Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ГАННА ВАСИЛАЩУК



     Її знала вся Україна. Рушниками прослалася її доля – і красними, і червоно-чорними. Глибинно-вроджене відчуття питомо українського світу, карпатські гомони нашої історії, Шевченкові обшири нації, – усе це лягало в основу творів видатної мисткині часу.
     ...Народилася Ганна Василівна 2 листопада 1924 року на Гуцульщині, і все життя художниці минало у видатному ремісничому середовищі славного села Шешори. Тут відбулося її творче становлення, перші виставки, сюди з'їжджалися шанувальники народного мистецтва з усього світу.
     Вона годинами любила розповідати про образи своїх рушників, розкодовуючи їхній смисл. А перед присвоєнням їй звання лауреата Шевченківської премії дехто з добро хотів – „опікунів” приїздив аж із Київа навчати аборигенку, як і куди слід нитку вести, аби вивести її, вийти з консервативної традиції, одвести од косівської знаковості та колористики. Та ще й робили вигляд, що прислухаються до майстрині... Вона ж продовжувала творити так, як навчили в родині. Що ж до консерватизму, котрий так необхідний в цілому нашій нації, то мистецька Косівщина ніколи не сприймала і не сприйме нав'язування їй чужої стилістики.
     Для Василащук усі поради „ззовні” були просто смішними. Її турбувало – до останніх днів – утвердити свій почерк ниткопису, оновити традицію, підсилити її, проспівати своїм голосом найщемкіші мелодії Краю.
     Це була знакова постать у нашій культурі, до якої прислухалися, думка якої ставала рушієм подальшого поступу вітчизняного рушникарства.
     80 прожитих літ – це малий час для таких творців, котрі непосидючо „товклися і наяву, і у сні”, аби вплести ще одну, нову, нитку у своє ціложиттєве переткання. Василащук трудилась багато, здавалось, аж не під силу жінці: і хатню роботу сама справляла, і город обробляла, і хліб пекла... На перший погляд, пані Ганна нічим не відрізнялася од своїх односельців. Зовні. А станеш говорити з нею – ой, які величні Говерли мислі і чуття таїлися в душі горянки!
     Мисткиня утримала українську Україну у „збільшовичений період”, давши нам звагу самовідданості й самопожертви вивищувати Вітчизну в сьогоднішній час її становлення.
     Пам'ять про таких одержимих людей завжди лишиться в свідомості нашого великого національного гурту.
Микола МАРИЧЕВСЬКИЙ

Маричевський М. Ганна Василащук / Микола Маричевський // Образотворче мистецтво. – 2004. - № 2. – С. 51.

Оновлено 23-11-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка