Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Хронiка культурно-мистецького життя Прикарпаття



травень 2021 року

Мистецтво

  • У фортечній галереї «Бастіон» (м. Івано-Франківськ) функціонували:
    - виставка творчих робіт Міжнародного пленеру художників «Івано-Франківськ-2021/Старовинний Станіслав». На виставці представлено роботи художників, які зобразили як сучасний Івано-Франківськ, так і давній Станиславів. Організатором виставки є культурно-спортивна асоціація «Фест» і художній салон-клуб «Ортус». Учасники заходу – художники з Польщі, Білорусі, Японії та різних міст України;
    - персональна виставка малярства на склі івано-франківської художниці Марії Федишин «Квіти – очі землі».
  • У центрі сучасного мистецтва (м. Івано-Франківськ) експонувалася виставка Радимира Хайрулліна – львівського колекціонера франкіани «Іван Франко... мова нумізматики». В його збірці є близько 700 монет (в добірці автора, як колекціонера, є кілька живих монет, решту автор шукав в архівах), на яких зображені постаті, яких Франко згадував у своїх творах, наукових та публіцистичних працях, а також місця, де Іван Франко побував чи які названі на його честь.
  • У виставковому залі «Ваґабундо» (м. Івано-Франківськ) відбулися:
    - «Івано-Франківськ з висоти» (виставка івано-франківського фотографа Руслана Веселого);
    - презентація книжки калуського письменника Остапа Українця «Дискордія»;
    - виставка Юлії Долинської «Квітчасті апостоли» (м. Львів).
  • В обласному навчально-методичному центрі культури і туризму Прикарпаття відбулися:
    - зустріч з івано-франківською художницею Алісою Шиманською на її виставці малярства «РАЙ НА ЗЕМЛІ»;
    - перегляд колективів з смт Рожнятів для підтвердження звання Народний Аматорський;
    - участь у ІІІ фольклорному фестивалі «Дивописанка» Войнилівської ТГ;
    - обласний конкурс виконавської майстерності учнів мистецьких шкіл області;
    - обласна лабораторія для керівників хореографічних аматорських колективів, викладачів освітніх закладів, керівників-початківців на тему «Принципи роботи аматорського хореографічного колективу у малих населених пунктах» (Палац культури м. Городенка);
    - участь в літературно-мистецькому святі «Володар дум селянських», приурочене 150-літтю Василя Стефаника в с. Русів Снятинської ТГ. (У святі взяли участь: НА ансамбль троїстих музик «Хвилі Черемоша» клубу с. Залуччя Долішнє Снятинської ТГ, керівник – Ярослав Гунько; НА фольклорно-етнографічний колектив «Родина» Будинку культури с. Підвисоке Снятинської ТГ, керівник – Василь Плугаторик; НА родинний ансамбль Гербілів «Оберіг» клубу с. Белелуя Снятинської ТГ, керівник – Михайло Курилюк);
    - «Четвертий міжнародний ярмарок грантів у сфері культури»;
    -підтвердження звання чоловічого вокального ансамблю «Відродження» та фольклорного гурту «Забава» Народного дому м. Галич;
    - челендж до Всесвітнього дня вишиванки «Оберіг української душі»;
    - книжкова виставка «Мати – символ добра на землі» (до Дня матері);
    - виставка музичних збірників для духових оркестрів «А музика звучить…», присвячена 80-й річниці від дня народження заслуженого працівника культури України, колишнього художнього керівника та головного диригента муніципального концертного оркестру духової музики «Дивертисмент» (м. Івано-Франківськ) Романа Якимця;
    - фотовиставка «Тиха Прага» Ростислава Прокопюка – психолога, художника, фотохудожника, тележурналіста;
    - виставка Ольги Мельник (майстрині по плетінню соломи) «Духовна моя Україно».

Музейна справа

  • В обласному краєзнавчому музеї експонується виставка робіт видатного художника «Модест Сосенко. Франківськ». На виставці усі охочі можуть побачити оцифровані твори Сосенка та його речі, привезені з Львівського музею Андрея Шептицького. Виставка триватиме до серпня.
  • У літературному музеї Прикарпаття діяла виставка до 150-річчя від дня народження відомого українського письменника Василя Стефаника.
  • У Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського (м. Коломия) відбулася «Музейна академія з нагоди 150-річчя Василя Стефаника» у програмі якої:
    - доповідь генерального директора Національного музею Ярослави Ткачук;
    - лекція старшої наукової співробітниці Інституту народознавства
    ім. І. Крип’якевича, доктора філологічних наук Наталії Мочернюк;
    - виступ завідувача кафедри філології Коломийського навчально-наукового інституту, лавреата літературної премії імені В. Стефаника, кандидата філологічних наук Миколи Васильчука;
    - літературні читання «Василь Стефаник: наближення» за участі студентів і викладачів Коломийського навчально-наукового інституту та музейників.
    Також у музеї відкрито персональну виставку авторської кераміки та живопису Василя Перегінця, викладача Косівського інституту декоративно-прикладного мистецтва, автора розпису екстер’єру всесвітньовідомого Музею писанкового розпису в Коломиї.
  • У Музеї писанкового розпису (м. Коломия) відома дослідниця народного мистецтва, писанкарка, член НСМНМУ Віра Манько зі Львова представила мистецький альбом «Покутські народні писанки» та однойменну виставку з власної колекції.
  • В Рогатинському історико-краєзнавчому музеї «Опілля» діяла виставка картин мисткині Лідії Уварової-Крипак з м. Дрогобич.

Культурно-освiтня робота. Народна творчiсть

  • 7 травня м. Івано-Франківськ відсвяткував 359-ту річницю від дня заснування. Більшість заходів з цієї нагоди відбувалися онлайн. Святкування розпочалося вшануванням франківців, які ціною свого життя вберегли Україну. Посмертно присвоїли звання почесних громадян Івано-Франківська Юрію Гаврилюку, Сергію Гундері, Володимиру Данилюку, Івану Деркачу та Руслану Кожушному. Відкрили інформаційну табличку франківцю, командиру зі Срібною медаллю хоробрості ІІ класу та військовим хрестом Карла – Францу Борису. На Алеї слави відкрили пам’ятний знак Михайлу Мулику – почесному громадянину Івано-Франківська, справжньому патріоту, учаснику боїв під Бродами та дивізійнику. Елегійний і потужний Муніципальний оркестр виступив у Палаці Потоцьких. Виступ відбувся в рамках проєкту «Музичний Франківськ». Містян розважав гурт «Пенсія». Відбулися нічні кування та майстер-клас справжнього ковальського мистецтва, в рамках якого ковалі подарували місту новий виріб. Цього року – це логотип Івано-Франківська. Новий театр (м. Івано-Франківськ) представив виставу «Абрикосовий рай». Відбувся показ фільму «Франківськ на кіноплівці», а також відкриття «Сонячного годинника». Завершилося святкування дня народження міста ефективним світловим та звуковим шоу. Його влаштували на брамі Палацу Потоцьких.
  • 14 травня у с. Русів Снятинської територіальної громади відбулося літературно-мистецьке свято «Володар дум селянських», присвячене 150-літтю Василя Стефаника. У програмі: - екскурсія Русівським літературно-меморіальним музеєм Василя Стефаника; - урочисте відкриття пам’ятника Василю Стефанику; - церемонія вручення премії ім. В. Стефаника в галузі літератури; - урочиста академія міжнародного конгресу «Василь Стефаник і світова культура»; - вистава Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І. Озаркевича за твором В. Стефаника «Камінний хрест»; - вистава Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. І. Франка «Вона – земля».
  • В обласній філармонії імені Іри Маланюк відбувся традиційний фестиваль «Прикарпатська весна-2021». Урочисте відкриття відбулось 11 травня з концерту академічного симфонічного оркестру обласної філармонії під назвою «Мирославу Скорику». 13 травня фестиваль продовжився концертом гостя із Києва – заслуженого артиста України Андрія Остапенка у супроводі струнного ансамблю «Quadro corde». 16 травня відбувся концерт «Юні віртуози. Прикарпатський первоцвіт» – виступ переможців обласних та міжнародних конкурсів у супроводі академічного камерного оркестру «Harmonia Nobile». 17 травня: концерт «Володимир Івасюк & Квітка Цісик» (у програмі: - ансамбль народної музики «Бревіс»; солісти: Оксана Кречко, Оксана Романюк; - концертний ансамбль «Будьмо»);
    18 травня: концерт «Очима Франкової душі» за участю дуету бандуристок «METAMORFOSI»; 22 травня: - концерт «Яблуневий цвіт. Прикарпатський первоцвіт» за участю балетної школи-студії обласної філармонії; 23 травня: закриття фестивалю відбулося джазовим концертом «CLASSIK MEETS JAZZ» за участю JAZZ GROUP ART PRESTIGE та академічного камерного оркестру «Harmonia Nobile».
  • 22-23 травня у м. Долина та м. Калуш та відбувся фестиваль «Ретро Смак». Фестиваль проводиться з метою збереження та відтворення технічних і культурних здобутків, популяризації та розвитку ретроруху, промоції локальної крафтової продукції та бойківського регіону в цілому. В рамках фестивалю відбулося проведення ряду заходів, серед яких: - парад та виставка ретро автомобілів, квести, змагання, майстер-класи, дегустація натуральної продукції від локальних виробників, модний показ в ретро стилі та показ ретро фільму, унікальні фотозони, дитячі розваги, ярмарка, концертна програма «Retromusic» та екскурсія до еко-садиби «СТАРА ХАТА».

Культурно-мистецькi зв'язки Iвано-Франкiвщини

  • Вистава «Україна в огні» Дитячої театральної майстерні при Івано-Франківському національному драмтеатрі ім. І. Франка отримала чотири нагороди на четвертому Всеукраїнському фестивалі театрального мистецтва аматорських дитячих і молодіжних колективів у м. Мукачево Закарпатської області.

Музичне життя

  • В Івано-Франківській обласній філармонії ім. Іри Маланюк відбулися:
    - концерт «Паралелі» академічного камерного хору «Кантус» з м. Ужгород;
    - концерт Назарія Пилатюка (скрипка, м. Київ) та Романа Борковського (альт, Бельгія) за участю академічного камерного оркестру «Harmonia Nobile» (художній керівник та солістка – народна артистка України Наталія Мандрика);
    - концерт академічного симфонічного оркестру обласної філармонії ім. І. Маланюк (художній керівник та головний диригент Сергій Черняк) та лауреатки всеукраїнських та міжнародних конкурсів Марти Зіньковської (фортепіано) в рамках концертного сезону 2020-2021 «Юні таланти».

Театральне життя

  • У Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі ім. І. Франка відбулася прем’єра сюрреалістичної драми «Людина з довгою тінню» (режисер – Назарій Панів) за творами і листами Франца Кафки.

Бiблiотечна справа

  • 17 травня директорка Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка Людмила Бабій взяла участь у програмі «Позиція Галичини» на обласному телебаченні, присвяченій 150-літньому ювілеєві Василя Стефаника.
  • 17 травня в Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка під патронатом голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Андрія Бойчука та за участі ветеранських організацій відбувся показ фільму «Трохи нижче неба» (автор та продюсер – Михайло Ухман; режисер – Руслан Горовий). Кінострічка розповідає про українських «кіборгів», які захищали Донецький аеропорт. Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка у фойє театру розгорнула книжково-ілюстративну виставку «З Україною в серці», яка представила видання про бойові події на сході України.
  • В ОУНБ ім. І. Франка відбулися наступні заходи:
    - презентація книги івано-франківської поетеси, прозаїка, члена Національної спілки письменників України, професора кафедри української літератури Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ольги Слоньовської «Василь Стефаник: маестро української новели»;
    - презентація ліричної збірки івано-франківської поетеси Лесі Геник «Коронована весна»;
    - презентація книги «П’ять зшитків Євгенових» доктора політичних наук, професора, науковця Івана Монолатія. Книга розкриває особливості формування та становлення молодої та виваженої особистості майбутнього легендарного українського військовика, полковника Євгена Побігущого-Рена (1901-1995);
    - презентація українського перекладу мальопису «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері за участі видавця Кирила Горішнього. Організатори – ГО «Парі-ІФ» та видавництво «Леополь» (м. Львів);
    - ювілейна творча зустріч з відомим прикарпатським літературознавцем, есеїстом та науковцем Євгеном Бараном, під час якої автор презентував нові книги: збірку наукових есеїв і статей «25 монологів про літературу» та щоденникові медитації і афоризми «З книги живих»;
    - зустріч з студентами Івано-Франківського коледжу ЛНАУ;
    - презентація книжки семінариста, дяка-регента, науковця, поета, студента Івано-Франківської академії Івана Золотоустого Андрія Жука «Ці незбагненні сутінки осінні…»;
    - святковий захід на відзначення 30-річчя з часу заснування Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.
  • До свята Великодня відбулися:
    - книжкова виставка-інсталяція «Янголи віщують Благовість»;
    - книжкова виставка «Великдень на Прикарпатті: час малювати писанки»;
    - виставка за сторінками періодичних видань «Етнокухня Великоднього столу»;
    - книжково-ілюстративна виставка-інсталяція «Для нас лунає великодній дзвін: Христос Воскрес!»;
    - виставка «Величні свята приходять у дім».
  • Працівники обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка взяли участь в онлайн -заходах:
    - у творчій зустрічі з відомим польським прозаїком, поетом, драматургом, есеїстом, видавцем Анджеєм Стасюком. Зустріч-презентація відбулася в рамках п’ятої кампанії «Zaczytany Opolski», що сприяє промоції читання, ініційованої та фінансованої Маршальським управлінням в Ополе (Республіка Польща) та реалізованої Воєводською публічною бібліотекою ім. Е. Смолки в м. Ополе;
    - у підсумковій відеоконференції вчителів англійської мови навчальних закладів області, які проходять дистанційне навчання в Івано-Франківському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти;
    - у інтерактивній зустрічі-знайомстві із здобувачами освіти Ліцею №19 Івано-Франківської міської ради;
    - у черговій зустрічі в рамках п’ятої кампанії промоції читання, яка відбулася в саду Воєводської публічної бібліотеки ім. Е. Смолки (м. Ополе, Республіка Польща). Це була розмова з Філіпом Завадою – одним з найоригінальніших сучасних письменників і поетів Польщі;
    - в першому онлайн-занятті з дітьми внутрішніх переселенців, воїнів АТО та мешканців міста Івано-Франківська в рамках співпраці з ГО «Code Club Івано-Франківськ» (регіональний куратор – С. Никоноров) та другому етапі – онлайн-навчанні дітей програмуванню згідно програми Scratch;
    - у роботі ХІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Бібліотека і книга в контексті часу». Тема року – «Бібліотеки України в контексті державної гуманітарної політики»;
    - у фаховій відео-зустрічі з виконавчим директором компанії Plagiat.pl в Україні Алі Тахмазовим (м. Варшава, Республіка Польща) та Наталією Ганець, представницею компанії Plagiat.pl в Україні (м. Львів);
    - в англомовній дискусії з носієм мови Клер Меннінг зі Сполучених Штатів Америки. Темою обговорення було відзначення травня як Азіатсько-Тихоокеанського місяця американської спадщини;
    - у вебінарі «Як організувати успішний вебінар: практичні поради досвідченого модератора», організованого Благодійним фондом «Право на захист» та Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини у рамках проєкту «Навчальний онлайн-марафон для громадських активістів та правозахисних інституцій «Рівний-рівному» за фінансової підтримки Європейського Союзу;
    - у програмі професійного спілкування «ОдесаБібліоСаміт» для працівників бібліотек, музеїв, архівів, центрів культурних послуг, метою якої є обговорення актуальних проблем професійної діяльності, обмін досвідом роботи, розвиток і впровадження у роботу інноваційних практик інформаційної, бібліотечної, просвітницької, соціокультурної діяльності.
  • У бібліотеці діяли книжково-ілюстративні виставки:
    - виставка-порада «Солодке життя від майстрів-кондитерів» (до Дня кондитера);
    - виставка краєзнавчих видань «Наш Франківськ: мандрівка улюбленим містом» (до 359-річчя від часу заснування м. Івано-Франківськ);
    - виставка-знайомство «Ковальство: мистецтво, народжене вогнем», присвячена святкуванню Дня міста;
    - виставка-портрет «Орест Субтельний: легенда української історії» з циклу «Галерея видатних особистостей» (до 80-річчя від дня народження канадського історика українського походження, педагога, автора книги «Ukraine: A History» («Україна: Історія»)»;
    - виставка-реквієм та відеопрезентація «Немеркнуче світло великого подвигу» (до Дня пам’яті та примирення);
    - виставка-присвята «На крилах материнської любові» (до Дня Матері та Міжнародного дня сім’ї);
    - ювілейна книжкова виставка «Іван Малкович – поет і видавець, лавреат Національної премії ім. Т. Шевченка» (до 60-річчя від дня народження нашого краянина);
    - виставка «Літературний простір Прикарпаття: історія та сучасність» (до 50-літнього ювілею Івано-Франківської обласної організації Національної спілки письменників України);
    - виставка «Шевченківська премія. Україна пишається!» (до 60-річчя з часу заснування Національної премії ім. Т. Шевченка);
    - ювілейна книжкова виставка «Прикарпатські лавреати Національної премії України ім. Т. Шевченка: калейдоскоп творчості» (до 60-річчя з часу заснування найвищої премії України в галузі мистецтва та літератури);
    - тематична книжкова виставка «Кредитний механізм у банківській справі» (до Дня банківського працівника);
    - виставка-реквієм «Останній шлях Кобзаря в Україну», приурочена до 160-річчя перепоховання праху Тараса Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева (1861);
    - ювілейна книжкова виставка «Євген Баран. Літературознавчі експресії» (до 60-річчя відомого літературного критика, кандидата філологічних наук, доцента Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, голови відновленого товариства письменників і журналістів ім. І. Франка).
  • З нагоди 150-ліття від дня народження видатного українського письменника-новеліста Василя Стефаника організовано:
    - книжкову виставку «Василь Стефаник. Філософія народного буття»;
    - відеопрезентацію «Василь Стефаник: сила справжнього таланту»;
    - відеопрезентацію «Василь Стефаник: наближення».
    А також працівники Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка за участі директорки Людмили Бабій долучилися до проведення літературно-мистецького свята «Володар дум селянських», приуроченого 150-літтю від дня народження Василя Стефаника, що відбулося у с. Русів на Снятинщині та представили гостям дійства розгорнуту книжково-ілюстративну виставку «Василь Стефаник: вогонь і біль русівського генія», на якій експонувалися цінні видання з фондів обласної книгозбірні, а саме: літературна спадщина митця слова та праці українських, зокрема й прикарпатських, науковців, літературознавців, дослідників, присвячені творчості видатного новеліста.
  • До Дня Європи представлено:
    - виставку «Європейська інтеграція: здобутки, проблеми, перспективи»;
    - відеопрезентацію про історію Дня Європи та його відзначення в Україні та в Європі.
  • До Дня вишиванки організовано:
    - тематичну виставку «Вишиванка – невмирущий оберіг»;
    - відеопрезентацію «День вишиванки»;
    - виставку-інсталяцію «Сорочку мати вишила мені, червоними і чорними нитками»;
    - флешмоб бібліотечних працівників.
  • В інформаційно-ресурсному центрі «Вікно в Америку» відбулися:
    - віртуальна дискусія «Гендерна інклюзивність у спорті: Безпечні простори, спільнота та розширення можливостей», організована Посольством США в Римі (Італія);
    - засідання англомовного клубу, де учасники обговорювали переглянутий британський науково-фантастичний телесеріал-антологію «Чорне дзеркало», сезон 3, епізод 1 під назвою Nosedive;
    - онлайн-зустріч з представниками Міністерства цифрової трансформації, організованої Американським домом в Києві за підтримки Американських Рад.
  • У рамках проєкту «Мова. Культура. Німеччина» у співпраці з Goethе-Іnstitut в Україні відбулася онлайн-лекція «Міст до університету в Німеччині» в рамках проєкту «Педагогічна кооперація з німецької мови».
  • В обласній бібліотеці для юнацтва організовано:
    - виставку-свято «Благословення сходить із небес. Великдень» (до Великодня);
    - книжково-ілюстративну виставку «Мій Івано-Франківськ – окраса рідного краю – це частина моєї Батьківщини» (до Дня міста);
    - «Хроніки Станіславівські» (до Дня краєзнавства);
    - виставку-спогад «Історія гідності: 2-га Світова війна» (до Дня Перемоги над нацизмом у Другій Світовій війні);
    - виставку-вдячність «З теплом і ніжністю до мами» (до Дня матері);
    - онлайн-конференцію до 50-річчя від дня створення Івано-Франківської обласної організації Національної спілки письменників України;
    - книжкову виставку «Володар дум селянських» (до 150-річчя від дня народження видатного українського письменника-новеліста Василя Стефаника);
    - виставку «Сім’я – ключ до щастя» (до Міжнародного дня сім’ї);
    - виставку-знайомство «Пізнаємо Європу разом» (до Дня Європи в Україні);
    - виставку-вітраж «Тут дух століть і слава поколінь» (до Міжнародного дня музеїв);
    - виставку «Пам’ять героїв стукає в наші серця» (до Дня героїв);
    - виставку-бібліогід «Дорогами тисячоліть: про що розповідають письмена».
  • В обласній бібліотеці для дітей відбулися:
    - пасхальна композиція «Писанковий розмай»;
    - година відваги «Болючий щем про тих солдат, які навічно стали журавлями»;
    - мистецька вітальня «Про рідний край Івано-Франківськ поетичним рядком»;
    - свято-подарунок «Найкраще в світі слово Мама»;
    - день сімейного читання «Щаслива родина – багата країна»;
    - бліцтурнір «Європа : Що? Де? Коли?»;
    - етно-гра «Вишиванка для українця оберіг»;
    - еко-ранок «Музика лине, почався танок, свято у наших дерев й квіточок»;
    - народознавча подорож «Барви Великодня» (до Великодніх свят);
    - творча майстерка «Листівка для матусі» (до Дня Матері);
    - інформаційний блок «Прикарпатські письменники – лауреати обласної премії імені Василя Стефаника в галузі літератури»;
    - відео-досьє «Кленові листки болю і любові: доленосні жінки Василя Стефаника»;
    - літературний кругозір «Андрій Чайковський – знаний і не знаний» (до 165-річчя від народження українського письменника);
    - свято вишиванки «Вишиванка – душа України» в рамках Міжнародного онлайн проєкту «Ми українці. Я і ти»;
    - флешмоб «Вишиті візерунки долі» (до Дня української вишиванки);
    - географічна подорож «Вивчай Європу – змінюй Україну» (до Дня Європи);
    - виставка дитячих малюнків «Яким я бачу своє місто» (до Дня міста);
    - відео-екскурсія «Пізнай таємниці музею» (до Міжнародного дня музеїв).
Оновлено
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка