Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Пам’ятники Івано-Франківська



Пам'ятник Степану Бандері був відкритий, урочисто на Європейській площі 1 січня 2009 року. 

Аавтор - львівський художник Микола Посікіра.

Пам'ятник «Борцям за волю України» 2003 рік вулиця Коновальця.

Скульптор: В. Довбенюк.

Монумент Воїнам-афганцям  2009 рік у парку Воїнів-інтернаціоналістів. Пам'ятник воїнам, полеглим в афганській війні 1978-1989 рр.

Скульптор - лауреат Шевченківської премії - Василь Вільшук.

«Дерево щастя» 2009рік. На  пішохідній частині вулиці Незалежності поставлене коване, триметрове металеве «дерево щастя» - подарунок учасників щорічного «Свята ковалів-2008» до Дня міста. На його гілках - сотні «кованих подарунків»: тут і людина-оркестр, і дитяча гойдалка, і жар-птиці та дивовижні квіти. Встановлено воно на місці, де кілька разів не приживалося живе дерево.

Монумент  Вознесіння,  встановлений 28 червня 2001 року, складається із триметрової статуї Ісуса Христа та двох біло-мармурових пілонів, на яких знаходяться хрест та бронзова накладка, що імітує німб.

Скульптори - львів'яни Р. Сивенький та П. Штаєр.

«Камінь кохання», обеліск 2010 у парку ім. Т.Г. Шевченка. Камінь, що береже вірність, єднає серця та приносить вічну любов. Цей талісман закоханих у дарунок рідному місту привіз із Кани Галілейської колишній івано-франківець, митець Алекс Штрай, чиї роботи здебільшого пов'язані з біблійною тематикою. 
 Монумент Степану  Ленкавському 2010 рік.  В Угорниках поставлений пам'ятник українському політичному діячеві, публіцисту, одному з ідеологів ОУН Степанові Ленкавському, було урочисто відкрито напередодні Дня незалежності України 23 серпня 2010 року. Пам'ятник виконаний з бронзи, автор - скульптор лауреат Шевченківської премії Василь Вільшук.
Пам'ятник Адаму Міцкевичу - польському поетові ,було урочисто відкрито в столітній ювілей поета 20 листопада 1898. Пам'ятник був виготовлений з білого каррарського мармуру. Однак у 1930 році через руйнування памятник повністю реконструювали, поставили бронзовову копію оригіналу так він і виглядає зараз. Первинний автор монумента - краківський скульптор Тадеуш Блотницький.

Монумент Слави 1967рік, розташований на вулиці Богдана Лепкого.

Пам'ятник ЗУНР на честь возз'єднання Західної України з Радянською 1988 перед будівлею Івано-Франківської ОДА.

Скульптор Я. Чайка, архітектор М. Ходан.

Пам'ятний хрест, на честь скасування панщини в 1848 році відновлений у 2007 на розі вулиць Тисменецької та Юності.
Монумент  «Полеглим військовим залізничникам»  біля пішохідного моста за залізничним вокзалом.
 
 

Обеліск Слави 1969 на Північному бульварі ім. Пушкіна.Обеліск (висотою 26 м) споруджено на честь 25-річчя звільнення міста від німецько-фашистських загарбників.

Автор - скульптор П.Сопільник.

Пам'ятник працівникам органів внутрішніх справ Прикарпаття, які загинули при виконанні службових обов'язків 1997рік на розі вулиць Сахарова і Коновальця було урочисто відкрито монумент на День міліції (20 грудня) 1997 року.

Скульптор М. Посікіра, архітектор М. Федик.

Статуя Пресвятої Діви Марії, майдан Шептицького.

Статую Пресвятої Діви Марії з фонтаном і ротондою у Івано-Франківську відкрили 2000 р. Сучасна статуя має певну схожість зі своєю попередницею - тут на Майдані Шептицького раніше стояла барокова статуя Марії XVIІI ст. Майдан Шептицького вважається духовно-культурним центром міста. Саме тут знаходиться важлива пам'ятка архітектури - Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії.

Пам'ятник Петру Прокоповичу встановлено у 2002 році на вулиці Шпитальній, погруддя видатного українського бджоляра, основоположника раціонального бджільництва.
 
 
Пам'ятний знак українським патріотам , Страченим (патріотам), було відкрито на Покрову 14 жовтня 2003 року. У такий спосіб вшановано та увічнено пам'ять про націоналістів, розстріляних під час постановки оперети Я. Барнича «Шаріка» у Станіславівському театрі імені І. Франка 1943 року. 
Софіївська група 1950-ті на розі вулиць Героїв УПА та Софіївка (в той час с. Софіївка). Монумент встановили на братському похованню. На низенькому п'єдесталі стояла ціла скульптурна група: один солдат присів, наче перед ривком в атаку, інший кидає гранату. Скульптуру знесли ще у 1960-х, під час реконструкції кладовища.

Пам'ятник Василю Стефанику, розташований  у подвір'ї Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника на вулиці Шевченка , видатному українському прикарпатському письменнику. Урочисте відкриття було 21 січня 1995 року.

Автор - скульптор Еммануїл Мисько.

Пам'ятник Івану Франку на вулиці Незалежності біля будівлі Обласного музично-драматичного театру. Величний пам'ятник (не перший у місті) визначному українському поетові та мислителю, громадському діячеві Іванові Франку, чиє ім'я носить місто, було урочисто відкрито 26 серпня 1995 року. Монументальний комплекс відображає високу постать Івана Франка, що крокує, на гранітному постаменті, - символізує задуманого поета і філософа, що в русі заглибився у свої думки.

Автори пам'ятника - скульптори Леонід Яремчук та Микола Посікіра.

Погруддя Івану Франку. Погруддя письменника, «що немов виростає зі скелі», встановлено 1978 року на однойменній вулиці у сквері (реконструкція пам'ятника с. Опришивців (1956 р.).

Автор - А. Болюк.

Пам'ятник В'ячеславу Чорноволу, на розі вулиць Чорновола та Січових Стрільців  видатному політичному діячеві України ХХ століття В'ячеславові Чорноволу було відкрито Погруддя 24 грудня 2007 року.

Автор скульптурного портрета політика - львівський скульптор Василь Вільшук, виконали роботи співробітники управління капітального будівництва виконкому Івано-Франківської міської ради.

Пам'ятник Тарасу Шевченку подарував місту відомий канадський скульптор Лео Мол у 2008 році. Декілька років тривали дискусії щодо вибору місця встановлення монумента та його художньої цінності. 22 травня 2011 року відбулось урочисте відкриття нового пам'ятника у Парку ім. Т. Г. Шевченка, неподалік старого погруддя Кобзареві. Копія скульптури знаходиться у місті Оттава.
 
 

Погруддя Тарасу Шевченку 1951року в Парку ім. Т. Г.Шевченка.

Скульптор І. Николишин.

Пам'ятник шкільництву розташований у подвір'ї  школи №5 на вулиці І.Франка .
Скульптор В. Довбенюк, архітектор І. Токарук.
 
 
Пам'ятник Францу Йосифу I на площі Францішка (тепер майдан Шептицького). Був знесений за наказом польського військового коменданта на рубежі 1919/1920 років, бронзу здано на військовий склад. Постамент знесли 1928 року. Всього пам'ятник цісарю простояв у місті 81 рік.

Оновлено 04-10-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка