Творимо історію: міста-господарі Євро-2012. Пам’ятка користувачу
Євро 2012 [Текст] : пам'ятка читачеві / Івано-Франківська ОУНБ ім. І. Франка ; [уклад. Т. Р. Кривенька ; відп. за вип. Л. В. Бабій]. - Івано-Франківськ, 2012. - 29 с.
З нагоди проведення Євро-2012 в Україні та Польщі пропонуємо пам'ятку читачеві, яка представляє історію підготовки до Євро-2012 в цих країнах, географічні умови, культурні традиції міст - господарів проведення чемпіонату, книжкові й періодичні видання на дану тему з фондів обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка, а також вибрані Інтернет-ресурси.
Видання розраховане на спортсменів, викладачів фізичної культури, студентів, всіх шанувальників спорту.
Підготувала: Кривенька Т.Р. - головний бібліотекар відділу літератури іноземними мовами
Відповідальна за випуск: Бабій Л. В. - директор ОУНБ ім. І.Франка
Чемпіонат Європи з футболу - це найбільший спортивний захід для національних футбольних команд, що проводиться під егідою УЄФА (UEFA - Union of European Football Associations, дослівно - Союз європейських футбольних асоціацій).
Кубок Анрі Делоне
За величиною та потужністю Чемпіонат Європи з футболу є третім спортивним захoдом у світі після Літніх Олімпійських ігор та Чемпіонату світу з футболу.
A почалося все ще у 1927 році. Саме тоді ідею чемпіонату Європи запропонував секретар Французької федерації футболу Анрі Делоне. Але, не дивлячись на те, що цю людину дуже поважали у футбольному світі - гарний організатор, колишній суддя, саме він разом з Жулєм Ріме брав активну участь у створенні Кубка світу, ця його ідея не знайшла тоді підтримки. Головним чином через те, що не було організації, яка б поєднувала європейські клуби.
Знадобилося чверть століття, щоб за створення подібної організацї взялись по-справжньому. Коли вже в Америці проводили континентальні турніри, на засіданні у Цюриху 27 травня 1952 року представники федерацій футболу Франції, Італї та Бельгії вирішували питання створення європейської асоціації. Через рік, на зустрічі у Парижі, був створений комітет з підготовки засновницької конференції Європейського футбольного Союзу, яка відбулася 15 червня 1954 року у Базелі. Тут представники 20 країн прийняли рішення про створення Європейського Союзу футбольних асоціацій (УЄФА).
Першим президентом новоствореної організації став датський функціонер Ебе Шварц, а секретарем саме Анрі Делоне. На цій посаді він знов повернувся до ідеї створення європейського турніру серед збірних. Коли через рік він помер, його син П'єр довів справу свого батька до завершення. На засіданні виконкому УЄФА 27 березня 1957 року у Кельні (ФРН) був запропонований проект під назвою «Кубок європейських націй», а 6 червня 1958 року у залі «Клубу мандрівників» стокгольмського готелю «Форест» пройшов жереб першого раунду кубка Європи.
В першому розіграші континентальної першості прийняли участь лише 17 збірних команд. Італія, ФРН, британські збірні з різних причин відмовились грати. Пояснювали перш за все тим, що футболісти дуже загружені у своїх клубах, але скоріш за все просто не вірили в успіх цього турніру. Не обійшлось без кваліфікаційного раунду, де зустрілися збірні Ірландії та Чехословаччини. Але перший матч в історї цього турніру відбувся у Москві 28 вересня 1958 року, в якому при підтримці 100 000 глядачів зустрілися збірні Радянського Союзу та Угорщини. Збірна Радянського Союзу покрокувала далі у фінальну частину кубку європейських націй, яка повинна була пройти у Франції. Крім Франції та СРСР до ½ пройшли збірні Югославії і Чехословаччини. Ігри фінальної стадії проходили в Парижі та Марселі. У столиці Франції на «Парк де Пренс» зустрічались команда господарів та збірна Югославії, а у Марселі на «Велодромі» - СРСР з ЧССР. Збірна СРСР пройшла далі, а зірка збірної Чехословаччни засіяє через 2 роки у Чілі, де вони здобудуть срібло.
У другому півфіналі зустрілись французи та югослави. Фаворитом зустрічі вважали господарів. Цікава трапилась ситуація - лайнсмен підняв прапорець, сигналізуючи офсайд, югослави зупинились, але суддя у полі бельгієць Гронден гру не зупинив. Ведучи у рахунку 4:2 французи, здавалося, вміло грали на утримання, але незабаром впродовж жахливих 3-х хвилин вони примудрились пропустити 3 м'ячі. Господарів підвів голкіпер Ламіа.
Фінальна зустріч була призначена на 10 липня 1960 року, вона проводилася на стадіоні «Парк де Пренс». Англійський рефері Елліс сповістив, що збірна Радянського Союзу стала володарем першого кубку європейських націй.
Символіка чемпіонату Євро-2012 з футболу
Гасло
Гасло Євро-2012- «Творимо історію разом». Цей чемпіонат стане особливим розділом в історії турніру. Україна та Польща назавжди увійдуть в історію гри, адже вперше фінальний турнір континентальної першості пройде на теренах Центральної та Східної Європи. Усі організатори, приймаючі міста, гравці та вболівальники Євро-2012 власноруч напишуть нову сторінку в літописі європейського футболу.
Логотип
Одним з джерел натхнення для логотипа стала витинанка - різновид мистецтва на основі вирізання з паперу декоративних узорів та панелей, які історично використовувались для оздоблення в сільських районах Польщі та України, символізуючи зростання, розквіт і родючість природи. Одним з основних елементів витинанки є використання місцевої флори і фауни як джерела натхнення для витворів мистецтва.
Візуальний стиль ЄВРО-2012 розроблений на основі цих елементів - домінуючими кольорами в палітрі є зелень лісу, блакить води, свіжість ожини, сяйво сонця та синь неба. Дизайнери також відчували, що логотип мав відображати безперервність розвитку та розквіту європейського чемпіонату, а також усього континентального футболу. Ідея полягала у створенні складових елементів дизайну і додаванні гілок до стебла квітки або дерева, що символізує УЄФА. М'яч, звичайно ж, є суттю футболу, займаючи головну позицію, барвисті ж квіти уособлюють красу та зростання обох приймаючих країн, котрі, як графічно висловилися дизайнери, «відкривають себе світові, як квіти навесні». Стебла, гілки та квіти дозволяють без будь-яких обмежень додавати до зображення логотипа основні елементи турніру - зокрема, приймаючі міста, стадіони, прапори країн-учасниць, почесний трофей, та наповнювати його духом ЄВРО, що перетворилося в унікальний і багатобарвний вираз єдності, суперництва, спортивної майстерності та відчуття свята.
Талісмани Євро-2012
Офіційними талісманами чемпіонату стали Славек і Славко. Вони перейняли естафету в близнюків Трікса і Флікса, які були талісманами Євро-2008 в Австрії та Швейцарії.
Одяг кожного з персонажів представлений у національних кольорах - червоно-білий (Польща) і синьо-жовтий (Україна), навіть волосся талісманів має національне забарвлення. Талісман від України має характерну українську національну символіку: вишиванку і пояс.
Цих два милих талісманчика зовсім не схожі ні на жодного мультяшного героя. Саме така неповторність, щирість та відкритість є їхньою як візитівкою, так і родзинкою.
Кожний має свій власний номер: польський - 20, а український - 12. Разом два талісманчика складають собою грандіозну подію - 2012, адже це є саме той рік, коли і відбудеться Євро-2012.
Волонтери
12 травня 2011 року в Києві було презентовано офіційний логотип волонтерів чемпіонату Європи з футболу 2012 року - ним стала англійська літера V. Емблему добровольців континентальної першості 2012 року розробила компанія Brandia Central, яка створила і офіційний логотип турніру. На думку розробників, символ волонтерів UEFA - це символ перемоги, пристрасті, свята, солідарності та єдності, того, що передбачає волонтерська програма.
Також 12 травня 2011 року на спеціальних заходах у Києві та Варшаві було презентовано гасло програми - англійською "Join the action!", українською "Стань частиною руху!", польською "Włącz się do gry!".
Окрім мотивації, надійності та вміння працювати в колективі, до власників відібраних заявок кандидатів у волонтери висувалися й інші вимоги - вони повинні бути не молодші 18 років станом на 1 березня 2012 та вільно володіти англійською мовою. Із претендентами, які пройшли цей етап відбору, у восьми містах-господарях у період між вереснем і листопадом проведено співбесіди, про результати яких кандидатів повідомлено до кінця грудня.
Серед 23 965 кандидатів, з якими проведено співбесіди, обрано близько 5 500 осіб. Вони надаватимуть підтримку працівникам УЄФА у 20 напрямках діяльності під час роботи на різних офіційних об'єктах Євро-2012, серед яких стадіони, аеропорти й готелі.
Квитки на матчі
Для громадськості доступні п'ять видів квитків:
Individual Match Tickets (Індивідуальні квитки на матчі), які дають можливість вибрати комбінацію матчів згідно з побажаннями вболівальника.
Комплект квитків Follow My Team Group (Разом з командою на групові матчі), який дає можливість відвідати всі три групові матчі за участі обраної команди.
Комплект квитків Follow My Team Tournament (Разом з командою на всі матчі Турніру), який дає можливість відвідати всі матчі до самого фіналу за участі обраної команди, залежно від того, наскільки успішною є її участь у турнірі.
Комплект квитків Venue Series Group (Мій стадіон на групові матчі), який дає можливість відвідати всі матчі групової стадії на обраному стадіоні.
З історії проведення чемпіонатів
Фундамент для проведення континентального турніру за участю національних збірних був закладений в 1956 році. А через 2 роки відбулися перші відбіркові матчі Кубку європейських націй, який у наш час називається чемпіонатом Європи.
Чемпіонат Європи з футболу (англ. UEFA European Championship) - головні змагання національних збірних, що проводяться під егідою УЕФА. Змагання проводяться кожні 4 роки, починаючи із 1960 року і проходять між чемпіонатами світу. Спочатку турнір називався «Національний Європейський кубок», у 1968 році назву змінили на «Чемпіонат Європи з футболу».
До 1976 року тільки 4 команди приймали участь у фінальній частині турніру, з 1980 року їх число розширилось до 8 збірних, а в 1996 визначилась остаточна кількість учасників - 16 збірних. Команди, що беруть участь у фінальній частині турніру визначаються через серію кваліфікаційних ігор: у 1960 і 1964 роках команди визначалися в домашніх і виїзних іграх між собою, починаючи із 1968 року збірні проходили 2 кваліфікаційні групи та ігри у плей-офф перед тим, як потрапити у фінальну частину.
До 1976 року збірна, що приймала чемпіонат, автоматично потрапляла у четвірку фіналістів, після 1976 року команда повинна була проходити кваліфікацію.
Кубок Анрі Делоне, який отримує чемпіон Європи, названо так на честь Анрі Делоне, першого генерального секретаря УЄФА, який запропонував проведення Європейської першості. До Євро 2008 року Кубок набув певних змін: тепер він має висоту 60 сантиметрів та вагу майже 8 кілограмів.
За час проведення Чемпіонату Європи з футболу тричі (у 1950, 1972 та 1996 роках) чемпіоном ставала збірна Німеччини. Загалом на 12 проведених Чемпіонатах перемагало 9 країн: Німеччина, Франція (1984, 2000), СРСР (1960), Чехословаччина (1976), Італія (1968), Іспанія (1964), Нідерланди (1988), Данія (1992), Греція (2004), Іспанія (2008).
Перший фінал пройшов у Парижі між СРСР і Югославією. Перемогу святкувала збірна СРСР.
У 1964 році фінальні змагання відбувалися в Іспанії, де іспанська збірна перемогла команду СРСР.
У 1968 році було змінено назву турніру. Національний Європейський кубок став називатися Європейським чемпіонатом з футболу УЄФА, а також було змінено формат проведення турніру. Чемпіонат проходив в Італії. Господарі виграли кубок у фінальному матчі з командою Югославії.
Європейська першість у 1972 році зберегла той самий формат і кількість учасників. Фінальний турнір проходив у Бельгії, збірна ФРН стала переможцем чемпіонату.
У фінальному турнірі 1976 року, що проходив у Югославії, перемогла збірна Чехословаччини.
У 1980 році УЄФА ввела новий формат чемпіонату. Тепер замість 4-х збірних вже 8 приймали участь у фінальній частині. Перемогу святкувала збірна ФРН.
У 1984 році Франція вдруге приймала чемпіонат і спромоглась виграти його.
Чемпіонат 1988 року проходив в Західній Німеччині, перемогу здобула збірна Голландії.
У 1992 фінал турніру приймала Швеція. Його виграла збірна Данії.
Після розпаду СРСР і Югославії з'явилася велика кількість збірних готових прийняти участь у Чемпіонаті Європи. Тепер 48 команд брало участь у розіграші європейського трофею, що потребувало розширення кількості команд, які брали участь у фінальній частині. До 1996 року чемпіонат проходив на полях Англії, де команда Німечини виграла у збірної Чехії і здобула звання чемпіона Європи.
У 2000-му році вперше один чемпіонат приймало дві країни - Бельгія та Голландія. У фінальному матчі перемогла збірна Франції. У 2004 право приймати Євро отримала Португалія. Перемогу у турнірі святкувала збірна Греції.
Чемпіонат Європи 2008 року приймали Швейцарія та Австрія.
18 квітня 2007 року у Кардіффі було оголошено переможців у тендері на право проведення Чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Ними стали Україна та Польща. Чемпіонат Європи з футболу 2012 року (Євро-2012) - 14-ий чемпіонат Європи.
17 квітня 2007 року в Кардіффі (Ірландія) президент УЄФА Мішель Платіні оголосив сенсаційне рішення європейського союзу футбольних асоціацій, згідно з яким Україна та Польща вибороли право на спільне проведення Євро-2012 (за схемою 4+4 у 4 містах України та 4 містах Польщі). Відповідно до результатів голосування Україна та Польща отримали 8 голосів членів Виконавчого комітету УЄФА.
Таким чином, Україна та Польща стали господарями Євро-2012.
3 липня 2008 року до Києва приїхав Мішель Платіні з метою перевірки стану підготовчого процесу до проведення чемпіонату. В цілому, президент УЄФА залишився задоволеним результатами підготовки України до Євро- 2012.
Наступним кроком було засідання Виконкому УЄФА в м.Бордо (Франція), на якому Виконком мав підтвердити наміри УЄФА провести Євро-2012 саме в Україні та Польщі, виходячи з результатів підготовки наших країн до чемпіонату. 25 вересня 2008 року в ході засідання Виконкому УЄФА в м. Бордо це було зроблено.
11 грудня 2009 року під час засідання Виконкому УЄФА у Мадейрі було прийнято остаточне рішення щодо паритетного розподілення міст-господарів Євро-2012 між Україною та Польщею.
Таким чином, матчі приймуть чотири українських міста: Київ, Львів, Донецьк, Харків та чотири польських: Варшава, Познань, Вроцлав, Гданськ.
Відкриття чемпіонату відбудеться у Варшаві.
Фінал Євро-2012 прийме столиця України м. Київ.
Організатори Євро-2012
Комітет з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу
Президент України Віктор Янукович 2 квітня 2010 року підписав Указ про створення Комітету з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.
Національне агенство з підготовки до Євро-2012 та реалізації інфраструктурних проектів (Укрєвроінфрапроект)
На засіданні Кабінету Міністрів України 7 квітня 2010 р. ухвалено рішення про створення Національного агенства з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012-го року з футболу як центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Союз європейських футбльних асоціацій УЄФА
УЄФА - Союз Європейських Футбольних Асоціацій (англійською - Union of European Football Associations, скорочено - UEFA, в українській транслітерації УЄФА) провідна футбольна організація європейського континенту.
Федерація футболу України
Всеукраїнська спортивна громадська організація „Федерація футболу України" є всеукраїнською громадською незалежною фізкультурно-спортивного спрямування організацією зі статусом юридичної особи, створеною відповідно до Законів України „Про об'єднання громадян" та „Про фізичну культуру і спорт" на засадах колективного членства.
Місцевий організаційний комітет «ЄВРО-2012 Україна»
З метою належної підготовки та проведення УЄФА Євро-2012 польською та українською футбольними асоціаціями на прохання УЄФА створено дві самостійні структури - Місцеві організаційні комітети (МОК) «ЄВРО 2012 Польща» та «ЄВРО 2012 Україна». У рамках підготовки до турніру Місцевий організаційний комітет «ЄВРО 2012 Україна» спільно з УЄФА реалізує 57 проектів різних напрямів.
Українсько-Польський Комітет у справах підготовки
та проведення Євро- 2012
Спільний Українсько-Польський Комітет утворено 28 березня 2008 року Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Польща про співробітництво під час організації фінального турніру Чемпіонату Європи з футболу УЄФА Євро-2012.
Країни - господарі Євро-2012
Польща
Польща, Республіка Польща (пол. Rzeczpospolita Polska) - держава у Центральній Європі у складі Європейського Союзу. На півночі омивається водами Балтійського моря.
Столиця - місто Варшава
Офіційна мова - польська
Населення (2007 рік) - 38 518 241
Площа - 312 679 км2
Грошова одиниця - злотий та євро
Часовий пояс - CET (+1)/CEST (+2)
Інтернет-домен - .pl
Телефонний код - +48
Україна
Україна - держава у Центрально-Східній Європі, розташована у південно-східній частині Східноєвропейської рівнини. Україна - член ООН з 1945, СНД.
Столиця - місто Київ
Офіційна мова - українська
Населення (2007 рік) - 46 337 340
Площа - 603 623 км2
Грошова одиниця - гривня
Часовий пояс - EET (+2)/EEST (+3)
Інтернет-домен - .ua
Телефонний код - +380
Спорт в Польщі
Багато видів спорту культивуються в Польщі, водночас, дуже популярними є: футбол (найбільш популярний вид спорту в країні, з багатою історією міжнародних виступів), легка атлетика, баскетбол, бокс, стрибки з трампліну, фехтування, гандбол, хокей, плавання, волейбол, спідвей і важка атлетика. Золота ера польського футболу сталася, починаючи з 70-х і тривала до початку 80-х років ХХ століття, коли польська національна футбольна команда досягала своїх найкращих результатів у різних змаганнях. На Кубку світу з футболу здобувала 3-е місце в 1974 і 1982 роках та виграла золоту медаль у футбольному турнірі на літніх Олімпійських іграх 1972 року, а також завоювала дві срібні медалі в 1976 і 1992 роках. Польща разом з Україною добилася проведення Чемпіонату Європи з футболу в 2012 році, який пройде на стадіонах Варшави, Познаня, Ґданська, Вроцлава. Найбільш популярні футбольні клуби країни - Рух (Хожув), Гурник (Забже), Вісла (Краків), Легія (Варшава), Краковія (Краків), Лех (Познань).
Збірна Польщі з волейболу займає 5 місце в світовому рейтингу, а волейбольна команда жінок займає 10 місце. Маріуш Пудзяновські (Mariusz Pudzianowski) є досить успішним силовиком в світі, який здобув найбільшу кількість титулів в «World's Strongest Man», за будь-якого іншого його конкурента в світі, виборовши в 2008 році його уже вп'яте. Перший польський гонщик на Формулі 1 Роберт Кубіца приніс полякам здобутки в найпрестижніших автозмаганнях в світі. Польська команда є «законодавцем мод» в мото-перегонах, зокрема, в спідвеї, а Томаш Голлоб - найуспішніший мотовершник у світі. Національна команда з спідвею є однією з фаворитів на міжнародному рівні. Відомі також спідвеїсти: Ярослав Хампель, Януш Колодзей і Вєслав Яґусь, а найтитулованіші спідвейні клуби - «Унія» Лешно, «Сталь» Гожув, «РКМ Рибнік», «Полонія» Бидгощ.
Іншою популярною грою в Польщі є баскетбол (поляки називають - «кошиківка»). Завдяки перемогам на чемпіонаті Європи в 2003 і 2005 роках національна жіноча збірна, так звана "Złotka", добилася віцечемпіонства й на світовому форумі у 2006 році. Баскетбол все більше здобуває популярності в країні, хоча національна команда чоловіків ще не має таких перемог, та й польська ліга ще не найвищому рівні. В останні роки набули популярності зимові види спорту: в стрибках з трампліну значних успіхів добився Адам Малиш, відомі своїми досягненнями біатлоністи Маґдалена Ґвіздон та Томаш Сікора. З 2000 років на провідні ролі в світовому гандболі виходять польські національні команди чоловіків та жінок, які є призерами багатьох турнірів. Також прийшли успіхи й до польської національної команди плавців, особливо відзначилася Отілія Єджейчак.
Польські гори - ідеальне місце для піших прогулянок, катання на лижах і на гірських велосипедах. Вони залучають мільйони туристів щороку в усьому світі. Балтійські пляжі і курорти - популярні місця для риболовлі, греблі на каное, байдарках. Вони відомі своїм широким спектром інших водно-тематичних спортивних дисциплін.
Спорт в Україні
Після розпаду СРСР Україні залишилось сотні стадіонів, плавальних басейнів, гімнастичних залів і багато інших спортивних споруд. У спортивному плані Україна - типова європейська країна. Найпопулярнішими видами спорту є легка атлетика, футбол (дві найуспішніші команди - «Динамо» (Київ) і «Шахтар» (Донецьк)), бокс, волейбол, боротьба, гандбол, баскетбол та інші. Серед зимових видів спорту популярний біатлон. Українці практикують майже всі олімпійські види спорту й чимало інших, які не входять до олімпійської програми. Україна прийматиме Євро-2012 разом з Польщею.
Нападаючий Андрій Шевченко став справжнім символом України на футбольному полі, граючи за італійський «Мілан». Він - п'ятиразовий чемпіон України, гравець збірної та кращий нападаючий Ліги чемпіонів кінця 90-х, володар «Золотого м'яча» 2004 року, кращий гравець Ліги чемпіонів сезону 1998-1999 рр. (визначений спеціальною комісією УЄФА у серпні 1999); найкращий бомбардир чемпіонату Італії (Серія А) сезону 1999-2000 рр. (24 голи), 2 місце серед бомбардирів сезону 2000-2001 років, чемпіон Італії 2004 року. Разом з ним і тренером Олегом Блохіним українська футбольна національна збірна дійшла до чвертьфіналу під час Чемпіонату світу 2006 року.
«Золотою рибкою» називають Яну Клочкову, яка є одинадцятиразовою чемпіонкою Європи, триразовою чемпіонкою світу тощо.
Український шахіст Руслан Пономарьов у свої 14 років став наймолодшим у світі гросмейстером, чемпіоном світу серед юнаків до 18 років. Ще однією гордістю українських шахів є Катерина Лагно, яка в 12 років стала наймолодшим гросмейстером світу серед жінок. Нині вона в чільній десятці жіночого рейтинг-листа ФІДЕ.
Всесвітньо відомі українські боксери Володимир і Віталій Клички, художня гімнастка Ганна Безсонова, легкоатлет Іван Гешко, фехтувальники Наталія Конрад і Володимир Лукашенко, які вперше в історії спорту незалежної України здобули золоті медалі чемпіонату світу. З олімпійськими медалями повернувся зі змагань і стрілець Микола Мільчев.
Одним з найкращих альпіністів світу є Владислав Терзиул, який зійшов без кисню майже на всі 14 гір-восьмитисячників планети, повторюючи рекорд Рейнхольда Месснера. Постійно привозять медалі з міжнародних змагань представники рукопашного бою, скелелази та самбісти.
Перешкодою для аматорського спорту є слабо розвинута в порівнянні з іншими європейськими країнами спортивна інфраструктура, яка в багатьох випадках не поновлялася ще з часів Радянського Союзу.
Україною в олімпійському русі опікується Національний олімпійський комітет України. Наша країна бере участь в Олімпійських іграх, починаючи з Олімпіади в Ліллехаммері, здобувши чимало олімпійських медалей. Україна зробила свій дебют на зимових Олімпійських іграх 1994 року.
Стадіони чемпіонату
Україна
НСК «Олімпійський» (Київ) (69 000 місць), господар - Національна збірна України, «Динамо»
«Донбас-Арена» (Донецьк) (50 000 місць), господар - «Шахтар»
Новий стадіон у Львові (33 400 місць), господар - «Карпати»/«Львів»
ОСК «Металіст» (Харків) (42 000 місць), господар - «Металіст»
Україна
Київ (фінал, чвертьфінал)
Донецьк (півфінал, чвертьфінал)
Львів
Харків
Польща
«Національний» (Варшава) (55 000 місць), клуб-господар - Збірна Польщі з футболу
«Балтік-Арена» (Гданськ) (44 000 місць), господар - «Лехія»
Муніципальний стадіон (Познань) (45 500 місць), господар - «Лех»
Міський стадіон (Вроцлав) (42 771 місць), господар - «Шльонськ»
Варшава (відкриття, півфінал, чвертьфінал)
Гданськ (чвертьфінал)
Познань
Вроцлав
Міста - господарі Євро-2012
Київ
Київ - столиця України, одне з найбільших міст Європи. Київ - головний політичний і фінансово-економічний центр країни. Найвідоміший футбольний клуб - «Динамо» (Київ).
Населення: 2 820 000
Площа: 839 км²
Висота над рівнем моря: 124 м
Львів
Львів - місто на заході України, обласний центр, столиця Галичини, що вважається і умовною столицею Західної України. Історичний центр Львова внесено до переліку об'єктів Світової Спадщини ЮНЕСКО. Місто утримує першість в Україні за кількістю історико-архітектурних пам'яток. Найвідоміший футбольний клуб - «Карпати» Львів).
Область: Львівська
Населення: 735 000 тис.
Площа: 171 км²
Висота над рівнем моря: 324 м
Девіз: "Львів відкритий для світу"
Донецьк
Донецьк - великий промисловий, фінансовий та адміністративний центр на сході України. Найвідоміший футбольний клуб - «Шахтар» (Донецьк).
Область: Донецька
Населення: 1 100 700
Площа: 358 км²
Висота над рівнем моря: 225 м
Девіз: "Можливість підтверджена справами"
Харків
Харків - місто на північному сході України, адміністративний центр Харківської області. Великий промисловий, транспортний, науковий, культурно-освітній центр України. Найвідоміший футбольний клуб - «Металіст» (Харків).
Область: Харківська
Населення: 1 461 000
Площа: 310 км²
Висота над рівнем моря: 152 м
Варшава
Варшава - столиця Республіки Польща. Головний політичний центр країни. Найпотужніший фінансово-економічний, інвестиційний, транспортний регіон. Історичний центр Варшави занесено до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Відомі футбольні клуби - «Легія» і «Полонія».
Воєводство: Мазовецьке
Населення : 1 711 000
Площа : 517 км²
Висота над рівнем мор : 106 м
Девіз: "Кидає виклик бурям"
Ґданськ
Ґданськ - місто на півночі Польщі, центр Поморського воєводства. Розташоване на березі Ґданської затоки, у гирлі ріки Вісла. Один із найпотужніших фінансово-економічних і транспортних регіонів Балтійського узбережжя. Найвідоміший футбольний клуб - «Лехія».
Воєводство: Поморське
Населення: 456 000
Площа: 262 км²
Висота над рівнем моря: 13 метрів
Девіз: „Без поспіху та нерішучості"
Вроцлав
Вроцлав - місто в Республіці Польща, історична столиця Сілезії. Одне з найдавніших міст Польщі, столиця Нижньосілезького воєводства. Популярний туристичний центр, що зажив слави «польської Венеції», розташований на ріці Одрі та чотирьох її притоках, численних каналах, через які перекинуто понад 100 мостів. Найвідоміший футбольний клуб - «Шльонськ» (Вроцлав).
Воєводство : Нижньосілезьке
Населенн : 633 000
Площа: 293 км²
Висота над рівнем моря: 120 метрів
Девіз: "Вроцлав - місце зустрічі"
Познань
Познань - місто в центральній частині західної Польщі, на річці Варта, адміністративний центр Великопольського воєводства. Найдревніше місто країни й нині вважається столицею історичної області Велика Польща, її важливим культурним і духовним центром. Потужний торгівельний, промисловий, науково-освітній регіон Польщі. Найвідоміший футбольний клуб - «Лех» (Познань).
Воєводство: Великопольське
Населення: 557 000
Площа: 265 км²
Висота над рівнем моря: 92 метрів
Девіз: "Познань: енергія Сходу, стиль Заходу"
Підготовка до Євро-2012
1. Борщевський, В. І. Інституційні аспекти підготовки до ЄВРО-2012 / В.І. Борщевський // Стратегічні пріоритети-2 : наук.-аналіт. щокв. зб. Нац. ін-ту стратегічних досліджень - К., 2009. - № 4. - С. 89-93.
2. Васильців Т. Г. Фінансове забезпечення Євро-2012 / Т.Г. Васильців, Щ. Щ. Другов // Стратегічні пріоритети-2. - 2009. - № 4. - С. 94-99.
3. Галаур С. «Харків здивує найбільшою фан-зоною та українським Діснейлендом» / С. Галаур // Урядовий кур'єр. - 2011. - 27 січ. (№ 15). - С. 3.
4. Державна цільова програма підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу : затверджено постановою КМ України від 14 квіт. 2010 р. № 357 // Урядовий кур'єр. - 2010. - 29 трав. (№ 96). - С. 9.
5. Жаров В. Про виконання державної цільової програми підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу / В. Жаров // Інтелектуальна власність. - 2009. - № 1. - С. 4-7.
6. Капустін А. Євро-2012: зворотний відлік пішов / А. Капустін // Дзеркало тижня. - 2011. - 18-24 черв. (№ 22). - С 1,8.
7. Коросташова І. М. Інтелектуальна власність УЄФА: деякі аспекти охорони та захисту прав в період підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні / І. М. Коросташова // Митна справа : наук.-аналіт. журн. з питань митної справи та зовнішньо-економічної діяльності. - Львів, 2009. - № 1. - С. 40-45.
8. Качурівський М. Збірну на Євро-2012 поведе Блохін! / М. Качурівський // Експрес. - 2011. - 22-24 квіт.(№ 44). - С. 1-2.
9. Ляпін Д.В. Питання вдосконалення процедур виділення земельних ділянок для реалізації інфраструктурних проектів ЄВРО-2012 / Д. В. Ляпін // Стратегічні пріоритети-2. - 2009. - № 4. - С. 100-106.
10. Медведєва Е. Євро-2012: підготовка споруд увійшла у плановий ритм / Е. Медведєва // Україна Бізнес Ревю. - 2010. - 23 верес. - С. 8.
11. Настає час «ЧЕ» : спец. вип. Euro-2012 (Польща-Україна) // Урядовий кур'єр. - 2010. - 8 черв. (№ 102). - С. 10-16.
12. Новакивська Д. Евро 2012. One year to go / Д. Новакивська // Ресторанный @ гостиничный бизнес: (Отели, курорты, рестораны, транспорт, туризм, индустрия развлечений). - 2011. - № 2. - С. 28-30.
13. Польща готується до турніру шансів і надій : [Євро-2012] // Урядовий кур'єр. - 2010. - 8 черв. (№102). - С. 14.
14. Порватова Н. Від п'ятизіркових готелів до демократичних кемпінгів: як Україна прийматиме гостей Єврочемпіонату [2012] / Н. Порватова // Україна Бізнес Ревю. - 2011. - 1 серп. (№ 30-31). - С. 8.
15. Порватова Н. Євро-2012: готовність -2011 / Н. Порватова. // Україна Бізнес Ревю. - 2011. - 31 січ. - С. 8.
16. Прикарпатців надихає Євро-2012. Погляд: «Урядовий кур'єр» поцікавився, як готуються до футбольного свята на Івано-Франківщині // Урядовий кур'єр. - 2011. - 12 трав. (№84). - С. 14.
17. Григорій Суркіс: "Преміальний фонд збірної поповнювався переважно за мій рахунок" : [інтерв'ю глави Федерації футболу про організацію Євро 2012] / Г. Суркіс // Дзеркало тижня. - 2010. - N15. - С. 1,6.
18. Футбол у ролі каталізатора євроінтеграції: Україна і Польща підписали Дорожню карту з підготовки до Євро // Урядовий кур'єр. - № 182. - 2010. - С. 3.
19. Харченко Л.В. Проблеми формування позитивного іміджу в контексті підготовки до ЄВРО-2012 / Л.В. Харченко // Стратегічні пріоритети-2. - 2009. - № 4. - С. 107-112.
20. Шагуляк-Шостак О. Львівське-2012: чому у Львові до чемпіонату готовий лише музей-ресторан «Сало» / О. Шагуляк-Шостак // Контракти. - 2011. - № 26. - С. 22-23.
Польща - господар Євро-2012: на замітку туристу
1. Будревич О. Польша: От моря до гор [Образотворчий матеріал] / Ольгерд Будревич. - [s. u.] : BOSZ, [2006]. - 192 s. : il.
2. Буяк А. Жемчужина Польши : [Образотворчий матеріал] : Величка / худож. оформ. и графика Л. Сосновски / Адам Буяк. - [Kraków] : Biały Kruk, [2007]. - 199 c. : іл.
3. Ґданськ - місто свободи // Турбізнес. - 2011. - N1/2.
4. Вроцлав - місто зустрічей // Турбізнес. - 2011. - N1/2. - С. 41.
5. Зустрінемося у Вроцлаві! [Текст] : Wroclav - місто зустрічей. - Вроцлав (Польша) : [б. в.], 2010. - 25 с. : фото.
6. Гайшенець А. Вроцлав відкриває кордони : [Про III міжнар. фест. театрального мистец. "Діалог-Вроцлав"] / А. Гайшенець // Кінотеатр. - 2006. - № 3. - С. 14-16.
7. Красоты Польши [Образотворчий матеріал] / снимки Х. Парма, текст М. Крупа. [Марки] : Parma Press, [2008]. - 167 c. : іл.
8. Соколенко, Н. На підступах до діалогу : [про театр. фест. "Діалог-Вроцлав" у Польщі] / Н. Соколенко // Український театр. - 2008. - N4. - С. 13-17.
9. Гарбузюк М. Мандрівка у часі і просторі, не вирушаючи із Вроцлава : [про IV Міжнародний фест. "Діялог" у Польщі] / М. Гарбузюк // Просценіум. - 2007. - № 2. - С. 125-133.
10. Юрковлянець Т. Скульптурне оздоблення пресвітерії готичного кафедрального собору у Вроцлаві : [Польща] / Т. Юрковлянець // Студії мистецтвознавчі. - 2008. - № 3. - С. 23-33.
11. Парма Х. Польша [Образотворчий матеріал] / Христиан Парма; Войцех Гелжинський; Богна Парма. - Марки : Parma Press, [2005]. - 288 с.: ил, фото.
12. Пестерева А. Польща развивает региональный и событийный туризм / А. Пестерева // Турбізнес. - 2010. - № 10. - С.16-20.
13. Adamska M. Opolskie z lotu ptaka [Текст] = Opole region a bird's-eye view = Region opole aus der vogelperspektive / Monika Adamska; fot. R. Hlawacz ; wstep J. Filipczuk. - [Opole] : [Oficyna Piastowska], [2007]. - 143 s. : il. - Текст парал.: пол., англ., нім. мовами.
14. Bilinscy A. Bieszczady [Образотворчий матеріал] / [red. J. Kulakowska-Lis] / Agnieszka i Wlodek Bilinscy. - [Olszanica] : Bosz, 2007. - 191 с. : іл.
15. Bujak A. Królewski Kraków [Образотворчий матеріал] wprow. prof. J. K. Ostrowski / Adam Bujak. - [Kraków] : Biały Kruk, [2005]. - 319 s.
16. Bujak A. Lancut [Образотворчий матеріал] : Zamek, Powozownia, Park = Castle, Coach-House, Park / A. Bujak; [W. R. Wojtowicz, W. Płuta, A. Szczucka i in.]. - [Olszanica] : [Wyd-wo Bosz s. c.], [1998] . - 159 s. : il.
17. Вujаk А. Polska [Текст] / Аdаm Вujаk ; [J. Twardowski, A. Szczucka i inn.]. - [Lesko] : Bosz, [s. a.]. - 264 s. : il, foto.
18. Bujak A. Katedry Polski [Образотворчий матеріал] / sl. wstępne S. Bogdanowicz, kompozycia wyd. i grafika L. Sosnowski / Adam Bujak. - [Kraków] : Biały Kruk, [2008]. - 311 s. : il.
19. Budziński T. Podkarpacie [Образотворчий матеріал] / T. Budziński ; R. Motyka, A. Potocki. - Rzeszów : Wyd-wo LIBRA, 2006. - 244 s. : il.
20. Budziński T. Ziemia Przemyśka [Образотворчий матеріал] / Tadeusz Budziński ; oprac. i red. Tadeusz Nuckowski ; tekst Tomasz Jurasz ; Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Przemyślu. - [Olszanica?] : BOSZ, [1995]. - [128] s. : il.
21. Bydgoszcz [Текст] : bądz moim gościem / be our guest. - Bydgoszcz : [Unitex], [2009]. - 123 p. : il.
22. Chrzanów [Текст] : oferty inwestycyjne. - Chrzanów : Urząd Miejski w Chrzanowie, [1999?]. - 4 брош. в обкл. (32, 24, 10, [10] c.) + 2 карти: іл.
23. Częstochowa [Образотворчий матеріал] : [najpiękniejsze miejsca, najciekawsze zabytki, plan miasta] . - Lublin : Multipress, [2011?]. - 10 s.: il.
24. Dzikowska E.Groch i kapusta czyli Podrożuj po Polsce! [Текст] : 36 regionów - od morza do Tatr / Elzbieta Dzikowska. - Warszawa : Rosikon Press, 2006. - 775 s. : il.
25. Emmerling R. Opole [Образотворчий матеріал] : Four Seasons of the Year / Ryszard Emmerling. - Opole : ADAN, [2005]. - 80 s. : il.
26. Jesionkowski B. Dolina orlich gniazd / Barbara i Leszek Jesionkowski. - Kraków : Dom książki, 1991. - 211 s. : il.
27. Jungle Book [Текст] : Wrocław / [ed. a. aut. E. Panczak, S. Plociennik] ; [Univ. Wrocławski]. - [Wrocław] : [Biuro Wspólpracy Międzynarodowej Univ. Wrocławskiego], [2010]. - 86 s. : il.
28. Szczypka J. Kalendarz Polski [Текст] / Jozef Szczypka. - Warszawa : Inst. Wydawniczy-Pax, 1984. - 336 s. : il.
29. Kedzierzyn-Koźle [Образотворчий матеріал] / [R. Pacult]. - [Bydgoszcz]: [Unitex], [2008]. - 55 s. : il.
30. Konferencja ''Pierwszy rok czlonkostwa polski w unii europejskiej - podlaski punkt widzenia'' [Текст] : materialy z konf. 29 kwiet. 2005 r., Białystok. - Białystok : Podlaśki Urząd Woj. w Białymstoku, 2005. - 48 s. : il.
31. Koszarski W. Nad Odrą / Wlodzimierz Koszarski. - 2-e wyd., popraw. - Warszawa : WSIP, 1986. - 96 s. - (Biblioteczka geogragiczna. Polska).
32. Kulik Z. Jelenia Góra і okolice : przewodnik. - Warszawa : Sport @ Turystyka, 1986. - 167 [1] s.
33. Kurzowa Z. Polszczyzna Lwowa i Kresów południowo-wschodnich do 1939 roku [Текст] / Zofia Kurzowa. - Warszawa ; Kraków : PWN, 1983. - 474 s.
34. Łęcki W. Poznań od A do Z / Wlodzimierz Łęcki, Piotr Maluśkiewicz. - Poznań : Kraj, 1986. - 175 [1] s.
35. Kuchnia Polska [Текст] / [S. Berger i in.]. - [Warszawa] : [Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne], [1985]. - 800 [62] s. : il.
36. Mniejszości narodowe w Polsce : Zestawienie bibliograf. za lata 1992-2004. - Opole : Wojewódzka Bibl. Publiczna im. E. Smołki, 2005. - 95 s.
37. Miejskie Trasy Turystyczne [Текст] : [przewodnik] / [J. Lamparska, R. Fronia, P. Pietrzak, M. Papaj] ; [Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska]. - Kraków : Drukarnia Leyko, 2007. - 83 s. - (City Walk).
38. Mestske turisticke trasy [Текст] : [pruvodce] / [J. Lamparska, R. Fronia, P. Pietrzak, M. Papaj] ; [Ceska republika - Polska republika]. - Kraków : Drukarnia Leyko, 2007. - 83 s. : il. (City Walk).
39. Papużinska J. Zatopione królestwo [Текст] : o polskiej literaturze fantastycznej 20 wieku dla dzieci i młodziezy. - [Wyd. 2-ie rozsz.] / J. Papużinska. - Łodź : Literatura, [2008]. - 304 s. : il.
40. Parma B. Warsaw [Текст] / Bogna Parma; Renata Grunwald-Kopec. - Marki : Parma Press, 2008. - 127 p. : il.
41. Pilichowie M. Polska [Текст] : ilustrowany przewodnik / Maria i Przemyslaw Pilichowie. - [wyd. 5, zaktualiz. i uzupeln.]. - Warszawa : Sport i Turystyka - MUZA SA, 2007. - 943 p.: il.
42. Poland / Contributors T. Czernewicz-Umer, M. Ornilanowska, J.S. Majewski. - London : Darling Kindersley Publ., 2001. - 385 p., il.
43. Polska - Zabytki architektury drewnianej [Текст] / Łukasz Gawel. - Kraków : Kluszczynski, [2010?]. - 120 s.: il.
44. Polska sztuka wspólczesna z kolekcji muzeum narodowego w Krakówie [Образотворчий матеріал] = Contemporary polish art from the collection of the national museum in Krakow. - Kraków : MNK, 2011. - 24 s. : il.
45. Polska - Najpiękniejsze zabytki [Текст] / [O. Dyba, S. Kolodziejski, R. Marcinek i in.]. -Kraków : Kluszczynski, [2010?]. - 200 s. : il.
46. Polska [Образотворчий матеріал] / wstęp Jacek Zakowski ; text Irena i Jerzy Kostrowiccy ; Zdjęcia Miroslaw i Maciej Ciunowiczowie. - [Warszawa] : Arkady, [2006] . - 352 s. : il.
47. Pustoła-Kozlowska E. Hotel Bristol / E. Pustoła-Kozlowska, J. Pustoła. - Warszawa : PWN, 1985. - 190 s., il. - (Zabytki Warszawy).
48. Rakoczy E. Jasnogórska Hetmanka [Образотворчий матеріал] : w polskiej tradycji rycersko-żólnierskiej / Eustachy ZP Rakoczy. - Warszawa : Dom Wyd. Bellona, 1998. - 287 s. : il.
49. Rymut K. Nazwy miast Polski / Kazimierz Rymut. - Wyd. II-e, uzupełnione. - Wrocław i in. : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1987. - 291 s.
50. Świdnica [Образотворчий матеріал] : rynek z tradycjami = tradition of the market = die markttraditionen. - [Świdnica] : [Pidgroup], [2009]. - [96] s. : il.
51. Staniewski, E. Organizacja Podziemna Zarzewie [Текст] : ciąg dalszy walki o wolną Polskę / E. Staniewski. - [Warszawa] : [NK], [2008]. - 279 s.
52. 1000 Miejsc w Polsce które warto w życiu zobaczyć [Текст]. - [Warszawa] : Sport i Turystyka - MUZA SA, [2010]. - 960 s. : il.
53. Wrocław: miasto spotkań [Текст] / Uniwersytet ekon. we Wrocławiu; [tekst B. Maciejewska] ; [foto. M. Czasnojc [i in.]] ; [tłum. E. Kościałkowska-Okońska]. - Wrocław ; Bydgoszcz : [Unitex], [2010]. - 83 s. : il.
54. Wspomnienia dawnych lat czyli o lesnikach, ich pracy, pasjach i życiu na terenie północnej Wielkopolski do 1939 roku [Текст] : z okazji Jubileuszu 125-lecia Polskiego Towarzystwa Leśnego. - Pila : TONGRAF, [2007]. - 142 s. : il.
55. Żbik M. Tatry [Текст] : Cztery Pory Roku / Mieczyslaw Żbik ; Leszek Sosnowski ; Michał Kowalski ; Adam Bujak. - Kraków : Biały Kruk, [2009]. - 176 s.: il.
Україна - господар Євро-2012: на замітку туристу
1. Івано-Франківська область [Текст] = Ivano-Frankivsk Region / Івано-Франків. ОДА, Голов. упр. з питань євроінтеграції ; ЗАТ "Західноукр. агентство сприяння іноз. інвестиціям". - Івано-Франківськ, 2006. - [12] c. : iл.
2. Івано-Франківська область. Європейський вибір [Текст] = Іvano-Frankivsk Region. European Choice / Івано-Франків. ОДА, Голов. упр. з питань євроінтеграції ; ЗАТ "Західноукр. агентство сприяння іноз. інвестиціям". - Івано-Франківськ, 2006. - 28 c. : iл.
3. Пилип'юк, В. Снятине мій [Образотворчий матеріал] = My Sniatyn / В. Пилип'юк. - Л. : Світло і тінь, 2008. - 152 с. : іл.
4. Полєк В. Майданами та вулицями Івано-Франківська : історико-культурний путівник. - Л. : Світло і Тінь, 1994. - 89 c. : іл.
5. Huculi Mountains[ Текст ] / ed. by Andrzey Wielocha. - Kraków : PTTK, 2006. - 224 s. : il. + 3 maps.
6. Ivano-Frankivsk region : Priorities. Outlooks. Investments [Текст]. - Ivano-Frankivsk : [Main Dep. of European Integration, Foreign Relations a. Investments], 2008. - 13 p. : il.
7. Ivchenko A. All about Ukraine [Текст] : The Guidebook / Andriy Ivchenko. - K. : Kartographia, 2007. - 640 p. : il.
8. Ukraina [Текст] : Przyroda, tradycje, kultura. - K. : Baltia Druk, 2006. - 99 s. : il.
9. Ukraine : A Tourist Guide [Текст] - 2nd. ed. / compiled by O. Zinkewych a. V. Hula ; trans. a. ed. By M.D. Olynyk. - K. ; Baltimore : Smoloskyp, 1995. - 448 p.
10. Ukraine, my Ukraine! [Текст] : [навч. посіб.] / уклад. С. В. Гапонів. - К. : Знання, 2008. - 336 c.
11. Мальовничі Карпати України: турист. довід. / Рада з туризму Карпат. регіону. - Івано-Франківськ, 2003. - 68с. : фото. - Текст укр. і англ. мовами.
12. Гілецький Й. Р. Географія Українських Карпат : лекції з курсу „Фіз. географія України" / Гілецький Й. Р. - Івано-Франківськ, 2005. - 71 с.
13. Географія. Україна і світ [Текст] / Я. Б. Олійник, П. Г. Шищенко, А. В. Степаненко, П. О. Масляк. - К. : Знання, 2007. - 456 с.
14. Бова М. Туристический потенциал Киева: от Киева древнего до современного / М. Бова // Вісник. (Київський інститут бізнесу та технологій). - 2007. - № 2. - С. 75-76.
15. Туристичні маршрути міста Донецьк // Турбізнес. - 2011. - N1/2.
16. Скарби землі Донецької [Образотворчий матеріал] : [фотоальбом] / Упр. культури Донец. ОДА, Донец. обл. краєзн. музей. - Донецьк : [Лебідь], 2003. - 110 с.
17. Слоньовська О. Донецькому музичному-драматичному - 80! / О. Слоньовська // Український театр. - 2008. - № 3. - С. 26-27.
18. Кресан Н. Друге дихання : [про Донецьк. обл. рос. театр юного глядача] / Н. Кресан // Український театр. - 2009. - № 1. - С. 31.
19. Івах О. Харківський історичний музей / О. Івах // Музеї України - 2006. - № 5. - С. 25.
20. Нові озера Львівщини : альбом. - Л. : Афіша, 2004. - 44 с.
21. Львівщина туристична запрошує : туристич. путівник. - Л. : Папуга, 2007. - 46 с.
22. Покажчик пам'яток історії та мистецтва Львівської області [Текст] / Львів. іст. музей. - Л., 2006. - 59 с.
23. Пам'ятки історії та мистецтва Львівської області : кат.-довід. [Текст] / авт.-упоряд. : М. Зобків, Л. Перейма, Я. Огоновська. - Л. : Новий час, 2003. - 160 с. : іл.
24. Бірюльов Ю. О. Мистецтво львівської сецесії [Текст] / Ю. О. Бірюльов. - Л. : Центр Європи, 2005.
25. Николишин Ю. І. Храми древнього Львова [Образотворчий матеріал] / Ю. І. Николишин. - Л. : Апріорі, [2008]. - 72 с. : іл.
26. Николишин Ю. Галицький край [Образотворчий матеріал] : Шляхами Львівщини / Ю. Николишин. - Л. : Апріорі, 2007. - 167 с. : фото.
27. Залізнична колія Львів-Підгайці [Текст] : мандрівка в минуле / упоряд. С. Колодницький. - [Підгайці ; Л. ; К. : б. в.], 2009. - 54 с.
28. Крушинська О. Сорок чотири дерев'яні храми Львівщини [Текст] / О. Крушинська. - К. : Грані-Т, 2007. - 120 с. : фото.
29. Пилип'юк В. Львів - любов моя [Образотворчий матеріал] : 750-річчю Львова присвяч. / В. Пилип'юк. - Л. : Світло й Тінь, 2006. - 49 с. : фото.
30. Кучерявий В. П. Сади і парки Львова [Текст] / В. П. Кучерявий. - Л. : Світ, 2008. - 359 с. : іл.
31. Львів: як пройти, проїхати [Текст] / упоряд. Г. О. Маценко. - Л. : Світ, 1993. - 72 с.
32. Олесский замок [Текст] = Olesky castle : путеводитель / [сост. Е. А. Рипко ; ред. А. Н. Шулежко ; пер. на англ. О. Н. Гейдек]. - Л. : Каменяр, 1981. - 135 с.
33. Маїк Н. Львівська галерея мистецтв: експозиційний процесс / Н. Маїк // Образотворче мистецтво. - 2006. - № 1. - С. 16-17.
34. Паук О. Під звуки "Черемшини" [Текст] : присвяч. ветеранам кришталевої футбольної команди "Карпати" (Львів) / О. Паук. - Л. : [б. в.], 2009. - 130 с.
35. Нікітенко Н. Головний іконостас Софії Київської як історико-культурний феномен / Н. Нікітенко // Памятки України. - 2007. - № 1.
36. Оляніна С. Іконостаси Микільського Собору (Великого Миколи) в Києві / С. Оляніна // Памятки України. - 2007. - № 1. - С. 47-54.
37. Грабовецький В. Виникнення Києва. Визначні пам'ятки історії та культури Київської Русі Х-ХІ ст. / В. Грабовецький. - 2-е вид., доп. - Івано-Франківськ, 2005. - 40 с.
38. Туристичні маршрути міста Харків // Турбізнес. - 2011. - N1/2. - С. 38.
39. Туристичні маршрути міста Донецьк // Турбізнес. - 2011. - N1/2. - С. 39.
40. Кідік Л. Б. Ukraine we live in [Текст] / Л. Б. Кідік. - Харків : Основа, 2011. - 128 с. - („Англ. мова та л-ра"; 5(101).
41. Lawton L. Ukraina: Europe's Greatest Problem / Lancelot Lawton. - Toronto : The Perivan Group LTD, [S.A].
42. Magocsi P. R. Ukraine [Карти] : A Historical Atlas / Paul Robert Magocsi. - Toronto ; Buffalo ; London : Univ. of Toronto Press, [1986]. - 27 p. : il.
43. Tymkiv Y. Ukraina wobec problemów i instytucjonalizacji bezpieczenstwa europejskiego [Текст] / Yaropolk Tymkiv. - [Toruń] : [Wyd-wo Adam Marszalek], [2009]. - 346 s.
44. Ukraina [Текст] : Terazniejszość i przeszłość : praca zbiorowa / pod red. M. Karasia i A. Podrazy ; Univ. Jagielloński. - Kraków : [Panstw. Wyd-wo Naukowe], 1970. - 424 s.: il. - (Prace historyczne ; z. 32 / [red. J. Buszko]).
45. Ukraine and Europe : Outcomes of International Comparative Sociological Survey [Текст] / E. Golovakha, A. Gorbachyk, N. Panina ; National Academy of Sciences of Ukraine / E. Golovakha. - K. : [Institute of Sociology of NAS of Ukraine], 2007. - 141 p. - (European Social Survey).
Польща і Україна: спільні сторінки історії
1. Співробітництво України і Польщі: зисковність партнерства мовою цифр // Наука сьогодні : зб. оператив. інформ. про новини в галузі науки і технологій. - К., 2010. - № 25. - С. 15-16.
2. Зубенко Б. Польща і Україна: польсько-укр. відносини в минулому та сьогодні / Б. Зубенко Б. - Л., 1998. - 107 с.
3. Осадчук Б. Україна, Польща, світ : вибр. репортажі та ст. / Б. Осадчук. - К. : Смолоскип, 2001. - 355 с.
4. Дні Івано-Франківської області в Опольському воєводстві (Польща), 15-20 листоп. 2005 р. - Івано-Франківськ, 2005. - 35 с.
5. Євроатлантична інтеграція: досвід Польщі і України. Освітній пакет [Текст] / Асоц. кер. шк. України ; Громад. Ліга Україна-НАТО. - К., 2007. - 238 с.
6. Україна-Польща: спадщина століть [Ізоматеріал] / І. Магдиш, Т. Возняк, С. Стемпєнь. - К. : Грані-Т, 2007. - 160 с.
7. Гаврилів Б. До питання про вшанування пам'яті короля Данила Галицького в Польщі / Богдан Гаврилів // Краєзнавець Прикарпаття. - 2009. - № 13. - С. 3-7.
8. Ковальська Й. Новий опис звичаїв [в Польщі] / Й. Ковальська // Народна творчість та етнографія. - 2007. - № 1. - С. 65-71.
9. Трансформація політичної системи України та Польщі в умовах європейської інтеграції : тези виступів на конф. / уклад А. С. Романюк. - Л. : Вид. центр ЛНУ, 2004. - 208 с.
10. Чекаленко Л. Україна і Республіка Польща: від історичних стереотипів до стратегічного партнерства / Л. Чекаленко // Зовнішні справи. - 2010. - № 3/4. - С. 26-31.
11. Мазаракі А. А. Двостороннє співробітництво України та Польщі: стан та можливості активізації / А. А. Мазаракі // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. - К., 2010. - № 12. - С. 257-266.
12. Малаков Д. Поляки в Києві у ХХ столітті / Дмитро Малаков // Пам'ять століть. Україна. - 2005. - № 6. - С. 98-103.
13. Федевич К. К. Галицькі українці у Польщі, 1920-1939 [Текст] : (Інтеграція галицьких українців до польської держави у 1920-1930-ті рр.) / К. К. Федевич. - К. : Основа, 2009. - 278 с.
14. Польська Культура. Україна : лекції про театр [Текст] = Polska kultura. Ukraina / Нац. Центр театр. мистец. ім. Л. Курбаса ; Ін-т ім. Є. Гротовського. - Kijów ; Wrocław : Jeden świat, 2010. - 190 s. : il. - Укр., пол. мовами.
15. Кultura Polska w życiu Ukrainy. Historia. Dzień dzisiejszy [Текст] : Materiały z II międzynarodowej konferencji naukowej / pod red. Jerzego Wowka ; Federacja organizacji polskich na Ukrainie. - Kijów : Głowna specjalizowana red. lit. w jez. mniejszości nar. Ukrainy, 2000. - 264 s.
16. Polska i Ukraina w latach trzydziestych-czterdziestych [Текст] : nieznane dok. z archiwów służb spec. T. 6 : Operacja „Sejm" / Inst. Pamięci Nar. [etc]. - Warszawa ; Kijów : [IPN], 2007. - 1353 c. [32] арк. портр. - Парал. тит. аркуш укр. мовою.
17. Polska i Ukraina w latach trzydziestych-czterdziestych ХХ wieku [Текст] : nieznane dok. z archiwów służb spec. : T. 7 : Wielki Glód na Ukrainie 1932-1933 / Inst. Pamieci Nar. [etc]. - Warszawa ; Kijów : [IPN], 2008. - 1205 с., [8] арк. портр.
18. Polska - Najpiękniejsze zabytki [Текст] / [O. Dyba, S. Kolodziejski, R. Marcinek i inn.]. - Kraków : Kluszczyński, [2010?]. - 200 s. : il.
19. Sympozjum poświęcone sprawom polsko-ukraińskim [Текст] : referaty / E. Bojarska, S. Maciaszek, K. Zarzycki ; Zarząd miasta Gliwice, Wydział kultury, oświaty i rekreacji oraz Towarzystwo rozwijania kontaktów polsko-ukraińskich w Gliwicach. - Gliwice, 1992.
20. Stosunki polsko-ukraińskie 1917-1947 : Od tragedii do wspólpracy. - Gdańsk : Perturbancii, 1990. - 124 s. - (Bibl. perturbancii).
Вибрані Інтернет-ресурси
euro.com.ua/football/euro-2012
euro2012.my1.ru/
euro2012.org.ua/ua/
euro2012.ua-football.com/
fanat.ua/euro-2012/ -
http://uk.wikipedia.org/wiki/
http://ukraine2012.gov.ua/citys/
2012.tochka.net/ua/
2012.football.ua/ -
stadiony-k-evro-2012.ua.ask.com
stadion.lviv.ua/
ukraine2012.gov.ua/
www.bbc.co.uk/ukrainian/sport/.../111222_euro2012_guide_rl.shtml
www.segodnya.ua/euro2012.html