Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Нобелівська премія з літератури (Правила видачі нагороди)



  Нобелівська премія в галузі літератури вважається найпрестижнішою міжнародною літературною премією у світі. Створена разом з чотирма іншими Нобелівськими преміями за заповітом Альфреда Нобеля 1895 року, вручається з 1901.

Правила видачі нагороди
   За заповітом Альфреда Нобеля винагорода має бути отримана людиною, що створила «найвидатніші роботи в напрямку ідеалізму». Первісна вимога розглядати тільки ті роботи, що були створені в рік, що передує року нагороди, була змінена щоб роботи могли бути розглянуті, якщо їх значення було визнано лише недавно.
   Органом присудження Нобелівської премії є Шведська академія. Вона була заснована за взірцем Французької академії королем Густавом III в 1786. Академія складається з 18 членів, відомих як De Aderton («Вісімнадцять»). Вона складається зі шведських письменників, поетів, вчених та істориків. У виборі лауреата Нобелівської премії працює Нобелівський комітет, що складається з 4 або 5 осіб вибраних з числа членів Академії на термін 3 років.
   Право номінації мають члени Шведської Академії та інших академій та інститутів аналогічного характеру. Це право також мають університетські професори літератури і філологічних наук, переможці попередніх номінацій, і президенти асоціацій відповідальних за літературну творчість в країні. Імена кандидатів є засекреченими протягом 50 років, а це означає, що імена потенційних кандидатів до і після оголошення призу є тільки чутками.

Процедура
   Процедура надання нагород виглядає таким чином:
Вересень: члени Нобелівського комітету відправляють приблизно 600—700 формулярів особам що мають право на висунення. Кандидатури повинні бути представлені до 31 січня наступного року.
Лютий: комітет створює список і передає Академії для затвердження.
Квітень: Комітет обирає 15-20 імен кандидатів до розгляду академії.
Травень: Комітет звужує список до 5 фіналістів для розгляду академії.
Червень-серпень: Члени Академії знайомляться з творчістю кандидатів.
Вересень: обговорення творчості кандидатів.
Жовтень:Вибір переможця.
Грудень: 10 грудня в Стокгольмі відбувається урочиста церемонія вручення Нобелівської премії.

Голосування
   Голосування, в якому брали участь члени Академії, відбудеться в жовтні. Точна дата є фіксованою і заздалегідь повідомлена. Кожна особа, що має право голосу, дає секретарю картку з ім'ям кандидата. Необхідна абсолютна більшість дійсних голосів для вибору переможця. В разі відсутності абсолютної більшості голосів, голосування повторюється.

Історія призу
   Перший лавреат Нобелівської премії з літератури був Сюллі-Прюдом. Він отримав 150 782 шведських крон. На сьогодні ця сума становить 10 мільйонів шведських крон.
   Нагороди не розглядалися 7 разів у роки 1914 1918 1935, 1940 -1943. Чотири рази були надани два призи протягом одного року: у 1904 1917 1966 та 1974. Два письменники не прийняли приз: Жан-Поль Сартр та Борис Пастернак (якому це було заборонено радянською владою).
   Єдиний раз премія була присуджена посмертно — у 1931 році Ерік Аксель Карлфельдт отримав премію, пробувши членом Академії протягом 20 років у якості секретаря. Він був номінований двічі, але не погодився б надати премію самому собі.

   Згідно із заповітом Альфреда Нобеля премії присуджують видатним ученим світу за найважливіші відкриття у фізиці, хімії, фізіології та медицині, літературі. Пізніше до цих галузей додали економіку Серед лауреатів Нобелівської премії поки що немає українців (ані за національністю, ані за громадянством). Це зумовлено, з-поміж іншого, і тим, що Україна як самостійна держава існує відносно мало — від 1991 року.
   Серед всесвітньо відомих нобелівських лауреатів є вчені, письменники, діячі культури, які народилися, зростали чи жили в Україні.

Оновлено 23-11-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка