Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Івано-Франківськ: архітектурний портрет міста з віддалі часу



Баронч С. Пам'ятки міста Станиславова [Текст]  / Баронч С., о. ; пер. Р. Прошака. - Івано-Франківськ: [СІМИК], 2007. - 143 с.
Сучасне видання студії „Пам'ятки міста Станіславова" (1858 р.) відомого польського письменника та історика Галичини о. Садока Баронча (1814-1892) має подвійну мету: по-перше, публікацію одного з першоджерел історії нашого міста, яке довший час замовчували, а текст нещадно перекручували і трактували як власний і, по-друге, ґрунтовний літературно-науковий виклад чи не найосвітнішої на сьогодні праці з міської історії Станиславова, яка чітко відтворює суттєві фрагменти минувшини станиславівців.
У текстах С. Баронча побачимо не лише приязне ставлення автора до Римо-Католицької Церкви і її ролі у покатоличенні місцевої вірменської спільноти, перебільшення ролі поляків в історії Станиславова ХVІІ-XVШ ст. й перипетії сімейної хроніки родини Потоцького, а й сумлінне дослідження втрачених сьогодні міських цехових статутів, що свідчать про призабуті традиції міського самоврядування у пізньосередньовічному Станиславові.

Бондарев І. Фортеця на Волоському тракті / Бондарев І. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2007. - 124 с. - (Серія „Моє місто"; № 2)
Що робили голландці в Станіславському концтаборі? Як теща Йосипа Потоцького запобігла російсько-польській війні? Де стояла перша українська церква міста?
На ці та інші запитання читач знайде відповіді на сторінках цієї книжки.
Вперше під однією обкладинкою зібрані повні авторські версії статей, ілюстровані рідкісними світлинами та ґравюрами.

Від Станиславова до Івано-Франківська, 1662-2009 : [фотоальбом] / [ГО „Молодіжна Мистецька Формація Форумс"]. - Івано-Франківськ, 2009.  - 119 с.
Фотоальбом знайомить читача із найважливішими віхами історії міста, починаючи від Середньовіччя (часу заснування Станиславова), і до сьогодення. Текст подано трьома мовами (українською, англійською, польською) та проілюстровано цікавими світлинами.

Гаврилів Б., Борчук С. Пам'ятники та визначні місця Івано-Франківська. - Івано-Франківськ: Ті повіт, 2002. - 56 с.
Історико-краєзнавче ілюстроване видання розраховане на педагогів, учнівську та студентську молодь, туристів та екскурсантів, гостей і жителів міста, які виявляють інтерес до минулого обласного центру, його основних історико-архітектурних пам'яток та визначних місць.

Гайковський С. Станиславів і його пам'ятки з давніх часів : пер. з пол. / Станіслав Гайковський. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2007. - 33 с.
Дане видання містить цікаву інформацію про міські будівлі та окремі пам'ятки нашого міста, і сьогодні буде по суті корисною наукою як для пересічних містян, так і для містознавців, усіх, хто цікавиться історією багатонаціонального Станіславова. Дослідження доповнено чудовими ілюстраціями.

Головатий М. Етюди старого Станіславова / Головатий М. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2007. - 146 с.
Чи знаєте ви, які важливі події сталися в місті 100 років тому на зламі XIX і XX століть? Чи знаєте ви, коли сюди прийшли такі новинки, як фотографія, телефон, автомобілі? Прочитавши цю книжку, знатимете.
Книжка містить три розділи. У першому: „Івано-Франківськ 100 років тому" описані будні і свята міського життя за роками від 1896-го до 1907 року. Другий розділ „Впровадження технічних новинок XIX століття на Прикарпатті" розповідає, як і коли ці новинки були запроваджені в нашому краї. Третій розділ „Серйозне, ймовірне, неймовірне і курйозне" присвячений саме таким подіям міського життя, які перелічені у його назві. Матеріал поданий нестандартно, часто під несподіваним ракурсом, з гумором, навіть самоіронією.
Книжка адресована історикам, краєзнавцям, усім, хто цікавиться історією адміністративного центру Івано-Франківщини.

Головатий М. 200 вулиць Івано-Франківська. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2010, -  463 с.
Івано-Франківськ із селами, підпорядкованими міській раді, має 530 вулиць. У пропонованій книзі описані 200 найбільших і найцікавіших. При виборі враховувалися такі критерії: важливість вулиці, її давність, пов'язаність з історичними подіями, наявність численних перейменувань.
У книзі подається історія вулиць, усі назви й дати перейменувань. Особливу увагу звернено на перейменування в період незалежності, наведені короткі біографії і портрети всіх діячів, імена яких у назвах вулиць міста. Книга багато ілюстрована. Дається детальна мапа-схема, на якій зазначена більшість вулиць міста, в тому числі всі описані у книзі.
Основою для книги послужили краєзнавчі матеріали програми „Вулиця" на обласному телебаченні „Галичина", яку автор веде від 2003 року.
Видання призначене для викладачів і студентів, учнів шкіл, туристів, усіх, хто цікавиться історією головного міста Прикарпаття.

Грабовецький В., Гаврилів Б., Карась г. Івано-Франківськ в пам'ятниках історії та культури. - Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2001. - 180 с.
В історико-краєзнавчій публікації вперше за хронологічно-тематичним принципом висвітлюються пам'ятники історії та культури Івано-Франківська (Станіслава) - одного з найбільших міст на західноукраїнських землях.
Видання ілюстроване автентичними матеріалами, гравюрами, світлинами і розраховане на викладачів, студентів, краєзнавців, широке коло читачів та всіх, хто цікавиться пам'ятниками матеріальної культури рідного краю.

Івано-Франківськ. Енциклопедичний словник / Автори-упорядники: Карась Г., Діда Р., Головатий М., Гаврилів Б. - Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2010. - 496 с.
Енциклопедичний словник „Івано-Франківськ" (автори-упорядники: Карась Ганна, Діда Роман, Головатий Михайло, Гаврилів Богдан) - перше в історії міста видання, що подає про Івано-Франківськ систематизовану новітню інформацію з різних галузей: історії, природи, економіки, політики, освіти, науки, літератури, мистецтва, культури, спорту тощо; містить відомості про визначних уродженців міста та відомих людей, які тут жили і творили. Видання буде корисним для науковців, педагогів, студентів і школярів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться минулим та сучасним м. Івано-Франківська та області.

Івано-Франківський некрополь [Текст] / упоряд. М. Головатий. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2008. - 47 с. : іл. -  (Серія „Моє місто"; № 18).
„Некрополь" з грецької - це місто мертвих. Одним із таких некрополів був християнський цвинтар на краю Тисменицького передмістя, заснований 1782 року. Комуністичні владарі міста у 1980-х роках майже цілковито знищили цвинтар, а залишки назвали Меморіальним сквером. Протягом 2002-2003 років колишній цвинтар був значною мірою впорядкований.
У цьому виданні подається коротка історія цвинтаря, опис могил, що збереглися, повний список стрільців Української Галицької Армії, що тут поховані. Для унаочнення того, що місто втратило, наведені архівні знімки окремих мистецьких надгробків. Вміщене також звернення громадських організацій до міської влади щодо покращення стану колишнього міського цвинтаря - Меморіального скверу.
Для вчителів, студентської та учнівської молоді, туристів, усіх, хто цікавиться минувшиною Івано-Франківська.

Івано-Франківськ: турист. путівник. - Івано-Франківськ: Центр турист. інформації,  2004. - 36 с.
Даний путівник пропонує декілька оглядових маршрутів, які розповідають про основні історико-архітектурні пам'ятки міста. Короткий опис цих будівель та споруд супроводжують їхні фотографії з минулого та сьогодення.
Запрошуємо Вас до захоплюючої мандрівки по Івано-Франківську, „мандрівки століттями".

Мицан М. Станиславівські вежі [Текст] / М. Мицан. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2010. - 151 с.
Всім, хто: поміж засиллям техніки і шумними базарами, посеред багатства і без грошів'я, в світлу мить сходу сонця і перед спалахом вечірньої зорі зміг зупинитися і зумів розгледіти ошатність кварталів та вишукану красу старовинних кам'яниць;
не мав часу на красу, але щоденною працею приклався до розбудови рідного міста;
виріс в ньому і хотів би щоб в ньому жили його онуки;
працював в органах місцевого самоврядування і не розчарувався та не збайдужів до Івано-Франківська присвячується...

Наш Станиславів / Упорядкував: Ю. Андрухович та ін. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2002. - 117 с.
 На сторінках цього альбому зафіксовано спробу проникнення у внутрішнє. По-іншому кажучи - намагання відновити певні фрагменти вже не існуючої єдності за допомогою найкрихкішого словесно-візуального матеріалу, до того ж поданого переважно в уривках. Отже, це швидше навіть не творення міфу, а натяк на можливість його творення - станиславівський феномен 90-х, вибране.

Паньків М. Ратуша: Іст. нарис. - Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 1999. - 36 с.
„Ратуша" - це історичний нарис директора обласного краєзнавчого музею Михайла Паньківа про Івано-Франківську міську ратушу від часу її заснування до сьогоднішнього дня. Ратуша знаходиться в центрі міста. Тут протягом всіх років існування міста вирували бурхливі події, які пережила вона. Тому розповідь про ратушу переплітається з подіями, котрі відбувались у місті.
В додатках вперше видрукований переклад грамоти польського короля Яна Казимира, котра підтверджує магдебурзьке право містові Станіславові. Грамота видана у Львові 1663 року. Цей нарис адресується всім, хто цікавиться історією рідного краю.

