Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Слідами талісманів ЄВРОЗгадуємо талісмани минулих чемпіонатів Європи - від дерев'яного чоловічка з довгим носом до невгамовних братів-близнюків.

З тих пір, як на чемпіонаті світу 1966 року публіку розважав лев Віллі, талісмани - від носатих дерев'яних чоловічків до гібридів лева з дияволом - регулярно надавали шарм великим міжнародним турнірам.
На чемпіонаті Європи талісман вперше з'явився в 1980 році, і ця традиція жива до цього дня. Трікс і Фліксом 16 листопада в 11:00 за центральноєвропейським часом передадуть естафету талісману ЄВРО-2012, який буде представлений в Польському театрі у Варшаві. А поки UEFA.com згадує талісманів минулих континентальних першостей.
ЄВРО-80, Італія: Піноккіо                      
Все почалося в Італії. Всі ми були дітьми і пам'ятаємо, що за брехню у людини виростає довгий ніс. Особливо, якщо людина ця з дерева і носить ім'я Піноккіо. У той час "Пригоди Піноккіо" займала третє місце в списку найбільш перекладаються книг, поступаючись тільки Біблії та Корану. З доброго Піноккіо вийшов просто жахливий талісман - незграбний, неоковирний, з паперовою капелюхом на голові. У руці він тримав футбольний м'яч, а ніс його був забарвлений в кольори італійського прапора. Видовище не для людей зі слабкими нервами.
ЄВРО-84, Франція: Пено
Півень Пено був одягнений точь-в-точь, як футболіст збірної Франції - синя майка, білі шорти, червоні гетри. Ім'я йому дало жаргонна назва пенальті французькою. Правда, ні яскраве хвіст, ні шикарний гребінець не зробили Пено популярним серед публіки. Але, по крайній мірі, він задав вектор розвитку для послідовників.
ЄВРО-1988, ФРН: Берні
Мало хто очікував, що талісманом німецького чемпіонату Європи буде обраний кролик, і вже зовсім ніхто не припускав, що звати його будуть Берні. Але в божевіллі була своя логіка. Футбольний союз Німеччини так охарактеризував персонажа: "Приємний і азартний футбольний уболівальник". Своїм ім'ям кролик зобов'язаний швейцарського міста Берн, де на той момент була штаб-квартира УЄФА і де в 1954 році збірна ФРН стала чемпіоном світу. На кожній руці у Берні було по напульсник, на голові - пов'язка. На жаль для всіх нас, ідея повернути Берні до чемпіонату світу-2006 провалилася.
ЄВРО-1992, Швеція: Кролик
Від шведів чекали, що четвертий талісман чемпіонату Європи вразить новизною і оригінальністю. Організатори могли придумати щось несподіване і потім ефектно вийняти кролика з капелюха. Вийшло частково: талісманом став просто кролик. На ім'я Кролик. Напульсники і пов'язка на голові залишилися, тільки замість форми збірної ФРН звір був одягнений в жовту шведську футболку. Кролик Берні виглядав куди більш цікаво.
ЄВРО-96, Англія: Голіаф
Доброзичливий лев, не вселяє ні краплі страху, поклав кінець кролячому божевілля. Тридцятьма роками раніше талісманом чемпіонату світу в Англії теж був лев, одягнений в майку з прапором Великобританії. Голіафу було непросто з ним змагатися, але своє завдання він все-таки виконав. Англійці не пішли уторованим шляхом і не зобразили на футболці, скажімо, трьох левів. Голіаф був одягнений в білу футболку і небесно-блакитні шорти. Лев став тим добродушним велетнем, якого так не вистачало в Швеції.
ЄВРО-2000, Нідерланди і Бельгія: Бенелакі
Для першого в історії чемпіонату, який приймали дві країни, талісмана вибирали з п'яти тисяч варіантів. Ім'я Benelucky з одного боку обіграє назву Бенілюкс, під яким розуміють союз Бельгії, Нідерландів і Люксембургу. З іншого - складається з латинського слова "bene" (хороший) і англійського "lucky" (везучий) і тим самим надає всьому турніру позитивний образ. Симбіоз на цьому не закінчився, тому що частково Бенелакі являв собою риса (від прізвиська бельгійської збірної - "червоні дияволи"), а частково був левом, який служить символом голландської національної команди. З якого боку не глянь - Бенелакі був бездоганний.
ЄВРО-2004, Португалія: Кінаш
Першочерговий обов'язок будь-якої спортивної талісмана - приносити успіх команді господарів. Португальці дуже близько підійшли до того, щоб стати першою після французів збірної, яка виграла чемпіонат Європи на своїй землі, якби не поразка від Греції у вирішальному поєдинку турніру. Але до самого фіналу хлопчина на ім'я Кінаш, названий на честь емблеми на гербі Португалії і вбраний у форму національної збірної, блискуче виконував свою роботу. Може бути, саме його і не вистачило команді, адже Кінаш володів вражаючим футбольним майстерністю.
ЄВРО-2008, Австрія і Швейцарія: Трікс і Фліксом
У два рази більше талісманів, у два рази більше веселощів. Трікс і Фліксом, загадкові близнюки родом з Альп, в рівній мірі радували і спантеличували глядачів. Кожен представляв одну з країн-господинь, і для братів-пустунів навіть написали власний саундтрек. Пісня Feel the Rush у виконанні Shaggy змушувала вболівальників нарівні з Тріксом і Фліксом хвацько танцювати прямо на трибунах і визначила характер близнюків. На відміну від всіх їхніх попередників, талісманам ЄВРО-2008 навіть не знадобився футбольний м'яч.
ЄВРО-2012, Польща і Україна: Славєк і Славко
Одяг кожного з персонажів представлений у національних кольорах - червоно-білий (Польща) і синьо-жовтий (Україна). Цікаво, що навіть волосся талісманів має національне забарвлення. Один близнюк одягнений в синьо-жовтих кольорах українського прапора, інший - у червоно-білих тонах польського стягу. Вони навіть пофарбували своє волосся у національні барви рідних країн. М'яч у ногах кожного з них чітко вказує на те, який вид спорту їх об'єднав.
Хоча зовні вони дуже схожі, обоє пишаються своїми індивідуальними особливостями та унікальними рисами. Та понад усім - їхня пристрасть до футболу. Енергійні та допитливі, вони зустрічатимуть однодумців з усієї Європи перед та під час фінального турніру - від дітей, що просто полюбляють ганяти м'яча, до фанів на аренах ЄВРО-2012.

Оновлено 12-06-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка