Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Хронiка культурно-мистецького життя Прикарпаття



сiчень 2019 року

Загальнi питання культури

  • В управлінні культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації відбулася колегія, на якій прийнято: постанову про перелік культурно-мистецьких заходів на 2019 рік; про проблеми та перспективи діяльності духових оркестрів; проект про присвоєння, підтвердження звання „народний (зразковий) аматорський” колектив. Відповідно до „Положення про народний” („зразковий”) аматорський колектив у культурно-освітніх закладах системи Міністерства культури і мистецтв України”, затвердженого наказом Міністерства культури і мистецтв України від 23.06.1999 р. № 415, колегія управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації постановляє:
    - присвоїти звання „народний”:
    - жіночому вокальному ансамблю „Чарівниці” Будинку культури с. Залуква Галицького району;
    - зняти звання „народний (зразковий) аматорський” з:
    - народного аматорського вокального ансамблю „Бойківчанка” Палацу культури „Мінерал” м. Калуша.
  • Лауреатами обласної премії ім. патріарха Володимира Романюка та митрополита А. Шептицького в галузі духовної літератури, мистецтва та архітектури визначено: номінація „Духовне друковане слово” – Ярослав Ткачівський; „Реставрація сакральних об’єктів” – о. Юрій Новицький; „Образотворче та народне сакральне мистецтво” – Роман Кондратів, Олександра Хапкіна, Володимир Сірко, Микола Симчишин та Валерій Малиновський; „Новостворені сакральні об’єкти” – Орест та Світлана Кос, Сергій Кушнірюк та Олег Абрамкін.
  • Відзначили лауреатів Тисменицької районної премії імені Романа Федоріва : у номінації „Література” премію отримав історик, автор публікацій у періодичних виданнях Андрій Сміжак із с. Ямниця за історико-краєзнавче видання „Дорога надії. Історія другої хвилі еміграції до Канади мешканців с. Ямниця (1920-1939 рр.)” (2016); у номінації „Культура” – аматорський фольклорний колектив „Черніївчани” будинку культури с. Черніїв (керівник Марія Марцинюк); у номінації „Образотворче і народне мистецтво” – Володимир Березний із с. Павлівка, заснував власну художню студію „Da Vinci”; заохочувальну премію у номінації „Література” отримав поет, композитор Володимир Присяжнюк із с. Черніїв за збірку поезій „У середмісті моєї пам’яті” (2017).

Мистецтво

  • У виставковій залі обласної організації НСХ України діяла виставка робіт прикарпатських художників, приурочена до Різдва Христового.
  • У фортечній галереї „Бастіон” (м. Івано-Франківськ) функціонували:
    - спільна виставка живопису івано-франківських художників „Миттєвості”: Любомира Худяка, Галини Григорук, Тетяни Білоус, Анни Овсянкіної та Nadiya;
    - виставка живопису на склі львівської художниці Наталії Курій-Максимів „Янголи”;
    - виставка робіт івано-франківського художника Андрія Максим’юка „Емоції акварелі”;
    - соціальна благодійна фотовиставка „Дотик сонечко”.
  • У центрі сучасного мистецтва (м. Івано-Франківськ) експонувалася виставка живопису художників: Сергія Гая, Наталії Заставної, Петра Лебединця, Алли Алєксєєвої, Ігора Панчука.
  • У галереї „Чеч” (м. Івано-Франківськ) діяла виставка робіт учасників легендарної бієнале „Імпреза” під назвою „Наприкінці”.

Музейна справа

  • В Івано-Франківському Музеї мистецтв Прикарпаття діяли:
    - виставка іконописних творів студентів спеціалізації „іконопис” інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника „Світло від світла”;
    - виставка відреставрованих творів з фондозбірки музею „Повернуті з небуття”;
    - виставка робіт Людмили Богайчук та Анжели Голодецької (батік та живопис) „Про небо”.
  • В обласному краєзнавчому музеї:
    - експонувалася виставка робіт Любові Маковійчук-Гумен, Марії Савіцької та Юрія Матічина „Покутські традиції”. На виставці представлено традиційні сумки „тобівки”, панно, віночки, чільця і молочну кераміку, які репрезентують народні звичаї та відтворюють символічний орнамент покутського краю;
    - відбулися краєзнавчі читання, присвячені пам’яті Петра Арсенича з нагоди 85-ої річниці від дня народження відомого краєзнавця, музеєзнавця.
  • У літературному музеї Прикарпаття діяла виставка до 70-річчя від дня народження письменника, педагога, краєзнавця Василя Бабія.
  • В Музеї етнографії та екології Карпатського краю (м. Яремче) відбулася науково-практична конференція „Прикарпаття на шляху до соборності українських земель доби національної революції 1917-1923 рр: досвід та уроки”.
  • В Долинському краєзнавчому музеї „Бойківщина” Тетяни і Омеляна Антоновичів діяли виставки:
    - „Новорічні та різдвяні листівки” (до новорічно-різдвяних свят);
    - „1 січня – День народження Степана Бандери” (до 110-річчя від дня народження провідника ОУН);
    - „22 Січня – День Соборності України”;
    „29 Січня – день пам’яті Героїв Крут”.
  • У Верховинському історико-краєзнавчому музеї Гуцульщини відбулося відкриття виставки заслуженого діяча мистецтв Миколи Рибенчука та його дружини Людмили „Священна Гуцульщина. Свидовець і гуцули”.