Полєк В. Майданами та вулицями Івано-Франківська: іст.-культ. путівник. - Львів: Світло і тінь, 1994. - 89 с.
У пропонованому путівнику подається коротка історія походження різних назв і гіпотез про дату заснування Івано-Франківська, що необхідна для розуміння його становлення як міста, а також розкрита історія його вулиць і площ в історичному розрізі, тобто від першої, по можливості, згадки аж по сьогодення, а, отже, і через історико-літературні портрети його видатних мешканців. При написанні путівника використано всі відомі на сьогодні подібні праці і видання з історії Івано-Франківська, знайдені нами статті у газетах і журналах, архівні матеріали - українські, польські і німецькі. Враховано також і досвід подібних видань за рубежем.

Прикарпаття: спадщина віків : Пам'ятки природи, історії, культури, етнографії / ред. М. Кугутяк ; ПНУ ім. В. Стефаника. - Л. : Манускрипт-Львів, 2006. - 567с. : фото.
Книга містить багатий різноплановий ілюстративний і текстовий матеріал, який розкриває величну красу природи та неповторний колорит місцевої традиційної культури Карпатського краю, проливає світло на його складну і героїчну історію, демонструє туристичний потенціал Івано-Франківської області.

Станіславські ратуші [Текст] : зб. ст. [350-річчю надання м. (Івано-Франківську) магдебурзького права] / упоряд. І. Бондарев. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2011. – 144 с. : іл. – (Серія „Моє місто”; № 33).

Свого часу її увінчували архангел та двоголовий австрійський орел. Вона горіла у „мармулядовій пожежі” і здригалась від німецької вибухівки. В її підвалах сиділи опришки та Іван Франко. Вона довго була найвищою будівлею міста, а сьогодні єдина в Україні має позолочений купол. ЇЇ зображення можна побачити на конвертах, поштівках, календариках, на значках, медалях, у випускних альбомах, телезаставках та на коробках із сірниками і цукерками. Вона - це наша Ратуша!

Станиславівська фортеця [Текст] : зб. ст. / упоряд. : І.  Бондарев, З. Федунків. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2010. – 191 с.

У той час, коли Галич, Коломия, Снятин, Товмач, Рогатин і Тисмениця гриміли своєю потугою на всю Галицьку Русь, про маленьке провінційне містечко Станиславів ніхто не знав, і все ж саме воно через кілька століть стало столицею краю. Головним чинником перетворення його на найзначніший економічний і культурно-освітній осередок була Станиславівська фортеця, що своєю міццю, красою і неприступністю притягувала маґнатів, ремісників, купців й усіх, хто потребував захисту.
У збірнику статей розповідається про історію фортеці, її оборонні особливості, картографічні й археологічні дослідження. Книжка розрахована на широку аудиторію: істориків, архітекторів, археологів, краєзнавців, викладачів, студентів, учнів та всіх, хто цікавиться минувшиною рідного краю.

Шпільчак В. Станиславів - Івано-Франківськ : Місто давнє і сучасне / В. Шпільчак, З. Соколовський, М. Головатий. - Л. : Світ, 2011. - 295 с.
Перед читачами - розповідь про найважливіші події та розвиток Івано-Фран¬ківська, особливості формування архітектурного середовища міста, його вулиці, будівлі. Розглядаються господарка міста, побут його мешканців. Наводяться ма¬ловідомі, але не менш цікаві факти про людей, які розбудовували рідне місто. Книга багато ілюстрована (старі поштівки, мапи-схеми, світлини, графіка). В кінці книги подаються резюме англійською та польською мовами.
Для краєзнавців, туристів, а також усіх, хто цікавиться історією рідного краю.

Штрайт Л. Станиславівські синагоги [Текст] : пер. з пол. / Л. Штрайт. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2010. - 111 с. - (Серія „Моє місто"; № 27).
Дослідження історії двох найвідоміших жидівських святинь у Станиславові Леона Штрайта, які вперше побачили світ у 1930-х рр. польською мовою - нині справжня бібліографічна рідкість. А з огляду на використані автором джерела, зокрема неіснуючі сьогодні акти публічно-приватного характеру жидівської громади, зміст розвідок про синагоги стане для сучасних містолюбців та й пересічних іванофранківців справжнім відкриттям. Адже це не тільки емоційний опис історії станиславівських жидів, різнопорядкові приклади їхньої етнополітичної поведінки й ціннісних орієнтацій, а й хроніка перших жидівських національних товариств. А зважаючи на те, що жиди завжди гуртувалися довкола домінуючої етнонації Станиславова, для нас, українців, стане зрозумілою їхнє охоче послуговування німецькою, а потім і польською мовами, а також ідентифікація себе „поляками Мойсеєвої віри", чи декларація свого нейтралітету в українських національно-визвольних змаганнях.

Оновлено 23-11-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка