Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Хронiка культурно-мистецького життя Прикарпаття



травень 2018 року

Загальнi питання культури

  • Під час святкування Дня міста Івано-Франківська відбулося урочисте вручення відзнаки новим лауреатам міської премії імені І. Франка. Ними стали: в галузі літератури – Ярослав Довган за поетичну збірку „На сонячному боці” та Володимир Смирнов за книжку „Написане залишається”; в галузі журналістики – команда ОТБ „Галичина” (Лілія Боднарчук, Руслана Верней, Станіслава Ігнатюк) за телепрограму „Жертви червоного ката. Хроніка 1939-1941 років”.
  • В Івано-Франківську відбулося засідання комісії з призначення премії імені Василя Стефаника в галузі літератури. Лауреатами премії стали: Галина Христан за книжку „Отченаш неба” (номінація „Проза”); Леся Шмигельська за книги „ПроСвіт” і „Осанна осені” (номінація „Поезія”); Петро Парипа та Оксана Парипа за книжку „Великі українці без масок” (номінація „Документальна і науково-критична література”). Нагородження лауреатів обласної премії відбулося 13 травня у с. Русів Снятинського району під час урочистостей з відзначення 147-ї річниці від дня народження Василя Стефаника.
  • м. Івано-Франківськ став переможцем щорічної премії Europe Prize-2018, яку вручає Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) за найактивніше просування європейської ідеї.
  • м. Івано-Франківську подарували ковану скульптуру „Ангела-охоронця” від учасників фестивалю „Свято ковалів” в рамках відзначення Дня міста.

Мистецтво

  • У виставковій залі обласної організації НСХ України діяла виставка робіт Миколи Якимечка та кращих семестрових і дипломних робіт студентів Інституту мистецтв „Микола Якимечко і його творча майстерня” (з нагоди 55-ліття художника).
  • У фортечній галереї „Бастіон” (м. Івано-Франківськ) відбулися:
    - виставка живопису Оксани Бойко „What dreams may come” („Куди ведуть мрії?”);
    - виставка творчих робіт Анатолія Мельника;
    - виставка живопису Федора Матейчука.

Музейна справа

  • В Івано-Франківському Музеї мистецтв Прикарпаття діяли:
    - виставка творів Олекси Новаківського та учнів його Мистецької школи (до 95-річчя її заснування);
    - виставка творів Христини Дувірак (витинанки) та Людмили Косович (акварель, ляльки) „Берегині долі”.
  • В обласному краєзнавчому музеї експонувалися:
    - виставка відреставрованих знахідок – пам’яток археології ранньоримського часу (обрядово-поховальний інвентар), знайдених біля с. Коростовичі Галицького району;
    - виставка живопису та графіки Петра Грицюка „Станіславів & Галичина на початку ХХ століття”.
  • У літературному музеї Прикарпаття діяла виставка „Зірка, до якої йду”, присвячена 75-річчю від дня народження письменника і поета отця Романа Паньківа.
  • В Долинському краєзнавчому музеї „Бойківщина” Тетяни і Омеляна Антоновичів експонувалася виставка картин львівської художниці Любові Шевчук-Кушпіт „Барви Весни”.
  • Коломийський Національний музей Гуцульщини та Покуття та його філія – Музей писанкового розпису організували „Ніч у музеї” з нагоди Міжнародного дня музеїв. У програмі: виступ фольклорно-етнографічного колективу „Торговицькі вечорниці” з Городенківщини; театралізоване дійство традиційного гуцульського весілля у виконанні аматорського колективу із с. Мишин Коломийського району; майстер-клас з виготовлення керамічного намиста; презентація документального фільму „Жива ватра” (режисер Остап Костюк); виставка давніх скринь та одягу.
  • В Коломийському Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського відбувся вечір пам’яті берегині полотняного літопису карпатського краю і подвижниці української народної вишивки Ірини Свйонтек.
  • В музеї етнографії та екології Карпатського краю (м. Яремча) експонувалися роботи студентів Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. Ю. Шкрібляка (Чернівецька обл.) з нагоди Міжнародного дня музеїв.
  • У музеї історії м. Тисмениця діяла виставка робіт юних художників школи мистецтв імені Й. Княгиницького „Творча родина – творча Україна”. На виставці було представлено малюнки і скульптурки.
  • У Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини відбувся показ колекції авторського вишитого одягу Галини Крицкалюк з с. Смодна Косівського району. Майстриня в рамках етно-дефіле представила понад 30 чоловічих і жіночих сорочок та суконь, оздоблених ручною вишивкою. Основою показу були декілька комплектів елегантних сорочок для чоловіка та дружини.
  • У художньо-меморіальному музеї Василя Касіяна (м. Снятин) діяла виставка абстрактного мистецтва буковинського скульптора і живописця Святослава Вірсти „Я формула”, присвячена 55-річчю художника.

Культурно-освiтня робота. Народна творчiсть

  • З 4 по 7 травня в Івано-Франківську відбулося святкування 356-ої річниці міста. З цієї нагоди поєдналося два фестивалі: „Франківськ – місто для життя” і „Карпатський простір”.
    Цього року фестиваль «Карпатський простір» об’єднав аж 18 країн-учасниць – Україну, Грузію, Польщу, Азербайджан, Болгарію, Угорщину, Молдову, Швейцарію, Австрію, Литву, Латвію, Естонію, Францію, Мексику, Білорусь, Словаччину, Румунію, Чехію.

    Заходи були розділені на кілька локацій:
    - На головній сцені під відкритим небом відбулося урочисте відкриття фестивалю за участю Національного академічного симфонічного оркестру України, муніципального хору «Галицькі передзвони» та камерного хору «Воскресіння». Впродовж трьох днів у рамках фестивалю відбулися концерти відомої української групи «Друга ріка», гурту «ТНК» та швейцарського гурту «Кадебостани».
    - 4 травня в Івано-Франківську та Коломиї відбувся флешмоб – Національні читання «Ліна Костенко об’єднує». У ньому на 18 локаціях (зокрема й біля ОУНБ, ОБЮ, ОДБ) взяли участь представники влади, організатори фестивалю, відомі громадські діячі, письменники, солдати Національної гвардії, поліцейські, робітники, студенти вишів, діти, пересічні громадяни – читачі бібліотек. Флешмоб відвідала французька письменниця Ніколь Лоран-Катріс.
    - Театральна програма: Національний угорський театр презентував виставу «Сім’я Тотів». Також вистави зіграли учасники з Білорусі, Грузії та Чехії.
    - На сцені Театру ляльок відбулися вистави для дітей та дорослих. Із Литви завітав єдиний європейський мандрівний театр «Василичі», який показав виставу «Мандри Гулівера».
    - Для кіноманів організатори показали нещодавні українські хіти: «Кіборги» та «Сторожова застава»; документальний фільм «Міф» та фільм-переможець «Берлінале-2017» під назвою «Про тіло та душу».
    - Арт-напрямок: живопис, скульптура, архітектура та народні мистецтва. Родзинкою стала фотовиставка французького художника Бернарда Прасса.
    - Гала-концерт «Перлини світової класики» за участю солістів країн-учасниць фестивалю. Симфонічний оркестр Підкарпатської філармонії імені Артура Малаєвського (Польща).
  • 19 травня Івано-Франківськ одночасно з 48 містами України вп’яте приєднався до міжнародного фестивалю «День Вуличної Музики». Аматори і професіонали наповнювали Івано-Франківськ музикою. Серед них: - струнний ансамбль „Quаttro corde”, Фанковий Ганок, Пенсія, Savka pub-bend, Frida Band, Space Band, Physalisovi? Nadd Hobb, Izi Band, Junket (Київ), Гурт [О] (Київ). Цьогорічним подарунком від організаторів став музичний тролейбус – trolleybus, у якому виступали музиканти S2DIO. Тролейбус тематично розфарбували та прикрасили всередині. Також під час свята всі охочі могли зіграти на вуличному піаніно та придбати на ярмарку хенд-мейду вироби від місцевих майстрів.
  • 12 та 13 травня у с. Космач Косівського району відбувся обласний гуцульський етнофестиваль «Великдень у Космачі». Його метою є популяризація етнотрадицій, відродження місцевого мистецтва та ремесел. Зокрема, у межах цього заходу відбулися: з'їзд писанкарів, різноманітні майстер-класи, концерти, дискотеки, гуцульські забави та запалювання космацької ватри.
  • У смт Верховина відбувся ХХІ регіональний Зліт обдарованої учнівської молоді Гуцульщини. Юні представники гуцульських районів Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей зібралися у Гуцульській столиці, щоби продемонструвати свої науково-дослідницькі, пошуково-краєзнавчі, творчі роботи. Переможці різного роду районних, обласних та Всеукраїнських конкурсів приїхали з 8 районів та 16 ОТГ, щоби взяти участь у цьому дійстві, яке перетворилося на феєрію талантів.
  • В с. Завалля Снятинського району відбувся перший регіональний відкритий фестиваль стрілецької пісні „Завальська Січ” під гаслом „За Україну! За її волю!”.

Культурно-мистецькi зв'язки Iвано-Франкiвщини

  • Творчі колективи та майстри декоративно-ужиткового мистецтва Верховинщини взяли участь у театралізованому автентичному мистецькому святі „День Гуцульської культури”, яке відбулося у Полтаві.
  • Калуський народний муніципальний театр „Легенда” з постановкою вистави „Камінний хрест. Повернення” (режисери: Леся Піцик, Ірина Хемич) набрав найбільшу кількість голосів (496) під час онлайн-голосування на «Приз глядацьких симпатій» та здобув перемогу в номінації «За актуальність та виразність театральної вистави» за рішенням журі у рамках ІІ фестивалю Українського аматорського театру „Theatre Day Fest” – „День театру” у м. Київ.
  • Артисти продюсерського центру „Star Team” (м. Івано-Франківськ) повернулися з нагородами з Всеукраїнського фестивалю-конкурсу молодих виконавців сучасної української пісні „Твоя зірка – 2018” з м. Рівне. Учасниками фестивалю були талановиті виконавці віком від 6 до 21 року з 9 областей України. Перше місце у своїй віковій категорії здобула Ярина Тарас (викладач Ірина Батюк), а лауреатами фестивалю стали: Вікторія Полянська, Софійка Федорів, Емілія Цимбалюк, Софія Дем’янів, Ілля Левко, Ольга Рутковська, Марія Сенкевич та Оля Петришин.

Театральне життя

  • В Івано-Франківському обласному академічному муздрамтеатрі ім. І. Франка відбулася прем’єра вистави „Модільяні” (режисер Р. Держипільський).
  • В Івано-Франківському обласному театрі ляльок відбулися:
    - фестиваль лялькових театрів країн Карпатського регіону „Лялькові обереги” в рамках ІІІ Міжнародного мистецького фестивалю країн Карпатського регіону „Карпатський простір”;
    - фестиваль історичної літератури „Софія”. У програмі: нагородження переможців конкурсу історичної прози; - презентація колективного видання кращих творів конкурсантів.

Бiблiотечна справа

  • 2 травня обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка взяла участь у молодіжному квесті «ІНТЕЛЕКТ-КРОС» з нагоди відзначення 356-річчя м.Івано-Франківська.
  • У відділі літератури іноземними мовами ОУНБ ім. І. Франка відбувся захід з підопічними Івано-Франківського Територіального центру соціального обслуговування. Тут для них фахівці відділів абонементу та літератури іноземними мовами провели історичний екскурс «Івано-Франківськ: місто давнє і сучасне». Дружній візит відбувся в рамках соціального проекту „Естафета добра і любові”, в тісній співпраці з відділом соціально-побутової адаптації (завідувачка Богдана Ботюк) та місцевим відділенням ВБО „Турбота про літніх в Україні” (виконавчий директор Зінаїда Зінько).
  • 4 травня 2018 року в рамках III Міжнародного мистецького фестивалю "Карпатський простір" обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка організувала флешмоб – літературні читання "Ліна Костенко об'єднує".
  • 14 травня завідувач відділу літератури з мистецтва Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка, кандидат наук з соціальних комунікацій Галина Пристай взяла участь у Всеукраїнській науково-теоретичній конференції "Сучасні акценти музейництва. Історія, здобутки, перспективи", яка проходила на базі Івано-Франківського краєзнавчого музею.
  • В ОУНБ ім. І. Франка відбулися наступні заходи:
    - презентація карти України, створеної молодою прикарпатською художницею Марічкою Пазинюк, яка складається з дев’яти пазлів-етнорегіонів;
    - презентація картин художниці Оксани Тригуб-Мілашевич, уродженки міста Горлівка Донецької області;
    - презентація книги «І все життя – подвижництво у рідному слові…» (Статті, дослідження, спогади про професора Любов Миколаївну Кіліченко) в рамках проекту «Зустріч з вченим». Упорядник книги – професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника С. І. Хороб;
    - презентація книги-пам’яті загиблих в АТО уродженців Івано-Франківщини „Горять свічки на серці України”, приурочена відзначенню в області Дня Героїв;
    - творча зустріч з вченим-винахідником, доктором медичних наук, професором, завідувачем кафедри ортопедичної стоматології ІФНМУ Зіновієм Ожоганом в рамках засідання Інтелектуального клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливі»;
    - день фахівця «Англомовний огляд в аудіюванні»;
    - відкриття книжкового фестивалю „Слово” та круглий стіл на тему „Рівень сучасної писемності та культури – що є їх причиною та наслідком”;
    - творча зустріч із заслуженою артисткою України, доцентом кафедри виконавського мистецтва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ольгою Велкою та студентами її класу, лауреатами Міжнародного конкурсу «Хай пісня скликає друзів».

    До Дня Європи діяли:
    - віртуальна подорож «Ми за Європу – ми за мир!»;
    - книжкова виставка «Україна – Європейський Союз: шляхи зближення»;
    - інтернет-мандрівка «Культурна спадщина Європи – єдність у розмаїтті».
  • В інформаційно-ресурсному центрі «Вікно в Америку» діяли:
    - методична майстерня для вчителів англійської мови «Інноватика у викладанні англійської мови»;
    - виставка-портрет «Вільний танець Айседори Дункан» (до 140-річчя від дня народження американської танцівниці);
    - онлайн-курс «Англійська для медіаграмотності». Ініціатором навчання став професор Девід Грейкон, науковець програми Фулбрайта, який на даний час викладає в Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника. Фасилітатором курсу також є Наталія Гошилик, директор ГО «Центр дослідження комунікації», викладач англійської мови університету;
    - виставка фотожурналістки Анастасії Власової «Батьківщина у вигнанні», яка висвітлює різні аспекти життя переселенців – кримсько-татарських родин на Західній Україні з нагоди Дня пам’яті жертв депортації кримських татар;
    - презентація бізнес-детективу Романа Кузюка «Кінцевий бенефіціар».
  • У рамках проекту «Мова. Культура. Німеччина» у співпраці з Goethе-Іnstitut в Україні відбулися:
    - тематичний диспут «Прелюдії філософії Вільгельма Віндельбанда» (до 170-річчя від дня народження німецького філософа-ідеаліста);
    - методична майстерня для вчителів німецької мови «Комунікативний підхід до вивчення німецької мови в середніх навчальних закладах»;
    - книжкова виставка «Народжений літати: «чарівник» Отто Лілієнталь» (до 170-річчя від дня народження німецького інженера, одного з піонерів авіації).
  • У бібліотеці діяли книжково-ілюстративні виставки:
    - виставка-панорама «Книга – притулок мудрості , аптека для душі» (до річниці заснування Станіславської державної обласної бібліотеки);
    - виставка-інсталяція «Станиславів – Івано-Франківськ у дзеркалі століть»;
    - книжково-ілюстративна виставка-вшанування «У святому мовчанні над вічним вогнем схиляється наша Вітчизна» (до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та до Дня пам’яті та примирення);
    - виставка «На крилах материнської любові» (до Дня Матері);
    - виставка бібліографічних покажчиків «Літературознавча бібліографія»;
    - виставка-портрет «Тарас Прохасько: «Нема нічого правдивішого у світі від написання книжок…» та виставка-вітання з циклу «У колі друзів» «Тарас Прохасько: письменник «іншого формату» (до 50-ліття від дня народження українського письменника);
    - виставки «Біжать узори в глиб століть на рушниках і вишиванках»; - «Таємниця коду української вишивки» (до Дня вишиванки);
    - книжково-ілюстративна виставка «Світ мистецької думки Миколи Якимечка» (з нагоди 55-літнього ювілею художника-живописця, графіка);
    - виставка-подорож «Музейні скарби України і світу» (до Міжнародного дня музеїв);
    - виставка-тріумф «Багатоголосся письма Світлани Алексієвич» (до 70-річчя від дня народження письменниці, лауреата Нобелівської премії);
    - виставка нових книг «У Книзі – цілий світ» (до Дня видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження»;
    - виставка-ретроспектива «Писемність наша – життя духовного основа» (до Дня слов’янської писемності та культури);
    - міні-виставка робіт Уляни Думки-Зорій «Таємниця ґердана» в рамках етно-центру «Скарбниця духовності»;
    - виставка-реквієм «Реабілітовані історією» (до Дня пам`яті жертв політичних репресій);
    - виставка-подія «Дивізія «Галичина»: українські серця під чужими мундирами» (до 75-річчя з часу заснування дивізії «Галичина»);
    - виставка-батл «Куріння чи здоров’я: обирайте самі» (до Всесвітнього Дня боротьби з тютюнопалінням).
  • В обласній бібліотеці для юнацтва проведено:
    - національні читання «Ліна Костенко об’єднує»;
    - майстер-клас – створення книжкових закладок (до ІІІ Міжнародного фестивалю «Карпатський простір»);
    - медіа-краєзнавчий етюд «Квітни, рідне місто, на добро і злагоду»; - виставка-панорама «Стежками долі рідного міста» (до 356-річчя міста Івано-Франківська);
    - творча майстерня «З теплом і ніжністю до мами»;
    - виставка-реквієм «Війна у серці, в пам’яті, в книжках» (до пам’яті жертв Другої Світової війни);
    - конкурс «Кращий читач року обласної бібліотеки для юнацтва»;
    - виставка-вдячність «Всім серцем поклонімось Матерям» (до Дня матері);
    - виставка-персоналія «Співець селянської долі» (до дня народження письменника Василя Стефаника);
    - свято родини «Нехай квітує дерево родинне»; - виставка-колаж «Родина – нерозривна єдність поколінь» (до Міжнародного дня сім’ї);
    - виставка-ювілей «Магія творчості Тараса Прохаська» (до 50-річчя від дня народження письменника);
    - бібліотечна виставка «Отаман вільного козацтва» (до 145-річчя від дня народження Петра Скоропадського);
    - скайп-спілкування «Вишиванка – наш генетичний код» (до Дня вишиванки);
    - виставка-орієнтир «Книга в контексті часу»;
    - виставка-мозаїка «Скарбниці світу» (до Міжнародного дня музеїв);
    - виставка-репортаж «Україна: шлях до Європи» (до Дня Європи в Україні);
    - година пам’яті «Доторкнутись серцем до подвигу» (до Дня Героїв);
    - виставка-інформація «З витоків словесних скарбів», «Спадщина братів Кирила та Мефодія» (до Дня Слов’янської писемності);
    - бібліотечна виставка «Пресвята Трійця – джерело святості життя» (до свята Трійці);
    - виставка-портрет «Нескорене серце Петра Карманського» (до 140-річчя від дня народження).
    - презентація книг на екологічну тематику та зустрічі з їх авторами в рамках книжкового фестивалю „Слово”.
  • В обласній бібліотеці для дітей відбулися:
    - краєзнавчий калейдоскоп «Мій Івано-Франківськ – окраса України» (до Дня міста);
    - конкурсна програма «І герої були дітьми» (до Дня пам'яті та примирення);
    - екологічна тривога «Скажемо «Ні» сміттю в рідному місті»;
    - круглий стіл для батьків «Книги майбутнього: як змінюється наше життя»;
    - «Весна і мама – дві краплини сонця»; - родинне свято «Усе бере від матері початок…»; - свято матері «За все що маю, дякую тобі!» (до Дня матері);
    - година творчого дозвілля «Разом нам цікаво»; - ігровий фольк-майдан «Ігри наших бабусь та дідусів» (до Міжнародного дня сімʼї);
    - конкурс творчого пера «Поезія очима дітей» (мовно-літературна студія «Натхнення»);
    - соціально-політична акція «Мій майбутній Івано-Франківськ» (малюнки дітей з мріями про майбутнє рідного міста та держави) (до Дня міста);
    - літературно-патріотична композиція «За Україну, за її волю стояли на смерть вояки» (до Дня Перемоги);
    - літературне знайомство «Борис Грінченко відомий і невідомий» (до 155-річчя від дня народження українського письменника, педагога, мовознавця);
    - бесіда біля книжкової виставки-роздум «Жертви політичних репресій. Хто вони та в чому їх подвиг?» (до Дня пам'яті жертв політичних репресій);
    - інформ-хвилинка «Тендітний світ балету» (до 110-річчя від дня народження Н. Верекундової, української актриси балету);
    - книжковий фестиваль „Слово”: презентація книг дитячих видавництв та зустрічі з їх авторами; - круглий стіл на тему „У чиїх руках майбутнє”; - нагородження учасників та закриття фестивалю.

Пiдвищення фахового рiвня

  • Проведено низку веб-занять з фахівцями центральних районних бібліотек з питань впровадження УДК.
Оновлено
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка