Джерело духовності Прикарпатського краю
Скарбницею духовності Прикарпатського краю є Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І.Франка , яка дбайливо зберігає і примножує краєзнавчий, вітчизняний та зарубіжний пласти надбань людства і щедро дарує його читачам. Вона - одна із провідних, наукових, інформаційних, освітніх, культурно-просвітницьких установ Івано-Франківщини, головна бібліотека регіону, науково-методичний і координаційний центр для 751 бібліотеки області.
70 літ... Ця дата засвідчує лише новітній час бібліотеки, її ж історія була довгою і не простою.
Перша публічна бібліотека у Станиславові (тепер Івано-Франківську) була відкрита в 1873 році. Заснував її польський повстанець проти російського царату, польський емігрант Віцентій Смагловський. Він подарував містові збірку з 3500 книг і став її бібліотекарем. Розташувалась вона у приміщенні реальної школи (тепер вул. Незалежності,17). Згодом фонд бібліотеки поповнювався подарованою літературою від мешканців міста. Після смерті В.Смагловського у 1883 р. бібліотека отримала його ім'я, яке носила до 1939 р. Їі фонд налічував близько 35 тисяч книг українською, польською, німецькою, французською, англійською мовами.
8 травня 1940 року наказом № 635 Ради народних комісарів УРСР відкрито Станіславську державну обласну бібліотеку з дитячим відділом. Є підстави вважати, що публічна бібліотека ім. В.Смагловського - це попередник Станіславської державної обласної бібліотеки, однак офіційних документів про цей факт відсутні.
Першим директором обласної бібліотеки став педагог, краєзнавець і великий бібліофіл Василь Михайлович Пашницький, людина трагічної долі. Для її комплектування він використав приватні колекції, зібрав рідкісні видання творів світової і вітчизняної літератури. Пізніше багато унікальних книг з книжкового фонду було вилучено. Це - понад 150 томів „Наукових записок НТШ", 8 томів „Історії України-Руси" та „Історія української літератури" М. Грушевського, всі твори Богдана Лепкого, 16-томник Тараса Шевченка, виданий у Варшаві та багато інших видань. Окрім українських було вилучено книги німецькою, польською, англійськими мовами.
Під час Другої Світової війни у приміщенні бібліотеки мешкали німецькі та мадярські офіцери, тож книги були скидані до підвалу. Багато з них було знищено, зіпсовано.
І лише у 1944 році, як фенікс із попелу, бібліотека почала відроджуватися. Велика робота була проведена колективом з організації та збереженню бібліотечного фонду. Книги просушували, класифікували. Фонд поповнювали надходженням із Держфонду Києва та Москви, Харківської державної наукової бібліотеки ім. Короленка та ін. Почали функціонувати нові структурні підрозділи бібліотеки - методичний кабінет, міжбібліотечний абонемент, сектор патентів і стандартів, відділ літератури іноземними мовами. Здійснювалось інформаційне обслуговування підприємств та організацій. З метою наближення книг до читачів були організовані пересувки.
7 квітня 1956 р. з нагоди відзначення 100-ліття від дня народження великого українського письменника Івана Яковича Франка обласній бібліотеці було присвоєно його ім'я.
У 1966 році з масової бібліотека реорганізована в наукову. Вона стає закладом універсального профілю, центральним обласним сховищем вітчизняних рукописів, літератури іноземними мовами, науково-методичним і координаційним центром з питань організації роботи для бібліотек всіх систем і відомств, розташованих на території області.
Згідно нового статусу розпочато наукове формування книжкового фонду, розширюється структура бібліотеки. В 1975-1980 роках відбулася централізація масових бібліотек області системи Міністерства культури УРСР. Обласною бібліотекою проводились семінари, надавалась методична та практична допомога, готувались регламентуючі документи. Набувала розвитку науково-дослідна робота, а саме: проводились соціологічні дослідження, вивчався і розповсюджувався серед бібліотек області кращий досвід.
З кожним роком зростала кількість читачів та бібліотечний фонд.
В 1981 році будівля бібліотеки не витримала навантаження і дала тріщину, почала руйнуватися. Владою було надано приміщення в колишньому монастирі сестер Василіянок (тепер вул. Василіянок, 17). Тут активно йшов розвиток бібліотеки. Однак, у 1995 р. виникла проблема з приміщенням бібліотеки - його було необхідно повернути колишньому власнику. І знову - вже втретє - переселення. Через два роки бібліотека святкує своє новосілля в реконструюваному приміщенні за адресою: вул. Чорновола,22, яке займає і нині. Цей будинок є пам'яткою архітектури початку ХХ століття і має багату на події історію: тут знаходилися різні культурологічні організації, на зборах української громади виступали М.Грушевський, Л.Бачинський, С.Русова та інші відомі діячі. Цей дух і традиції просвітництва підтримуються і плекаються бібліотекою.
Сьогодні до послуг користувачів 14 відділів та 4 сектори. Їх діяльність спрямована на оперативне і якісне забезпечення всезростаючих інформаційних потреб читачів, що сприяє інтелектуалізації суспільства в умовах глобалізації комунікативного простору.
Налагоджена співпраця із органами влади та місцевого самоврядування, комерційними структурами, обласними організаціями Національних Спілок письменників, художників та краєзнавців України, громадськими організаціями, навчальними та культурно-просвітницькими закладами, громадськістю. Бібліотека є колективним членом Івано-Франківського обласного осередку Наукового товариства ім. Т. Шевченка. Вона - учасник міжнародних, всеукраїнських, регіональних науково-практичних конференцій, семінарів, нарад.
Документно-інформаційний ресурс бібліотеки складає майже 500 тис. видань. Щорічно ними користується більше 23 тис. відвідувачів.
Наша бібліотека - це осередок спілкування краян, наукової та творчої інтелігенції Івано-Франківщини, де діють клуб цікавих зустрічей, літературно-мистецька вітальня, інтелектуальний клуб творчих особистостей „Галицькі кмітливці". Надзвичайну зацікавленість та схвальні відгуки у громадськості краю набули презентації нових видань, творчі зустрічі із відомими та малознаними талановитими особистостями України і Прикарпаття зокрема, вернісажі, літературно-музичні вечори тощо. І кожний захід заслуговує на особливу увагу, адже його готують і вкладають свою частку душі справжні професіонали - працівники головної бібліотеки області.
Читачам пропонується широкий спектр інформаційно-бібліографічних послуг. Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І.Франка - перший заклад культури на Прикарпатті, який почав надавати своїм читачам право на свободу пошуку та право на безкоштовний доступ до накопичених світових електронних ресурсів в рамках проекту „Інтернет для публічних бібліотек (LEAP)" за фінансової підтримки Посольства США в Україні. За його сприяння у бібліотеці також успішно діє ресурсно- інформаційний центр „Вікно в Америку". На базі бібліотеки також працює центр європейської інформації - це вже четвертий грантовий проект за підтримки Міжнародного фонду „Відродження", який дає можливість краянам отримати вільний доступ до інформації про ЄС, його структуру, керівні органи, відносини Україна-ЄС, про політику європейської інтеграції.
Представлена бібліотека і на власній веб-сторінці. За адресою www.lib.if.ua усі зацікавлені мають можливість познайомитися із важливими подіями діяльності бібліотеки, масовими заходами, цікавими новими надходженнями, репертуаром бібліотечних послуг.
Коло інформаційних функцій бібліотеки постійно розширюється. Ведеться електронний каталог (12524 записів), електронна картотека статей з періодичних статей (145,0 тис. записів), сім баз даних. Здійснюється забезпечення інформаційних запитів абонентів у різних режимах на основі вивчення суспільних потреб та інтересів користувачів бібліотеки. Виходять друком бібліографічні покажчики, каталоги, бюлетені, оглядові довідки, вебліографічні списки тощо.
Обласною бібліотекою постійно надається науково-методична, консультативна допомога бібліотекам області, яка сприяє впровадженню інновацій в їх практику роботи. Для підвищення фахового рівня бібліотечних працівників проводяться наради, семінари, огляди-конкурси тощо.
Особливе місце в роботі бібліотеки посідає співробітництво із мас-медіа. Репортажі про знаменні і пам'ятні дати в житті країни і Прикарпаття, відомих громадсько-політичних діячів, літераторів, митців, про нову літературу три рази на тиждень уже впродовж 6 років висвітлюються у власній рубриці ОУНБ ім. І. Франка „Скарбниця" на обласному радіо. Спеціальна рубрика діє на сайті місцевої газети „Освітянське слово". Започатковано рубрику „Галицький книжник" в обласній газеті „Галичина". У свою чергу журналісти охоче висвітлюють науково-методичну та соціокультурну діяльність нашого закладу.
Уся ця робота дає змогу громадськості Івано-Франківщини оцінити роль та місце обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка в регіоні.
Її авторитет впродовж 70 років діяльності створювали керівники: В. М. Пашницький, І. І. Хорунжий, Г. Д. Діюк, М. Я. Сулима, Н. Ф. Чорноног, Г. П. Марченко, М. В. Альба, ветерани бібліотечної справи: Ю. І. Давидова, Н. Я. Сисоєва, К. А. Келлєр, Ю. О. Яблоновський, Г. Й. Любовна, Н. К . Сергієнко, А. Г. Бараннік, М. І. Волкова, Н. В. Борисова, В. П. Ляпіна, М. О. Резнікова, Л. П. Атрошенко, В. М. Котова, Г. І. Княгницька, О. С. Віннікова, С. І. Бабич, Г. І. Лобісевич, Л. І. Платонова, І. Я. Чоловська, В. М. Захарченко, Г. М. Остапович, Л. М. Іванюк, В. В. Мельник та багато інших.
Славні традиції обласної книгозбірні гідно продовжують фахівці бібліотечної справи А. І. Бойко, А. Г. Габер, Г. В. Горбань, Н. М. Мотчук, Н. М. Пасяка, Н. І. Бойчук, Г. М. Колотило, Л. І. Жирик, Н. В. Джус, О. П. Качорак, Г. І. Пристай, О. І. Черепович, С. Г. Фіцик, О. В. Люба, Л. Д. Свачій, В. Р. Дволітка, О. І. Мінаєва, С. І. Багира, І. А. Бурда та інші. Свій внесок в її успішну діяльність вкладають головний бухгалтер Г. І. Смушак, працівники адміністративно-господарської служби Г. М. Солотинська, Г. С. Грицик.
Вже два роки очолює бібліотеку енергійний, ініціативний, творчий керівник - Л.В. Бабій, яка після закінчення в 1981 р. Рівненського інституту культури пройшла трудовий шлях від бібліотекаря до директора в одній установі - ОУНБ ім. І. Франка.
Саме ці люди творили і творять історію Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка, залишаючи тут свою частку душі і серця.
Федик Л. В. - заступник директора
Івано-Франківської обласної
універсальної наукової бібліотеки
ім. І. Франка
Федик Л. Гостинний дім читача : [ОУНБ ім. І. Франка - 70] / Любов Федик // Західний кур'єр. - 2010. - 29 квіт. (№ 17). - С. 16.