Культурно-освiтня робота. Народна творчiсть

  • З 8 по 14 січня в Івано-Франківську відбувся Х міжнародний різдвяний фестиваль "Коляда на Майзлях". Гостями свята стали понад 50 колективів – як з Прикарпаття, так і з різних куточків України, а також гості із Польщі, Молдови та інших країн. Виступали колективи із зони бойових дій – Волновахи та Попасної. У концертній програмі взяли участь народна артистка України Ніна Матвієнко, муніципальна академічна чоловіча хорова капела ім. Л. М. Ревуцького, народна артистка України Марія Бурмака та київський гурт «Gypsy Lyre».
  • У м. Івано-Франківську відбувся фестиваль фольклорних дійств „Битва вертепів - 2019”.
  • 8 січня у м. Калуш на площі Героїв відбувся різдвяний фестиваль «Іде Різдво із колядою». Фестиваль розпочався святковою ходою колядників та вертепів в супроводі народного муніципального духового оркестру палацу культури «Юність» (керівник Іван Шалата). У фестивалі взяли участь колективи закладів культури, освіти, громадських організацій, церковні хори, недільні школи, діти з Луганщини та колективи з Рогатинського і Калуського районів. Загалом у фестивалі взяло участь близько 400 учасників. Особливо цікавими були вертепні дійства, які вирізнялись своєю неповторністю та оригінальністю.
  • З 8 по 11 січня у м. Яремче відбувся ХІ Міжнародний молодіжний фестиваль „Діамант Карпат”. У конкурсі-фестивалі взяли участь близько ста учасників. Це й артисти-початківці, й аматори, і професіонали з різних куточків України та ближнього зарубіжжя, які проявляють себе у різних номінаціях та категоріях: вокал, хореографія, інструментальний, театральний та цирковий жанри, а також декоративно-прикладне мистецтво.
  • 9 січня у смт Верховина відбувся традиційний фестиваль „Гуцульська коляда”. На фестивалі виступали колядницькі партії з різних сіл району, які одна за одною колядували та прославляли ім'я Господнє в різноманітних автентичних колядах.
  • На Богородчанщині відбувся різдвяний фестиваль „Коляда у ріднім краю”. У фестивалі взяли участь 38 колективів, які представили старовинні та сучасні колядки, різдвяні і вертепні дійства.

Музичне життя

  • В Івано-Франківській обласній філармонії відбулися:
    - прем’єра балету на 2 дії „Історія Кая і Герди” (за мотивами казки «Снігова королева» Ганса Крістіана Андерсена) за участю учнів балетної школи та академічного симфонічного оркестру обласної філармонії. Художній керівник та головний диригент – Сергій Черняк; композитор В. Павліковський заслужений діяч мистецтв України;
    - концерт „Vivaldi. Відлуння галантної епохи”. У програмі: - академічний камерний оркестр „Harmonia Nobile” обласної філармонії ім. І.Маланюк (художній керівник та концертмейстер – народна артистка України Н. Мандрика);
    - концерт „Я – українка з Галичини” до 100-річчя від дня народження Іри Маланюк. У програмі: - академічний камерний оркестр «Harmonia Nobile» обласної філармонії ім. І.Маланюк (художній керівник – народна артистка України Наталія Мандрика); - солісти обласної філармонії імені Іри Маланюк: Ірина Ключковська, Оксана Кречко, Ольга Яловенко; - академічний симфонічний оркестр обласної філармонії імені Іри Маланюк (художній керівник та головний диригент – Сергій Черняк); Юлія Алєксєєва (сопрано, м. Київ).

Бiблiотечна справа

  • Директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка Людмила Бабій взяла участь у спецпогашенні маркованого конверту, присвяченого 150-річчю від дня народження відомого українського художника Івана Труша, яке відбулося в Музеї мистецтв Прикарпаття.
  • 22 січня працівники обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка долучилися до проведення ювілейної академії, присвяченої 100-річчю Соборності України "Моя Соборна Україна знов зустрічає день новий" представленням книжкової виставки "Злука: віків і волі вічні дзвони" в обласному музично-драматичному театрі ім. І. Франка.
  • В Інформаційно-ресурсному центрі «Вікно в Америку» Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка відбулося засідання дискусійного клубу на тему: «Національна ікона американського прогресивізму» (до 90-річчя від дня народження Мартіна Лютера Кінга, лідера руху за громадянські права темношкірих у США).
  • З нагоди 110-ої річниці від дня народження С.Бандери було організовано:
    - історична година «Степан Бандера: лицар українського духу і звитяги»;
    - книжкова виставка «Степан Бандера: символ нескореного українства».
  • До свята Різдва Христового діяли святочні книжково-ілюстративні виставки-інсталяції:
    - «Різдвяний вечір – Святий вечір»;
    - « Ніч перед Різдвом: традиції прикарпатського краю»;
    - «Магічний світ Різдва»;
    - «До Різдвяного столу»
    - виставка-калейдоскоп за сторінками періодичних видань «Різдвяний вернісаж».
    Продовжувала діяти виставка «Техноялинка» - виробів гуртків дитячої та юнацької творчості, проведений літературно-музичний вечір «Нова радість стала» за участі вихованців відділу «Школа мистецтв» Міського центру дитячої та юнацької творчості.
  • Відзначенню 100-літтю Злуки УНР та ЗУНР присвячувалися:
    - літературно-історичний діалог «Соборність України: від ідеї до сьогодення»;
    - патріотичний флешмоб «Тільки разом збережемо Незалежність України»;
    - книжкові виставки-події «Велич України в її Соборності»;
    - «Соборність, єдність, неподільність»;
    - «Соборність України: тернистий шлях»;
    - круглий стіл, присвячений 100-річчю Акта Злуки УНР і ЗУНР, проведений спільно з Головним територіальним управлінням юстиції в Івано-Франківській області;
    - година історичної правди «Злука: віків і волі вічні дзвони».
  • В ОУНБ ім. І. Франка відбулися наступні заходи:
    - презентація 3-4 номеру 2018 р. Всеукраїнського літературно-художнього і громадсько-політичного журналу «Перевал» (головний редактор – відомий письменник і журналіст, заступник голови НСПУ Ярослав Ткачівський);
    - творча зустріч з письменником, краєзнавцем Василем Бабієм з нагоди його 70-річчя;
    - день фахівця «Навчання іноземних мов у Новій українській школі»;
    - методична майстерня для вчителів німецької мови області;
    - тренінг з написання статей до Української Вікіпедії.
  • У бібліотеці діяли книжково-ілюстративні виставки:
    - в рамках циклу «Краєзнавство Івано-Франківщини в іменах» (ювілейні виставки):
    - «На орбітах Слова Василя Бабія» (до 70-річчя від дня народження письменника, краєзнавця); - віртуальна виставка «Василь Бабій: спіймана у часі мить»;
    - «Петро Арсенич у спогадах та шанобливім слові» (до 85-річчя від дня народження українського науковця, історика);
    - в рамках проекту «Вчені Прикарпаття» - ювілейна книжкова виставка-портрет «Педагогічний доробок і наукова школа Тетяни Завгородньої» (до 70-ліття від дня народження професора ПНУ імені Василя Стефаника);
    - із циклу ювілейних виставок: «Галерея видатних особистостей»:
    - виставка-персоналія «Немеркнуча зоря Володимира Антоновича» (до 185-річчя від дня народження, українського історика, археолога, етнографа, археографа);
    - виставка-портрет «Співець національного відродження України» (до 180-річчя від дня народження Павла Чубинського, вченого, історика, етнографа, поета, автора слів гімну «Ще не вмерла Україна»);
    - виставка-автограф «Екранний світ Сергія Параджанова» (до 95-річчя від дня народження режисера, народного артиста України);
    - виставка-знайомство «Магія книг загадкового автора» (до 70-річчя, японського письменника-перекладача Харукі Муракамі);
    - виставка-знайомство «Новаторство творчості Бернгарда Келлермана» (до 140-річчя від дня народження німецького письменника і поета).
  • До Міжнародного Дня пам`яті жертв Голокосту діяли:
    - книжкова виставка-пам’ять «Україна пам`ятає! Світ визнає!»;
    - книжкова виставка-реквієм «Сторінки трагічної історії».
  • До Дня пам`яті учасників битви під Крутами організовано:
    - книжкову виставку-посвяту «Нам не забути славу Крутів»;
    - годину-реквієм «Їх оплакують роси у лузі».
  • В обласній бібліотеці для юнацтва організовано:
    - виставку-свято «Хай Рік Новий, Різдво Христове, Вам подарують дні казкові»; - виставку-свято «Дивосвіт різдвяних свят» (до Різдва Христового);
    - виставку-вшанування «Степан Бандера: життя приречене на боротьбу»; - бінарну зустріч «Степан Бандера – борець за волю України, світоч національного духу» (до 110-ї річниці від дня народження головного провідника ОУН);
    - виставку-ретроспективу «Станиславів – столиця ЗУНР» (до 100-річчя від дня проголошення м. Станиславова столицею ЗУНР);
    - виставку-персоналію «З народних глибин» (до 185-річчя від дня народження українського поета, перекладача Степана Руданського);
    - бібліотечну виставку «Джерело таланту Степана Васильченка» (до 140-річчя від дня народження українського письменника, педагога);
    - виставку-портрет «Кіно як світогляд: Сергій Параджанов» (до 95-річчя від дня народження українського та вірменського кінорежисера);
    - бібліотечну виставку «Крізь підпілля, кордони і тюрми» (до Дня українського політв’язня);
    - виставку-знайомство «Романтик драматичної доби»;
    - виставку-ювілей «Невтомний трудівник пера» (до 125-річчя від дня народження українського діяча і письменника Василя Еллана-Блакитного);
    - виставку-історичну подію «Величний день злуки» (до 100-річчя від дня злуки УНР і ЗУНР. День Соборності України);
    - презентацію книжки Василя Бабія «Парк пригод» з нагоди 70-річчя від дня народження українського письменника, краєзнавця;
    - виставку-біографію «Невтомний дослідник Прикарпаття» (до 85-річчя від дня народження українського науковця, історика Петра Арсенича);
    - виставку-літературний портрет «Степан Пушик: поет, пісняр, патріот, громадянин» (до 75-річчя від дня народження українського письменника, літературознавця, фольклориста);
    - виставку-панораму «Під прапором боротьби: ОУН» (до 90-річчя від дня створення ОУН);
    - виставку-знайомство «Пісня-гімн Павла Чубинського – душа українського народу» (до 180-річчя від дня народження українського етнолога, фольклориста, поета);
    - інтерактивну гру «Українська революція. 100 років боротьби»;
    - виставку-презентацію «Крути: пам’ять, біль, пересторога»; - віртуальну виставку «Пам’яті героїв Крут присвячується…» (до Дня пам’яті героїв битви під Крутами).
  • В обласній бібліотеці для дітей відбулися:
    - обрядове дійство «Різдвяна зірка засіяла» (в рамках проекту «Діти. Канікули. Книга»);
    - фольклорні посиденьки «Колядують зорі на Різдво Христове»; - бесіда біля книжкової виставки «Колядки зі старої шухлядки» (до Різдвяних свят);
    - інтелектуальна гра-мандрівка «Україно моя! Я твоя дитина» (до Дня Соборності України);
    - історична година «Згадаймо юність, що горіла в Крутах»; - година спілкування «Коли стають до зброї діти» (до Дня пам'яті битви під Крутами);
    - година екологічної мудрості «Казкові пригоди, що вчать співчуття до людей і природи»;
    - тематична подорож «Мандрівка до країни професій»;
    - обмін досвідом «Чому так важливо бути господарем свого слова»;
    - майстерня дядечка Дятла «Допоможемо пташкам узимку» (виготовлення годівниць і будиночків в рамках проекту «Діти. Канікули. Книга»);
    - читання-обговорення книжки «Олив’яний перстень» Степана Васильченка; - літературний ранок «Я народився і жив для добра і любові» (до 140-річчя від дня народження Степана Васильченка (Панасенка) українського прозаїка, педагога);
    - літературний вернісаж «Співець Карпатського краю»; - літературний спомин «В сльозі й любові викупаю слово» (до 75-річчя від дня народження українського поета, прозаїка, фольклориста, літературознавця, політика Степана Пушика);
    - літературна година «Він так любив людей, що сяяв весь зорею» бесіда біля книжкової виставки-ювілей «Світовий романс поета з Поділля» (до 185-річчя від дня народження українського поета, перекладача Степана Руданського);
    - урок державності «Історичне значення Акту Злуки УНР та ЗУНР: чому не відбулося справжнє возз’єднання українських земель?»; - бесіда біля книжкової виставки «Великий День Злуки» (до 100-річчя з дня проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки);
    - патріотичний вечір «Українська мрія – єдність і свобода» (до Дня Соборності України);
    - народознавча веселка «Колядуєм і щедруєм ми Різдво віншуєм», в рамках літературно-мистецького проекту «Від книги до творчості»;
    - клуб «Палітра» народознавче дослідження «Знавці різдвяних традицій»;
    - година мистецтва «Легка крилатість пензля» (з нагоди 150-річчя від дня народження українського живописця Івана Труша);
    - творчий проект «Казка на кінчику пензля» (до 110-річчя від дня народження української майстрині декоративного розпису Марії Приймаченко).
    - тематична поличка «Світ казковий і правдивий»;
    - екскурс у світ кіно «Король німого кіно» (до 130-річчя від дня народження англійського та американського кіноактора і кінорежисера Чарлі Чапліна).
Оновлено 30-10-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка