У 1970 році художниця експонувала свої роботи на персо­нальних виставках у Києві (музей Т. Шевченка) й Каневі. її нагородили Золотою медаллю лауреата Всесоюзного фести­валю народної творчості й Почесною грамотою Міністерства культури СРСР. Відтак відбулися персональні виставки майстрині в Івано-Франківському краєзнавчому музеї (1971), Державному музеї етнографії та художнього промислу АН УРСР у Львові (1976), в Ленінградському державному музеї побуту й етнографи народів СРСР.

Параска Хома добре знає історію України, зберігає в пам'яті багато легенд. У своїй творчості часто звертається до недавнього й далекого минулого рідної Батьківщини. Серед творів істо­ричного циклу цікавою кольоровою гамою вирізняється робота художниці «Бондарівна». Багато її аркушів народилися під впливом народних пісень: «Каштани», «Чорнобривці», «Ясени», «Рушничок», «Два кольори», «Червона рута».

Майстриня немов бере від природи певний настроєвий та колористичний мотив і цілком вільно та сміливо створює на аркуші площину, ніби розгорнуту композицію, наче виявляє таким чином приховані в мотиві кольорові й пластичні ефекти, відкриває безмежні декоративні можливості навколиш­нього світу. Багато зусиль та вміння віддає майстриня уч­ням Чернятинської середньої школи, навчаючи їх у гуртку малювання.

Твори Параски Хоми зберігаються в музеях Івано-Фран­ківська, Львова, Києва, Санкт-Петербурґа.

 

Оновлено 08-11-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка