Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

У королівстві книги.У королівстві книги. Людмила Бабій: Маємо творити Україну сильною в духовному, інтелектуальному, освітньому вимірах

Цього року Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка (ОУНБ) відзначатиме 80-ліття з часу створення. Половину цих літ Людмила Бабій присвятила праці в ОУНБ. Спершу бібліотекарем, а згодом -її очільником. Як довголітній керівник Людмила Василівна користується заслуженою повагою і високим авторитетом серед наукового, освітянського й мистецького товариства і великого числа поціновувачів доброї книги у нашому краї. Її вирізняє багаторічний досвід роботи, невтомна творча праця, численні потужні проєкти як у бібліотечній, так й у науковій і культурній площинах України і світу. А харизматична ініціативність головного бібліотекаря області притягує до себе широкі читацькі кола наших краян.

Сьогодні вона розповість читачам «Галичини» про покликання бібліотекаря, напрацювання й здобутки ОУНБ, про непомітну, але завжди потрібну роботу своїх колег, служіння громаді краю, про стратегію розвитку бібліотечної справи та її потенціал.

Бібліотекар, як покликання

Розмовляємо з директором бібліотеки про часи, коли ще не було електронних ресурсів, мовби це було в іншому житті в інших світах і не з нами. Людмила Василівна згадує: «Книжку люблю змалку і завжди. У нас, вдома, панував культ книжки: Біблія, Шевченко, заборонений Куліш, добра збірка української літератури. Любов до читання книг привив батько. Зараз міркую, що саме перші книги покликали мене у свій чарівний захоплюючий світ, і вже не відпустили... У шкільних роках відбувся певний внутрішній поштовх до захоплення бібліотечною справою. Спершу у Вигодській бібліотеці, яка мене завжди притягувала мовби магнітом. Але більше враження справляла на мене бібліотека Вигодського лісокомбінату, де батько працював. Її ошатні приміщення, бібліотечна тиша і наповненість книгами, які я читала запоєм, все більше мене манила, захоплювала, затягувала. Я виростала серед книг і вибір професії для мене не був проблемою. Після середньої школи поступила у Рівненський інститут культури.  Інститутська бібліотека мала багаті фонди класичної української й зарубіжної літератури. Це стало для мене відкриттям, яке ще міцніше прив'язав мене до бібліотечної справи. Тепер бачу наскільки важливо, коли у житті вибираєш милий твоєму серцю шлях.

Дізнаємося, що Людмила Василівна після закінчення інституту була направлена в Івано-Франківську обласну універсальну наукову бібліотеку ім. І.Франка, хоч дуже хотіла додому: «Але директор бібліотеки Марія Альба мене не відпускала. - продовжує Людмила Бабій. - Марія Вікторівна настояла на своєму: «Ні, будеш у нас працювати!». Так і сталося. Два з половиною роки попрацювала бібліотекарем і була призначена заввідділу інформації з питань культури і мистецтва. Ця робота запізнала мене з великою кількістю відомих людей творчих професій нашого краю й України, їхніми здобутками. І дало глибше розуміння своєї праці, наскільки важливо у кожній справі використовувати нові, неординарні творчі підходи. Згодом, коли ми у 1996 році ми перейшли у нове приміщення, в якому тепер ми з вами знаходимося, очолила відділ літератури з питань мистецтва, який тоді утворено. Я пишаюся, що в тому є і моя вагома частка зусиль. Сьогодні відділ налічує понад 15 тисяч одиниць. Згодом працювала на посаді заступника директора й останніх 12 років - директором обласної наукової бібліотеки».

Непомітна праця у тиші книг

Людмила Василівна любить говорити про своє товариство бібліотекарів-однодумців і здобутки та напрацювання обласної бібліотеки. Вона ілюструє працю колективу ОУНБ яскравими прикладами, які засвідчують високий рівень бібліотечної справи в області. «Наша бібліотека - головний заклад у сфері бібліотечно-інформаційного обслуговування населення Прикарпаття, методичний та координаційний центр бібліотек різних систем і відомств Івано-Франківської області, обласне сховище творів друку, - продовжує розповідати про ОУНБ Людмила Бабій. - Фонд Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки налічує біля 500 тисяч видань. Мої колеги тільки за минулий рік обслужили понад 31 тисячу користувачів, серед яких більшість - це науковці та фахівці різних галузей. З початком ХХІ ст. ОУНБ ім. І. Франка вступила у якісно новий етап. Цьому сприяла комп'ютерізація бібліотечних процесів, відкриття широкого доступу користувачів до світових інформаційних ресурсів. Від 2001 р. у нас діє Інтернет-центр, відкритий за проєктом «Інтернет для публічних бібліотек (LEAP)». Від 2010 р. - регіональний тренінговий центр у рамках міжнародної грантової програми «Бібліоміст». За бібліотечною програмою «ІРБІС» автоматизовано процеси каталогізації і систематизації творів друку, реєстрації та обліку читачів. Маємо власні бази даних, які налічують більше 440 тисяч записів, електронний каталог. Окремо згадаю і про сайт нашої бібліотеки, - lib.if.ua, -  який відвідало минулого року понад 300 тисяч віртуальних користувачів. До речі, на веб-сайті завжди можна побачити новини бібліотечної життєдіяльності, інформацію про нові надходження, бібліотечні видання. Це наші власні напрацювання - методичні збірники, бібліографічні та вебліографічні покажчики, збірники сценаріїв, каталоги книжкових виставок, пам'ятки користувачу, аналітичні матеріали.

Для такого об'єму праці потрібно мати згуртований колектив професіоналів. І він у нас є. З одного боку - провідні спеціалісти нашої бібліотеки беруть участь у роботі наукових конференцій, Всеукраїнських нарад, семінарів, тренінгів з різноманітних питань бібліотечної практики. З іншого, - як науково-методичний центр для бібліотек Івано-Франківської області, -  ОУНБ сприяє підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників області: проводимо школу менеджера для директорів ЦБС, обласні методично-бібліографічні семінари, обласну професійну студію для молодих бібліотекарів, фахові конкурси і акції, організовуємо виїзні курси підвищення кваліфікації, дистанційні практикуми. Тобто, надаємо методичну і практичну допомогу працівникам центральних районних бібліотек та їх філіям, а також бібліотекарям новостворених ОТГ та освітніх закладів. Можливо праця бібліотекаря, на перший погляд, непомітна, але вона вимагає від бібліотечного працівника завжди підвищувати свій фаховий і комунікативний рівень і потенціал. Лише в такий спосіб можна тримати руку на пульсі сучасних змін в масивах багатовекторної інформації. Добрий фаховий бібліотекар-професіонал - один з ключових маркерів духовного й інтелектуального розвитку громади загалом і кожного громадянина зокрема.

Ми також багато приділяємо уваги промоції і висвітленню діяльності нашої бібліотеки. У місцевих, обласних та всеукраїнських ЗМІ публікуються численні репортажі, на телеканалах демонструються відео-сюжети, лунають матеріали на обласному радіо у власній рубриці «Скарбниця».

Бібліотека служить громаді

Сьогодні наукова бібліотека стала визнаним громадським осередком проведення духовно-патріотичних, наукових, культурно-просвітницьких, мистецьких заходів, які збирають поважне число наших громадян. Так, у 2019 році таких заходів відбулося близько 900, з них значна кількість присвячена популяризації наукової, галузевої, художньої літератури. Людмила Василівна переконана, що наснагу до праці черпає в товаристві добрих людей і добрих книг. Особливо потрібно виокремити співпрацю з керівництвом і представниками обласних організацій трьох творчих Національних спілок України: письменників, художників, краєзнавців. Як член обласної організації Національної спілки краєзнавців України Людмила Бабій прикладає багато зусиль, щоби обласна книгозбірня була потужним центром бібліотечного краєзнавства, місцем зустрічі дослідників краю, учасником наукових і презентаційних заходів, які організовує краєзнавча спільнота Івано-Франківщини. Відрадно, що ОУНБ ім. І.Франка під її керівництвом була відзначена обласною премією в галузі краєзнавства імені Володимира Полєка. Вона також плідно співпрацює з Радою обласних організацій Товариства винахідників і раціоналізаторів України та Спілки наукових та інженерних об'єднань України. Зазначимо також, що інтелектуальний клуб «Галицькі кмітливці», який діє на базі  бібліотеки, збирає у своїх стінах наукову і творчу еліту області.

Слід зазначити, що Л. Бабій добре налагоджує і підтримує успішні зв'язки з міжнародними благодійними фондами, культурно-освітніми та навчальними закладами, громадськими об'єднаннями. Адже сфера міжнародних проєктів сьогодні відкриває читачам ОУНБ нові горизонти і широкі можливості в культурологічній та освітній площині. Тут згадаємо грантовий проєкт «Вікно в Америку», який надає читачам актуальну інформацію про США й поповнює фонди бібліотеки англомовною літературою. В рамках його реалізації діє клуб розмовної англійської мови, який модерують волонтери Корпусу Миру в Україні, та інші англомовні клуби. Впродовж 9 років плідною є співпраця з німецько-українським культурним центром Goethe-Institut в Україні, завдяки якій успішно реалізовуються міні-проєкти, відкрито дитячий куток, діє «Заочний абонемент», відбуваються різні просвітницькі заходи, навчання вчителів і студентів, робота з дітьми і молоддю, діє клуб розмовної німецької мови.

Успішно працюють також інші клуби: німецької мови для членів Товариства етнічних німців в Івано-Франківську; французької, польської, італійської мов. Тішить, що ОУНБ на практиці долучається до поглиблення знань іноземних мов нашими краянами.

У рамках Угоди про співпрацю з Воєводською публічною бібліотекою ім. Е. Смолки (директор Тадеуш Хробак) в м. Ополе, Республіка Польща проходять фахові зустрічі бібліотекарів, відбуваються взаємні обміни досвідом та книжковими колекціями.

Головна бібліотека краю надає своїм користувачам нові сучасні послуги, постійно урізноманітнює свою діяльність, активно працює над залученням громадян краю до читання. Бібліотека стала постійною і незмінною локацією для проведення різноманітних соціокультурних заходів, конференцій, «круглих столів», презентацій нових видань, творчих вечорів з відомими вченими, письменниками, митцями, місцем зустрічі творчої молоді, соціалізації людей похилого віку.

Вболівання Л. В. Бабій за розвиток бібліотечної справи Прикарпаття сприяють активній участі книгозбірень області, зокрема, й бібліотек ОТГ, у житті місцевих громад, інформаційній, освітній та просвітницькій діяльності. Вона спонукає до удосконалення своєї фахової майстерності бібліотечну спільноту Івано-Франківщини, надихає молодих працівників на пошук і втілення оригінальних інноваційних ідей.

***

На завершення нашої бесіди ми попросили Людмилу Василівну поділитись своїми думками про стратегію розвитку і мріями про майбутнє обласної універсальної наукової бібліотеки: «Я в ній і нею живу, - говорить Людмила Бабій, - хто любить книгу, той мене зрозуміє. Мрію, щоб усі бібліотеки краю були забезпечені потужними сучасними комп'ютерами останнього покоління. Світ у найрізноманітніших сферах нашого життя, особливо в плані новітніх технологій, кардинально змінився за останніх 20 років і ми маємо бути готовими до цього. Бажаю, щоби полиці бібліотек були заповнені новими книгами. Ще маю щире бажання, щоб кожен громадянин Прикарпаття від шкільного до зрілого віку був Читачем бібліотеки, адже вони творять українську державу сильною у духовному, освітньому, інтелектуальному вимірах. Зважаючи на сучасні виклики, які стоять перед суспільством і державою, добра освіченість кожного активного громадянина є потужним потенціалом громади і країни в цілому».

                                                                                                                                                Роман ІВАСІВ.

 

 

Оновлено 12-06-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка