Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Хронiка культурно-мистецького життя Прикарпаття



лютий 2021 року

Загальнi питання культури

  • Визначено номінантів відзнаки Івано-Франківської обласної організації Національної спілки письменників України «Книжка Прикарпаття-2020». Ними стали у номінаціях: «Проза» – Марія Дзюба за історичний роман «Писане серце»; «Поезія» – Іван Війтенко за збірку «Коромисло вічності», Василь Лесів за книгу «Суголосся»; «Фольклористика» – Михайло Буджак за видання «Сім вервиць»; «Документальний роман» – Василь Нагірняк за роман «Цвіт сльози».
  • Лавреатами конкурсу «Краща книга Прикарпаття 2020», ініційованого Товариством письменників і журналістів ім. І. Франка за підтримки Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України та управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА стали:
    – у номінації «Народознавство. Краєзнавство»: Ігор Любчик – за книгу «Лемківські долі: Трагізм і пам’ять поколінь; Василь Скригунець – за видання «На чатах оберегів предковічних»; Любов Соловка і Олег Жерноклеєв – за книгу «Крихівці: коріння, що воскресає, оживляє, творить»; Петро Сіреджук – за видання «Галицька Гуцульщина доби Західно-Української Народної Республіки».
    – у номінації «Історико-краєзнавча література»: Іван Монолатій – за книгу «Зоосад революції».
    – у номінації «Спадщина»: Степан Хороб – за книгу: «Василь Стефаник. Зібрання творів : у 3 т. 4 книгах».
    – у номінації «Проза»: Марія Вайно – за новий роман «Нотатки її життя, або Кохання в запропонованих обставинах»;
    – у номінації «Щоденникова проза»: Михайло Верес – за книгу «Повернути на правий бік».
    – у номінації «Поезія. Верлібр»: Василь Мойсишин – за поетичну збірку «Матерія»; у номінації «Ліричний вірш»: визнано Богдана Томенчука – за поетичну збірку «Переступний день». Статус кращої «Дебютної поезії»: визнано Ігоря Мочкодана – за книгу поезій «КругОгляд» та книжку віршів Юлії Судус «О пів на сонце».
    – у новій номінації «Гумор і сатира»: Василь Бабій – за нову книжку «Насолода абсурдом».
    – у номінації «Мистецтво»: Олексій Сердюк – за фотоальбом «Графіка. Малярство. Мистецтво. Різьба»; - у номінації «Пісенний збірник»: Володимир Гловацький – за авторський пісенник «Криниця роду».
    – у номінації «Публіцистика»: Ігор Костюк – за книгу «Нотатки на полях»; - у галузі «Документально-історичної літератури»: Володимир Качкан – за книгу «Паралелі і меридіани ІФНМУ».
    Доповненням до звичних номінацій стала ще одна - «Бібліографія», яка репрезентувалася бібліографічним покажчиком Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка за упорядкування Віолетти Дутчак та Віри Хімейчук «Життя у творчому горінні», який приурочений до 65-річчя заслуженої діячки культури України, докторки мистецтвознавства, професорки Ганни Карась.

Мистецтво

  • У фортечній галереї „Бастіон” (м. Івано-Франківськ) функціонували:
    - виставка-конкурс дитячих малюнків «Юний Рембрандт»;
    - виставка черкаської художниці Таїсії Коваль «Impressions»;
    - виставка абстрактно-експресивної каліграфії в змішаних техніках івано-франківського художника Віталія Гоцанюка;
    - майстер-клас від Творчої майстерні «Баобаб».
  • У центрі сучасного мистецтва (м. Івано-Франківськ) діяли:
    - виставка білоруського митця Володимира Цеслера «Верым! Можам! Переможам!»;
    - авторська екскурсія з івано-франківським художником Михайлом Дейнегою.
  • У виставковому залі „Ваґабундо” (м. Івано-Франківськ) відбулися:
    - виставка живопису Олега Гуцалюка «Дракони неминучого щастя» (м. Кривий Ріг);
    - перегляд французького кіно;
    - виставка івано-франківського художника Андрія Єфіменка «Відзвуки».
  • В обласному навчально-методичному центрі культури і туризму Прикарпаття діяли:
    - поетичний спомин «А сотню вже зустріли небеса»;
    - творча зустріч з прикарпатським письменником та журналістом Тарасом Ващуком;
    - книжкова виставка, присвячена 120-річчю від дня народження відомого українського оперного співака Михайла Гришка. На виставці представлено збірники авторських пісень, романсів, народних пісень, клавіри опер, арії з яких виконував співак;
    - книжкова виставка «Композитор, фольклорист, священник» з нагоди 185-річчя від дня народження одного із тих композиторів, які заклали підвалини професійного Галицького мистецтва – Порфирія Бажанського;
    - книжкова виставка «Лесина пісня» та рекомендований список літератури і репертуару (з нотами) до 150-річчя від дня народження видатної української поетеси Лесі Українки;
    - книжкова виставка нових надходжень у бібліотеку в 2020 році, на якій представлені збірники творів для солістів, дуетів, ансамблів, хорів (у фортепіанному, джазовому, симфонічному супроводі). Твори для дитячих та хореографічних колективів;
    - творча онлайн-лабораторія для керівників колективів музичного жанру за участю викладача-методиста КССМШ ім. Миколи Лисенка, лауреата всеукраїнських конкурсів, кандидата мистецтвознавства Мирослави Кардаш;
    - творчий онлайн-семінар для керівників оркестрів народних інструментів;
    - онлайн-семінар для директорів, завідувачів методичними кабінетами районних, міських Палаців, Будинків культури, Народних домів, базових клубних закладів ТГ з питань проєктної та грантової діяльності;
    - атестаційна комісія управління культури, національностей та релігій ОДА, за головуванням заступника голови комісії директора –НМЦКіТ Прикарпаття п. Світлани Панько, переглянула ряд аматорських колективів на предмет підтвердження звання «народний» . Зокрема, онлайн переглянуті колективи:
    - НА камерний хор «Тавор» ПК «Мінерал» м.Калуш – керівник Оксана Демків;
    - НА чоловіча хорова капела «Прометей» БК ім. А. Могильницького ж/м Підгірки Калуської ТГ – керівник Леся Стефанів;
    - НА оркестр народних інструментів БК ім. А. Могильницького ж/м Підгірки Калуської ТГ – керівник Любов Курник;
    - НА духовий оркестр ПК «Юність» «Золоті сурми» м. Калуш – керівник Іван Шалата;
    - НА лемківський фольклорно-етнографічний ансамбль пісні і танцю «Студенька» ПК «Мінерал» м. Калуш – керівник Наталія Гуменяк;
    - НА ВІГ «Передзвін» ПК «Мінерал» м. Калуш – керівник Галина Мисюра;
    - Народний театр «Легенда» комунального закладу ПК «Юність» – керівник Леся Піцик;
    - НА гурт «Гармонія» Косівського БК – керівник Леонід Процюк.
    Атестаційна комісія вирішила підтвердити звання «народний» вищеназваним колективам.
    - круглий стіл за участю заступника начальника управління культури національностей та релігій ОДА Мирослави Корнелюк, заступниками Рогатинського міського голови Шинкарем Миколою та Штогрином Володимиром, начальника відділу культури Рогатинської ТГ Ольги Рибій та працівниками НМЦКіТП. Обговорювалося питання трансформації застарілих клубів у нові осередки надання культурних послуг населенню в часі децентралізації.
  • 4-8 лютого у смт Верховина відбувся ХІІ всеукраїнський фотопленер ПРИРОДА. В рамках пленеру відбулося нагородження переможців бієнале «ПРИРОДА’2020» медалями, дипломами і призами від спонсорів, вручення стосторінкового каталогу. Організаторами бієнале і пленеру, як і всі попередні роки, були Народний фотоклуб «Колумб» з м. Тисмениця та Івано-Франківська обласна організація Національної спілки фотохудожників.

Музейна справа

  • В Івано-Франківському Музеї мистецтв Прикарпаття триває унікальна виставка творів івано-франківського художника Опанаса Заливахи з нагоди 95-ї річниці від дня народження.
  • У музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини (м. Косів) експонувалися:
    - косівська мальована кераміка. Експозицію створено в рамках заходів проєкту «Інтерактивний музей – популяризація традицій косівської кераміки шляхом модернізації частини експозиції Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини»;
    - виставка робіт вихованців Кутської дитячої художньої школи ім. І. Брошкевича з нагоди 10-літнього ювілею свого заснування під назвою «Дитячий світ Кутської палітри».
  • У Калуському музейно-виставковому центрі відбулося відкриття персональної виставки калуського художника Віктора Коніва «Мій краю, мій раю».
  • У краєзнавчому музеї Калущини відкрили персональну фотовиставку калуського краєзнавця, гірського рятувальника Василя Фіцака «Коли гори – то робота». На виставці представлено фотографії флори, фауни Карпат та світлини, присвячені рятувально-пошуковим роботам. Більше 470 незвичайних кадрів, зроблених у різні пори року, часто – в несприятливих погодних умовах.

Культурно-мистецькi зв'язки Iвано-Франкiвщини

  • Юна скрипалька з Рожнятівщини Каріна Семанів (викладач Лілія Бойчук) стала лауреатом другої премії у номінації «інструментальний жанр» (скрипка) у середній дитячій віковій категорії на Міжнародному фестивалі «Зірки Версалю 2020» у Франції.

Музичне життя

  • В Івано-Франківській обласній філармонії відбулися:
    - моновистава «Іра» (в ролі Іри Маланюк – Ольга Кожушок); Олексій Коваленко (фортепіано);
    - концерт академічного симфонічного оркестру обласної філармонії ім. І. Маланюк (художній керівник та головний диригент Сергій Черняк); Олексій Коваленко (фортепіано);
    - концерт «А вже весна, а вже красна…» за участю ансамблю народної музики «Бревіс» (художній керівник – заслужений артист України Ярослав Бибик); солістів обласної філармонії;
    - концерт «Grande Amore» за участю струнного ансамблю «Quadro corde» Івано-Франківської обласної філармонії ім. І. Маланюк (художній керівник – Анжела Приходько); солістів обласної філармонії.

Театральне життя

  • У Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі ім. І. Франка відбулася прем’єра вистави «Ромео і Джульєтта» (режисер – Ростислав Держипільський), перша дія якої відбувається в інноваційному центрі «Промприлад. Реновація».

Бiблiотечна справа

  • В ОУНБ ім. І. Франка відбулися наступні заходи:
    - відкриття виставки художника Миколи Качура;
    - презентація книжки Степана Бандери «Перспективи Української Революції», яке вийшло друком у київському видавництві «Наш Формат»;
    - поетична світлиця (до річниці від дня народження Т.Г. Шевченка) «Думи Кобзаря живуть між нами»;
    - профі-студія для вчителів англійської мови «Проєктна технологія на уроці англійської мови»;
    - удосконалення навичок аудіювання в бібліотеці (для студентів-юристів Івано-Франківського коледжу Львівського національного аграрного університету);
    - екологічна година «Збережемо майбутнє» (для студентів зі спеціальності «Агрономія» та «Садово-паркове господарство» Івано-Франківського коледжу Львівського національного аграрного університету);
    - захід «Перше знайомство з іноземною книгою» для відвідувачів з альтернативної школи «Невгамовні»;
    - урочисте нагородження лавреатів «Краща книга Прикарпаття 2020», ініційоване Товариством письменників і журналістів ім. І. Франка;
    - літературний вечір, присвячений 45-річчю творчої діяльности письменника, гумориста, краєзнавця і педагога Василя Бабія;
    - презентація дебютної книжки новел «Бачити» івано-франківської психологині Галини Мельник.
  • Працівники обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка взяли участь в онлайн заходах:
    - у конференції «Чесність, довіра, єдність: академічна доброчесність та освіта у глобалізованому світі», організована Регіональним бюро англійської мови Посольства США в Україні у партнерстві з TESOL-Україна, Асоціацією викладачів англійської мови Грузії та Міжнародного Чорноморського університету;
    - у онлайн-зустрічі з вчителями англійської мови шкіл міста та області, які проходять курси підвищення кваліфікації у Івано-Франківському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти;
    - у вебінарі «Створення привабливого інтерактивного простору бібліотеки за допомогою сучасних інформаційних технологій»;
    - у онлайн-тренінгу «Як змінотворити у громаді» для активістів та лідерів зі сфери освіти, культури, бібліотек. Тренінг проводила ГО Агенція сталого розвитку «Хмарочос» за підтримки Британської Ради в Україні в рамках програми «Активні громадяни»;
    - у онлайн курсі «Є ідея? Втілюй! Проєктний дизайн для соціальних ініціатив» на дистанційній платформі громадянської освіти ВУМ;
    - у онлайн-зустрічі, присвяченій питанням інтернетизації публічних бібліотек та адвокації;
    - у вебінарі «Вільний доступ до електронних книг Elsevier та журналів Відкритого доступу на платформі Science Direct;
    - у вебінарі «Можливості та функціонал Zoom: як організувати онлайн-подію», проведеного фахівцями Ресурсного центру ГУРТ в рамках проєкту «Акселератор цифрової трансформації: посилення впливу ОГС завдяки впровадженню технологій»;
    - в зимовій таборівці Winter Ideas online camp – творчому просторі онлайн, метою якого є надихнути на втілення мистецьких проєктів, надати допомогу у плануванні проєкту соціальної дії на творчу тематику, допомогти опанувати цікаві креативні онлайн-інструменти, фото- та відеопідходи до створення проектів;
    - у вебінарі на тему «SendPulse: інструмент e-mail маркетингу для вчителів та бібліотекарів», організованого Дистанційною Академією та Харківським обласним відділенням (філією) ВГО Українська бібліотечна асоціація.
  • У бібліотеці діяли книжково-ілюстративні виставки:
    - ювілейна книжкова виставка-портрет «У просторі наукових інтересів Василя Марчука» (до 60-річчя професора ПНУ імені Василя Стефаника) в рамках проєкту «Вчені Прикарпаття»;
    - книжкова виставка «Полинова зоря Валер’яна Підмогильного» з циклу ювілейних виставок «Галерея видатних особистостей»;
    - виставка подарованих читачами книг «Закоханим у книгу – дарунки від читачів»;
    - відеоролик «Яскравими сторінками бібліотечних видань 2020 року» (підсумки роботи ІФОУНБ ім. І. Франка);
    - виставка-огляд «Нові, цікаві, сучасні – від Українського інституту книги»;
    - виставка-фантазія «Феєрія барв мистецьких жанрів»;
    - виставка україномовних літературно-художніх видань «Самотні книжки бажають познайомитися»;
    - виставка-пам’ять «Не погасне пам’яті вогонь» (до Дня річниці виводу військ з Афганістану);
    - виставка за сторінками періодичних видань з циклу виставок «Землеробство» під назвою «Поради тим, хто любить квіти»;
    - виставка-дата «Герб України – символ віри і надії» (до Дня Державного герба України);
    - виставка з відеороликом «Декілька слів про любов» (до Міжнародного дня дарування книг);
    - виставка-вшанування «Інвестиційні проєкти – шлях до успіху держави»;
    - книжкова виставка «Крим – це Україна» (до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим).
  • До 150-річчя від дня народження українського письменника Леся Мартовича діяли:
    - виставка-літературний портрет «Жив тільки мужицькою правдою...»;
    - віртуальна виставка «Художній простір Леся Мартовича»;
    - створено вебліографічний покажчик «Лесь Мартович – невмирущий талант українського слова» та бібліографічний покажчик «Глибини художнього простору Леся Мартовича».
  • До Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні організовано:
    - книжкову виставку-реквієм «На варті наших душ – Небесна Сотня»;
    - годину громадянської свідомості «Небесну Сотню зорі освітили, щоби безсмертною лишилася в віках»;
    - книжкову виставку-пам’ять і відео презентацію «Вільні творять свободу».
  • До Міжнародного дня рідної мови діяли:
    - книжкова виставка «Рідна мова – коріння нації»;
    - виставка бібліографічних посібників «Рідна мова і писемність в бібліографії»;
    - онлайн марафон «Читачі з улюбленим поетичним твором рідною мовою»;
    - книжкова виставка-мереживо «Рідне слово – то зерно, посіяне Богом».
  • До 150-річчя від дня народження української поетеси Лесі Українки діяли:
    Ювілейні книжкові виставки:
    - «Горить зоря її поєзії над краєм»;
    - «Леся Українка: забуття не суджено мені»;
    - виставка однієї книги – поетичної збірки Лесі Українки «Хвилі моєї туги» з ілюстраціями івано-франківської художниці Тетяни Павлик та експозицією її картин;
    - флешмоб з читання поезій Лесі Українки з інтермедійним роликом «Дзвінка струна Лесиного слова».
  • В інформаційно-ресурсному центрі «Вікно в Америку» діяли:
    - цикл заходів «Америка: сприйняття різних культур»;
    - інтернет-конференція RELO Central Asia OPEN 2021, організована Регіональним офісом з вивчення англійської мови Посольства США;
    - перегляд кіно з потоку Canapy;
    - місяць афро-американської історії/ African-American History Mont
    - вебінар «Як змінилися бібліотеки в період пандемії: досвід США і Білорусі», організований та проведений Науковою Бібліотекою БНТУ та ГО «Білоруська бібліотечна асоціація»;
    - День Святого Валентина в англомовному клубі читання (обговорення книги Вільяма Шекспіра «Ромео і Джульєтта»).
  • В регіональному тренінговому центрі Івано-Франківської обласної наукової бібліотеки ім. І. Франка відбулися:
    - захід з відзначення Дня безпечного Інтернету (Safer Internet Day). Цьогоріч він проходив під гаслом «Разом для найкращого Інтернету»;
    - тренінг «Офісні програми: MS WORD, VS EXCEL, MS POWERPOINT».
  • В обласній бібліотеці для юнацтва організовано:
    - виставку-ювілей «Полинова доля Валер’яна Підмогильного» (до 120-річчя від дня народження українського письменника і перекладача);
    - круглий стіл «Молодь.Читання.Успіх»;
    - відзначення номінантів конкурсу «Книжка Прикарпаття-2020»;
    - літературний момент із Василем Бабієм з нагоди 150 річчя від дня народження Леся Мартовича;
    - годину спілкування «Книга та інтернет: друзі чи суперники»;
    - виставку «Талант могутній, невмирущий» (до 150-річчя від дня народження українського письменника Леся Мартовича);
    - виставку-освідчення «Таємниця закоханого серця» (до Дня Святого Валентина);
    - виставку-мозаїку «Стрітення Господнє – радість зустрічі небесного й земного»;
    - виставку-знайомство «Сторінки з книги життя Софії Русової» (до 165-річчя від дня народження українського педагога, письменниці);
    - виставку-пам’ять «На варті наших душ Небесна Сотня» (до Дня пам’яті героїв Небесної Сотні);
    - виставку «Мова – національний скарб» (до Міжнародного дня рідної мови);
    - виставку-ювілей «Літературно-історичний світ Володимира Малика» (до 100-річчя від дня народження українського письменника);

    До 150-річчя від дня народження Лесі Українки діяли:
    - виставка-персоналія «І Лесин дух зі слова в душі лине»;
    - літературна імпреза (онлайн з бібліотеками ТГ) «Її вірші, як перла многоцінні, як дивний скарб серед земних століть»;
    - Лесині читання «Україна читає Українку».
  • В обласній бібліотеці для дітей відбулися:
    - героїчна сторінка «В нашій пам’яті вони залишились назавжди»;
    - патріотичні читання «Майдан: збереження та увічнення пам’яті» (до Дня Героїв Небесної Сотні);
    - літературно-тематична година «Вода!.. Ти не просто необхідна для життя, ти і є життя»;
    - книжковий вернісаж «Право на щастя» (інклюзія);
    - свято за творами Марійки Підгірянки «В гостях в Марійки Підгірянки» (до 140-річчя від дня народження української поетеси);
    - літературний проєкт «Галченятко читає» читання на тему «Відомі прикарпатці радять прочитати: Прохасько Т. Серія книг про котів»;
    - лялькова вистава «Дзвенить струмочком рідна мова (театралізована студія «Коли оживають ляльки»);
    - галявина ерудитів «Стежками улюблених казок» (до 235-річчя від дня народження братів Грімм);
    - розважально-пізнавальна година «Під знаком Купідона» (до Дня святого Валентина);
    - інтелектуально-розважальна панорама «Кохання вічна тема мистецтва», майстер-клас з виготовлення валентинок (до Дня святого Валентина).

    До Міжнародного дня рідної мови діяли:
    - мовний турнір «Мови нашої слово – наче музика жива» в рамках літературно-творчого проєкту «О мово наша рідна»;
    - інформаційно-просвітницька акція «Знищимо суржик – бережемо рідну мову»;
    - мовний калейдоскоп «Яке то щастя – мати мову, якою створено Кобзар!».
Оновлено
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка